Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je na 81. sjednici, održanoj 5. srpnja 2023. godine, Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o alternativnim investicijskim fondovima, drugo čitanje, P.Z.E. br. 483, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 30. lipnja 2023. godine.
Odbor je o predmetnom Prijedlogu zakona raspravljao na temelju svoje nadležnosti iz članka 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.
Uvodno je predstavnik Ministarstva financija istaknuo da se Konačnim prijedlogom zakona obavlja dodatno usklađenje važećeg Zakona o alternativnim investicijskim fondovima („Narodne novine“, br. 21/18., 126/19. i 110/21.) s CBFD Direktivom (Direktiva (EU) 2019/1160 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. lipnja 2019. o izmjeni direktiva 2009/65/EZ i 2011/61/EU u pogledu prekogranične distribucije subjekata za zajednička ulaganja (Tekst značajan za EGP) (S L 188, 12. 7. 2019.), u smislu jasnijeg prenošenja dijela odredbi predmetne direktive koje se odnose na povlačenje obavijesti o dogovorenim uvjetima marketinga udjela ili dionica pojedinih ili svih alternativnih investicijskih fondova (AIF) u državama članicama koje nisu matična država članica upravitelja alternativnih investicijskih fondova (UAIF).
Također, jasnije se propisuju uvjeti koje upravitelj alternativnih investicijskih fondova iz druge članice mora ispuniti ako namjerava prestati s trgovanjem udjelima alternativnog investicijskog fonda u Republici Hrvatskoj.
Nadalje, Nacrtom konačnog prijedloga zakona osiguravaju se pretpostavke za provedbu Uredbe (EU) 2015/760 Europskog parlamenta i Vijeća od 29. travnja 2015. o europskim fondovima za dugoročna ulaganja (Tekst značajan za EGP) (SL L 123, 19.5.2015.), kako je posljednji put izmijenjena Uredbom (EU) 2023/606 Europskog parlamenta i Vijeća od 15. ožujka 2023. o izmjeni Uredbe (EU) 2015/760 u pogledu zahtjeva koji se odnose na politike ulaganja i uvjete poslovanja europskih fondova za dugoročna ulaganja i opsega imovine prihvatljive za ulaganja, zahtjeva u pogledu sastava i diversifikacije portfelja te pozajmljivanja novčanih sredstava i drugih pravila o fondovima (Tekst značajan za EGP) (SL L 80, 20.3.2023.) (u daljnjem tekstu: Uredba (EU) 2015/760). Uz navedeno, propisane su i odgovarajuće prekršajne odredbe za postupanje protivno odredbama Uredbe (EU) 2015/760.
Predloženim izmjenama usklađuju se novčani iznosi iskazani u kunama u važećem Zakonu u iznose u eurima u skladu sa Zakonom o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj.
Važeći zakon, zajedno s pripadajućim podzakonskim aktima, u potpunosti je usklađen s trenutno važećom pravnom stečevinom Europske unije u području alternativnih investicijskih fondova. Novine i dorade koje se predlažu ovim Konačnim prijedlogom zakona prvenstveno se odnose na daljnje usklađivanje hrvatskog regulatornog okvira za tržište kapitala s pravnom stečevinom Europske unije, i to u dijelu prenošenja CBFD Direktive kao i osiguravanje pretpostavki za provedbu Uredbe (EU) 2015/760 kako je posljednji put izmijenjena Uredbom (EU) 2023/606.
Dodatno, a sukladno Zakonu o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj i odredbama Direktive 2011/61/EU Europskog parlamenta i vijeća od 8. lipnja 2011. o upraviteljima alternativnih investicijskih fondova i izmjenama Direktiva 2003/41/EZ i 2009/65/EZ i Uredbi (EZ) br. 1060/2009 i (EU) br. 1095/2010 (Tekst važan za EGP) (SL L 174. 1. 7. 2011.) usklađuju se propisani novčani iznosi iskazani u kunama u važećem Zakonu s iznosima u eurima.
