67. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu odluke o proglašenju „Dana zaštićenih hrvatskih autohtonih proizvoda“
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 67. sjednici održanoj 1. srpnja 2015. godine Prijedlog odluke o proglašenju „Dana zaštićenih hrvatskih autohtonih proizvoda“, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 11. lipnja 2015. godine.
Odbor je Prijedlog odluke raspravio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja naglasila je kako je objavom Provedbene uredbe Komisije (EU) 2015/580 o upisu naziva u registar zaštićenih oznaka izvornosti, zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla Krčki pršut postao prvi prehrambeni proizvod u RH čiji naziv je zaštićen oznakom zemljopisnog podrijetla na razini EU. Predlagatelj Prijedlogom odluke o proglašenju 14. travnja – Danom zaštićenih autohtonih proizvoda želi staviti veći naglasak na potrebu, postupak i značaj zaštite autohtonih proizvoda.
Članovi Odbora podržali su donošenje ove Odluke. U raspravi je ukazano na potrebu zaštite hrvatske poljoprivredne proizvodnje, poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, kao i potrebu jačeg pozicioniranja na velikom tržištu EU. Upravo je zaštita hrvatskih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda Oznakama izvornosti i Oznakama zemljopisnog podrijetla na razini EU put za osnaživanje hrvatske proizvodnje i njeno jačanje stvaranjem dodane vrijednosti. Upisivanjem u Registar zaštićenih oznaka izvornosti i oznaka zemljopisnog podrijetla jača se i tržišni potencijal ovih proizvoda, ali i povećava povjerenje potrošača u te proizvode. U raspravi je istaknuta i potreba snažnije promocije autohtonih proizvoda i upućivanja proizvođača na potrebu zaštite proizvodnje, kako na nacionalnoj tako i na razini EU.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
Odluke o proglašenju Dana zaštićenih hrvatskih autohtonih proizvoda
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić
66. sjednica -
- ×
Mišljenje Odbora za poljoprivredu o Stajalištu Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1829/2003 o mogućnosti država članica da ograniče ili zabrane uporabu genetski modificirane hrane i hrane za životinje na svojem državnom području COM (2015) 177
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 66. sjednici održanoj 12. lipnja 2015. godine Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1829/2003 o mogućnosti država članica da ograniče ili zabrane uporabu genetski modificirane hrane i hrane za životinje na svojem državnom području COM (2015) 177, koje je predsjedniku Odbora za poljoprivredu sukladno članku 154. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora proslijedio predsjednik Odbora za europske poslove Hrvatskoga sabora, aktom od 9. lipnja 2015. godine.
Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1829/2003 o mogućnosti država članica da ograniče ili zabrane uporabu genetski modificirane hrane i hrane za životinje na svojem državnom području COM (2015) 177, Koordinacija za vanjsku i europsku politiku Vlade Republike Hrvatske usvojila je Zaključkom Klasa:022-03/15-07/187, Urbroj:50301-21/21-15-1 na sjednici održanoj 26. svibnja 2015. godine.
Stajalište Republike Hrvatske obrazložila je predstavnica Ministarstva poljoprivrede naglasivši kako tekst Prijedloga uredbe vezan uz mjere zabrane i ograničenja nije dovoljno jasan i transparentan te kako je u Prijedlogu potrebno navesti pravno obranjive, legitimne razloge na koje se države članice u cilju ograničavanja ili zabrane uporabe genetski modificirane hrane i hrane za životinje na svojem državnom području mogu pozvati. Upozorila je i na pitanje pravne sigurnosti država članica kod uvođenja mjera zabrane ili ograničenja uporabe, a nastavno na obveze i prava koja proizlaze iz međunarodnih ugovora i trgovinskih sporazuma
Odbor je sukladno članku 154. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora jednoglasno utvrdio sljedeće
MIŠLJENJEOdbor podržava Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1829/2003 o mogućnosti država članica da ograniče ili zabrane uporabu genetski modificirane hrane i hrane za životinje na svojem državnom području COM (2015) 177
Za izvjestitelja na sjednici Odbora za europske poslove određen je Ivica Mandić, potpredsjednik Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić - ×
Mišljenje Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1829/2003 o mogućnosti država članica da ograniče ili zabrane uporabu genetski modificirane hrane i hrane za životinje na svojem državnom području COM (2015) 177
Uvod
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora, na temelju ovlasti dodijeljenih Zakonom o suradnji Hrvatskoga sabora i Vlade Republike Hrvatske u europskim poslovima i Poslovnikom Hrvatskoga sabora, održao je su 12. lipnja 2015. sjednicu na kojoj je raspravio Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1829/2003 o mogućnosti država članica da ograniče ili zabrane uporabu genetski modificirane hrane i hrane za životinje na svojem državnom području COM (2015) 177.Članovi Odbora za poljoprivredu su nakon provedene rasprave jednoglasno podržali stajalište Republike Hrvatske kojim se podržava Inicijativa Europske komisije o uvođenju pravne osnove koja državama članicama daje pravo odlučivanja u svezi s uporabom genetski modificirane hrane i hrane za životinje, ali trenutno nije u mogućnosti podržati dostavljeni tekst Prijedloga uredbe u cijelosti zbog niza otvorenih pitanja, te se stoga naglašava kako je predstavljeni tekst potrebno doraditi.
Mišljenje Odbora za poljoprivredu
Uzimajući u obzir da prijedlog Uredbe ne propisuje jasne mjere izuzeća, kojima bi se propisalo moguće izuzeće genetski modificirane hrane i hrane za životinje, Odbor za poljoprivredu mišljenja je kako je iste potrebno ugraditi u Prijedlog Uredbe.Odbor isto tako naglašava kako bi nenavođenje, tj nereguliranje Prijedlogom Uredbe mogućih razloga zabrane i ograničavanja uporabe genetski modificirane hrane i hrane za životinje moglo otvoriti prostor za različite interpretacije u primjeni Uredbe.
Upozoravajući na nacionalne specifičnosti država članica vezano uz uporabu genetski modificirane hrane i hrane za životinje Odbor za poljoprivredu mišljenja je kako je u predmetni Prijedlog uredbe potrebno ugraditi i moguće legitimne, pravno obranjive faktore na koje se država članica može pozvati u cilju ograničavanja ili zabrane uporabe genetski modificirane hrane i hrane za životinje, a u cilju zaštite vlastitih nacionalnih interesa.
Odbor isto tako smatra kako bi zbog zaštite nacionalnih interesa svake države članice u pogledu ograničavanja ili zabrane uporabe genetski modificirane hrane i hrane za životinje svaka država članica trebala imati pravo odlučivanja o istom bez navođenja uvjeta.Upozoravajući na obveze koje za države članice proizlaze iz međunarodnih ugovora i trgovinskih sporazuma Odbor za poljoprivredu upozorava na nužnost reguliranja pitanja pravne sigurnosti država članica koje se odluče za uvođenje mjera zabrane ili ograničavanja uporabe genetski modificirane hrane i hrane za životinje na svojem državnom području.
Slijedom provedene rasprave na sjednici Odbora za poljoprivredu, te prethodno navedenih mišljenja Odbor za poljoprivredu upućuje Europskoj komisiji sljedeće
ZAKLJUČKE
1. Pozdravljaju se nastojanja Europske komisije o uvođenju pravne osnove koja državama članicama daje pravo odlučivanja vezano uz uporabu genetski modificirane hrane i hrane za životinje na svojem državnom području.
2. Odbor za poljoprivredu upozorava na potrebu jasnog definiranja mjera kojima se države članice mogu odlučiti za ograničavanje ili zabranu uporabe genetski modificirane hrane i hrane za životinje iz članka 3. stavka 1. i članka 15. stavka 1. Uredbe o mogućnosti država članica da ograniče ili zabrane uporabu genetski modificirane hrane i hrane za životinje na svojem državnom području.
3. Odbor za poljoprivredu upozorava na nužnost reguliranja pitanja pravne sigurnosti država članica koje se odluče za uvođenje mjera ograničavanja ili zabrane temeljem navedenog Prijedloga Uredbe, a u odnosu na obveze koje za države članice proizlaze iz međunarodnih i trgovinskih sporazuma.
4. Odbor za poljoprivredu stajališta je kako bi državama članicama u pogledu ograničavanja ili zabrane uporabe genetski modificirane hrane i hrane za životinje trebalo ostaviti pravo odlučivanja o istom bez navođenja uvjeta.
5. Odbor za poljoprivredu mišljenja je kako je Prijedlogom uredbe potrebno regulirati i legitimne, pravno obranjive faktore na koje se država članica može pozvati u cilju ograničenja ili zabrane uporabe genetski modificirane hrane i hrane za životinje u cilju zaštite vlastitih nacionalnih interesa.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić
65. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu godišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu i Prijedlogu godišnjeg izvještaja o primjeni fiskalnih pravila za 2014. godinu
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 65. sjednici održanoj 10. lipnja 2015. godine Prijedlog godišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu i Prijedlog godišnjeg izvještaja o primjeni fiskalnih pravila za 2014. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. svibnja 2015. godine.
Raspravu o navedenom Prijedlogu zakona Odbor za poljoprivredu proveo je sukladno odredbi članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je kako su ukupni prihodi Državnog proračuna u 2014. godini ostvareni u iznosu od 114,7 milijardi kuna, koji iznos predstavlja povećanje od 0,2% u odnosu na planirani, a u usporedbi s prethodnom godinom predstavlja rast za 5,4%. Rashodi Državnog proračuna iznose 127,5 milijardi kuna, koji iznos predstavlja povećanje od 2% u odnosu na rashode državnog proračuna za 2013. godinu.
U raspravi je upozoreno na nedovoljnu iskorištenost sredstava planiranih u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2014. godinu na pozicijama Ministarstva poljoprivrede: ZPP - mjere uređenja tržišta poljoprivrednih proizvoda, Ruralnog razvoja, Ribarstva, Gospodarenja i zaštite šumskih resursa, lovišta i divljači. Posebno je upozoreno na slabu iskorištenost sredstava predviđenih za unapređenje šumarstva, mjere šumarske politike u privatnim šumama i poticanje razvoja industrijske prerade drva. Uzimajući u obzir dobre izvozne rezultate drvne industrije istaknuto je stajalište kako je iskorištenost sredstava trebala biti veća. Predstavnica predlagatelja naglasila je Republika Hrvatska imala mogućnost osiguranja državne potpore koja bi po korisniku bila ograničena u iznosu potpore ili osiguranja sredstava kroz mjere unutar Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske 2014. – 2020, te kako se zbog nemogućnosti dvostrukog financiranja i ograničenja u iznosima potpore Ministarstvo poljoprivrede odlučilo za mjere unutar Programa ruralnog razvoja RH. U raspravi je naglašeno i kako nisu poznati pokazatelji ekonomske veličine prihvatljivih korisnika unutar mjera Program ruralnog razvoja RH, a što bi u budućnosti moglo predstavljati ograničavajući faktor rasta. Vezano uz iskorištenost sredstava za ruralni razvoj predstavnica predlagatelja istaknula je kako je ista bila vezana uz zainteresiranost korisnika, ali i kratko vrijeme koje je potencijalnim korisnicima bilo na raspolaganju nakon raspisivanja natječaja za pripremu projekata. Predstavnica predlagatelja naglasila je i kako je smanjenje iznosa za izravna plaćanja u poljoprivredi rezultat utvrđenih nepravilnosti u postupcima kontrole prijava za ostvarivanje prava na izravna plaćanja.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (5 glasova „za“ i 2 glasa „suzdržana“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenjeGodišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu
i
Godišnjeg izvještaja o primjeni fiskalnih pravila za 2014. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić - ×
Mišljenje Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu za davanje vjerodostojnog tumačenja članka 13. stavka 1. Zakona o sustavu obrane od tuče (NN br. 53/01 i 55/07)
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na svojoj 65. sjednici održanoj 10. lipnja 2015. godine Prijedlog za davanje vjerodostojnog tumačenja članka 13. stavka 1. Zakona o sustavu obrane od tuče, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Josip Đakić, zastupnik u Hrvatskom saboru, aktom od 21. svibnja 2015. godine.
Uvodno obrazloženje iznio je predstavnik predlagatelja zastupnik Josip Đakić naglasivši kako su u praksi prisutna različita tumačenja primjene odredbe članka 13. stavka 1. Zakona o sustavu obrane od tuče, te kako je zbog navedenog nužno nedvojbeno utvrditi postotak sredstava propisanih člankom 13. stavkom 1. Zakona o sustavu obrane od tuče.
Predstavnica Ministarstva poljoprivrede istaknula je kako je nadležno Ministarstvo poljoprivrede pokrenulo proceduru utvrđivanja novčanih sredstava za provođenje operativnog rada obrane od tuče, sukladno godišnjem planu i programu iz članka 6. Zakona o sustavu obrane od tuče opisanih člankom 13. stavkom 1. Zakona o sustavu obrane od tuče.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (7 glasova „za“) dao slijedeće
M I Š LJ E NJ E
Prijedlog za davanje vjerodostojnog tumačenja članka 13. stavka 1. Zakona o sustavu obrane od tuče, koji je podnio zastupnik Josip Đakić, osnovan je.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić
64., tematska sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu s tematske sjednice o Ruralnom razvoju i jačanju konkurentnosti na šumi baziranih industrija
Odbor za poljoprivredu održao je u sklopu 12. drvno tehnološke konferencije u Opatiji, 1. lipnja 2015. godine tematsku sjednicu o Ruralnom razvoju i jačanju konkurentnosti na šumi baziranih industrija.
Na sjednici su predstavljene mjere Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske 2014 – 2020 predviđene za sektor šumarstva.Priopćenje sa sjednice dostupno je pod Ostalim aktivnostima.
63., zajednička, tematska sjednica -
- ×
Izvješće sa zajedničke (tematske) sjednice Odbora za poljoprivredu, Odbora za europske poslove, Odbora zaštitu okoliša i prirode i Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o Inicijativi Europske komisije "Preispitivanje postupaka odlučivanja o GMO"
Odbor za poljoprivredu održao je zajedničku (tematsku) sjednicu s Odborom za europske poslove, Odborom za zaštitu okoliša i prirode i Odborom za zdravstvo i socijalnu politiku.
Izvješće Odbora za poljoprivredu dostupno je u materijalima 66. sjednice.
62., zajednička, tematska sjednica -
- ×
Izvješće sa zajedničke (tematske) sjednice Odbora za poljoprivredu i Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Implementaciji Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske 2014 – 2020.
Odbor za poljoprivredu održao je zajedničku sjednicu s Odborom za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu o Implementaciji Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske 2014 – 2020.
Ministar poljoprivrede predstavio je Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske 2014. – 2020., odobren od strane Europske komisije.
61. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, P. Z. E. br. 833
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 61. sjednici održanoj 29. travnja 2015. godine, Prijedlog zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 23. travnja 2015. godine.
Raspravu o navedenom Prijedlogu zakona Odbor je proveo sukladno odredbi članka 179. stavak 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznio je zamjenik ministra turizma naglasivši kako su u primjeni i provedbi važećeg Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti uočene prepreke i nedorečenosti koje je zbog daljnjeg razvoja i unapređenja ugostiteljske djelatnosti nužno ukloniti.
