Odbor za gospodarstvo

Izvješće Odbora za gospodarstvo o Prijedlogu zakona o prijenosu vlasništva nekretnina na Sindikalni fond nekretnina i na sindikate, P.Z. br. 56

25.09.2024.

Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora je na svojoj 1. sjednici održanoj 25. rujna 2024. godine razmotrio Prijedlog zakona o prijenosu vlasništva nekretnina na Sindikalni fond nekretnina i na sindikate, P.Z. br. 56, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. rujna 2024. godine.

Odbor za gospodarstvo je na temelju članka 75. Poslovnika Hrvatskoga sabora raspravio predloženi akt u svojstvu matičnoga radnoga tijela.

U uvodnom izlaganju predstavnica predlagatelja je istaknula da se ovim Prijedlogom zakona rješava pitanje dijela nekretnina na kojima su u doba Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije pravo korištenja ili raspolaganja imale bivše društveno-političke organizacije, između ostalih Savez sindikata Hrvatske i sindikati registrirani kao društvene organizacije. 
Pravo korištenja ili raspolaganja tih nekretnina nije pretvoreno u pravo vlasništva, već su takve nekretnine prešle u vlasništvo Republike Hrvatske na temelju Zakona o udrugama („Narodne novine“, broj 70/97.; u daljnjem tekstu: Zakon o udrugama iz 1997.). Međutim, intencija tog zakona nije bila da nekretnine trajno ostanu vlasništvo Republike Hrvatske, već da se sindikati u roku od 180 dana dogovore oko podjele tih nekretnina, a ako ne uspiju, odluku o ključu podjele je trebao donijeti Hrvatski sabor. Do danas isto nije realizirano.
S obzirom da je na spornim nekretninama upisano vlasništvo Republike Hrvatske, a sindikati su u posjedu istih bez zakonske osnove, tijekom godina su se vodili brojni sudski postupci za upis prava vlasništva, iseljenje, naplatu najamnine ili zakupnine te za povrat stečenog bez osnove. Takvi postupci operativno opterećuju Državno odvjetništvo Republike Hrvatske, ali i sudove.
Otkako je na dijelu predmetnih nekretnina upisano vlasništvo Republike Hrvatske, više puta su osnivane radne skupine osnovane sa svrhom razrješenja spornih pitanja.
Dana 27. srpnja 2010. godine je pet sindikalnih središnjica sklopilo sporazum o ključu raspodjele imovine.
Dana 8. veljače 2022. godine je Gospodarsko-socijalno vijeće donijelo zaključak kojim podupire pronalazak rješenja, a Vlada Republike Hrvatske se obvezala osnovati radnu skupinu koja je trebala u što kraćem roku izraditi Nacrt prijedloga zakona.

Osnovna ideja bila je da se nekretnine svrstaju u četiri kategorije:
1. nekretnine koje se na temelju ovoga Prijedloga zakona prenose u Sindikalni fond nekretnina kojim bi upravljali sindikati u skladu s ranijim sporazumom. Na tim nekretninama je upisano vlasništvo Republike Hrvatske, ali su pravo korištenja ili raspolaganja do 1997. godine imale bivše društveno-političke organizacije;
2. nekretnine koje su u zemljišnim knjigama i dalje upisane kao vlasništvo Saveza samostalnih sindikata Hrvatske i na kojima se, na temelju ovoga Prijedloga zakona, priznaje vlasništvo Saveza samostalnih sindikata Hrvatske;
3. nekretnine pojedinih sindikata koje se na temelju ovog Prijedloga zakona prenose u vlasništvo točno određenim sindikatima ili se priznaje vlasništvo točno određenim sindikatima;
4. nekretnine koje će Republika Hrvatska putem tabularnih izjava prenijeti na Sindikalni fond nekretnina ili na pojedine sindikate kad se za to ostvare potrebni preduvjeti.

Na svim nekretninama koje su prema mišljenju sindikata sporne (ukupno 110 lokacija, u pojedinim zgradama je riječ o više poslovnih prostora) su u međuvremenu napravljeni očevidi, utvrđeno je zemljišnoknjižno stanje i povijest upisa. Isto tako utvrđeno je da pojedine nekretnine više nije moguće vratiti.

U konačnici je postignut dogovor oko 35 nekretnina (na određenim lokacijama se radi o više poslovnih prostora u istoj zgradi) koje su pogodne za povrat u vlasništvo na Sindikalni fond nekretnina ili na točno određene sindikate ili sindikalne središnjice, u skladu s dogovorom između sindikata. Nekretnine su navedene u prilozima Prijedloga zakona. Riječ je primjerice o Sindikalnom domu u Zagrebu, Domu grafičara, dijelu Doma učitelja kojeg sindikati koriste i sindikalnim odmaralištima u Crikvenici (Villa Ružica) i Iki.

U raspravi je pohvaljena intencija da se sindikatima vrati imovina koja im je privremeno oduzeta 1997. godine, budući će na taj način moći samostalno raspolagati, određivati namjenu i ulagati u iste, što će veliki broj nekretnina dovesti na reprezentativniju razinu. Međutim, napomenuto je da se upravo zbog proteka vremena od 30 godina, imovina u pravilu ne vraća onim sindikatima i onim sindikalnim članovima koji su ulagali vlastita sredstva u njihovu izgradnju (npr. neki od tih sindikata više ni ne egzistiraju). Zatražena je informacija o tome tko sada plaća režijske i ostale troškove za nekretnine koje su upisane kao vlasništvo Republike Hrvatske, a na kojima pravo korištenja imaju drugi. Također, zatražen je podatak o tome je li izrađena procjena vrijednosti svih predmetnih nekretnina.

Predstavnica predlagatelja je naglasila da za određeni broj nekretnina nije još izrađena procjena vrijednosti iz razloga što su u tijeku sudski postupci (primjerice za upis prava vlasništva, iseljenje, naplatu najamnine). Što se tiče plaćanja troškova nekretnina, naglasila je da iste u pravilu podmiruju oni koji su u posjedu te se koriste tim nekretninama.


Nakon provedene rasprave Odbor je sa 7 (sedam) glasova „ZA“ i 4 (četiri) glasa „SUZDRŽANA“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći

ZAKLJUČAK

Prihvaća se Prijedlog zakona o prijenosu vlasništva nekretnina na Sindikalni fond nekretnina i na sindikate.

Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr. sc. Igora Peternela, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA 
dr. sc. Igor Peternel