Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina razmatrao je na 20. sjednici, održanoj 14. ožujka 2018. godine, Izvješće o provođenju Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina i utrošku sredstava osiguranih u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2015. i 2016. godinu za potrebe nacionalnih manjina, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 4. siječnja 2018. godine.
Odbor je Izvješće razmatrao kao matično radno tijelo, sukladno članku 79. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Podnositelj izvješća naglasio je da su tijekom izvještajnog razdoblja nadležna tijela dr-žavne uprave i druga nadležna tijela provodile redovite aktivnosti usmjerene na ostvarivanje prava pripadnika nacionalnih manjina koja su osigurana Ustavnim zakonom o pravima nacio-nalnih manjina i drugim posebnim propisima. Istaknuo je da je u području odgoja i obrazova-nja na jeziku i pismu nacionalnih manjina postignut visok stupanj provedbe Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, da su pripadnici nacionalnih manjina ostvarili propisanu zastup-ljenost u Hrvatskome saboru te da su u cijelosti ostvarili i svoje pravo na zastupljenost u preds-tavničkim i izvršnim tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Dodao je da je u tijelima uprave jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave tijekom 2016. godine u odnosu na 2015. godinu došlo do neznatnog smanjenja broja službenika i namještenika iz reda pripadnika nacionalnih manjina za 8. Vezano uz ostvarivanje prava nacionalnih manjina na pristup javnim medijima, utvrđena je nedovoljna zastupljenost nacionalnih manjina u pro-gramima javnih servisa.
Tijekom rasprave upozoreno je da je Izvješće kasnilo te da se čekalo dvije godine da bude na raspravi i da se takve situacije ne bi trebale ponavljati s obzirom da sukladno Ustav-nom zakonu o pravima nacionalnih manjina Vlada Republike Hrvatske najmanje jednom godi-šnje podnosi Hrvatskom saboru izvješće o provođenju toga zakona i o utrošku sredstava koja se u državnom proračunu osiguravaju za potrebe nacionalnih manjina. Također je naglašeno kako Izvješće pokazuje realnu situaciju nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj. Istaknuto je da se Izvješću ponavljaju isti problemi u ostvarivanju pojedinih prava, osobito u područjima: uporabe jezika i pisma nacionalnih manjina, pristupa nacionalnih manjina sredstvima javnog priopćavanja, zastupljenosti pripadnika nacionalnih manjina u tijelima državne uprave, u tijeli-ma sudbene vlasti te u upravnim tijelima lokalne i područne (regionalne) samouprave. Ukaza-no je na nepoštivanje Ustavnog zakona i Zakona o uporabi jezika i pisma nacionalnih manjina od strane Hrvatskih cesta, koje i pored zakonske obveze ne postavljaju dvojezične pisane pro-metne znakove i druge oznake u prometu.
Naglašeno je da je krucijalno raditi na ostvarivanju prava nacionalnih manjina na pristup jav-nim medijima te da je sadašnja situacija nezadovoljavajuća zbog nedovoljne medijske zastup-ljenosti manjinskih aktivnosti i sadržaja. Također je upozoreno da se još uvijek treba raditi na vjerskoj toleranciji , pogotovo u pogledu na načinu podučavanja vjeronauka. Istaknuta je či-njenica da očito postoji problem u pogledu na zastupljenost pripadnika nacionalnih manjina u tijelima državne uprave, stručnim službama i uredima Vlade gdje je došlo do smanjenja ukup-nog broja zaposlenih državnih službenika i namještenika koji su pripadnici nacionalnih manjina i da se po tom pitanju moraju poduzeti adekvatne mjere s obzirom da postoji opasan trend smanjenja zapošljavanja pripadnika nacionalnih manjina. Izraženo je mišljenje kako je neopho-dno vraćanje Akcijskog plana za provedbu Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina u skladu s kojim se donosi i Plan prijama pripadnika nacionalnih manjina u državnu službu i u tijela državne uprave (dugoročni plan).
Također je upozoreno da se treba razmotriti mogućnost donošenja posebnog zakona kojim bi se regulirao rad i funkcioniranje vijeća i predstavnika odnosno kojim bi se uredila pitanja regis-tracije, financiranja te sva ostala pitanja koja još uvijek nisu regulirana.
Nakon provedene rasprave Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina je jednoglasno (11 glasova „ZA“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o provođenju Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina i o utrošku sredstava osiguranih u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2015. i 2016. godinu za potrebe nacionalnih manjina.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio prof. dr. sc. Milorada Pupovca, predsjednika Odbora, a u slučaju njegove spriječenosti Anu Komparić Devčić, potpredsjednicu Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof. dr. sc. Milorad Pupovac