U raspravi je postavljeno pitanje vezano uz izdavanje računa opisano člankom 12. stavkom 3. i upozoreno na problem nemogućnosti izdavanja fiskalnih računa u slučajevima nedostupnosti internetskog priključka. Potičući udruživanje i osnaživanja suradnje obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava ukazano je na potrebu zakonskog reguliranja distribucije i posluživanja proizvoda u najvećem dijelu s obližnjih poljoprivrednih gospodarstava na gospodarstvu koje je registrirano za pružanje ugostiteljske djelatnosti. Slijedom navedenog predlaže se dopuna članka 10. stavka 1. točkom 14. na način: „14. Plasirati i posluživati u najvećem dijelu proizvode s obližnjih poljoprivrednih gospodarstava“. Članovi Odbora u raspravi su naglasili kako bi se ovom dopunom obiteljskim gospodarstvima registriranim za pružanje ugostiteljskih djelatnosti preporučio plasman i posluživanje proizvoda hrvatskih proizvođača s obližnjih gospodarstava čime bi se osigurala svježina proizvoda i iskorištavanje njihovih nutritivnih vrijednosti, a što bi posredno utjecalo i na skraćivanje lanca opskrbe, te u konačnici rezultiralo rezultiralo smanjenjem troškova transporta i distribucije, ali i smanjenjem negativnog utjecaja na okoliš. Dugoročna ekonomska korist odrazila bi se na povećanje potrošnje hrvatskih proizvoda, povećanje konkurentnosti domaće proizvodnje, smanjenje vanjsko trgovinskog deficita i smanjenje efekta porezne evazije, te u konačnici zadržavanje sredstava u Državnom proračunu RH, pa time i jačanje hrvatskog gospodarstva. Upozoreno je i na potrebu usklađivanja Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti sa odredbama Zakona o poljoprivredi, te upotreba riječi „Upisnik poljoprivrednika“ umjesto riječi „Upisnik poljoprivrednih gospodarstava“ u odredbama članka 39. stavka 1. i članka 40. stavka 2. točke 1. Nastavno na članak 39. stavak 2. u raspravi na Odboru upozoreno je kako proizvodi koji se uslužuju na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima moraju udovoljavati propisima o hrani, pa je članak potrebno dopuniti odredbom koja će propisati kako su isti proizvedeni u skladu s propisima o hrani.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome
saboru donošenje slijedećihZAKLJUČAKA
1. Prihvaća se Prijedlog Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti;2. Primjedbe i prijedlozi iznijeti u raspravi upućuju se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona o ugostiteljskoj djelatnosti.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić - ×
Mišljenje Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o ekološkoj proizvodnji i označavanju ekoloških proizvoda, izmjeni Uredbe (EU) br. XXX/XXX Europskog parlamenta i Vijeća (Uredbe o službenim kontrolama) i stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 834/2007
Uvod
Odbor za europske poslove i Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora, na temelju ovlasti dodijeljenih Zakonom o suradnji Hrvatskoga sabora i Vlade Republike Hrvatske u europskim poslovima i Poslovnikom Hrvatskoga sabora, održali su 16. travnja 2015. zajedničku sjednicu na kojoj je Ministarstvo poljoprivrede podnijelo izvješće o sastanku Vijeća Europske unije za poljoprivredu održanoj 16. ožujka 2015. godine.Jedna od točaka dnevnog reda Vijeća bila je orijentacijska rasprava o Prijedlogu Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o ekološkoj proizvodnji i označavanju ekoloških proizvoda, izmjeni Uredbe (EU) br. XXX/XXX Europskog parlamenta i Vijeća [Uredbe o službenim kontrolama] i stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 834/2007, Odbor za poljoprivredu proveo je u suradnji s Odborom za europske poslove raspravu o predstavljenom stajalištu Republike Hrvatske o navedenom Prijedlogu Uredbe.
Članovi Odbora za poljoprivredu i Odbora za europske poslove su nakon provedene rasprave jednoglasno podržali stajalište Republike Hrvatske koja načelno podržava navedeni Prijedlog uredbe, ali ima određene primjedbe, osobito kada je riječ o brisanju morske soli iz Priloga I. Prijedloga Uredbe.
Mišljenje Odbora za poljoprivredu
Uzimajući u obzir da je morska sol brisana iz Priloga I. Prijedloga Uredbe Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora podržava stajalište Republike Hrvatske i podupire prijedlog Republike Hrvatske da se morska sol vrati na listu iz Priloga I. Prijedloga Uredbe.Prepoznajući važnost morske soli u ishrani, a posredno i u prehrambeno-prerađivačkoj industriji, kao i proizvodnji, pripremi, distribuciji, stavljanju na tržište proizvoda morske soli, kao i interes gospodarskih subjekata za proizvodnju ekološke morske soli u Republici Hrvatskoj, Odbor za poljoprivredu suglasan je kako je morsku sol potrebno uključiti u listu iz Priloga I. Prijedloga Uredbe.
Slijedom provedene rasprave na zajedničkoj sjednici Odbora za europske poslove i Odbora za poljoprivredu, te prethodno navedenih mišljenja Odbor za poljoprivredu upućuje Europskoj komisiji sljedećeZAKLJUČKE
1. Pozdravljaju se nastojanja Europske komisije za pojednostavljenjem i uspostavom jedinstvenog okvira proizvodnih pravila, označavanja ekoloških proizvoda i uvođenja sustava kontrole u ekološkoj proizvodnji i označavanju ekoloških proizvoda.
2. Odbor za poljoprivredu upozoravajući na potrebu uključivanja morske soli u Prijedlog uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o ekološkoj proizvodnji i označavanju ekoloških proizvoda, izmjeni uredbe (EU) br. XXX/XXX Europskog parlamenta i Vijeća [Uredbe o službenim kontrolama] i stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 834/2007 poziva Europsku komisiju na uključivanje morske soli na listu priloga I. Prijedloga Uredbe.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić
60. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službenim kontrolama koje se provode sukladno propisima o hrani, hrani za životinje, o zdravlju i dobrobiti životinja, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. br. 831
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 60. sjednici održanoj 22. travnja 2015. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službenim kontrolama koje se provode sukladno propisima o hrani, hrani za životinje, o zdravlju i dobrobiti životinja, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od16. travnja 2015. godine.
Raspravu o navedenom Prijedlogu zakona Odbor je proveo sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja istaknuvši kako se Zakonom utvrđuju nadležna tijela i njihove zadaće vezano uz organizaciju, koordinaciju i provedbu službenih kontrola, provedba službenih kontrola, načini suradnje i izvješćivanja među nadležnim tijelima i uređuje sustav službenih i referentnih laboratorija, kao i prekršajne odredbe.Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službenim kontrolama koje se provode sukladno propisima o hrani, hrani za životinje, o zdravlju i dobrobiti životinja.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić
59. zajednička sjednica -
- ×
Izvješće Ministarstva poljoprivrede o sastanku Vijeća Europske unije za poljoprivredu i ribarstvo održanom 16. ožujka 2015. te o pripremama za sastanak Vijeća koje će se održati 20. travnja 2015. godine
Odbor za poljoprivredu i Odbor za europske poslove Hrvatskoga sabora na zajedničkoj sjednici razmotrili su Izvješće Ministarstva poljoprivrede o sastanku Vijeća Europske unije za poljoprivredu i ribarstvo održanom 16. ožujka 2015. te o pripremama za sastanak Vijeća koje će se održati 20. travnja 2015. godine.
58. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Konačnom prijedlogu Zakona o Hrvatskoj agronomskoj komori, P.Z. br. 720
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 58. sjednici održanoj 15. travnja 2015. godine, Konačni prijedlog Zakona o Hrvatskoj agronomskoj komori, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 2. travnja 2015. godine.
Raspravu o navedenom Prijedlogu zakona Odbor je proveo sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
U raspravi su sudjelovali predstavnici Hrvatske agronomske komore, Hrvatske poljoprivredne komore i ravnateljica Agencije za poljoprivredno zemljište.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja istaknuvši kako je predlagatelj u Konačni prijedlog zakona ugradio dio prijedloga i primjedbi iznijetih tijekom rasprave o Prijedlogu Zakona.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
ZAKONA O HRVATSKOJ AGRONOMSKOJ KOMORI
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Konačnom prijedlogu Zakona o komasaciji poljoprivrednog zemljišta, P.Z. br. 687
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 58. sjednici održanoj 15. travnja 2015. godine, Konačni prijedlog Zakona o komasaciji poljoprivrednog zemljišta, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 26. ožujka 2015. godine.
Raspravu o navedenom Prijedlogu zakona Odbor je proveo sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
U raspravi su sudjelovali predstavnici Hrvatske agronomske komore, Hrvatske poljoprivredne komore i ravnateljica Agencije za poljoprivredno zemljište.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja istaknuvši kako je predlagatelj u Konačni prijedlog zakona ugradio dio prijedloga i primjedbi iznijetih tijekom rasprave o Prijedlogu Zakona. U raspravi je istaknuta bojazan kako će predviđeni broj od 15 djelatnika Agencije za poljoprivredno zemljište koji će raditi na poslovima komasacije poljoprivrednog zemljišta predstavljati ograničavajući faktor u postupcima komasacije, te upozoreno na centralizaciju postupka. Predlagateljica je napomenula kako je u tijeku postupak regionalizacije poslova Agencije za poljoprivredno zemljište, te kako će se ustrojavanjem podružnica koje će Agencija za poljoprivredno zemljište imati u Križevcima, Pazinu i Slavonskom Brodu uz već postojeću u Osijeku predstavljati osnovu za provođenje postupaka komasacije poljoprivrednog zemljišta. Upozoreno je kako će troškovi provođenja postupka komasacije teretiti proračune županija, a što bi uzimajući u obzir odredbe Zakona o fiskalnoj odgovornosti moglo rezultirati dodatnim problemima za županije. Predstavnik Hrvatske agronomske komore upozorio je kako je u Povjerenstvo za procjenu zemljišta opisano člankom 39., stavkom 2. Konačnog prijedloga zakona nužno uključiti i sudske vještake, te ukazao na potrebu stručnog terminološkog usklađivanja članka 49., stavka 2. Konačnog prijedloga zakona na način da se umjesto izraza „zaokruženo“ upotrijebi izraz „okrupnjeno“.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (11 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
ZAKONA O KOMASACIJI POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora.
57. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Konačnom prijedlogu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivrednom zemljištu, P. Z. br. 790
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 57. sjednici održanoj 25. ožujka 2015. godine, Konačni prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivrednom zemljištu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 18. ožujka 2015. godine.
Raspravu o navedenom Prijedlogu zakona Odbor je proveo sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
U raspravi su sudjelovali predstavnici Hrvatske poljoprivredne komore i ravnateljica Agencije za poljoprivredno zemljište.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja istaknuvši kako je predlagatelj u Konačni prijedlog zakona ugradio dio prijedloga i primjedbi iznijetih tijekom rasprave o Prijedlogu Zakona. Konačni prijedlog Zakona dopunjen je člankom 26. na način da sredstva ostvarena od prodaje izravnom pogodbom poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu države postaju prihod proračuna jedinice lokalne samouprave na čijem području se poljoprivredno zemljište nalazi. Namjena ovih sredstava je pokrivanje troškova komasacije poljoprivrednog zemljišta i sufinanciranje aktivnosti izrade programa, projekata i dokumenata za provedbu mjera potpore iz Programa ruralnog razvoja 2014. – 2020.
U raspravi je istaknuta bojazan kako će pravo prvenstva na pozivu za zakup državnog poljoprivrednog zemljišta, određeno člankom 12. Konačnog prijedloga Zakona, kojim se mijenja članak 30 Zakona o poljoprivrednom zemljištu u nepovoljan položaj dovesti obiteljska poljoprivredna gospodarstva. Upozoreno je na potrebu smanjenja broja bodova koje nosi Gospodarski program u ukupnom bodovanju. Predstavnica predlagatelja istaknula je kako će Ministarstvo poljoprivrede Uredbom o obrascu i načinu vrednovanja gospodarskog programa korištenja poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske, čiji Prijedlog će biti dostupan na web portalu Ministarstva poljoprivrede odrediti sastavnice vrednovanja Gospodarskog programa. Sastavnice Gospodarskog programa osigurale bi dodatno bodovanje za početnike, za poljoprivrednike koje uzgajaju autohtone pasmine i sorte, za poljoprivrednike korisnike strojnih prstenova, za nositeljice poljoprivredne proizvodnje. Prijedlog uredbe o vrednovanju Gospodarskog programa biti će u javnoj raspravi u trajanju od dva tjedna. Predlagateljica je naglasila kako je ovakav način bodovanja sastavnica Gospodarskog programa jasan pokazatelj odluke predlagatelja Zakona kojim želi zaštititi i osnažiti obiteljska poljoprivredna gospodarstva.
U raspravi je istaknuto i mišljenje kako predlagatelj u Konačnom prijedlogu zakona trebao ograničiti broj hektara koji se pojedinom korisniku mogu dati na raspolaganje.
Vezano uz davanje u zakup državnog poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu države bez javnog poziva predloženo člankom 26. Konačnog prijedloga zakona istaknuta je bojazan zlouporabe predloženog članka. Predlagateljica je odbacila mogućnost zlouporaba predmetnog članka naglasivši kako će se o pravu na ostvarivanje zakupa bez provođenja javnog poziva odlučivati temeljem spajanja podataka iz Jedinstvenog registra domaćih životinja, Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju i Agencije za poljoprivredno zemljište. Spajanjem ovih podataka Agencija za poljoprivredno zemljište, ali i svaki poljoprivredni proizvođač raspolagati će informacijom o količini poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske na koje može ostvariti pravo zakupa temeljem odredbi članka 26.Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (7 glasova „za“ i 2 glasa „suzdržana“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O POLJOPRIVREDNOM ZEMLJIŠTU
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić
56. sjednica -
- ×
Mišljenje Odbora za poljoprivredu o Stajalištu Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o zabrani ribolova lebdećim (plovećim) mrežama, o izmjeni uredbi Vijeća (EZ) br. 850/98, (EZ) 812/2004, (EZ) br. 2187/2005, (EZ) br. 1967/2006 i o stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 894/97 COM (2014) 265
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 56. sjednici održanoj 11. ožujka 2015. godine Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o zabrani ribolova lebdećim (plovećim) mrežama, o izmjeni uredbi Vijeća (EZ) br. 850/98, (EZ) 812/2004, (EZ) br. 2187/2005, (EZ) br. 1967/2006 i o stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 894/97 COM (2014) 265, , koje je predsjedniku Odbora za poljoprivredu sukladno članku 154. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora proslijedio predsjednik Odbora za europske poslove Hrvatskoga sabora, aktom od 5. ožujka 2015. godine.
Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o zabrani ribolova lebdećim (plovećim) mrežama, o izmjeni uredbi Vijeća (EZ) br. 850/98, (EZ) 812/2004, (EZ) br. 2187/2005, (EZ) br. 1967/2006 i o stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 894/97 COM (2014) 265, Koordinacija za vanjsku i europsku politiku Vlade Republike Hrvatske usvojila je Zaključkom Klasa:022-03/14-07/423, Urbroj:50301-21/21-14-1 na sjednici održanoj 4. studenoga 2014. godine.
Stajalište Republike Hrvatske obrazložila je predstavnica Ministarstva poljoprivrede.
Odbor je sukladno članku 154. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora jednoglasno utvrdio sljedećeMIŠLJENJE
Odbor podržava Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o zabrani ribolova lebdećim (plovećim) mrežama, o izmjeni uredbi Vijeća (EZ) br. 850/98, (EZ) 812/2004, (EZ) br. 2187/2005, (EZ) br. 1967/2006 i o stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 894/97 COM (2014) 265
Za izvjestitelja na sjednici Odbora za europske poslove određen je Franjo Lucić, predsjednik Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić - ×
Mišljenje Odbora za poljoprivredu o Stajalištu Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o usklađivanju zakonodavstva država članica koja se odnose na kazeine i kazeinate namijenjene za prehranu ljudi te o stavljanju izvan snage Direktive Vijeća 83/417/EEZ COM (2014) 174
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 56. sjednici održanoj 11. ožujka 2015. godine Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o usklađivanju zakonodavstva država članica koja se odnose na kazeine i kazeinate namijenjene za prehranu ljudi te o stavljanju izvan snage Direktive Vijeća 83/417/EEZ COM (2014) 174, koje je predsjedniku Odbora za poljoprivredu sukladno članku 154. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora proslijedio predsjednik Odbora za europske poslove Hrvatskoga sabora, aktom od 5. ožujka 2015. godine.
Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o usklađivanju zakonodavstva država članica koja se odnose na kazeine i kazeinate namijenjene za prehranu ljudi te o stavljanju izvan snage Direktive Vijeća 83/417/EEZ COM (2014) 174, Koordinacija za vanjsku i europsku politiku Vlade Republike Hrvatske usvojila je Zaključkom Klasa:022-03/14-07/199, Urbroj:50301-21/21-14-1 na sjednici održanoj 13. svibnja 2014. godine.
Stajalište Republike Hrvatske obrazložila je predstavnica Ministarstva poljoprivrede.Odbor je sukladno članku 154. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora jednoglasno utvrdio sljedeće
MIŠLJENJE
Odbor podržava Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o usklađivanju zakonodavstva država članica koja se odnose na kazeine i kazeinate namijenjene za prehranu ljudi te o stavljanju izvan snage Direktive Vijeća 83/417/EEZ COM (2014) 174.
Za izvjestitelja na sjednici Odbora za europske poslove određen je Franjo Lucić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić
- ×
Mišljenje Odbora za poljoprivredu o Stajalištu Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1343/2011 Europskog parlamenta i Vijeća od 13. prosinca 2011. o određenim odredbama za ribolov u području Sporazuma o GFCM-u (Opća komisija za ribarstvo Sredozemlja) COM (2014) 457
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 56. sjednici održanoj 11. ožujka 2015. godine Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1343/2011 Europskog parlamenta i Vijeća od 13. prosinca 2011. o određenim odredbama za ribolov u području Sporazuma o GFCM-u (Opća komisija za ribarstvo Sredozemlja) COM (2014) 457, koje je predsjedniku Odbora za poljoprivredu sukladno članku 154. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora proslijedio predsjednik Odbora za europske poslove Hrvatskoga sabora, aktom od 5. ožujka 2015. godine.
Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1343/2011 Europskog parlamenta i Vijeća od 13. prosinca 2011. o određenim odredbama za ribolov u području Sporazuma o GFCM-u, Koordinacija za vanjsku i europsku politiku Vlade Republike Hrvatske usvojila je Zaključkom Klasa:022-03/14-07/423, Urbroj:50301-21/21-14-1 na sjednici održanoj 4. studenoga 2014. godine.
Stajalište Republike Hrvatske obrazložila je predstavnica Ministarstva poljoprivrede.
Odbor je sukladno članku 154. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora jednoglasno utvrdio sljedećeMIŠLJENJE
Odbor podržava Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1343/2011 Europskog parlamenta i Vijeća od 13. prosinca 2011. o određenim odredbama za ribolov u području Sporazuma o GFCM-u (Opća komisija za ribarstvo Sredozemlja) COM (2014) 457
Za izvjestitelja na sjednici Odbora za europske poslove određen je Franjo Lucić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić
55. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Međunarodnog sporazuma o tropskom drvu iz 2006., s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 800
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 55. sjednici održanoj 4. ožujka 2015. godine, Prijedlog zakona o potvrđivanju Međunarodnog sporazuma o tropskom drvu iz 2006., s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 19. veljače 2015. godine.
Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja istaknuvši kako su ukupno 67 država i Europska unija stranke Sporazuma, te kako će potvrđivanjem Sporazuma Republika Hrvatska postati članicom Međunarodne organizacije za tropsko drvo i steći pravo sudjelovanja u raspravama i odlučivanju u Vijeću. Istaknula je i kako za provedbu ovoga Zakona nije potrebno osigurati dodatna financijska sredstava u Državnom proračunu RH.Bez rasprave, Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o potvrđivanju Međunarodnog sporazuma o tropskom drvu iz 2006.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Konačnom prijedlogu Zakona o poljoprivredi, P. Z. E. br. 774
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 55. sjednici održanoj 4. ožujka 2015. godine, Konačni prijedlog zakona o poljoprivredi koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 26. veljače 2015. godine.
Raspravu o navedenom Prijedlogu zakona Odbor je proveo sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
U raspravi su sudjelovali predstavnici Hrvatske gospodarske komore, Hrvatske poljoprivredne komore, Udruge OPG Hrvatske „Život“ i Odbora za turizam Hrvatskoga sabora.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja naglasivši kako je, nakon provedenih rasprava na Odboru za poljoprivredu Hrvatskoga sabora, te konzultacija sa zainteresiranim predstavnicima poljoprivrednih proizvođača i Ministarstvima predlagateljica dio prijedloga za izmjenama Prijedloga zakona o poljoprivredi prihvatila. Poljoprivreda je Konačnim prijedlogom zakona definirana kao strateška grana gospodarstva u Republici Hrvatskoj te kao takva sastavni dio ostalih razvojnih strategija. Definirani su organizacijski oblici poljoprivrednih gospodarstava, definirane su mjere zemljišne politike, dorađene mjere doniranja hrane, Hrvatska poljoprivredna komora postala je dijelom Strukovnih i interesnih komora opisanih člankom 108 i predviđeno je izuzeće od ovrhe u visini do 50.000,00 kn koja se korisnicima dodjeljuju po osnovi mjera poljoprivredne politike iz članka 5. stavka 1. podstavka 1. do 3 (a kojom mjerom će biti obuhvaćeno oko 80% poljoprivrednih gospodarstava korisnika mjera poljoprivredne politike).Članovi Odbora podržali su definiranje poljoprivrede kao strateške gospodarske grane u Republici Hrvatskoj. U raspravi koja je uslijedila upozoreno je nužnost podzakonskog reguliranja mogućnosti pojave zlouporabe trgovine doniranom hranom, predloženo da se Odluci o ostvarivanju prava na potpore da forma upravnog akta. Dio članova Odbora predložio je određivanje roka za donošenje Strateških smjernica razvoja hrvatske poljoprivrede, predstavljanje Godišnjeg izvješća o stanju poljoprivrede u prethodnoj godini (Zeleno izvješće) Hrvatskome saboru, te povećanje broja predstavnika HPK i poljoprivrednih proizvođača u Vijeću za istraživanja u poljoprivredi određenih u članku 116. stavku 3. Ukazano je na ograničenja u plaćanjima za mlade poljoprivredne proizvođače, te pozdravljeno pojednostavljenje zakonskog okvira koje će uslijediti donošenjem ovog Zakona.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova 5 glasova „za“ i 3 glasa „suzdržana“ odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
Zakona o poljoprivredi
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić
54. sjednica -
- ×
Obavijest Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakonodavnih akata EU i inicijativa EK za koje Odbor za poljoprivredu predlaže za uvrštavanje u Radni program za razmatranje stajališta za 2015. godinu
ODBOR ZA EUROPSKE POSLOVE
Daniel Mondekar, predsjednik OdboraOdbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 54. sjednici održanoj 25. veljače 2015. godine popis prijedloga zakonodavnih akata Europske unije iz svog djelokruga radi donošenja Radnog programa za 2015. godinu.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno utvrdio Prijedlog zakonodavnih akata EU i inicijativa EK za koje predlaže uvrštavanje u Radni program za razmatranje stajališta za 2015. godinu, te sukladno članku 152. stavku 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora o istom obavještava Odbor za europske poslove.
S poštovanjem,
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić
Izravno dostavljeni dokumenti Europske Unije u zakonodavnom postupku tijekom 2014.COM (2014) 174
Prijedlog direktive Europskog parlamenta i Vijeća o usklađivanju zakonodavstva država članica koje se odnose na kazeine i kazeinate namijenjene za prehranu ljudi te o stavljanju izvan snage Direktive Vijeća 83/417/EZ
COM (2014) 265
Prijedlog uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o zabrani ribolova lebdećim (plovećim) mrežama, o izmjeni uredbi Vijeća (EZ) br. 850/98, (EZ) br. 814 (2014), (EZ) br. 2187/2005 i (EZ) br. 1967/2006 i o stavljanju van snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 984/97COM (2014) 457
Prijedlog Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1343/2011 Europskog parlamenta i Vijeća od 13. prosinca 2011. O određenim odredbama za ribolov u području Sporazuma o GFCM-u (Opća komisija za ribarstvo Sredozemlja)COM (2014) 614
Prijedlog uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o utvrđivanju višegodišnjeg plana za stokove bakalara, haringe i papaline u Baltičkom moru i ribarstvo koje iskorištava te stokove, o izmjeni Uredbe Vijeća (EZ) br. 2187/2005 i o stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 1098/2007.Iz Programa rada Europske komisije za 2015. godinu
Zakonodavna inicijativa za preispitivanje postupka odlučivanja o GMO
Mjere u okviru REFIT-a
Zakonodavna inicijativa: preinaka – Uredba o odobrenju ribolova
Zakonodavna inicijativa: pojednostavljenje – Pojednostavljenje tehničkih mjera za zaštitu morskih organizama
53. sjednica -
52. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu s rasprave o Godišnjem izvješću o državnim potporama za 2013. godinu
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 52. sjednici održanoj 5. veljače 2015. godine Godišnje izvješće o državnim potporama za 2013. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 11. prosinca 2014. godine.
Navedeno Izvješće Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 179., stavak 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao zainteresirano radno tijelo.Uvodno obrazloženje iznio je predstavnik predlagatelja naglasivši kako ovo izvješće predstavlja analitički prikaz svih državnih potpora, a sukladno novom Zakonu o državnim potporama Godišnje izvješće o državnim potporama pripremilo je Ministarstvo financija. Sektoru poljoprivrede i ribarstva u 2013. godini dodijeljene su potpore u iznosu od 2,96 milijuna kuna, a ove potpore dodjeljivane su putem subvencija (84,3%) i kroz porezne olakšice (15,7%). U raspravi je ukazano kako su se potpore poljoprivrednom sektoru smanjile u odnosu na prethodne godine, što je predstavnica Ministarstva poljoprivrede obrazložila obvezama koje je RH preuzela pristupanjem u EU.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (9 glasova „za“ i 4 glasa „suzdržana“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru slijedeći
Z A K LJ U Č A K
Prihvaća se Godišnje izvješće o državnim potporama za 2013. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu s rasprave o Izvješću o radu Državnog ureda za reviziju za 2014. godinu
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 52. sjednici održanoj 5. veljače 2015. godine Izvješće o radu Državnog ureda za reviziju za 2014. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio glavni državni revizor, aktom od 15. prosinca 2014. godine.
Navedeno Izvješće Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 179., stavak 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je predstavnica predlagatelja naglasivši kako je Državni ured za reviziju obavio 245 revizija financijskih izvještaja i poslovanja, te 74 revizije učinkovitosti. Revizijom je Ministarstvo poljoprivrede dobilo uvjetno mišljenje od strane Državnog ureda za reviziju. Kao glavne razloge dobivanja uvjetnog mišljenja predstavnica predlagatelja navela je nepravilnosti utvrđene u prethodnim razdobljima, a koje se ponavljaju i u 2013. godini, neusklađene i nedovoljno pouzdane podatke evidentirane u poslovnim knjigama i financijskim izvještajima, kao i nepostojanje Godišnjeg plana rada Ministarstva za 2013. godinu. Predstavnica predlagatelje naglasila je kako je u cilju poboljšanja odgovornosti subjekta revizije predloženo donošenje Plana aktivnosti za postupanje po preporukama Državnog ureda za reviziju s točno određenim rokovima i osobama odgovornim za njegovo provođenje.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (9 glasova „za“ i 4 glasa „suzdržana“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru slijedeći
Z A K LJ U Č A K
Prihvaća se Izvješće o radu Državnog ureda za reviziju za 2014. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu s rasprave o Izvješću o uredbama koje je Vlada Republike Hrvatske donijela na temelju zakonske ovlasti
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 52. sjednici održanoj 5. veljače 2015. godine, Izvješće o uredbama koje je Vlada Republike Hrvatske donijela na temelju zakonske ovlasti, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 14. siječnja 2015. godine.
Odbor za poljoprivredu proveo je, sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravu o Uredbi o izmjeni Zakona o financiranju vodnoga gospodarstva kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja naglasivši kako je Vlada Republike Hrvatske 23. prosinca 2014. godine donijela Uredbu o izmjeni Zakona o financiranju vodnoga gospodarstva kojom se odgađa početak primjene obračuna i naplate naknade za korištenje voda prema zahvaćenim količinama voda do 1. siječnja 2016. godine, odnosno dok se ne steknu uvjeti ili dok se ne predloži pravičniji model obračuna.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome
saboru slijedećiZ A K LJ U Č A K
Prihvaća se Izvješće o uredbama koje je Vlade Republike Hrvatske donijela na temelju zakonske ovlasti
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić
51. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivrednom zemljištu, P.Z. br. 790
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 51. sjednici održanoj 4. veljače 2015. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivrednom zemljištu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 29. siječnja 2015. godine.
Raspravu o navedenom Prijedlogu zakona Odbor je proveo sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
U raspravi su sudjelovali predstavnici Hrvatske poljoprivredne komore, Hrvatske obrtničke komore, te predstavnici lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja istaknuvši kako je primjena važećeg Zakona o poljoprivrednom zemljištu pokazala da postoje zapreke koje usporavaju proces raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu Republike Hrvatske, te kako se predloženim izmjenama i dopunama uređuju pitanja čijim rješavanjem bi se ubrzali postupci raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu Republike Hrvatske.
U raspravi na Odboru iznijete su slijedeće primjedbe i prijedlozi:
Kako se u cijelom tekstu Prijedloga zakona izraz: „naknada za vodu“ i „naknada za korištenje ribnjaka“ briše, a što predlagatelj obrazlaže potrebom smanjenja troškova za rad ribnjaka – u raspravi je iznesen stav kako su ovom odredbom u neravnopravan položaj dovedeni ostali poljoprivredni proizvođači.Članak 9. Prijedloga zakona kojim se u članku 27. dodaje stavak (5) određuje kako se: “ iznimno, u javnom pozivu za zakup može odrediti vrsta poljoprivredne proizvodnje za koju se poljoprivredno zemljište u vlasništvu države daje u zakup, s obzirom na specifične agroklimatske potencijale koje ima pojedina regija…“. Vezano uz navedeni prijedlog, a uzimajući u obzir nepostojanje Karte rajonizacije poljoprivredne proizvodnje u Republici Hrvatskoj nejasno je temeljem kojih kriterija bi se određivala vrsta poljoprivredne proizvodnje.
Vezano uz članak 12. Prijedloga zakona kojim se mijenja članak 30. Zakona o poljoprivrednom zemljištu,a kojim se određuje pravo prvenstva na pozivu za zakup izražena su različita stajališta o potrebi izmjene bodovanja pri ostvarivanju prava prvenstva na pozivu za zakup. Sudionici rasprave upozorili su kako predloženi model bodovanja stavlja u nepovoljan položaj male poljoprivredne proizvođače, mlade poljoprivredne proizvođače i osobe koje počinju s poljoprivrednom proizvodnjom. Iako se, sukladno Prijedlogu zakona u bodovanje uvodi i nositelj obiteljskoga poljoprivrednog gospodarstva koji je mlađi od 40 godina, dosadašnji posjednik ako je u mirnom posjedu i kriterij domicilnosti, u raspravi je istaknuto kako je broj bodova koji se može ostvariti za Gospodarski program potrebno smanjiti, te sukladno tome povisiti broj bodova za ostale sastavnice od ukupno mogućih 100 bodova (povećanje broja bodova za domicilnost i mlađe od 40 godina). U raspravi je navedeno kako je nužno zaustaviti depopulaciju sela, te kako bi upravo povećanjem broja bodova za domicilnost i nositelje obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava koji su mlađi od 40 godina stvorile pretpostavke za zadržavanje mladih u ruralnim prostorima.
Člankom 11. Prijedloga zakona kojim se u članak 29. Zakona o poljoprivrednom zemljištu dodaje stavak (9) određeno je kako se kod vrednovanja Gospodarskog programa za ponuditelja koji je trgovačko društvo, uzimaju u obzir svi resursi s njime povezanih društava koja se nalaze na području jedinice područne (regionalne) samouprave na kojemu se raspisuje javni poziv za zakup i zakup za ribnjake, odnosno susjednih jedinica područne (regionalne) samouprave. U raspravi je izraženo stajalište kako je istu pogodnost potrebno predvidjeti i za obiteljska poljoprivredna gospodarstva i poljoprivredne obrte.
Izraženo je i stajalište kako je pri usklađivanju Uredbe o obrascu i načinu vrednovanja Gospodarskog programa korištenja poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske, a koju, sukladno Prijelaznim i završnim odredbama Prijedloga zakona Vlada Republike Hrvatske treba uskladiti u roku od 90 dana potrebno predvidjeti sastavnicu zajedničkog korištenja poljoprivredne mehanizacije (strojni prstenovi).
Vezano uz članak 20. Prijedloga zakona kojim se mijenja članak 43. Zakona o poljoprivrednom zemljištu određeno je kako drvnu masu nakon krčenja poljoprivrednog zemljišta od zakupca preuzima, transportira i njome raspolaže društvo Hrvatske šume d.o.o. U raspravi je izražena bojazan kako će ovu odredbu Zakona biti teško provesti u praksi, te kako je raspolaganje drvnom masom potrebno regulirati na drugi način. Istim člankom predviđena je obveza zakupnika vezana uz krčenje poljoprivrednog zemljišta kojom je propisano da u roku od jedne godine od dana uvođenja od posjed zakupnik mora završiti s krčenjem poljoprivrednog zemljišta. Predloženo je produživanje ovog roka (2 godine) ili određivanje obveze započinjanja krčenja u roku od jedne godine. U istom članku potrebno je predvidjeti da se zakupnina predviđena za cijelo razdoblje trajanja ugovora o najmu umanjuje za troškove krčenja.Predloženim člankom 24. stavkom 2. predviđeno je oslobađanje od plaćanja jednokratne naknade za promjenu namjene poljoprivrednog zemljišta kod ozakonjenja nezakonito izgrađenih zgrada sukladno posebnom propisu. U raspravi je iznijeto mišljenje kako je potrebno odrediti o kojoj vrsti nezakonito izgrađenih zgrada se radi, a u cilju sprečavanja zlouporabe odredbi navedenog članka.
