Odbor za Hrvate izvan Republike Hrvatske na svojoj 30. sjednici održanoj dana 6. veljače 2020. godine proveo je raspravu o Izvješću o radu Programskog vijeća HRT-a i provedbi programskih načela i obveza HRT-a utvrđenih Zakonom o HRT-u i Ugovorom između Hrvatske radiotelevizije i Vlade Republike Hrvatske za razdoblje od 1. siječnja 2018. do 31. prosinca 2018. godine, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavilo Programsko vijeće Hrvatske radiotelevizije, aktom od 23. prosinca 2019. godine.
Odbor za Hrvate izvan Republike Hrvatske na temelju članka 179. Poslovnika Hrvatskog sabora proveo je raspravu o navedenom Izvješću u svojstvu zainteresiranog radnog tijela bez mišljenja Vlade RH.
Predsjednik Programskog vijeća HRT-a izrazio je nezadovoljstvo pozicijom Programskog vijeća koje ono ima Zakonom o HRT-u iz 2012. godine. Njime Programsko vijeće ne raspravlja o financijama potrebnim za realiziranje programa, ne raspravlja o planiranju programa koji se tek trebaju realizirati, nego raspravlja o emisijama koje su već prikazane što, po njemu, nema nikakvu važnost, niti ikoga obvezuje na bilo što. Zbog svega navedenoga predložena je potreba izmjena Zakona o HRT-u u dijelu djelokruga rada i ovlasti Programskog vijeća HRT-a. Predsjednik Programskog vijeća istaknuo je i činjenicu da do sada niti za jednu godinu Programsko vijeće nije utvrdilo ispunjavanje uvjeta iz Ugovora HRT-a i Vlade RH.
Odbor je izrazio zadovoljstvo jer su u zadnje tri godine učinjeni određeni pozitivni iskoraci na informiranju Hrvata izvan Republike Hrvatske, te da su ponovno otvorena dopisništva u Sarajevu i u Mostaru. Skrenuta je pozornost na nedostatnu informativnu pokrivenost Bosanske Posavine i Banja Luke. Izraženo je nezadovoljstvo što se od ukupnog državnog proračuna izdvaja samo 10.800.00,00 kn, za informiranje Hrvata izvan RH od čega se više od polovice izdvaja na satelitsko emitiranje programa za iseljenike, a tek druga polovica sredstava je namijenjena za proizvodnju novih programskih sadržaja. Odbor je također izrazio nezadovoljstvo zbog getoizacije programa i sadržaja za Hrvate izvan RH odnosno jednostranog informiranja Hrvata u RH. Stoga članovi Odbora smatraju da je potrebno u informativne i tematske emisije HRT-a u RH, posebice na prvom programu HRT-a, uključiti sadržaje i teme koje govore o Hrvatima izvan RH.
Na kraju sjednice Odbor je donio sljedeće zaključke:
1. Potrebno je stvoriti zakonske preduvjete izmjenama Zakona o HRT-u kako bi Programsko vijeća HRT-a moglo snažnije preuzeti odgovornost za programsku politiku HRT-a kao i nadzor nad realizacijom programske politike koja se odnosi na Hrvate izvan RH.
2. HRT emitira četvrtkom na programu HRT 4 posebnu emisiju "Pogled preko granice - Hrvati u BiH" u 23,35 sati u vrlo neprikladnom terminu. Također se njezina repriza na HRT4 i HRT5 emitira u neprikladnom terminu. Emisija traje pola sata i emitira se samo u jesenskoj programskoj shemi. Iako se emisija reemitira nakon tjedan dana naglašavamo kako dio sadržaja emisije tjedan dana kasnije nije više aktualan. Odbor preporuča uvrštavanje više informacija o Hrvatima izvan RH u informativnim emisijama (Tema dana, Otvoreno, itd...), posebice iz razloga što Hrvati u BiH nemaju javni RTV servis na hrvatskom jeziku.
3. Odbor pozdravlja ponovno otvaranje dopisništava HRT-a u Mostaru i Sarajevu. Međutim, zbog tehničkih i kadrovskih ograničenja u postojećim okolnostima ova dopisništva nisu u mogućnosti ostvariti svrhu zbog koje su otvorena.
4. Preporučamo razmatranje mogućnosti otvaranja dopisništava HRT-a u Banja Luci i Bosanskoj Posavini sa Tuzlanskom županijom.
5. Izvještavanje HRT-a iz Hrvatskog sabora o temama koje se tiču Hrvata izvan RH ne zadovoljava interes javnosti u Hrvatskoj, a posebice izvan Hrvatske. Na primjer, nije bilo kvalitetnog izvještavanja o provedenim raspravama o Izvješćima o radu Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH, raspravama u Hrvatskom saboru o Deklaraciji o položaju Hrvata u BiH, itd.
6. Predlažemo uspostavu suradnje kao i razmjenu produkcijskih sadržaja te izravnu pomoć, HRT-a Radioteleviziji Herceg Bosne koju su uspostavile općine s hrvatskom većinom kao nadomjestak za nepostojanje javnog RTV servisa na hrvatskom jeziku u sklopu sustava javnog RTV servisa u BiH.
7. Obveza je institucija RH, uključujući HRT sukladno Strategiji o odnosima RH s Hrvatima izvan RH, Zakonu o odnosima RH s Hrvatima izvan RH i sukladno Ugovoru HRT-a i Vlade RH, posvetiti veću odgovornost u ostvarivanju kvalitetnog informiranja Hrvata izvan RH, Hrvata u BiH kao konstitutivnog naroda te hrvatskih manjina u europskim zemljama.
O navedenim zaključcima Odbor za Hrvate izvan RH obavijestit će Vladu RH, Hrvatski sabor i njegove druge mjerodavne odbore, HRT i Središnji državni ured za Hrvate izvan RH.
Nakon provedene rasprave, Odbor za Hrvate izvan Republike Hrvatske odlučio je jednoglasno ( 8 glasova „ZA“) Hrvatskome saboru predložiti slijedeći
Z A K LJ U Č A K
prihvaća se Izvješće o radu Programskog vijeća HRT-a i provedbi programskih načela i obveza HRT-a utvrđenih Zakonom o HRT-u i Ugovorom između Hrvatske radiotelevizije i Vlade Republike Hrvatske za razdoblje od 1. siječnja 2018. do 31. prosinca 2018. godine.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je prof.dr.sc. Božo Ljubić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Prof.dr.sc. Božo Ljubić