Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora je na 8. sjednici održanoj 9. veljače 2021. godine razmotrio Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Državnoj komisiji za kontrolu postupaka javne nabave, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 28. siječnja 2021. godine.
Odbor za gospodarstvo je na temelju članka 75. Poslovnika Hrvatskoga sabora raspravio predloženi akt u svojstvu matičnoga radnog tijela.
U uvodnom izlaganju predstavnica predlagatelja je istaknula da važeći Zakon o Državnoj komisiji za kontrolu postupaka javne nabave (u daljnjem tekstu: Državna komisija) kroz 23 članka uređuje pitanja statusa članova Državne komisije, postupak imenovanja i razrješenja, trajanje mandata te unutarnju organizaciju, ali su se zbog određenih pravnih praznina u praksi pojavile dvojbe i različita tumačenja.
Pravne praznine postoje u vezi s imenovanjem i razrješenjem članova Državne komisije, odnosno prestankom njihovog mandata, radno pravnim statusom te pravima članova po isteku njihova mandata, pa je ocjenjeno nužnim dodatno urediti ova pitanja.
Nedostatnost reguliranja radno pravnog statusa članova Državne komisije prepoznata je i u okviru Akcijskog plana uz Strategiju suzbijanja korupcije kao koruptivni rizik te je izmjena i dopuna Zakona o Državnoj komisiji za kontrolu postupaka javne nabave u niže opisanom smislu, kao mjera ušla i u prijedlog novog Akcijskog plana za 2019. i 2020. godinu.
Uređenje radno pravnog statusa se postiže na način da se usklade prava i obveze članova, uvažavajući činjenicu da su oni obveznici primjene Zakona o sprečavanju sukoba interesa te se smatraju dužnosnicima u smislu tog Zakona, iako kao isti nisu navedeni, niti se na njih primjenjuju pravila Zakona o obvezama i pravima državnih dužnosnika.
Reguliraju se osnovna prava poput prava na godišnji odmor, bolovanje, naknadu troškova prijevoza na posao i s posla, naknadu za službena putovanja i putne troškove u svezi s obnašanjem dužnosti, minuli rad i sl.
Također se propisuju druga prava člana Državne komisije u svezi s obnašanjem dužnosti, poput prava na naknadu plaće nakon prestanka obnašanja dužnosti, prava povratka na rad u državnom i javnom sektoru, prava povratka na rad u privatnom sektoru, nemogućnost ostvarivanja tog prava te prava odabira između ostvarivanja prava na naknadu plaće nakon prestanka obnašanja dužnosti i prava povratka na rad.
Propisuju se odredbe kada mandat člana Državne komisije prestaje po sili zakona.
Značajna novina koja se predlaže jest da u slučaju opravdane spriječenosti u obnašanju dužnosti duljem od tri mjeseca (npr. dugotrajno bolovanje ili rodiljni ili roditeljski dopust), Vlada Republike Hrvatske može imenovati vršitelja dužnosti člana do povratka člana na dužnost, a najdulje na rok od 12 mjeseci s mogućnošću još jednog imenovanja. To sada nije moguće i u praksi se pokazalo kao problem, naročito u slučaju bolesti.
Kao način odabira kandidata za članove Državne komisije propisuje se javni poziv, što će doprinijeti većoj transparentnosti samog postupka.
U raspravi se je tražilo pojašnjenje vezano za članak 3. ovog Prijedloga, a koji se odnosi na novopredloženi članak 7.b stavak 1.,a u svezi s novopredloženim člankom 7.e stavkom 2., tj. da li i član Državne komisije koji je obnašao dužnost najmanje godinu dana, a razrješuje se na vlastiti zahtjev, također ima pravo na naknadu sve do početka ostvarivanja plaće po drugoj osnovi, i to prvih šest mjeseci u visini plaće koju ostvaruje kao član Državne komisije na toj dužnosti, a sljedećih šest mjeseci u visini 50% svoje plaće.
Predstavnica predlagatelja je odgovorila potvrdno i pojasnila da su sva prava kao i obveze članova Državne komisije u ovom Prijedlogu propisane analogno Zakonu o obvezama i pravima državnih dužnosnika.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova, sa 7 (sedam) „ZA“ i 3 (tri) „SUZDRŽANA“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Državnoj komisiji za kontrolu postupaka javne nabave
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gospodina Žarka Tušeka, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Žarko Tušek