Člankom 27. Prijedloga zakona kojim se dopunjuje članak 51. stavkom (3) predviđeno je davanje zakupa za poljoprivredno zemljište u vlasništvu države u zakup bez javnog poziva na rok od 10 godina osobama koje se bave stočarstvom pod uvjetom da nemaju, a ovim bi zakupom dobili minimalnu površinu poljoprivrednog zemljišta propisanu prema broju uvjetnih grla. U raspravi je izražena potreba pomoći osobama koje se bave stočarstvom, ali i bojazan zlouporabe navedene odredbe, te nužnost preciznog određivanja kriterija za ostvarivanje prava zakupa bez javnog poziva (uz broj uvjetnih grla i kriterij domicilnosti, malih i mladih poljoprivrednih proizvođača).
Člankom 37. Prijedloga Zakona određeno je kako će se postupci davanja u zakup i zakup za ribnjake za koje su objavljeni javni pozivi za zakup i zakup za ribnjake dovršiti prema odredbama Zakona o poljoprivredi (NN 39/2013). U raspravi je istaknuto kako bi uzimajući u obzir razloge donošenja ovih izmjena i dopuna Zakona o poljoprivrednom zemljištu, kao i potrebu zaštite domicilnog poljoprivrednog stanovništva i očuvanja ruralnog prostora potrebno započete postupke dovršiti prema odredbama Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivrednom zemljištu.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje slijedećeg
ZAKLJUČKA
1. Prihvaća se Prijedlog Zakona o poljoprivrednom zemljištu;
2. Primjedbe i prijedlozi iznijeti u raspravi upućuju se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona o poljoprivrednom zemljištu.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić
50. zajednička sjednica -
- ×
Izvješće Ministarstva poljoprivrede o sastanku Vijeća Europske unije za poljoprivredu i ribarstvo koji se održao 26. siječnja 2015. godine
Odbor za poljoprivredu i Odbor za europske poslove Hrvatskoga sabora na zajedničkoj sjednici razmotrili su Izvješće Ministarstva poljoprivrede o sastanku Vijeća Europske unije za poljoprivredu i ribarstvo koji se održao 26. siječnja 2015. godine..
49. tematska sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu s tematske sjednice o Prijedlogu zakona o poljoprivredi
Odbor za poljoprivredu razmotrio je Prijedlog zakona o poljoprivredi na svojoj 49. sjednici kojoj su osim članova Odbora za poljoprivredu nazočili zastupnici u Hrvatskom saboru, predstavnici Ministarstva poljoprivrede, Ministarstva turizma, Hrvatskog saveza udruga proizvođača mlijeka, Udruge obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava "Život", Udruge proizvođača duhanskih proizvoda, Hrvatske gospodarske komore, Hrvatske poljoprivredne komore i predstavnici političkih stranaka.
Primjedbe, mišljenja i stajališta na Prijedlog zakona o poljoprivredi upućeni su Ministarstvu poljoprivrede.
48. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o poljoprivredi, P. Z. E. br. 774
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 48. sjednici održanoj 21. siječnja 2015. godine, Prijedlog zakona o poljoprivredi, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 4. prosinca 2014. godine.
Raspravu o navedenom Prijedlogu zakona Odbor je proveo sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
U raspravi su sudjelovali predstavnici Hrvatske poljoprivredne komore, Udruge OPG Hrvatske „Život“ i Hrvatske gospodarske komore.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja naglasivši kako se izradi cjelovitog Zakona o poljoprivredi pristupilo u cilju objedinjavanja nacionalnog zakonodavstva u području poljoprivrede, usklađivanja terminologiju nacionalnog i zakonodavstva Europske Unije i potrebe za reguliranjem područja koja do sada nisu bila regulirana zakonima Republike Hrvatske (doniranje hrane).U raspravi je izraženo zadovoljstvo vezano uz odustajanje od primjene hitne procedure donošenja Zakona o poljoprivredi. Predstavnici poljoprivrednih proizvođača naglasili su kako je rok od deset dana za provođenje javne rasprave za zakon koji će uvelike odrediti smjer hrvatske poljoprivrede bio prekratak. Predstavnik Hrvatske poljoprivredne komore naglasio je kako Hrvatska poljoprivredna komora na nacionalnoj razini okuplja proizvođače svih poljoprivrednih sektora, te upozorio na potrebu osiguravanja iste razine prava hrvatskim poljoprivrednim proizvođačima, kao i članovima ostalih komora u Republici Hrvatskoj. Stoga, su mišljenja kako je Zakonom o poljoprivredi nužno Hrvatskoj poljoprivrednoj komori osigurati ista prava kao i strukovnim komorama opisanim u članku 108. Prijedloga zakona. Predstavnici Udruge OPG „Život“ izrazili su nezadovoljstvo odredbom članka 3. stavka 4 naglašavajući kako bi ovaj cilj poljoprivredne politike trebao težiti osiguranju održivog i primjerenog dohotka poljoprivrednog gospodarstva, a ne samo, kako je predloženo Prijedlogom zakona: “osiguranju zadovoljavajuće razine dohotka poljoprivrednog gospodarstva“. Ukazali su na potrebu uključivanja Uzgojnih udruženja u Zakon o poljoprivredi, kao i na potrebu izuzeća od ovrhe nad sredstvima koja su korisnicima dodijeljena po osnovi izravnih plaćanja. Kako Prijedlog zakona obuhvaća područja prehrambene industrije, proizvodnje pića i duhana, predstavnica Hrvatske gospodarske komore upozorila je na potrebu korištenja izraza „prehrambeno-prerađivačka“ industrija umjesto „prehrambena industrija“ u cijelom tekstu Prijedloga zakona. Isto tako ukazala je na potrebu preciziranja nadležnosti Ministarstva vezanih uz članak 49. Prijedloga zakona, kao i specificiranje specifičnih tehnoloških postupaka vezanih uz standarde kvalitete za hranu opisane odredbama članka 71., stavaka 3. i 4. Ukazano je i na potrebu jasnijeg definiranja odredbi o doniranju hrane. Članak 99. stavak 10) propisuje kako će ministar pravilnikom propisati postupak odobravanja korištenja navoda i dodatnih zahtjeva u području priznavanja prirodnih mineralnih i prirodnih izvorskih voda. Predstavnica Hrvatske gospodarske komore upozorila je kako je Ministarstvo zdravlja nadležno za uspostavu i provođenje politike sigurnosti hrane unutar područja prehrambenih i zdravstvenih tvrdnji, te hrane za posebne prehrambene potrebe, što uključuje i hranu za dojenčad, pa je zbog navedenog razloga potrebno donošenje predmetnog Pravilnika od strane ministra zdravlja uz suglasnost ministra poljoprivrede. Nadalje kako Direktiva 2009/54/EZ umjesto izraza „navod“ koristi izraz „tvrdnja“ nužna je prilagodba terminologije. Isto tako potrebno je nedvojbeno definirati razliku između pravnih osoba koje će obavljati javne ovlasti i onih koje će obavljati stručne poslove u području poljoprivrede. U raspravi su izražena i različita mišljenja vezana uz izravna plaćanja. Naglašena je važnost korištenja postojećih baza podataka opisanih člankom 132. Prijedloga zakona kao osnove daljnjeg razvoja i planiranja sustava korištenja tala. Uzimajući u obzir veliki broj primjedaba i mišljenja iznijetih u raspravi, Odbor za poljoprivredu provesti će još jednu raspravu o predloženom Prijedlogu zakona o poljoprivredi.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome
saboru donošenje slijedećegZAKLJUČKA
1. Prihvaća se Prijedlog Zakona o poljoprivredi;
2. Primjedbe i prijedlozi iznijeti u raspravi upućuju se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona o poljoprivredi.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o veterinarsko-medicinskim proizvodima, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. br. 778
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 48. sjednici održanoj 21. siječnja 2015. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o veterinarsko-medicinskim proizvodima, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 19. prosinca 2014. godine.
Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja naglasivši kako se Prijedlogom zakona usklađuje zakonodavstvo Republike Hrvatske sa zakonodavstvom Europske Unije.U raspravi su sudjelovali predstavnici Hrvatske gospodarske komore i Hrvatske poljoprivredne komore. U raspravi je postavljeno pitanje vezano uz označavanje i upute na pakiranju veterinarsko-medicinskih proizvoda i ukazano na potrebu skraćivanja roka određenog člankom 27. Prijedloga zakona.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o veterinarsko-medicinskim proizvodima.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić
47. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o financiranju vodnoga gospodarstva, s Konačim prijedlogom zakona, P.Z. br. 765
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 47. sjednici održanoj 3. prosinca 2014. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o financiranju vodnoga gospodarstva, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 26. studenoga 2014. godine.
Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja naglasivši kako se u cilju sprečavanja nepravičnog opterećenja korisnika vodnih usluga, koje bi nastalo razlikom u cijeni vodnih usluga između zahvaćene i isporučene vode odgađa primjena odredbi članaka 23. – 25. Zakona do 1. siječnja 2016. godine, a u kojem razdoblju se očekuje ispunjenje uvjeta za primjenu odredbi Zakona kojima bi osnovica za obračun i naplatu naknada za korištenje voda bila količina zahvaćene vode. Integracija namjene prihoda od naknade za korištenje voda i naknade za zaštitu voda usmjerena je prema institucionalnom jačanju isporučitelja vodnih usluga, pokriću dijela nacionalnih sredstava za financiranje vodnokomunalnih projekata EU, usklađivanju prihoda s potrebama u investicijskom razdoblju 2014. – 2023 i prilagodbi namjena vodnih naknada primjeni načela punog povrata troškova od vodnih usluga uključujući troškove okoliša i resursa iz Okvirne direktive o vodama. Između ostalo ova „integrirana sredstva“ poslužiti će i kao potpora jedinicama lokalne samouprave u pripremi za korištenje sredstava EU za projekte vodoopskrbe i odvodnje. U raspravi je postavljeno pitanje iznosa sredstava koja će biti na raspolaganju, kao i pitanje samostalnosti vodnokomunalnih poduzeća unutar uslužnih područja definiranih Uredbom Vlade RH od 29. svibnja 2014. Kako je navela predstavnica predlagatelja – 25% sredstava koristilo bi se za pomoć jedinicama lokalne samouprave, te izrazila nadu kako će sredstva usmjerena na institucionalno jačanje isporučitelja vodnih usluga rezultirati stvaranjem administrativnog kapaciteta za institucionalno reformiranje isporučitelja vodnih usluga.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o izmjenama i dopunama Zakona financiranju vodnoga gospodarstva
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o morskom ribarstvu, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. br. 767
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 47. sjednici održanoj 3. prosinca 2014. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o morskom ribarstvu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 26. studenoga 2014. godine.
Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznio je pomoćnik ministra poljoprivrede, predstavnik predlagatelja naglasivši kako se Prijedlogom zakona usklađuje zakonodavstvo RH sa zakonodavstvom EU u skladu sa sustavom kontrole Zajednice za osiguranje sukladnosti s pravilima zajedničke ribarstvene politike i izmjeni i stavljanju izvan snage uredbi za koje je RH dobila EU Pilot, te je dužna u što kraćem roku uspostaviti navedeni sustav. Nadalje se Prijedlogom zakona definiraju mehanizmi prelaska malog ribolova za osobne potrebe u kategoriju malog obalnog ribolova, izdavanje povlastica za mali obalni ribolov, obveza stručnog osposobljavanja iz područja morskog ribarstva, te nadzor nad provedbom odredbi Zakona o morskom ribarstvu.
U raspravi je uz izdavanje povlastica za mali obalni ribolov, predstavnica predlagatelja naglasila kako će se posebna pažnja kod dodjele bodova posvetiti udaljenim otocima, godinama domicilnosti, braniteljima i invalidima Domovinskog rata, kao i socijalnom statusu. Vezano uz članak 65. Prijedloga zakona kojim su propisani znanstveni i stručni uvjeti za obavljanje poslova višeg inspektora naglašeno je kako je širok spektar zvanja navedenih u Prijedlogu zakona podloga za upošljavanje mladih ljudi.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o izmjenama i dopunama Zakona o morskom ribarstvu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić
46. tematska sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu s tematske sjednice o raspolaganju poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu Republike Hrvatske
Ravnateljica Agencije za poljoprivredno zemljište predstavila je model raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu Republike Hrvatske.
Priopćenje sa sjednice dostupno je pod Ostalim aktivnostima.
45. sjednca -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu i projekcije za 2016. i 2017. godinu
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 45. sjednici održanoj 26. studenoga 2014. godine Prijedlog Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu i projekcije za 2016. i 2017. godinu, te: Prijedloge financijskih planova za 2015. godinu i projekcije za 2016. i 2017. godinu: Hrvatskih voda, Hrvatskih cesta, Centra za restrukturiranje i prodaju, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka, Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, kao i Prijedlog državnog proračuna i financijskih planova izvanproračunskih korisnika za 2015. godinu i projekcije za 2016. i 2017. godinu (konsolidirano) i Obrazloženje prijedloga državnog proračuna i financijskih planova izvanproračunskih korisnika za 2015. godinu i projekcije za 2016. i 2017. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. studenoga 2014. godine.
Odbor je razmatrao predmetni Prijedlog Državnog proračuna zajedno s Konačnim prijedlogom Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu, sukladno odredbi čl. 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijeli su ministar poljoprivrede i zamjenik ministra financija.
U uvodnom izlaganju predstavnik Ministarstva financija istaknuo je kako se u izradi Proračuna po prvi put primjenjuje načelo sveobuhvatnosti Državnog proračuna, što rezultira transparentnošću Državnog proračuna. Ukupni prihodi planirani Proračunom za 2015. godinu iznose 106.416.102.468 kn, a najveći prihod ostaje PDV (41,5 milijardi kuna), slijede doprinosi i sredstva EU komponente. Sredstva EU komponente rastu na 7,1 milijardi kuna, a udio nacionalne komponente predviđen je u iznosu od 700 milijuna kuna, gotovo polovina ovih sredstava koristiti će se kroz Ministarstvo poljoprivrede. Ukupni prihodi za 2016. godinu projiciraju se na 106,1 milijardi kuna, a za 2017. godinu na 109,6 milijardi kn. Predviđeni su ukupni rashodi Državnog proračuna za 2015. godinu u iznosu od 114,2 milijarde kn, za 2016. godinu 113,7 milijardi kn i za 2017. godinu 113,3 milijarde kn. 12,4 milijardi kuna deficita očekuje se u sljedećoj godini (3,71% BDP). Za 2016. prognoziran je pad deficita na 12,3 milijarde kuna (3,58% BDP), a za 2017. godinu 8,3 milijarde kn (2,3 % BDP).
Ministar poljoprivrede u uvodnom izlaganju naveo je kako je Proračun Ministarstva poljoprivrede za 2015. godinu planiran u iznosu od 6.387.173.416 kuna, za 2016. godinu u iznosu od 6.445.445.377 kuna i za 2017. godinu u iznosu od 6.424.160.644 kuna, što u odnosu na proračun Ministarstva poljoprivrede u 2014. godini predstavlja povećanje za 2015. godinu za 40,2%, u 2016. godini za 41,5% i u 2017. godini za 41%. Iz sredstava Državnog proračuna za 2015. godinu smanjuju se sredstava na pozicijama 11., 12. i 13. za 5,6% ili 157.528.558 kn, u 2016. godini planira se smanjenje u iznosu od 504 milijuna kuna, a u 2017. godini predviđeno je smanjenje od 831 milijun kuna. Ovo smanjenje vezano je uz povećanje udjela sredstava koja će se koristiti iz Proračuna Europske Unije. Najvažnije pozicije proračuna Ministarstva poljoprivrede su: Program Poljoprivreda - poticanje poljoprivredne proizvodnje putem izravnih plaćanja, radi osiguranja stabilne razine dohotka poljoprivrednih proizvođača i povećanja rentabilnosti konkurentnosti poljoprivrednih proizvođača. Kako je regulirano Ugovorom od pristupanju RH u EU RH od 2013. godine primjenjuje europski model izravnih potpora u sklopu ZPP koji podrazumijeva maksimalnu omotnicu za izravna plaćanja na godišnjoj razini od 373 milijuna eura, maksimalnu omotnicu na godišnjoj razini za izravna plaćanja za razminirano poljoprivredno zemljište u iznosu od 9,6 milijuna eura. Prema dinamici sufinanciranja izravnih plaćanja iz Proračuna EU u 2014. godini povukli smo 25% sredstava, u 2015. godini to će biti 30% sredstava, pa sve do 100% iznosa u desetogodišnjem razdoblju.
