Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora je na 4. sjednici održanoj 24. studenoga 2020. godine razmotrio Godišnje izvješće o radu Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja za 2019. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja (u daljnjem tekstu: AZTN) aktom od 7. srpnja 2020. godine.
Odbor za gospodarstvo je na temelju članka 75. Poslovnika Hrvatskoga sabora raspravio predloženi akt u svojstvu matičnoga radnog tijela.
Odbor je raspolagao mišljenjem Vlade Republike Hrvatske, Klasa: 022-03/20-12/100, Urbroj: 50301-05/14-20-9 od 8. listopada 2020 godine.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja istaknuo je da je AZTN u 2019. godini imao ukupno 772 riješena predmeta iz područja tržišnog natjecanja i zabranjenih nepoštenih trgovačkih praksi.
Za utvrđene povrede Zakona o zaštiti tržišnog natjecanja i Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom tijekom 2019. godine izrečene su upravno-kaznene mjere u ukupnom iznosu od 4.119.500,00 kuna.
U 2019. godini bilježi se povećanje riješenih predmeta od 12,6 posto u odnosu na 2018. godinu.
Veliki dio aktivnosti AZTN-a tijekom 2019. godine odnosio se na predmete vezane uz utvrđivanje zabranjenih horizontalnih sporazuma između poduzetnika (kartela). Ukupno je riješeno 25 predmeta iz ovog područja. Utvrđeno je postojanje dva (2) kartela u kojima je više poduzetnika konkurenata međusobno dogovaralo cijene svojih usluga i na taj način štetilo korisnicima usluga dogovarajući više cijene od tržišnih.
AZTN je tijekom 2019. godine proveo prethodno ispitivanje stanja na trinaest (13) mjerodavnih tržišta te je riješio ukupno 22 predmeta iz tog područja. Temeljem indicija utvrđenih tijekom prethodnog ispitivanja stanja na tržištu, postupak utvrđivanja zlouporabe vladajućeg položaja pokrenut je u dva (2) predmeta. U jednom od njih AZTN je postupak okončao prihvaćanjem mjera predloženih od strane poduzetnika. U drugom predmetu, unatoč dostatnim indicijama za pokretanje postupka, AZTN u postupku nije utvrdio postojanje dokaza o zlouporabi vladajućeg položaja.
U području ocjene dopuštenosti koncentracija AZTN je analizirao 35 mjerodavnih tržišta. Od ukupno riješenih 34 predmeta ocjene dopuštenosti koncentracija poduzetnika u 2019. godini, zbog mogućeg značajnog učinka tih koncentracija na tržišno natjecanje, u dva (2) predmeta provedene su dubinske pravne i ekonomske analize, odnosno u tim je predmetima provedena ocjena dopuštenosti koncentracije poduzetnika na 2. razini. U trinaest (13) predmeta koncentracije su ocjenjene dopuštenim na 1. razini, odnosno bez pokretanja postupka, budući da je bila riječ o koncentracijama koje nemaju značajan učinak na tržišno natjecanje.
Nadalje, AZTN je u 2019. godini od Europske komisije (dalje u tekstu: EK) zaprimio 473 notifikacije koncentracija poduzetnika. U tim je predmetima trebalo provjeriti imaju li konkretne koncentracije, iako su prijavljene EK-u, učinak i na hrvatsko tržište.
U ostale značajne aktivnosti AZTN-a, svakako spadaju sektorska istraživanja tržišta, promicanje prava i politike tržišnog natjecanja, davanje stručnih mišljenja i očitovanja na upite pravnih i fizičkih osoba, međuresorna i međunarodna suradnja.
U ovom je izvještajnom razdoblju AZTN riješio ukupno 62 predmeta iz područja zabrane nepoštenih trgovačkih praksi. U devet (9) predmeta utvrđeno je nametanje nepoštenih trgovačkih praksi od strane više trgovaca i otkupljivača ili prerađivača te su za njih izrečene upravno-kaznene mjere u ukupnom iznosu od 3.499.500,00 kuna. Ostala 53 predmeta iz tog područja su se odnosila na istraživanje pojedinih tržišta i očitovanja na upite fizičkih i pravnih osoba, komora i drugih subjekata te na međunarodnu suradnju s EK.
Još jedan bitan segment poslovanja AZTN-a tijekom 2019. godine bila je međunarodna suradnja. Uspješno je dovršen twinning light projekt pomoći Agenciji za zaštitu konkurencije Crne Gore. U projektu, koji je Europska unija financirala s 250.000 eura, pravni i ekonomski stručnjaci AZTN-a radili su na jačanju kapaciteta crnogorske agencije u vođenju i rješavanju predmeta iz područja zaštite tržišnog natjecanja.
Vezano uz sudsku zaštitu, protiv odluka AZTN-a, nezadovoljna stranka može tužbom pokrenuti upravni spor pred Visokim upravnim sudom Republike Hrvatske (dalje u tekstu: VUSRH).
U ovoj izvještajnoj godini, VUSRH-a je donio pet (5) odluka kojim je odbio tužbene zahtjeve tužitelja i u cijelosti potvrdio odluke AZTN-a.
U raspravi se je dotaknulo otkrivanja najtežih kršenja, i to kartela, prekograničnih kartela kao i kažnjavanja nepoštene prakse glede rokova plaćanja.
Predlagatelj je odgovorio da su postupci otkrivanja kartela zahtjevni i dugotrajni, da glede otkrivanja prekograničnih kartela postoji međunarodna suradnja u okviru koje nacionalna tijela pružaju pomoć drugim nacionalnim tijelima, a sa svime je upoznata i EK.
Vezano za sankcioniranje nepoštivanja rokova plaćanja, tj. nepoštenu praksu u tom dijelu, isto je izvan nadležnosti AZTN-a, budući AZTN postupa sukladno Zakonu o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom, dok su rokovi plaćanja propisani drugim pozitivnim pravnim propisima RH.
Nakon provedene rasprave Odbor je sa devet (9) glasova „ZA“ i jedan (1) „SUZDRŽAN“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeće
ZAKLJUČKE
1. Prihvaća se Godišnje izvješće o radu Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja za 2019. godinu
2. Temeljem članka 44. stavka 6. Poslovnika Hrvatskoga sabora predlaže se da se Godišnje izvješće o radu Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja 2019. godinu raspravi na sjednici Sabora
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Žarka Tušeka, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Žarko Tušek