Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora je na 7. sjednici održanoj 2. veljače 2021. godine razmotrio Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske aktom od 19. studenoga 2020. godine.
Odbor za gospodarstvo je na temelju članka 75. Poslovnika Hrvatskoga sabora raspravio predloženi akt u svojstvu matičnoga radnog tijela.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja je istaknuo da se Prijedlogom zakona u cijelosti prenosi u hrvatski pravni poredak Direktiva 2014/52/EU, te se sada u postupke odobravanja projekata nakon izdavanja odluke o procjeni utjecaja na okoliš uključuje zainteresirana javnost.
Uvodi se obveza objave nacrta pojedinih akata koji se odnose na naftno-rudarske projekte i građevinske dozvole te se jasnije definiraju postupci vezano uz izvođenje svih naftno-rudarskih aktivnosti.
Na taj način uvodi se značajnija transparentnost postupaka te mogućnost uključivanja javnosti, na temelju čije reakcije će biti moguće korekcije u postupcima.
Također, regulira se mogućnost preklapanja više Investitora na istom prostoru za različite svrhe, tj. nedvojbeno se razjašnjava da je preklapanje istražnih prostora/eksploatacijskih polja u različite svrhe moguće.
U svrhu otklanjanja nesigurnosti postupka, odnosno zastoja u realizaciji nakon postupka nadmetanja utvrđena je suradnja s tijelima nadležnima za prostorno planiranje. Dakle, Agencija za ugljikovodike će imati ovlast unaprijed komunicirati sa županijskim zavodima za prostorno planiranje, u svrhu otklanjanja eventualnih zapreka te brže realizacije poduzetničkih aktivnosti.
U cilju razvoja i korištenja energije iz obnovljivih izvora promiče se geotermalni potencijal Republike Hrvatske kroz ovlast Agencije za ugljikovodike za provedbu istražnih radova i osnivanje razvojnog društva za poticanje razvoja i korištenja geotermalnog potencijala.
Predloženim odredbama utvrđuje se i zabrana masovnog hidrauličkog frakturiranja kao rizične i opasne aktivnosti.
Propisuju se nove odredbe vezano za dobivanje dozvole za rad naftno-rudarskih postrojenja za izradu ili remont bušotina.
Kako bi se pridonijelo globalno prihvaćenom smanjenju emisija stakleničkih plinova, uvodi se pojam trajnog skladištenja CO2 uz njegovu upotrebu.
U raspravi se je nametnulo pitanje opravdanosti osnivanja razvojnog društva, propisano u članku 4. Prijedloga zakona te da li je riječ o jednom društvu ili može biti osnovano više njih.
Predstavnik predlagatelja je pojasnio da se predloženom odredbom stvaraju zakonske pretpostavke za osnivanja razvojnog društva, znači mogućnost osnivanja istog, ukoliko se za to pokaže potreba u smislu postojanja i provedbe određenog projekta. Ukoliko bude više projekata može se osnovati i više razvojnih društava.
Ako jedinica lokalne samouprave ne može sama provesti određeni projekt, a nema interesa ili mogućnosti od postojećih trgovačkih društava, može se osnovati razvojno društvo za taj projekt, koje udovoljava svim pozitivnim zakonskim propisima, kako glede osnivanja tako i postupka dobivanja koncesije.
Članovi Odbora su se posebno osvrnuli na članak 19. stavak 3. Prijedloga zakona istaknuvši da je u istom navedeni rok od osam dana prekratak, a s obzirom na način odlučivanja u jedinicama lokalne samouprave. Naime, odluku o pokretanju postupka usklađivanja površina za eksploataciju s prostornim planom donosi predstavničko tijelo. Stoga, uzimajući u obzir rokove sazivanja predstavničkog tijela te da od zaprimanja zahtjeva Agencije treba izraditi prijedlog odluke, predlaže se propisati duži rok od 8 dana za pokretanje postupka.
Odbor je sa 6 (šest) glasova ”ZA”, 2 (dva) ”PROTIV i 1 (jedan) ”SUZDRŽAN” odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeće
ZAKLJUČKE
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznesena u raspravi upućuju se predlagatelju radi izrade konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Žarka Tušeka, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Žarko Tušek