Program izravnih plaćanja koji se primjenjuje za proizvodnu 2014. godinu, a isplaćuje se u 2015 godini financira se s 30% sredstava iz EU proračuna (Europskog poljoprivrednog jamstvenog fonda). RH se odlučila za korištenje 15% programskih sredstava iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj za potrebe izravnih plaćanja u okviru fleksibilnosti između stupova ZPP. Za 2015. godinu ukupni iznos za izravna plaćanja iznositi će 2.186.179.121 kn, od čega je udio nacionalnih sredstava u 2015. godini planiran u iznosu od 932 milijuna kuna. U 2016. godini predviđen je iznos od 2.002.155.161 kn, a u 2017. godini 1.770.155.161 kn.
Na stavci Ruralnog razvoja planirana sredstva u Državnom proračunu za 2015. godinu iznose 1.363.963.337 kn, s tendencijom povećanja u 2016. godini na 1.857.349.330 kn i u 2017. godini na 2.424.015.997 kn. Za mjere ruralnog razvoja, koje će se financirati iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (85%) i sredstava Državnog proračuna RH (15%) predviđeno je za 2015. godinu 860.454.743 kn od čega su 155.000.000 kn sredstva Državnog proračuna – sredstva učešća, prema projekciji Proračuna za 2016. godinu predviđena sredstva za mjere ruralnog razvoja iznose 1.527.121.410 kn, a u 2017. godini 2.093.788.077 kn, povećanje je povezano s očekivanim povećanjem prijavljenih i realiziranih projekata unutar Programa ruralnog razvoja RH.
IPARD program - uzimajući u obzir pravilo n+3 provoditi će se i u narednom razdoblju, pa je za 2015. godinu planiran iznos od 280.000.000 kn, a u 2016. i 2017. godini planira se 330.000.000 kn. Učešće sredstava osiguranih u Državnom proračunu je 25% iz Proračuna RH, a 75% biti će sredstava iz Proračuna EU.
Na stavci Ribarstva planirana sredstva u Državnom proračunu za 2015. godinu iznose 414.690.000 kn, a značajno povećanje sredstava u ovoj stavci vezano je uz provedbu Operativnog programa ribarstva, pa je za ovu svrhu planirano u Proračunu za 2015. godinu 279.500.000 kn, u 2016. godini planirano je 349.500.000 kn i u 2017. godini iznos od 369.500.000 kn.U raspravi je, vezano uz smanjenje sredstava na stavci: Istraživanje u poljoprivredi (Vijeće za istraživanje u poljoprivredi) ministar poljoprivrede izvijestio članove Odbora kako su, u suradnji s Ministarstvom zdravlja i Ministarstvom znanosti, obrazovanja i sporta u tijeku pripremne radnje za osnivanje Biotehnološkog istraživačkog centra koji će biti povezan s realnim sektorom i pružiti mogućnost drugačijeg modela istraživanja u poljoprivredi, ali i otvoriti mogućnost korištenja drugih izvora financiranja u provođenju istraživanja u poljoprivredi.
Nakon provedene rasprave Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora većinom je glasova (7 glasova „za“ i 2 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2015. GODINU I PROJEKCIJE ZA 2016. I 2017. GODINUte sljedećih odluka:
- Odluke o davanju suglasnosti na Financijski plan Hrvatskih voda za 2015. godinu i projekcije za 2016. i 2017. godinu;
- Odluke o davanju suglasnosti na Financijski plan Hrvatskih cesta za 2015. godinu i projekcije za 2016. i 2017. godinu;
- Odluke o davanju suglasnosti na Financijski plan Centra za restrukturiranje i prodaju za 2015. godinu i projekcije za 2016. i 2017. godinu;
- Odluke o davanju suglasnosti na Financijski plan Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2015. godinu i projekcije za 2016. i 2017. godinu;
- Odluke o davanju suglasnosti na Financijski plan Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka za 2015. godinu i projekcije za 2016. i 2017. godinu;
- Odluke o davanju suglasnosti na Financijski plan Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje za 2015. godinu i projekcije za 2016. i 2017. godinu;Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu, P. Z. br. 746
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 45. sjednici održanoj 26. studenoga 2014. godine Konačni prijedlog zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. studenoga 2014. godine.
Odbor je razmatrao predmetni Konačni prijedlog zakona zajedno s Prijedlogom Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu i projekcijama za 2016. i 2017. godinu, sukladno odredbi čl. 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznio je zamjenik ministra financija naglasivši kako se ovim Zakonom uređuje izvršavanje Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu.Nakon provedene rasprave Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora većinom je glasova (7 glasova „za“ i 2 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić
44. sjednica -
- ×
Mišljenje Odbora za poljoprivredu o Stajalištu Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o pomorcima i izmjenama Direktiva 2008/94/EZ, 2009/38/EZ, 2002/14/EZ, 98/59/EZ i 2001/23/EZ COM (2013) 798
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 44. sjednici održanoj 13. studenoga 2014. godine Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o pomorcima i izmjenama Direktiva 2008/94/EZ, 2009/38/EZ, 2002/14/EZ, 98/59/EZ i 2001/23/EZ COM (2013) 798, koje je predsjedniku Odbora za poljoprivredu sukladno članku 154. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora proslijedio predsjednik Odbora za europske poslove Hrvatskoga sabora, aktom od 6. studenoga 2014. godine.
Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o pomorcima i izmjenama Direktiva 2008/94/EZ, 2009/38/EZ, 2002/14/EZ, 98/59/EZ i 2001/23/EZ - COM (2013) 798 Koordinacija za vanjsku i europsku politiku Vlade Republike Hrvatske usvojila je Zaključkom Klasa:022-03/14-07/409, Urbroj:50301-21/21-14-1 na sjednici održanoj 20. listopada 2014. godine.
Stajalište Republike Hrvatske obrazložila je predstavnica Ministarstva rada i mirovinskog sustava, naglasivši kako su tijekom izrade stajališta konzultirani i socijalni partneri u RH, te kako RH podržava Prijedlog Direktive obzirom da ista sadrži sve komentare dostavljene od strane socijalnih partnera.
Odbor je sukladno članku 154. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora jednoglasno utvrdio sljedećeMIŠLJENJE
Odbor podržava Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o pomorcima i izmjenama Direktiva 2008/94/EZ, 2009/38/EZ, 2002/14/EZ, 98/59/EZ i 2001/23/EZ - COM (2013) 798.
Za izvjestitelja na sjednici Odbora za europske poslove određen je Franjo Lucić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić
43. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o Hrvatskoj agronomskoj komori, P. Z. br. 720
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 43. sjednici održanoj 22. listopada 2014. godine, Prijedlog zakona o Hrvatskoj agronomskoj komori, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 9.listopada 2014. godine.
Raspravu o navedenom Prijedlogu zakona Odbor je proveo sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
U raspravi su sudjelovali predstavnici Hrvatske poljoprivredne komore i Hrvatske gospodarske komore.
Uvodno obrazloženje iznio je pomoćnik ministra poljoprivrede, predstavnik predlagatelja, naglasivši kako se Hrvatska agronomska komora osniva s ciljem promicanja zaštite i zastupanja interesa agronoma i agronomske struke u cjelini i pružanja i promicanja privatne savjetodavne agronomske službe. U raspravi je većina sudionika poduprla donošenje Zakona o agronomskoj komori izrazivši nadu kako će osnivanje komore utjecati na unapređenje tehnologija proizvodnje, a što će rezultirati konkurentnošću hrvatske poljoprivredne proizvodnje. Izražena je bojazan zbog mogućeg sukoba interesa u obavljanju poslova koje ovim Zakonom Agronomskoj komori daju mogućnost obavljanja određenih javnih funkcija i zadaća državne uprave.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da1. Prihvati Zakon o Hrvatskoj agronomskoj komori
2. Primjedbe i prijedlozi iznijeti u raspravi upućuju se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona o Hrvatskoj agronomskoj komori.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Europske komisije u ime Europske unije i Vlade Republike Hrvatske kojim se mijenja i dopunjuje Višegodišnji sporazum o financiranju 2007.-2012. sklopljen 4. studenoga 2013., s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 718
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 43. sjednici održanoj 22. listopada 2014. godine, Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Europske komisije u ime Europske unije i Vlade Republike Hrvatske kojim se mijenja i dopunjuje Višegodišnji sporazum o financiranju 2007.-2012. sklopljen 4. studenoga 2013., s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 9. listopada 2014. godine.
Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Odbor je, bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o potvrđivanju Sporazuma između Europske komisije u ime Europske unije i Vlade Republike Hrvatske kojim se mijenja i dopunjuje Višegodišnji sporazum o financiranju 2007.-2012. sklopljen 4. studenoga 2013.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić - ×
Zaključci i preporuke Odbora za poljoprivredu s 42. sjednice o poljoprivrednoj prizvodnji nakon poplava
Na temelju članka 44., 47. i 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora održao je 1. listopada 2014. godine svoju 42. sjednicu, na kojoj se raspravljalo o
POLJOPRIVREDNOJ PROIZVODNJI NAKON POPLAVA
Pokretanje poljoprivredne proizvodnje nakon katastrofalnih poplava koje su pogodile područje županjske Posavine postavilo je pred hrvatsku poljoprivredu probleme čijem rješavanju je potrebno žurno pristupiti kako bi se sanirale štete nastale nakon poplava i stvorio plan djelovanja u budućim prirodnim katastrofama i elementarnim nepogodama. Odbor za poljoprivredu je u cilju objedinjavanja svih relevantnih čimbenika vezanih uz navedenu tematiku, prezentiranja trenutnog stanja, ograničenja i mogućnosti, kao i uključivanja znanstvene i stručne javnosti u Republici Hrvatskoj za potrebe ove sjednice okupio predstavnike Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Ministarstva poljoprivrede, Agronomskog fakulteta u Zagrebu, Poljoprivrednog fakulteta u Osijeku, Visokog gospodarskog učilišta u Križevcima, Agencije za poljoprivredno zemljište, Savjetodavne službe, Hrvatskih voda d.o.o., Hrvatske gospodarske komore, Hrvatske poljoprivredne komore, Udruge OPG „Život“, predstavnika lokalne (područne) samouprave.
Odboru su, vezano uz ovu tematsku sjednicu svoja stajališta podnijeli: akademik Franjo Tomić, Poljoprivredni fakultet u Osijeku, Ministarstvo poljoprivrede, Savjetodavna služba, Županijsko povjerenstvo za procjenu šteta od elementarnih nepogoda, Udruga OPG „Život“ i Hrvatska poljoprivredna komora.
Osim dostavljenih stajališta na tematskoj sjednici Odbora za poljoprivredu sudionici su upozorili na otvorena pitanja, mjere i prijedloge za koje smatraju da bi se njihovim rješavanjem unaprijedio sustav obrane od elementarnih nepogoda i prirodnih katastrofa, kao i poboljšali uvjeti proizvodnje za proizvođače pogođene elementarnim nepogodama i prirodnim katastrofama.
Temeljem provedene rasprave i dostavljenih stajališta, Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora donio je na svojoj 43. Sjednici, održanoj 22. listopada 2014. godine sljedeće
Z A K LJ U Č K E I PREPORUKE
Prehrambena neovisnost Republike Hrvatske, a posredno i hrvatsko gospodarstvo ovise o poljoprivredi, a uspjeh poljoprivrede ovisi o izvedenim potrebnim sustavima obrane od poplava,sustavima odvodnje suvišnih voda, kao i izgradnji novih sustava na pojedinim lokacijama. Kako bi se u budućnosti spriječile ili bar ublažile prirodne nepogode koje izravno utječu na konkurentnost poljoprivredne proizvodnje na poplavljenim područjima, ali i narušavanje kvalitete poljoprivrednih tala i ruralnog razvoja nužno je donijeti koordinirane planove djelovanja, planove sanacije i pomoći za poplavljena područja u budućim prirodnim nepogodama. Nužno je točno definirati način ustrojavanja, sastav, opseg djelovanja i odgovornosti koordinacijskog tijela, kao i protokole o učešću svakog pojedinog dionika uključenog u mjere sanacije i pomoći poplavljenim poljoprivrednim površinama u cilju bržeg i lakšeg informiranja o svim aktivnostima, a u skladu sa Zakonom o zaštiti od elementarnih nepogoda.
Preporuča se Ministarstvu poljoprivrede da temeljem utvrđenog stanja poplavljenog područja, a s ciljem pomoći poljoprivrednih proizvođačima što prije odredi mjere sanacije i rekultivacije poljoprivrednih površina nakon poplava određivanjem kriterija i dinamike istih:
- temeljem zadanih kriterija (intenzitet plavljenja, opterećenost poplavnim vodama, kemijska, fizikalna i biološka svojstva tla i dr.), obaviti zoniranje ugroženosti cijelog plavljenog područja kao i zoniranje lokalnog (točkastog) karaktera (mikro zoniranje).
- temeljem specifikuma svake pojedine zone potrebno je separacijski primijeniti mjere rekultivacije poljoprivrednih površina (npr. debljina pješčanog nanosa, jačina erozije, količina i karakter detritusa na površini, jačina i vrsta zakorovljenosti), ove mjere moraju uvažavati ekonomski i agronomski aspekt.
- propisivanjem mjera i postupaka prema prioritetima izvedbe i važnosti, temeljem utvrđenog stanja plavljenog područja, te podjelom istih na obavezne (npr. problem nanosa pijeska i mulja), preporučene mjere (obrada i sjetva) i zabranjene mjere.
- Propisivanjem agrotehničkih mjera, zahvata obrade tla i provedbe biogenizacije tla (provedbom ciljanih agrotehničkih mjera) u skladu s prethodno utvrđenim stanjem tla (fizikalni, kemijski i biološki aspekt).
Nastavno na provođenje navedenih mjera preporuča se organizacija trajnog monitoringa tijekom razdoblja provedbe rekultivacije, odnosno do potpunog oporavka oštećenih poljoprivrednih površina uključujući i potrebne korekcijske mjere (kontrola provedbe na terenu).
Problem smanjenja broja goveda u ukupnom uzgoju u Republici Hrvatskoj, kao i pad broja goveda na poplavljenim područjima (osobito na područjima Drenovaca, Račinovaca, Gunje i Rajevog sela – gotovo 70%) i najavljeni plan pomoći Vlade Republike Hrvatske za nabavu matičnog stada otvaraju mogućnost promjene pasmine. Slijedom navedenog predlaže se Ministarstvu poljoprivrede, kod provođenja najavljene mjere pomoći nabave matičnog stada ispitivanje mogućnosti nabave simentalskog goveda koje je prema izraženom mišljenju stručnjaka veterinarske struke najbolji izbor za obiteljska poljoprivredna gospodarstva zbog rentabilnosti, niže cijene nabave i otpornosti.
Zbog brže evakuacije stoke predlaže se izrada plana evakuacije stoke, kao i određivanja objekata koji će u slučaju budućih elementarnih nepogoda i katastrofa služiti kao sabirni centri na područjima koja su zbog svog geografskog položaja najizloženija mogućnosti pojave poplava.
Uzimajući u obzir štete nastale na poljoprivrednim površinama preporučuje se Ministarstvu poljoprivrede da razmotri mogućnost produljenja roka plaćanja i/ili otpis dijela zakupnine, naknade za dugogodišnji zakup za ribnjake i naknade za koncesiju za poljoprivredno zemljište u vlasništvu Republike Hrvatske za područja koja nisu obuhvaćena Odlukom Vlade Republike Hrvatske od 22. svibnja 2014. godine (NN 65/2014.), a na kojima su poplave prouzročile štete u poljoprivrednoj proizvodnji.
U cilju nastavka poljoprivredne proizvodnje na poljoprivrednim površinama na kojima su nakon povlačenja vode ostali nanosi pijeska ili mulja, kao i one na kojima se voda kontinuirano zadržava predlaže se koordinacija između Agencije za poljoprivredno zemljište, Ministarstva poljoprivrede i poljoprivrednih proizvođača vezano uz određivanje zamjenskih površina za oštećeno/izgubljeno poljoprivredno zemljište.
Odbor upozorava na nužnost partnerstva između Ministarstva poljoprivrede, Hrvatske poljoprivredne komore, Hrvatske gospodarske komore, Hrvatske obrtničke komore, Hrvatske poljoprivredne agencije, Savjetodavne službe, Agencije za plaćanja u poljoprivredi i ruralnom razvoju i jedinica lokalne samouprave, kako u sanaciji nastalih šteta tako i u povezanosti s koordinacijskim tijelom u budućim prirodnim nepogodama koje će imati direktan utjecaj na poljoprivrednu proizvodnju.
