Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o najmu stanova, prvo čitanje, P.Z. br. 293

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora razmotrio je na 18. sjednici, održanoj 28. veljače 2018. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o najmu stanova,  koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 8. veljače 2018. godine.

Odbor je Prijedlog zakona razmatrao kao zainteresirano radno tijelo.

Uvodno obrazloženje podnio je predstavnik predlagatelja, mr.sc. Željko Uhlir,  državni tajnik Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja. U svom izlaganju istaknuo je da  je Zakon o najmu stanova stupio je na snagu 5. studenoga 1996. godine, te je do danas izmijenjen dva puta. Pojasnio je da se ovim Zakonom uređuju prava i obveze u vezi s najmom i korištenjem stana ili dijela stana, s time što je donošenjem tog Zakona započelo novo pravno uređenje stambenih odnosa u Republici Hrvatskoj, ukidanjem stanarskog prava i uređenjem pitanja korištenja stana na ugovornoj osnovi.

Naglasio je da važnost primjerene ravnoteže između suprotstavljenih interesa vlasnika stanova u kojima žive zaštićeni najmoprimci i interesa države da osigura provođenje stambene politike. Osvrnuo se i na presudu Europskog suda za ljudska prava u predmetu Statileo protiv Hrvatske gdje su detaljno analizirani domaći pravni propisi koji se odnose na nekadašnja stanarska prava iz kojih su proizišli statusi zaštićenih najmoprimaca. Pojasnio je i kako je predloženo da se vlasnicima stanova postupno omogući slobodno raspolaganje sa stanovima u njihovu vlasništvu, tj. da se postupno kroz razdoblje od pet godina povećava zaštićena najamnina počevši od 1.7.2018. do 30.6.2023. godine.

 U Hrvatskoj ima 3.734 kućanstva najmoprimaca sa zaštićenom najamninom u „privatnim stanovima“, odnosno 8.935 članova kućanstava, što prosječno iznosi 2,40 članova kućanstava po stanu, a prosječna površina tih stanova 62,25 m2. Oko 19 „privatnih“ stanova koriste hrvatski branitelji, za koje se predlaže da razliku između povećane najamnine i zaštićene najamnine plaća subvencionira država,te oko 75 „privatnih“ stanova koje koriste korisnici koji primaju stalnu socijalnu pomoć, za koje se predlaže da razliku između povećane najamnine i zaštićene najamnine subvencioniraju jedinice lokalne samouprave na čijem se području stanovi nalaze.

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina zaprimio je veliki broj primjedba građana i predstavnika udruga na Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o najmu stanova. Na sjednici su sudjelovali te iznijeli svoja stajališta predstavnici Hrvatskog saveza stanara sa stanarskim pravom-građana EU, Udruge proljeće – privatnih vlasnika stanova i kuća Grada Splita i Splitsko-dalmatinske županije i Hrvatskog saveza udruga stanara.

Nakon provedene rasprave Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina je većinom glasova (8 glasova „ZA“, i 1 glas „SUZDRŽAN“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeće

ZAKLJUČKE

1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o najmu stanova.

2. Stajališta, primjedbe, prijedlozi i mišljenja izneseni u raspravi o Prijedlogu zakona upućuju se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.
           
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio prof. dr. sc. Milorada Pupovca, predsjednika Odbora, a u slučaju njegove spriječenosti Anu Komparić Devčić, potpredsjednicu Odbora. 


PREDSJEDNIK ODBORA
prof. dr. sc. Milorad Pupovac