Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je, na 41. sjednici održanoj 14.listopada 2009. godine, Prijedlog zakona o rokovima plaćanja obveza državnih i javnih poduzeća, državnog proračuna i drugih državnih institucija, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Klub zastupnika SDP-a u Hrvatskom saboru, aktom od 18. lipnja 2009. godine.
Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora, na temelju svoje nadležnosti iz članka 65. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao je o predmetnom Zakonu kao matično radno tijelo.
Uvodno je predstavnik Kluba zastupnika SDP-a istaknuo da su nelikvidnost i neurednost plaćanja obveza jedan od najvećih problema hrvatskog gospodarstva. Zakonom o obveznim odnosima propisani su rokovi plaćanja u poslovnim transakcijama, ali se ne poštuju. Vlada Republike Hrvatske, u okviru antirecesijskih mjera obvezala se da će osigurati likvidnost javnih poduzeća, odnosno skratiti rokove plaćanja na 60 dana, međutim, gotovo ništa nije poduzeto na tom području pa su dugovanja u prvom tromjesečju 2009. godine povećana na preko 15 mld kuna a rokovi plaćanja se dodatno produžuju.
Ovim Prijedlogom zakona predlaže se, osim ostalog, da državna i javna poduzeća s najmanje 25% udjela države imaju obvezu podmiriti svoje obveze u roku od 60 dana, a obveze državnog proračuna i drugih državnih institucija moraju se podmiriti u roku od 30 dana. Predložena je i obveza izrade Plana nagodbe s vjerovnicima, u slučaju nepodmirivanja obveza u navedenim rokovima, a Vlada Republike Hrvatske dužna je svaka tri mjeseca izvijestiti Hrvatski sabor o stanju likvidnosti državnih i javnih poduzeća, državnog proračuna i drugih državnih institucija, te o njihovim dospjelim nepodmirenim obvezama.
Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspolagao je sa pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske u kojem se ističe da Vlada Republike Hrvatske ne podržava predmetni Prijedlog zakona koji je predložio Klub zastupnika SDP-a u Hrvatskom saboru.
U raspravi je istaknuto da je Hrvatska udruga poslodavaca već predlagala Vladi Republike Hrvatske pojedina rješenja kako prevladati problem nelikvidnosti koji je postao najveći problem hrvatskog gospodarstva. Europska unija je taj problem rješila Direktivom kojom je propisala rokove plaćanja i druge radnje kojima se jača provođenje financijske discipline u državama članicama. Iznijeto je mišljenje da bi Republika Hrvatska zakonskim aktom trebala preuzeti odredbe Direktive EU koja regulira pitanja nelikvidnosti.
Glede problema nelikvidnosti iznijeto je mišljenje da u Hrvatskoj veliki utjecaj na nelikvidnost ima pojava nenamjenskog trošenja obrtnih sredstava koja tvrtke ne koriste za podmirivanje svojih obveza, već ih ulažu u neke druge financijske poslove ili nenamjenski troše na druge načine. Stoga problem financijske nediscipline kao glavnog uzroka nelikvidnosti treba zakonski cjelovito rješavati, a ne parcijalno.
U raspravi na Odboru prevladalo je mišljenje kojim se podržava stajalište Vlade Republike Hrvatske. Naime, predmetni Prijedlog zakona ne predlaže rješenja koja već nisu razmatrana te su ista obuhvaćena nizom aktivnosti i mjera koje provodi Vlada Republike Hrvatske u skladu s važećim zakonskim propisima. Posebno je istaknuto da je Vlada Republike Hrvatske, poduzetim mjerama i aktivnostima, ostvarila pozitivne pomake glede racionalizacije poslovanja i urednog servisiranja obveza pojedinih javnih poduzeća, odnosno trgovačkih društava u većinskom državnom vlasništvu.
Nakon provedene rasprave Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je, većinom glasova (5 „za“ 3 „protiv“ i 1 „suzdržan“), predložiti Hrvatskome saboru sljedeći
Z A K LJ U Č A K
1. Ne prihvaća se Prijedlog zakona o rokovima plaćanja obveza državnih i javnih poduzeća, državnog proračuna i drugih državnih institucija, kojeg je predložio Klub zastupnika SDP-a u Hrvatskom saboru
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je zastupnik dr.sc.Goran Marić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
dr.sc.Goran Marić