Odbor poziva na suradnju između Ministarstva poljoprivrede, Hrvatskih voda d.o.o., jedinica lokalne, područne (regionalne) samouprave i poljoprivrednih proizvođača u obnovi poljoprivredne infrastrukture nužne za poslovanje stradalih poljoprivrednih gospodarstava i potiče izradu dugoročnih planova zaštite od poplave u skladu s klimatskim promjenama i hidrološkim analizama.
Zbog osiguranja nastavka poljoprivredne proizvodnje, a uzimajući u obzir gubitke u proizvodnji koje su poljoprivrednim proizvođačima prouzročile poplave, ali i slična iskustva i mjere drugih država članica usmjerena prema poljoprivrednim proizvođačima u cilju pružanja financijske potpore za daljnju proizvodnju, preporuča se Ministarstvu poljoprivrede isplata izravnih potpora poljoprivrednim proizvođačima do kraja 2014. godine. Slijedom navedenog poziva se Ministarstvo poljoprivrede da izvijesti ovaj Odbor o poduzetim mjerama vezanim uz upućivanje obrazloženog prijedloga za prijevremenu isplatu potpora prema Europskoj komisiji.Uzimajući u obzir kreditna zaduženja vezana uz pokretanje ili proširivanje proizvodnje , kao i porezne obveze koje proizlaze iz proizvodnje poljoprivrednih proizvođača na područjima pogođenim poplavama, Odbor za poljoprivredu preporuča Ministarstvu poljoprivrede, Ministarstvu financija i HBOR iznalaženje modaliteta pomoći kroz prolongiranje predmetnih obveza ili drugih vrsta pomoći. Odbor upozorava i na problem malih poljoprivrednih gospodarstava koji zbog obima svoje poljoprivredne proizvodnje ne udovoljavaju uvjetima dobivanja garancija HBOR, te poziva na iznalaženje rješenja za male poljoprivredne proizvođače u cilju održivosti njihove poljoprivredne proizvodnje.
PREDSJEDNIK ODBORAFranjo Lucić
42. tematska sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu s tematske sjednice o poljoprivrednoj proizvodnji nakon poplava
Odbor za poljoprivredu proveo je raspravu o poljoprivrednoj proizvodnji nakon poplava. Zaključci s tematske dostupni su u materijalima 43. sjednice.
Priopćenje sa sjednice dostupno je pod Ostalim aktivnostima.
41. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu s rasprave o Izvješću o uredbama koje je Vlada Republike Hrvatske donijela na temelju zakonske ovlasti
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 41. sjednici održanoj 24. rujna 2014. godine, Izvješće o uredbama koje je Vlada Republike Hrvatske donijela na temelju zakonske ovlasti, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 11. rujna 2014. godine.
Odbor za poljoprivredu proveo je, sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravu o Uredbi o dopuni Zakona o potpori poljoprivredi i ruralnom razvoju (NN 107/2014) kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja naglasivši kako je Vlada Republike Hrvatske 4. rujna 2014. godine donijela Uredbu o dopuni Zakona o potpori poljoprivredi i ruralnom razvoju, kojom je dopunjen članak 30. Zakona, a u cilju stvaranja zakonskog okvira za provedbu mjera ruralnog razvoja iz Programa ruralnog razvoja RH 2014. – 2020. i prije njegovog odobrenja od strane Europske komisije i usvajanja od strane Vlade Republike Hrvatske.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome
saboru slijedećiZ A K LJ U Č A K
Prihvaća se Izvješće o uredbama koje je Vlade Republike Hrvatske donijela na temelju zakonske ovlasti
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o komasaciji poljoprivrednog zemljišta, P. Z. br. 687
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 41. sjednici održanoj 24. rujna 2014. godine, Prijedlog zakona o komasaciji poljoprivrednog zemljišta, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. srpnja 2014. godine.
Raspravu o navedenom Prijedlogu zakona Odbor je proveo sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
U raspravi su sudjelovali predstavnici Hrvatskog agronomskog društva, Hrvatske komore ovlaštenih inženjera geodezije, Hrvatske poljoprivredne komore i Hrvatske zajednice županija.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja, naglasivši kako nužnost donošenja novog Zakona o komasaciji proizlazi iz nemogućnosti primjene važećeg Zakona u praksi. Okrupnjavanje posjeda rezultirati će ekonomičnijim iskorištavanjem u poljoprivrednoj proizvodnji i uređenjem zemljišta namijenjenog poljoprivredi (melioracije, osnivanje i izgradnja poljoprivrednih putova i vodnih građevina).
U raspravi su članovi odbora većinom dali potporu prihvaćanju Zakona. Prijedlog je članova Odbora vezano uz članak 8. stavak 1, da se zbog specifičnosti maslinarske proizvodnje i složenih vlasničkih odnosa u odredbi članka 8. stavka 1. primjeni načelo pristanka natpolovične većine njihovih vlasnika. Vezano uz članak 8. stavak 2. predlaže se predlagatelju umjesto izraza: „manjih površina“ točno određenje površine i to u ovisnosti o području na kojem je smješteno poljoprivredno zemljište, kao i o kulturi poljoprivredne proizvodnje. Izraženo je stajalište kako je potrebno preispitati mogućnost izmjene odredbe članka 18. stavka 3., te definirati postotke ukupne vrijednosti zemljišta koje sudionik komasacije dobiva iz komasacijske gromade povećanjem manje i snižavanjem više ukupne vrijednosti zemljišta koje sudionik dobiva iz komasacijske gromade. Isto tako potrebno je odrediti tko će, na koji način i iz kojih sredstava obeštetiti sudionike komasacije koji dobiju manju vrijednost zemljišta od one koju su unijeli u komasacijsku gromadu. U članku 35. Prijedloga zakona potrebno je odrediti tko će vršiti izračun troškova komasacije, te koja je struktura troškova. U članku 36. potrebno je odrediti koje su obveze predstavničkog tijela jedinice područne (regionalne) samouprave, odnosno Grada Zagreba prema županijskom komasacijskom povjerenstvu, te tko će snositi troškove rada povjerenstva i osigurati prostor za rad županijskom komasacijskom povjerenstvu. Ovo je bitno zbog osiguranja sredstava za rad Županijskog komasacijskog povjerenstva, a vezano uz Zakon o fiskalnoj odgovornosti. Predlaže se predlagatelju zakona da izvidi mogućnost uključivanja arondacije u Zakon o komasaciji poljoprivrednog zemljišta, a u cilju pomoći poljoprivrednicima koji u postupcima arondacije imaju obvezu plaćanja poreza na promet nekretnina. Kako se Prijedlogom zakona u postupak komasacije uključuju jedinice lokalne samouprave članovi odbora usuglasili su se kako je nužno odrediti realne administrativne kapacitete jedinica lokalnih samouprava kao partnera Agenciji za poljoprivredno zemljište u provođenju komasacije kako bi se ubrzao postupak komasacije.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (7 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskome
saboru da1. Prihvati Zakon o komasaciji poljoprivrednog zemljišta
2. Primjedbe i prijedlozi iznijeti u raspravi upućuju se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona o komasaciji.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić
40. tematska sjednica -
39. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o provedbi uredbi Europske unije o zaštiti životinja, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. E. br. 684
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 39. sjednici održanoj 2. srpnja 2014. godine, Prijedlog zakona o provedbi izmjenama i dopunama Zakona o provedbi uredbi Europske unije o zaštiti životinja, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 26. lipnja 2013. godine
Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja.
Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o provedbi uredbi Europske unije o zaštiti životinjaZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić - ×
Zaključci Odbora za poljoprivredu s 37., tematske, sjednice o ekološkoj proizvodnji u Republici Hrvatskoj - ograničenjima, izazovima i mogućnostima
Na temelju članka 44., 47. i 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora održao je 28. svibnja 2014. godine svoju 37. sjednicu, tematski posvećenu
EKOLOŠKOJ PROIZVODNJI U REPUBLICI HRVATSKOJ –
OGRANIČENJIMA, IZAZOVIMA I MOGUĆNOSTIMAOdbor za poljoprivredu je u cilju objedinjavanja svih relevantnih čimbenika vezanih uz ekološku proizvodnju u Republici Hrvatskoj, prezentiranja trenutnog stanja, ograničenja i mogućnosti ekološke proizvodnje, kao i uključivanja znanstvene i stručne javnosti u procese ekološke proizvodnje u Republici Hrvatskoj za potrebe ove sjednice okupio predstavnike Ministarstva poljoprivrede, Agronomskog fakulteta u Zagrebu, Poljoprivrednog fakulteta u Osijeku, Visokog gospodarskog učilišta u Križevcima, Savjetodavne službe, ovlaštenih kontrolnih tijela u ekološkoj proizvodnji, Udruga proizvođača i predstavnike ekoloških proizvođača, Hrvatske poljoprivredne komore, Hrvatske gospodarske komore.
Odboru su, vezano uz ovu tematsku sjednicu svoja stajališta podnijeli: Ministarstvo poljoprivrede, Savjetodavna služba – Odsjek za ekološku i integriranu poljoprivredu, dr.sc. Darko Znaor i predstavnici Udruga ekoloških proizvođača.
Osim dostavljenih stajališta na tematskoj sjednici Odbora za poljoprivredu sudionici su upozorili na otvorena pitanja, mjere i prijedloge za koje smatraju da bi se njihovim rješavanjem unaprijedilo stanje u ekološkoj proizvodnji u Republici Hrvatskoj.
Temeljem provedene rasprave i dostavljenih stajališta, Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora donio je na svojoj 39. sjednici sljedećeZ A K LJ U Č K E
Republika Hrvatska zbog agroekološke raznolikosti poljoprivrednog prostora raspolaže prirodnim preduvjetima za jači razvitak ekološke proizvodnje, a ograničavajući faktori razvitka ekološke proizvodnje su nedostatak dovoljne količine znanja, nedostatak tehnoloških inovacija, nepostojanje skladišnih kapaciteta, slaba povezanost proizvođača pri zajedničkom nastupu na tržištu, što posljedično rezultira nekonkurentnom proizvodnjom. Mehanizmi Zajedničke poljoprivredne politike koji su Republici Hrvatskoj, kao članici EU dostupni pružaju velike mogućnosti za unaprjeđenje ekološke proizvodnje u Republici Hrvatskoj.
Smjernice razvoja ekološke poljoprivrede u Republici Hrvatskoj utvrđene su Akcijskim planom razvoja ekološke poljoprivrede u Republici Hrvatskoj za razdoblje 2011. – 2016. Akcijski plan predvidio je 16 akcija koje podupiru razvoj ekološke poljoprivrede. Stoga Odbor za poljoprivredu poziva Ministarstvo poljoprivrede da izvijesti ovaj Odbor o provedbi Akcijskog plana ekološke poljoprivrede u Republici Hrvatskoj.
Devet hrvatskih županija u ovom trenutku nema stručnog savjetnika za ekološku proizvodnju pa su stoga dovedeni u neravnopravan položaj u odnosu na županije u kojima ovi savjetnici pružaju savjetodavne usluge ekološkim proizvođačima. Odbor za poljoprivredu poziva Ministarstvo poljoprivrede na ujednačavanje položaja ekoloških proizvođača u Republici Hrvatskoj stvaranjem preduvjeta za zapošljavanje savjetnika za ekološku proizvodnju u svim županijama.
Zbog izbjegavanja zlouporaba i jedinstvene primjene istih kriterija na cijelom području Republike Hrvatske vezano uz dozvoljena gnojiva, poboljšivače tla, sredstava za povećanje imuniteta biljaka i zaštitu bilja poziva se Ministarstvo poljoprivrede da pristupi izradi Pravilnika kojim bi se odredila sredstva dozvoljena u ekološkoj proizvodnji. Isto je nužno i zbog konkurentnosti hrvatskih proizvođača gnojiva, poboljšivača tla, sredstava za povećanje imuniteta biljaka i sredstava za zaštitu bilja.
Uzimajući u obzir elementarne nepogode kojima su pogođena neka područja Republike Hrvatske i katastrofu kojom je pogođena županjska Posavina Odbor za poljoprivredu poziva Ministarstvo poljoprivreda da razmotri mogućnost pomoći ekološkim proizvođačima kojima su uništeni nasadi pa se dovodi u pitanje njihovo ostvarivanja prava na potpore u proizvodnji. Isto tako Odbor za poljoprivredu poziva Ministarstvo poljoprivrede da razmotri mogućnost iznalaženja rješenja za ekološke proizvođače koji su bili u najmu zemljišta koje je vraćeno u postupku denacionalizacije. Isti su ostali bez prava na subvencije i prijeti im mogućnost gubitka prava u narednim godinama.
Problem nedostatka dovoljne količine znanja u provođenju ekološke proizvodnje ograničavajući je faktor daljnjeg rasta ekološke proizvodnje u Republici Hrvatskoj. Stoga Odbor za poljoprivredu poziva Ministarstvo rada i mirovinskog sustava da kroz programe aktivne politike zapošljavanja stvori preduvjete za zapošljavanje nezaposlenih osoba u ekološkoj proizvodnji, a u cilju prenošenja znanja i iskustava vezanih uz ekološku proizvodnju, kao i stvaranja preduvjeta za samostalno obavljanje ove vrste proizvodnje nezaposlenim osobama.
U cilju jačanja konkurentnosti sektora ekološke proizvodnje nužno je ojačati potražnju za proizvodima ekološke proizvodnje. Smanjivanje cijena ekološki proizvedenih proizvoda nužno bi rezultiralo većom potražnom za istima. Poziva se Ministarstvo financija da ispita mogućnost smanjivanja stope PDV na ekološki proizvedenu hranu, a u cilju daljnjeg razvoja ekološke proizvodnje u Republici Hrvatskoj.
PREDSJEDNIK
Franjo Lucić - Izvješće Odbora za poljoprivredu o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o šumama×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o šumama
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 39. sjednici održanoj 22. srpnja 2014. godine, Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o šumama, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 27. lipnja 2014. godine.
Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja.Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o šumamaZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić
38. zajednička sjednica -
- ×
Izvješće Ministarstva poljoprivrede o sastanku Vijeća Europske unije za poljoprivredu i ribarstvo održanom 19. svibnja 2014., te o pripremama za sastanak Vijeća 16. i 17. lipnja 2014. godine
Odbor za poljoprivredu i Odbor za europske poslove Hrvatskoga sabora na zajedničkoj sjednici razmotrili su Izvješće Ministarstva poljoprivrede o sastanku Vijeća Europske unije za poljoprivredu i ribarstvo održanom 19. svibnja 2014., te o pripremama za sastanak Vijeća 16. i 17. lipnja 2014. godine.
37. tematska sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu s tematske sjednice o ekološkoj poljoprivrednoj proizvodnji u Republici Hrvatskoj, ograničenjima, izazovima i mogućnostima
Odbor za poljoprivredu proveo je raspravu o ekološkoj poljoprivrednoj proizvodnji u Republici Hrvatskoj, ograničenjima, izazovima i mogućnostima.
Zaključci s tematske dostupni su u materijalima 39. sjednice.
36. tematska sjednica -
35. sjednica -
- ×
Mišljenje Odbora za poljoprivredu o Stajalištu Republike Hrvatske Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o zootehničkim i genealoškim uvjetima za trgovanje uzgojno valjanim životinjama i njihovim genetskim materijalom kao i njihovom uvozu u Uniju COM (2014)5
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 35. sjednici održanoj 11. travnja 2014. godine Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o zootehničkim i genealoškim uvjetima za trgovanje uzgojno valjanim životinjama i njihovim genetskim materijalom kao i njihovom uvozu u Uniju COM (2014)5, koje je predsjedniku Odbora za poljoprivredu sukladno članku 154. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora proslijedio predsjednik Odbora za europske poslove Hrvatskoga sabora, aktom od 31. ožujka 2014. godine.
Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o zootehničkim i genealoškim uvjetima za trgovanje uzgojno valjanim životinjama i njihovim genetskim materijalom kao i njihovom uvozu u Uniju usvojila je Koordinacija za vanjsku i europsku politiku Vlade Republike Hrvatske Zaključkom Klasa:022-03/14-07/105, Urbroj:50301-21/21-14-1 na sjednici održanoj 17. ožujka 2014. godine.
Stajalište Republike Hrvatske obrazložila je predstavnica Ministarstva poljoprivrede.
