Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je na 45. sjednici održanoj 11. ožujka 2022. godine o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dodanu vrijednost, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 260, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 9. ožujka 2022. godine.
Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora, na temelju svoje nadležnosti iz članka 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao je o predmetnom zakonu kao matično radno tijelo.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se Zakonom predlaže daljnje porezno rasterećenje i ublažavanje rasta cijena s kojim su građani i gospodarstvo suočeni na način da se PDV-om po stopi od 5% oporezuju isporuke prirodnog plina obavljene u razdoblju od 1. travnja 2022. godine do 31. ožujka 2023. godine. Smanjuje se stopa PDV-a s 25% i 13% na 5% za dječju hranu, jestiva ulja i masti, maslac i margarin, isporuku živih životinja, isporuku svježeg ili rashlađenog mesa i jestivih klaoničkih proizvoda, isporuku svježih ili rashlađenih kobasica i sličnih proizvoda od mesa, isporuku žive ribe te svježe ili rashlađene ribe, rakova, mekušaca i ostalih vodenih beskralježnjaka, isporuku svježeg ili rashlađenog povrća, korijena i gomolja, isporuku svježeg i suhog voća i orašastih plodova, isporuku svježih jaja peradi (u ljusci), sadnice i sjemenje, gnojiva i pesticide, hranu za životinje te ulaznice za koncerte, sportska i kulturna događanja. Proširuje se primjena snižene stope PDV-a od 13% na prirodni plin i grijanje iz toplinskih stanica, ogrjevno drvo, pelet, briket i sječku te menstrualne potrepštine. Podaci o tome da je porezni obveznik znao ili morao znati da sudjeluje u transakcijama čija je namjera izbjegavanje plaćanja PDV-a ne predstavljaju povredu porezne tajne. Provodi se daljnje porezno rasterećenje i ublažavanje rasta cijena s kojim su građani i gospodarstvo suočeni.
Zbog globalnog utjecaja trenutnog trenda kretanja cijena energenata, došlo je do značajnog porasta cijena energenata što nepovoljno utječe na standard građana, ali i gospodarski sektor. Izmjene i dopuna Zakona o porezu na dodanu vrijednost potrebni su zbog rasta cijena energenta i inflatornog pritiska, otežanog poslovanja gospodarskog sektora te nepovoljnog utjecaja cijena na standard građana.
U raspravi na Odboru Prijedlog zakona je podržan. Napomenuto je da postoji još prostora za snižavanje PDV-a kao npr. kod menstrualnih potrepština.
Postavljeno je pitanje o snižavanju troškova prijevoznicima što će pomoći gospodarstvu i društvu te poticati kolektivni i javni prijevoz. Primjedbe su uputili Hrvatska gospodarska komora i Autotrans. Odgovoreno je da prijevoznici već par godina ostvaruju povrat trošarina, što je dozvoljeno direktivama Europske unije. Također je Vlada Republike Hrvatske ovaj tjedan smanjila trošarine na dizel i benzin.
Dalje je postavljeno pitanje o mogućim različitim računima za grijanje i za toplu vodu. Odgovoreno je da će obračun za toplinsku energiju biti jednak te iznositi 13%.
U raspravi je istaknuto da se za 2,1 milijardi kuna godišnje smanjuju prihodi od PDV-a. Iz prihoda iz PDV se financiraju mirovine, socijalna davanja, zdravstvo i dr. Vlada Republike Hrvatske je ovim mjerama obuhvatila širok spektar mjera za ublažavanje poskupljenja te pokazala brigu za građanstvo i gospodarstvo.
Nadalje je navedeno da se na razini Europske unije traže cjelovita rješenja problema te je potreban jači zaštitni kišobran za građane i gospodarstvo Europske unije.
U raspravi napomenuto je da će državni proračun imati povećavanje rashodne strane i smanjenje prihodovne strane. Istaknuto je da je agresija na Ukrajinu imala negativan psihološki utjecaj na građane te će možebitno utjecati na potrošnju građana.
Naglašeno je da je Republika Hrvatska imala sreću što se tiče opskrbe plinom zbog LNG- terminala. Druge države kao Mađarska i Češka imaju znatno veće probleme. Istaknuto je da će rat u Ukrajini utjecati i na prihode od turizma u Republici Hrvatskoj. Možda će turoperatori otkazati aranžmane. Značajni broj turista dolazi iz Poljske, Češke i Slovačke, koji ove godine možda neće ljetovati u Republici Hrvatskoj.
Rečeno je da će se Republika Hrvatska zbog smanjenih prihoda i povećanih rashoda možda morati dodatno zaduživati. Postavljeno je pitanje o utjecaju takvog razvoja na uvođenje eura kao službene valute. Odgovoreno je da će Republika Hrvatska sigurno ispuniti sve uvjete za uvođenje eura.
Nakon provedene rasprave Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je većino glasova (8 „ZA“ i 1 „SUDRŽAN“) predložiti Hrvatskome saboru donošenje
Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dodanu vrijednost
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je zastupnica Grozdana Perić, dipl.oec., predsjednica Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Grozdana Perić, dipl.oec.