Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 47. i 48. sjednici održanim 28. svibnja i 4. lipnja 2014. godine, Izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2013. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila povjerenica za informiranje, aktom od 31. ožujka 2014. godine.
Odbor je navedeno Izvješće razmatrao kao zainteresirano radno tijelo.
U raspravi su članovi Odbora pozitivnim ocijenili činjenicu da su tijela državne uprave u potpunosti ispunila obvezu dostave izvješća (100%). Nešto slabija u izvršavanju obveza su županije, gradovi, općine, ali i sudovi, škole, komore (56%) te trgovačka društva u većinskom državnom vlasništvu (41%). Kako je istaknuto, iako je izvješća dostavilo nešto više od 60% tijela javne vlasti, a s obzirom da je znatno olakšano dostavljanje izvješća, ostalo je još dosta prostora za daljnja poboljšanja u ostvarivanju prava na pristup informacijama. Ovo tim prije što je sama kvaliteta izvješća nezadovoljavajuća i ukazuje na nepoznavanje propisa te time i ne odražava stvarno stanje.
Iznesen je podatak da su tijela javne vlasti zaprimila 2013. godine 29.223 zahtjeva od čega je 83% zahtjeva usvojeno, 3% djelomično usvojeno, 1,7% odbijeno, 0,5% odbačeno, za 11,3% izdane su obavijesti, 0,96% nije riješeno, dok je kod 0,21% obustavljen postupak.
Zabrinjavajućom je ocijenjena činjenica da je gotovo 2/3 svih žalbi izjavljeno temeljem tzv. „šutnje uprave“. Kao što je rečeno, velik broj žalbi odnosi se na postupke u kojima su korisnici prava na informacije stranke u postupcima kojima je dostupnost informacija osigurana temeljem posebnih propisa, što zapravo znači da tijela javne vlasti strankama ne omogućuju uvid u spis, odnosno ne poštuju zakon.
U raspravi je posebno istaknuto da kapaciteti Ureda nisu dovoljni za provedbu Zakona o pravu na pristup informacijama i promociju prava na pristup informacijama te da se samo 4 zaposlena gotovo u cijelosti bave postupanjem po žalbama i odgovaranjem na upite, kao i provedbom edukacija.
U ovom dijelu je osobito naglašen problem neustrojavanja inspekcije jer nisu osigurana potrebna materijalni ni financijski preduvjeti za rad. Slijedom toga nije se ni provodio inspekcijski nadzor koji je predviđen zakonom. Stoga su članovi Odbora podržali prijedlog da se, u cilju stvaranja uvjeta za inspekcijski nadzor, zaposli potreban broj službenika te osiguraju ostale pretpostavke za obavljanje poslova nadzora, kako institucija povjerenika za informiranje ne bi bila u situaciji da funkcionira samo formalno.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (6 „za“ i 2 „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Prihvaća se Izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2013. godinu.
2. Zadužuje se Vlada Republike Hrvatske da kod sljedećih izmjena i dopuna državnog proračuna osigura sredstva za ostvarenje potrebnih kadrovskih i materijalnih preduvjeta za funkcioniranje Ureda povjerenika za informiranje i provedbu Zakona o pravu na pristup informacijama.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr. Furia Radina, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
dr. sc. Furio Radin