Odbor je sukladno članku 154. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora jednoglasno utvrdio sljedeće
MIŠLJENJE
Odbor podržava Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o zootehničkim i genealoškim uvjetima za trgovanje uzgojno valjanim životinjama i njihovim genetskim materijalom kao i njihovom uvozu u Uniju COM (2014)5
Za izvjestitelja na sjednici Odbora za europske poslove određen je Franjo Lucić, predsjednik Odbora
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić - ×
Mišljenje Odbora za poljoprivredu o Stajalištu Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive Vijeća o izmjenama direktiva 89/609EEZ, 90/425/EEZ i 91/496EEZ u pogledu upućivanja na zootehničko zakonodavstvo COM (2014) 4
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 35. sjednici održanoj 11. travnja 2014. godine Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive Vijeća o izmjenama direktiva 89/609EEZ i 91/496EEZ u pogledu upućivanja na zootehničko zakonodavstvo COM (2014)4, koje je predsjedniku Odbora za poljoprivredu sukladno članku 154. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora proslijedio predsjednik Odbora za europske poslove Hrvatskoga sabora, aktom od 31. ožujka 2014. godine.
Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive Vijeća o izmjenama direktive 89/609EEZ, 90/425/EEZ u pogledu upućivanja na zootehničko zakonodavstvo usvojila je Koordinacija za vanjsku i europsku politiku Vlade Republike Hrvatske Zaključkom Klasa:022-03/14-07/105, Urbroj:50301-21/21-14-1 na sjednici održanoj 17. ožujka 2014. godine.
Stajalište Republike Hrvatske obrazložila je predstavnica Ministarstva poljoprivrede.
Odbor je sukladno članku 154. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora jednoglasno utvrdio sljedeće
MIŠLJENJE
Odbor podržava Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive Vijeća o izmjenama direktiva 89/609EEZ, 90/425/EEZ i 91/496EEZ u pogledu upućivanja na zootehničko zakonodavstvo COM (2014) 4
Za izvjestitelja na sjednici Odbora za europske poslove određen je Franjo Lucić, predsjednik Odbora
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić
34. tematska sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu s tematske sjednice "Stanje u drvnoj industriji i mogućnosti za bolje korištenje drvne sirovine u proizvodnji konkurentnih proizvoda od drva"
Odbor za poljoprivredu proveo je raspravu o Stanju u drvnoj industriji i mogućnostima za bolje korištenje drvne sirovine u proizvodnji konkurentnih proizvoda od drva.
Priopćenje sa sjednice dostupno je pod Ostalim aktivnostima.
33. sjednica -
- ×
Mišljenje Odbora za poljoprivredu o Stajalištu Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive Vijeća o stavljanju na tržište hrane od klonova životinja COM (2013) 893
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 33. sjednici održanoj 26. ožujka 2014. godine Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive Vijeća o stavljanju na tržište hrane od klonova životinja COM (2013) 893, koje je predsjedniku Odbora za poljoprivredu sukladno članku 154. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora proslijedio predsjednik Odbora za europske poslove Hrvatskoga sabora, aktom od 7. ožujka 2014. godine.
Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive Vijeća o stavljanju na tržište hrane od klonova životinja COM (2013) 893., Koordinacija za vanjsku i europsku politiku Vlade Republike Hrvatske usvojila je Zaključkom Klasa:022-03/14-07/27, Urbroj:50301-21/21-14-1 na sjednici održanoj 21. siječnja 2014. godine.
Stajalište Republike Hrvatske obrazložila je predstavnica Ministarstva poljoprivrede. Predstavnica Ministarstva poljoprivrede naglasila je kako je u tjeku dopuna inicijalnog stajališta Republike Hrvatske, a kojom bi se dopunila u Stajalištu navedena sporna/otvorena pitanja za RH.
Odbor je sukladno članku 154. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora jednoglasno utvrdio sljedeće
MIŠLJENJE
Odbor podržava Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive Vijeća o stavljanju na tržište hrane od klonova životinja COM (2013) 893
Za izvjestitelja na sjednici Odbora za europske poslove određen je Franjo Lucić, predsjednik Odbora
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić - ×
Mišljenje Odbora za poljoprivredu o Stajalištu Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o kloniranju goveda, svinja, ovaca, koza i kopitara koji se drže i uzgajaju u svrhu proizvodnje COM (2013) 892
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 33. sjednici održanoj 26. ožujka 2014. godine Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive Europskoga parlamenta i Vijeća o kloniranju goveda, svinja, ovaca, koza i kopitara koji se drže i uzgajaju u svrhu proizvodnje COM (2013) 892, koje je predsjedniku Odbora za poljoprivredu sukladno članku 154. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora proslijedio predsjednik Odbora za europske poslove Hrvatskoga sabora, aktom od 7. ožujka 2014. godine.
Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o kloniranju goveda, svinja, ovaca, koza i kopitara koji se drže i uzgajaju u svrhu proizvodnje COM (2013) 892., Koordinacija za vanjsku i europsku politiku Vlade Republike Hrvatske usvojila je Zaključkom Klasa:022-03/14-07/27, Urbroj:50301-21/21-14-1 na sjednici održanoj 21. siječnja 2014. godine.
Stajalište Republike Hrvatske obrazložila je predstavnica Ministarstva poljoprivrede. Predstavnica Ministarstva poljoprivrede naglasila je kako je u tjeku dopuna inicijalnog stajališta Republike Hrvatske, a kojom bi se dopunila u Stajalištu navedena sporna/otvorena pitanja za RH.
Odbor je sukladno članku 154. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora jednoglasno utvrdio sljedećeMIŠLJENJE
Odbor podržava Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o kloniranju goveda, svinja, ovaca, koza i kopitara koji se drže i uzgajaju u svrhu proizvodnje COM (2013) 892
Za izvjestitelja na sjednici Odbora za europske poslove određen je Franjo Lucić, predsjednik Odbora
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić - ×
Mišljenje Odbora za poljoprivredu o Stajalištu Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni uredaba Vijeća (EZ) br. 850/98, (EZ) br. 2187/2005, (EZ) br. 1967/2006, (EZ) br. 1098/2007, br. 254/2002, (EZ) br. 2347/2002 i (EZ) br. 1224/2009 i o stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 1434/98 u vezi s obvezom iskrcavanja COM (2013) 889
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 33. sjednici održanoj 26. ožujka 2014. godine Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni uredaba Vijeća (EZ) br. 850/98, (EZ) br. 2187/2005, (EZ) br. 1967/2006, (EZ) br. 1098/2007, br. 254/2002, (EZ) br. 2347/2002 i (EZ) br. 1224/2009 i o stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 1434/98 u vezi s obvezom iskrcavanja COM (2013) 889, koje je predsjedniku Odbora za poljoprivredu sukladno članku 154. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora proslijedio predsjednik Odbora za europske poslove Hrvatskoga sabora, aktom od 7. ožujka 2014. godine.
Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni uredaba Vijeća (EZ) br. 850/98, (EZ) br. 2187/2005, (EZ) br. 1967/2006, (EZ) br. 1098/2007, br. 254/2002, (EZ) br. 2347/2002 i (EZ) br. 1224/2009 i o stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 1434/98 u vezi s obvezom iskrcavanja COM (2013) 889., Koordinacija za vanjsku i europsku politiku Vlade Republike Hrvatske usvojila je Zaključkom Klasa:022-03/14-07/40, Urbroj:50301-21/21-14-1 na sjednici održanoj 4. veljače 2014. godine.
Stajalište Republike Hrvatske obrazložio je predstavnik Ministarstva poljoprivrede. Odbor je sukladno članku 154. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora jednoglasno utvrdio sljedeće
MIŠLJENJE
Odbor podržava Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni uredaba Vijeća (EZ) br. 850/98, (EZ) br. 2187/2005, (EZ) br. 1967/2006, (EZ) br. 1098/2007, br. 254/2002, (EZ) br. 2347/2002 i (EZ) br. 1224/2009
i o stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 1434/98 u vezi s obvezom iskrcavanja COM (2013) 889Za izvjestitelja na sjednici Odbora za europske poslove određen je Franjo Lucić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić - ×
Mišljenje Odbora za poljoprivredu o Stajalištu Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o novoj hrani COM (2013) 894
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 33. sjednici održanoj 26. ožujka 2014. godine Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o novoj hrani COM (2013) 894, koje je predsjedniku Odbora za
poljoprivredu sukladno članku 154. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora proslijedio predsjednik Odbora za europske poslove Hrvatskoga sabora, aktom od 7. ožujka 2014. godine.Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o novoj hrani COM (2013) 894., Koordinacija za vanjsku i europsku politiku Vlade Republike Hrvatske usvojila je Zaključkom Klasa:022-03/14-07/27, Urbroj:50301-21/21-14-1 na sjednici održanoj 21. siječnja 2014. godine.
Stajalište Republike Hrvatske obrazložila je predstavnica Ministarstva zdravlja. Odbor je sukladno članku 154. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora jednoglasno utvrdio sljedeće
MIŠLJENJE
Odbor podržava Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o novoj hrani COM (2013) 894
Za izvjestitelja na sjednici Odbora za europske poslove određen je Franjo Lucić, predsjednik Odbora
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić
32. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu, P. Z. br. 637
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 32. sjednici održanoj 17. ožujka 2014. godine Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. ožujka 2014. godine. Odbor je razmatrao predmetni Konačni prijedlog zakona zajedno s Prijedlogom izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu, sukladno odredbi čl. 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijeli su ministar poljoprivrede i pomoćnik ministra financija.Nakon provedene rasprave Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora većinom je glasova (7 glasova „za“ i 4 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvtskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 32. sjednici održanoj 17. ožujka 2014. godine Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. ožujka 2014. godine. Odbor je razmatrao navedeni Prijedlog zajedno s Konačnim prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu, sukladno odredbi čl. 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao zainteresirano radno tijelo, u dijelu koji se odnosi na djelokrug rada Odbora.
Uvodno obrazloženje iznijeli su ministar poljoprivrede i pomoćnik ministra financija.
Nakon provedene rasprave Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora većinom je glasova (7 glasova „za“ i 4 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseIzmjene i dopune Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu
te sljedeće odluke:
- Odluku o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Hrvatskih voda za 2014. Godinu;
- Odluku o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Hrvatskih cesta za 2014. Godinu.Za izvjestitelja na sjednici Hrvtskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić
31. zajednička sjednica -
- ×
Izvješće Ministarstva poljoprivrede o sastanku Vijeća Europske unije za poljoprivredu i ribarstvo održanom 17. i 18. veljače 2014. te o pripremama za sastanak Vijeća 24. i 25. ožujka 2014. godine
Odbor za poljoprivredu i Odbor za europske poslove Hrvatskoga sabora na zajedničkoj sjednici razmotrili su Izvješće Ministarstva poljoprivrede o sastanku Vijeća Europske unije za poljoprivredu i ribarstvo održanom 17. i 18. veljače 2014. te o pripremama za sastanak Vijeća 24. i 25. ožujka 2014. godine.
30. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o potpori u poljoprivredi i ruralnom razvoju, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 624
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 30. sjednici održanoj 27. veljače 2014. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o potpori poljoprivredi i ruralnom razvoju, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 20. veljače 2014. godine. Raspravu o navedenom Prijedlogu zakona Odbor je proveo sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo. U raspravi je sudjelovao predstavnik Hrvatske poljoprivredne komore.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja, te izvijestila članove Odbora kako će Vlada Republike Hrvatske amandmanom predložiti brisanje članka 6. Prijedloga Zakona. Isti amandman VRH predlaže zbog poštivanja rokova za podnošenje zahtjeva za potporu, određenih Zakonom o potpori poljoprivredi i ruralnom razvoju, a temeljem kojih je donesen Pravilnik o provedbi programa izravne potpore i pojedinih mjera državne potpore poljoprivredi u 2014. godini.
U raspravi je naglašena važnost osiguranja financijskih sredstva za potpore u prijelaznoj 2014. godini, kao i nužnost praćenja stanja i edukacije korisnika vezano uz korištenje prava na sredstava potpore, ali i udovoljavanje uvjeta za ostvarenje iste. Ukazano je na važnost svih predloženih mjera u sklopu Programa ruralnog razvoja 2014. – 2020., a raspravljalo se o mjerama potpora za očuvanje ugroženih izvornih i zaštićenih pasmina domaćih životinja i potpora za očuvanje ugroženih izvornih i zaštićenih vrsta i kultivara poljoprivrednog bilja. Članovi Odbora upozorili su na nužnost stalne komunikacije i usmjerenog poticanja (od strane Ministarstva poljoprivrede) kojemu je cilj podizanje kvalitete i prepoznatljivosti proizvoda hrvatskog sela kroz njihovo označavanje i brendiranje.
Slijedom navedenog, a uzimajući u obzir novi Nacrt Programa ruralnog razvoja RH za razdoblje 2014. – 2020. Odbor planira održavanje tematske sjednice na kojoj bi se razmotrile mogućnosti i prijedlozi uključivanja odnosno registriranja drugih pasmina (pored turopoljske i crne slavonske svinje i fajferica) domaćih životinja u Popis izvornih i zaštićenih pasmina i sojeva domaćih životinja na području Republike Hrvatske. Naglašena je i potreba neselektivne inventarizacije stanja, te slijedom toga procjena opravdanosti uključivanja drugih pasmina u navedeni popis. Predstavnica predlagatelja naglasila je kako su do trenutka pristupanja Republike Hrvatske Europskoj Uniji procedure priznavanja bile jednostavnije.Predstavnik Hrvatske poljoprivredne komore upozorio je na probleme s kojima se susreću poljoprivredni proizvođači vezano uz razlike između iznosa potpora koje su u pravilnicima predviđeni kao maksimalne visine potpora i onih koji su korisnicima stvarno isplaćeni. Istaknuo je kako bi u budućnosti trebalo odrediti ciljani broj hektara ekološke i integrirane poljoprivredne proizvodnje.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o izmjenama i dopuni Zakona o potpori poljoprivredi i ruralnom razvoju
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o šumama, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 620
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 30. sjednici održanoj 27. veljače 2014. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o šumama, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. veljače 2014. godine. Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo. U raspravi su sudjelovali predstavnici Hrvatske komore inženjera šumarstva i drvne tehnologije i Zelene akcije, a koji su Odboru za poljoprivredu uputili pisana stajališta na tekst prijedloga Zakona.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja i naglasila kako će se ovim zakonskim prijedlogom ubrzati postupak raspolaganja šumama u vlasništvu RH, što će nužno značiti pojačanu gospodarsku aktivnost. Osim toga Zakon se usklađuje sa Zakonom o savjetodavnoj službi i stvara se podloga za korištenje sredstava Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj.
U raspravi je naglašena važnost omogućavanja izdvajanja šuma i šumskih zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske iz šumskogospodarskog područja kako bi jedinice lokalne samouprave u skladu s prostornim planovima iste mogle uključiti u građevinsko područje i tako olakšati investiranje u nove projekte i gospodarsku aktivnost. Nadalje, osnivanjem prava građenja a bez promjene vlasništva omogućila bi se izgradnja golf-igrališta, kampova kao i stavljanje u funkciju već izgrađenih kampova. Predstavnica Zelene akcije upozorila je kako predlagatelj nije poštovao proceduru propisanu Zakonom o zaštiti okoliša (NN 80/13), a kojom je u postupku izrade zakona i provedbenih propisa koji bi mogli imati značajan utjecaj na okoliš određen minimalni rok od 30 dana za savjetovanje sa zainteresiranom javnošću. Naglasila je kako je bilo potrebno ostaviti period za javnu raspravu, a neprihvatljivim smatraju i upućivanje Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o šumama u hitnu saborsku proceduru. Upozorila je kako odredbe Prijedloga zakona, u dijelu koji se odnosi na gradnju golf igrališta, stavljaju jednu grupu investitora u povoljniji položaj u odnosu na ostale.
U raspravi je ukazano na probleme koji su nastali prenošenjem prava i obveza sa društvenog na državno vlasništvo, te još uvijek neriješene slučajeve upisa trgovačkog društvo Hrvatske šume d.o.o., kao pravnog slijednika, na parkove, trgove, groblja i druge površine. Članovi Odbora podsjetili su na donošenje Vjerodostojnog tumačenja članka 44. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o šumama (NN 18/13), te nužnost njegove primjene u praksi, kako bi jedinice lokalne i područne samouprave konzumirale prava nad površinama i objektima kojima u praksi upravljaju.
