Odbor za financije i državni proračun

Izvješće Odbora za financije i državni proračun o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o popisu stanovništva, kućanstava i stanova u Republici Hrvatskoj 2021. godine, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 126

23.03.2021.

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je na 14. sjednici održanoj 23. ožujka 2021.  godine o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o popisu stanovništva, kućanstava i stanova u Republici Hrvatskoj 2021. godine, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 126, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 18. ožujka 2021.  godine.

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora, na temelju svoje nadležnosti iz članka 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao je o predmetnim zakonima kao matično radno tijelo.

U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja istaknuo je da Zakon o popisu stanovništva, kućanstava i stanova u Republici Hrvatskoj 2021. („Narodne novine“, broj 25/20 - u daljnjem tekstu: Zakon) kojim je uređena priprema, organizacija i provedba Popisa stanovništva, kućanstava i stanova u Republici Hrvatskoj 2021. godine (u daljnjem tekstu Popis), te druga pitanja važna za provedbu Popisa, donesen je na sjednici Hrvatskog sabora 28. veljače 2020. 

Popis je najopsežnije i najsloženije statističko istraživanje koje, s obzirom na brojnost obuhvaćenih jedinica, predstavlja najbogatiji izvor podataka o stanovništvu neke zemlje. Popis obuhvaća sljedeće tri jedinice: stanovništvo, kućanstva i stanove. Za pripremu, organizaciju, koordinaciju i provedbu Popisa nadležan je Državni zavod za statistiku.

Važećim Zakonom propisani su, između ostalog, referentni trenutak Popisa (31. ožujka 2021. godine u 24 sata) i faze Popisa: prva faza od 1. travnja 2021. godine do 10. travnja 2021. godine (samostalno popisivanje stanovništva kroz elektronički sustav e-Građani), te druga faza od 16. travnja 2021. godine do 7. svibnja 2021. godine (popisivanje putem osobnog intervjua od strane popisivača).

Kako je epidemiološka situacija u 2021. godini zbog epidemije bolesti COVID-19 još uvijek nepovoljna, a s obzirom na to da se Popis provodi na punom obuhvatu stanovništva, potrebno je voditi računa o potpunoj suradnji i uzajamnom povjerenju stanovništva i sudionika popisivanja što je u ovakvoj epidemiološkoj situaciji itekako otežano. 

Prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o popisu stanovništva, kućanstava i stanova u Republici Hrvatskoj 2021. godine (u daljnjem tekstu: Prijedlog zakona) propisuje se da je referentni trenutak Popisa stanje na dan 31. kolovoza 2021. godine, te se propisuje novo razdoblje popisivanja i to u prvoj fazi od 13. rujna 2021. godine do 26. rujna 2021. godine, a u drugoj fazi od 27. rujna 2021. godine do 17. listopada 2021.godine.

Nadalje, propisuje se da će u slučaju nemogućnosti provođenja Popisa u utvrđenim rokovima uslijed pojave posebnih okolnosti, nove rokove utvrditi Vlada Republike Hrvatske posebnom odlukom koja će biti objavljena u Narodnim novinama.
Prijedlogom zakona, također se, predlaže propisivanje rokova za provedbu određenih popisnih aktivnosti utvrđenih važećim Zakonom, koje je nužno uskladiti s rokovima provedbe Popisa, kao što su rok za iznimnu mogućnost produljenja Popisa. Razdoblje u kojem nadležna tijela, radi osiguranja ažurne tehničke dokumentacije neće mijenjati nazive, granice i područja županija, gradova i općina, naselja, jedinica mjesne samouprave, statističkih i popisnih krugova i ulica, trgova te kućne brojeve zgrada. Rok u kojem Državna geodetska uprava podnosi Hrvatskom saboru izvješće o obavljenim poslovima i utrošenim sredstvima te rok u kojem župan odnosno gradonačelnik Grada Zagreba dostavlja Zavodu cjelovito izvješće o utrošenim sredstvima. Za provođenje ovoga Zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstva u Državnom proračunu Republike Hrvatske.

U raspravi napomenuto je da je potrebito povezati popis stanovništva i popis birača. Odgovoreno je da je Državni zavod za statistiku neovisno tijelo, te da su svi podaci tajni. Naglašeno je da je potrebit registar stanovništva. 

Postavljeno je pitanje o obuhvaćenosti građana Republike Hrvatske u sustavu e-Građana. Odgovoreno je da je izdano 1.200.000 certifikata. Za sada nema saznanja u kolikoj mjeri se sustav koristi, te u kojoj mjeri su se građani samo prijavili, a da isti ne koriste. 

Zatražena je informacija o potrebitom vremenu za obradu dobivenih podataka. Odgovoreno je da je šezdeset dana od završetka popisa potrebita obrada par ključnih podataka. Dvadeset i sedam mjeseci  nakon završetka referentne godine podaci se šalju u Eurostat.
Također je postavljeno pitanje o vjerodostojnosti  podataka. Odgovoreno je da se popis temelji na izjavi u Republici Hrvatskoj i drugim državama. 

Zaključno je konstatirano da je u interesu svih građana Republike Hrvatske raspolagati sa najnovijim podacima. Posebice  su važni podaci o broju stanovnika Republike Hrvatske i  njegovom odljevu u inozemstvo.

Nakon  provedene rasprave Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je jednoglasno  predložiti Hrvatskome saboru donošenje

Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o popisu stanovništva, kućanstava i stanova u Republici Hrvatskoj 2021. godine


Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je zastupnica Grozdana Perić, dipl.oec., predsjednica Odbora.

                                

 PREDSJEDNICA  ODBORA
                                       Grozdana Perić, dipl.oec.