Konačnim prijedlogom zakona detaljnije se i jasnije propisuju uvjeti koje upravitelj alternativnih investicijskih fondova iz druge države članice mora ispuniti ako namjerava prestati s trgovanjem udjelima alternativnog investicijskog fonda (svih ili dijela) u Republici Hrvatskoj. To se odnosi na obvezu davanja opće ponude za otkup ili isplatu udjela alternativnih investicijskih fondova koje drže ulagatelji u Republici Hrvatskoj te na potrebu da objave o namjeri povlačenja obavijesti o trgovanju udjelima alternativnih investicijskih fondova, kao i ponude za otkup ili isplatu udjela alternativnih investicijskih fondova budu javno dostupne. Uz to, osiguravaju se pretpostavke za provedbu Uredbe (EU) 2015/760 kako je posljednji put izmijenjena Uredbom (EU) 2023/606.
Konačnim prijedlogom zakona usklađuju se novčani iznosi u kunama koji se odnose na temeljni kapital UAIF-a i dodatni iznos kapitala UAIF-a s iznosima u eurima.
Nadalje, Konačnim prijedlogom zakona dopunjuju se prekršajne odredbe za pojedine lakše povrede odredbi važećeg Zakona, čije je propisivanje propušteno u prethodnim izmjenama i dopunama važećeg Zakona.
Navedeno normativno uređenje pridonijet će boljoj pravnoj sigurnosti poslovanja upravitelja alternativnih investicijskih fondova iz druge države članice u Republici Hrvatskoj, uz zadržavanje visoke razine zaštite interesa domaćih ulagatelja.
Nova rješenja koja se predlažu Konačnim prijedlogom zakona u odnosu na ona iz Prijedloga zakona, posljedica su prihvaćene primjedbe Odbora za zakonodavstvo Hrvatskoga sabora, a dodatno su učinjene i određene izmjene od strane predlagatelja: u članku 1. kojim se dopunjuje članak 2. važećeg Zakona, u stavku 2. dodana je točka 9. čime se osiguravaju pretpostavke za provedbu Uredbe (EU) 2015/760 kako je posljednji put izmijenjena Uredbom (EU) 2023/606. Zbog izmijenjenog članka 2. važećeg Zakona, kroz cijeli tekst zakona izvršena je renumeracija članaka u odnosu na Prijedlog zakona.
U članku 2. kojim se mijenja članak 4., dodaje se točka 75. kojom je uveden pojam Europski fond za dugoročna ulaganja ili ELTIF zbog njegova korištenja u Zakonu, a koji proizlazi iz osiguravanja pretpostavki za provedbu Uredbe (EU) 2015/760 iz članka 1. kojim se dopunjuje članak 2. važećeg Zakona
U članku 5. kojim se mijenja članak 16. važećeg Zakona, u stavku 3. riječi: „točke na kraju“ uklonjene su kao suvišne kao posljedica prihvaćene primjedbe Odbora za zakonodavstvo Hrvatskoga sabora
U članku 40. kojim se mijenja članak 283. važećeg Zakona, u stavku 1. dodane su točke 102. do 130. kojima su propisane odgovarajuće prekršajne odredbe za postupanje protivno odredbama Uredbe (EU) 2015/760.
Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je većinom glasova (6 glasova „ZA“ i 1 glas „SUZDRŽAN“) predložiti Hrvatskome saboru donošenje
Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o alternativnim investicijskim fondovima
Istodobno, Odbor za financije i državni proračun Hrvatskome saboru predlaže da se o točkama dnevnog reda Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o alternativnim investicijskim fondovima, drugo čitanje, P.Z.E. br. 483 i Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o provedbi Uredbe (EU) 2020/1503 o europskim pružateljima usluga skupnog financiranja, drugo čitanje, P.Z.E. br. 484 provede objedinjena rasprava.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je zastupnica Grozdana Perić, dipl. oec., predsjednica Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Grozdana Perić, dipl. oec.