Zatražena su objašnjenja vezana uz neobraslo šumsko zemljište i zemljište koje je obraslo početnim ili degradacijskim razvojnim stadijima šumskih sastojina, a koja su dijelom šumskogospodarskog područja RH. Ova zemljišta pogodna su za poljoprivrednu proizvodnju, što je posebno interesantno za obiteljska poljoprivredna gospodarstva. Predstavnik predlagatelja istaknuo je kako je raspolaganje ovim zemljištem regulirano Zakonom o poljoprivrednom zemljištu. Iznesena su različita mišljenja obzirom na dosadašnju i buduću transparentnost prikupljanja i način korištenja sredstava iz naknade za korištenje općekorisnih funkcija šuma kao i nadzor nad provedbom. Predstavnica predlagatelja istaknula je kako dosadašnjim načinom prikupljanja i raspodjele naknade za OKFŠ sredstva nisu korištena u šumama šumoposjednika, te kako će se upravo izdvajanjem ovih sredstava na posebni račun omogućiti transparentnost u raspodjeli sredstava. Predstavnica Hrvatske komore inženjera šumarstva i drvne tehnologije naglasila je kako bi, uzimajući u obzir opseg izmjena i dopuna ovog Prijedloga zakona, bilo učinkovitije donošenje novog Zakona o šumama. Naglasila je nužnost definiranja rokova za izradu strateških dokumenata vezanih uz šumarstvo, drvnu tehnologiju i drvnu industriju. Upozorila je na potrebu, pri izradi provedbenih akata, usmjeravanja sredstava OKFŠ na šume šumoposjednika kako bi se ovim šumama moglo učinkovito gospodariti. Osobito se to odnosi na šume u priobalnom području, a direktno je povezano s mogućnošću apliciranja i korištenja sredstava EAFRD.
U raspravi je obzirom na opseg predloženih izmjena, kompleksnost zakona i različita mišljenja, iznesen prijedlog da se rasprava o ovom Prijedlogu zakon provede u prvom čitanju, no taj je prijedlog većinom glasova odbijen.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (6 glasova „za“ i 4 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o šumama
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORAFranjo Lucić
29. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o posebnim uvjetima za stavljanje brašna na tržište, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 570
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 29. sjednici održanoj 21. siječnja 2014. godine, Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o posebnim uvjetima za stavljanje brašna na tržište, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. prosinca 2013. godine. Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja. Obzirom na ukidanje Državnog inspektorata 1. siječnja 2014. godine i odredbu po kojoj predloženi Zakon stupa na snagu 1. siječnja 2014. godine, postavljeno je pitanje povratnog djelovanja navedene odredbe, na što je predstavnica predlagatelja izvijestila članove Odbora da će Vlada Republike Hrvatske svojim amandmanom intervenirati u tekst Zakona tako da će se Zakon primjenjivati od dana objave u Narodnim novinama.
Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjeni Zakona o posebnim uvjetima za stavljanje brašna na tržište
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o lovstvu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 563
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 29. sjednici održanoj 21. siječnja 2014. godine, Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o lovstvu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. prosinca 2013. godine. Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja. Obzirom na ukidanje Državnog inspektorata 1. siječnja 2014. godine i odredbu po kojoj predloženi Zakon stupa na snagu 1. siječnja 2014. godine, postavljeno je pitanje povratnog djelovanja navedene odredbe, na što je predstavnica predlagatelja izvijestila članove Odbora da će Vlada Republike Hrvatske svojim amandmanom intervenirati u tekst Zakona tako da će se Zakon primjenjivati od dana objave u Narodnim novinama.
Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjeni Zakona o lovstvu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o stočarstvu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 565
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 29. sjednici održanoj 21. siječnja 2014. godine, Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o stočarstvu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. prosinca 2013. godine. Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja. Obzirom na ukidanje Državnog inspektorata 1. siječnja 2014. godine i odredbu po kojoj predloženi Zakon stupa na snagu 1. siječnja 2014. godine, postavljeno je pitanje povratnog djelovanja navedene odredbe, na što je predstavnica predlagatelja izvijestila članove Odbora da će Vlada Republike Hrvatske svojim amandmanom intervenirati u tekst Zakona tako da će se Zakon primjenjivati od dana objave u Narodnim novinama.
Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjeni Zakona o stočarstvu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o provedbi uredbi Europske unije o zaštiti životinja, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 569
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 29. sjednici održanoj 21. siječnja 2014. godine, Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o provedbi uredbi Europske unije o zaštiti životinja, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. prosinca 2013. godine. Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja. Obzirom na ukidanje Državnog inspektorata 1. siječnja 2014. godine i odredbu po kojoj predloženi Zakon stupa na snagu 1. siječnja 2014. godine, postavljeno je pitanje povratnog djelovanja navedene odredbe, na što je predstavnica predlagatelja izvijestila članove Odbora da će Vlada Republike Hrvatske svojim amandmanom intervenirati u tekst Zakona tako da će se Zakon primjenjivati od dana objave u Narodnim novinama.Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama Zakona o provedbi uredbi Europske unije o zaštiti životinja
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORAIvica Mandić
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o hrani, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 545
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 29. sjednici održanoj 21. siječnja 2014. godine, Prijedlog zakona izmjeni Zakona o hrani, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. prosinca 2013. godine. Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja. Obzirom na ukidanje Državnog inspektorata 1. siječnja 2014. godine i odredbu po kojoj predloženi Zakon stupa na snagu 1. siječnja 2014. godine, postavljeno je pitanje povratnog djelovanja navedene odredbe, na što je predstavnica predlagatelja izvijestila članove Odbora da će Vlada Republike Hrvatske svojim amandmanom intervenirati u tekst Zakona tako da će se Zakon primjenjivati od dana objave u Narodnim novinama.Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjeni Zakona o hrani
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORAIvica Mandić
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o sjemenu, sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 552
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 29. sjednici održanoj 21. siječnja 2014. godine, Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o sjemenu, sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. prosinca 2013. godine. Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja. Obzirom na ukidanje Državnog inspektorata 1. siječnja 2014. godine i odredbu po kojoj predloženi Zakon stupa na snagu 1. siječnja 2014. godine, postavljeno je pitanje povratnog djelovanja navedene odredbe, na što je predstavnica predlagatelja izvijestila članove Odbora da će Vlada Republike Hrvatske svojim amandmanom intervenirati u tekst Zakona tako da će se Zakon primjenjivati od dana objave u Narodnim novinama.Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjeni Zakona o sjemenu, sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o vodama, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 553
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 29. sjednici održanoj 21. siječnja 2014. godine, Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o vodama, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. prosinca 2013. godine. Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja. Obzirom na ukidanje Državnog inspektorata 1. siječnja 2014. godine i odredbu po kojoj predloženi Zakon stupa na snagu 1. siječnja 2014. godine, postavljeno je pitanje povratnog djelovanja navedene odredbe, na što je predstavnica predlagatelja izvijestila članove Odbora da će Vlada Republike Hrvatske svojim amandmanom intervenirati u tekst Zakona tako da će se Zakon primjenjivati od dana objave u Narodnim novinama.Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjeni Zakona o vodama
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o provedbi Uredbe Vijeća (EZ) br. 834/2007 o ekološkoj proizvodnji i označavanju ekoloških proizvoda, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 561
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 29. sjednici održanoj 21. siječnja 2014. godine, Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o provedbi Uredbe Vijeća (EZ) br. 834/2007 o ekološkoj proizvodnji i označavanju ekoloških proizvoda, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. prosinca 2013. godine. Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja. Obzirom na ukidanje Državnog inspektorata 1. siječnja 2014. godine i odredbu po kojoj predloženi Zakon stupa na snagu 1. siječnja 2014. godine, postavljeno je pitanje povratnog djelovanja navedene odredbe, na što je predstavnica predlagatelja izvijestila članove Odbora da će Vlada Republike Hrvatske svojim amandmanom intervenirati u tekst Zakona tako da će se Zakon primjenjivati od dana objave u Narodnim novinama.Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjeni Zakona o provedbi Uredbe Vijeća (EZ) br. 834/2007 o ekološkoj proizvodnji i označavanju ekoloških proizvoda
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o održivoj uporabi pesticida, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. E. br. 567
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 29. sjednici održanoj 21. siječnja 2014. godine, Prijedlog zakona o održivoj uporabi pesticida, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. prosinca 2013. godine. Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja. U raspravi je ukazano na važnost osnivanja Povjerenstva za pesticide, žurnog donošenja novih pravilnika te koordiniranog djelovanja inspekcija i u edukativnom smislu. Također je ocijenjena važnost provođenja mjere ruralnog razvoja prijenos znanja i informacija imajući u vidu mogućnost korištenja financijskih sredstava EU fondova.
Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o održivoj uporabi pesticida
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o šumskom reprodukcijskom materijalu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 564
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 29. sjednici održanoj 21. siječnja 2014. godine, Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o šumskom reprodukcijskom materijalu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. prosinca 2013. godine. Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja. Obzirom na ukidanje Državnog inspektorata 1. siječnja 2014. godine i odredbu po kojoj predloženi Zakon stupa na snagu 1. siječnja 2014. godine, postavljeno je pitanje povratnog djelovanja navedene odredbe, na što je predstavnica predlagatelja izvijestila članove Odbora da će Vlada Republike Hrvatske svojim amandmanom intervenirati u tekst Zakona tako da će se Zakon primjenjivati od dana objave u Narodnim novinama.
Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjeni Zakona o šumskom reprodukcijskom materijalu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o duhanu, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 547
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 29. sjednici održanoj 21. siječnja 2014. godine, Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o duhanu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. prosinca 2013. godine. Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja. Obzirom na ukidanje Državnog inspektorata 1. siječnja 2014. godine i odredbu po kojoj predloženi Zakon stupa na snagu 1. siječnja 2014. godine, postavljeno je pitanje povratnog djelovanja navedene odredbe, na što je predstavnica predlagatelja izvijestila članove Odbora da će Vlada Republike Hrvatske svojim amandmanom intervenirati u tekst Zakona tako da će se Zakon primjenjivati od dana objave u Narodnim novinama.
Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjeni Zakona o duhanu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o službenim kontrolama koje se provode sukladno propisima o hrani, hrani za životinje, o zdravlju i dobrobiti životinja, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 546
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 29. sjednici održanoj 21. siječnja 2014. godine, Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o službenim kontrolama koje se provode sukladno propisima o hrani, hrani za životinje, o zdravlju i dobrobiti životinja, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. prosinca 2013. godine. Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja. Obzirom na ukidanje Državnog inspektorata 1. siječnja 2014. godine i odredbu po kojoj predloženi Zakon stupa na snagu 1. siječnja 2014. godine, postavljeno je pitanje povratnog djelovanja navedene odredbe, na što je predstavnica predlagatelja izvijestila članove Odbora da će Vlada Republike Hrvatske svojim amandmanom intervenirati u tekst Zakona tako da će se Zakon primjenjivati od dana objave u Narodnim novinama.
Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama Zakona o službenim kontrolama koje se provode sukladno propisima o hrani, hrani za životinje, o zdravlju i dobrobiti životinja
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o slatkovodnom ribarstvu, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 550
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 29. sjednici održanoj 21. siječnja 2014. godine, Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o slatkovodnom ribarstvu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. prosinca 2013. godine. Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja. Obzirom na ukidanje Državnog inspektorata 1. siječnja 2014. godine i odredbu po kojoj predloženi Zakon stupa na snagu 1. siječnja 2014. godine, postavljeno je pitanje povratnog djelovanja navedene odredbe, na što je predstavnica predlagatelja izvijestila članove Odbora da će Vlada Republike Hrvatske svojim amandmanom intervenirati u tekst Zakona tako da će se Zakon primjenjivati od dana objave u Narodnim novinama.
Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama Zakona o slatkovodnom ribarstvu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o informiranju potrošača o hrani, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 566
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 29. sjednici održanoj 21. siječnja 2014. godine, Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o informiranju potrošača o hrani, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. prosinca 2013. godine. Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja. Obzirom na ukidanje Državnog inspektorata 1. siječnja 2014. godine i odredbu po kojoj predloženi Zakon stupa na snagu 1. siječnja 2014. godine, postavljeno je pitanje povratnog djelovanja navedene odredbe, na što je predstavnica predlagatelja izvijestila članove Odbora da će Vlada Republike Hrvatske svojim amandmanom intervenirati u tekst Zakona tako da će se Zakon primjenjivati od dana objave u Narodnim novinama.
Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjeni Zakona o informiranju potrošača o hrani
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o zajedničkoj organizaciji tržišta poljoprivrednih proizvoda i posebnim mjerama i pravilima vezanim za tržište poljoprivrednih proizvoda, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 562
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 29. sjednici održanoj 21. siječnja 2014. godine, Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o zajedničkoj organizaciji tržišta poljoprivrednih proizvoda i posebnim mjerama i pravilima vezanim za tržište poljoprivrednih proizvoda, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. prosinca 2013. godine. Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja. Obzirom na ukidanje Državnog inspektorata 1. siječnja 2014. godine i odredbu po kojoj predloženi Zakon stupa na snagu 1. siječnja 2014. godine, postavljeno je pitanje povratnog djelovanja navedene odredbe, na što je predstavnica predlagatelja izvijestila članove Odbora da će Vlada Republike Hrvatske svojim amandmanom intervenirati u tekst Zakona tako da će se Zakon primjenjivati od dana objave u Narodnim novinama.Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjeni Zakona o zajedničkoj organizaciji tržišta poljoprivrednih proizvoda i posebnim mjerama i pravilima vezanim za tržište poljoprivrednih proizvoda
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o zaštićenim oznakama izvornosti, zaštićenim oznakama zemljopisnog podrijetla i zajamčeno tradicionalnim specijalitetima poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 568
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 29. sjednici održanoj 21. siječnja 2014. godine, Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o zaštićenim oznakama izvornosti, zaštićenim oznakama zemljopisnog podrijetla i zajamčeno tradicionalnim specijalitetima poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. prosinca 2013. godine. Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja. Obzirom na ukidanje Državnog inspektorata 1. siječnja 2014. godine i odredbu po kojoj predloženi Zakon stupa na snagu 1. siječnja 2014. godine, postavljeno je pitanje povratnog djelovanja navedene odredbe, na što je predstavnica predlagatelja izvijestila članove Odbora da će Vlada Republike Hrvatske svojim amandmanom intervenirati u tekst Zakona tako da će se Zakon primjenjivati od dana objave u Narodnim novinama.
Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama Zakona o zaštićenim oznakama izvornosti, zaštićenim oznakama zemljopisnog podrijetla i zajamčeno tradicionalnim specijalitetima poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o gnojivima i poboljšivačima tla, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 549
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 29. sjednici održanoj 21. siječnja 2014. godine, Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o gnojivima i pobljšivačima tla, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. prosinca 2013. godine. Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja. Obzirom na ukidanje Državnog inspektorata 1. siječnja 2014. godine i odredbu po kojoj predloženi Zakon stupa na snagu 1. siječnja 2014. godine, postavljeno je pitanje povratnog djelovanja navedene odredbe, na što je predstavnica predlagatelja izvijestila članove Odbora da će Vlada Republike Hrvatske svojim amandmanom intervenirati u tekst Zakona tako da će se Zakon primjenjivati od dana objave u Narodnim novinama.
Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjeni Zakona o gnojivima i poboljšivačima tla
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o vinu, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 551
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 29. sjednici održanoj 21. siječnja 2014. godine, Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o vinu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. prosinca 2013. godine.
Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja.
Obzirom na ukidanje Državnog inspektorata 1. siječnja 2014. godine i odredbu po kojoj predloženi Zakon stupa na snagu 1. siječnja 2014. godine, postavljeno je pitanje povratnog djelovanja navedene odredbe, na što je predstavnica predlagatelja izvijestila članove Odbora da će Vlada Republike Hrvatske svojim amandmanom intervenirati u tekst Zakona tako da će se Zakon primjenjivati od dana objave u Narodnim novinama.
Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama Zakona o vinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o morskom ribarstvu, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 548
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 29. sjednici održanoj 21. siječnja 2014. godine, Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o morskom ribarstvu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. prosinca 2013. godine.
Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja.
Obzirom na ukidanje Državnog inspektorata 1. siječnja 2014. godine i odredbu po kojoj predloženi Zakon stupa na snagu 1. siječnja 2014. godine, postavljeno je pitanje povratnog djelovanja navedene odredbe, na što je predstavnica predlagatelja izvijestila članove Odbora da će Vlada Republike Hrvatske svojim amandmanom intervenirati u tekst Zakona tako da će se Zakon primjenjivati od dana objave u Narodnim novinama.
Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama Zakona o morskom ribarstvu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić
28. tematska sjednica -
27. sjednica -
- ×
Mišljenje Odbora za poljoprivredu o Stajalištu Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskoga parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe Vijeća (EZ) br. 302/2009 koja se odnosi na višegodišnji plan oporavka plavoperajne tune u istočnom Atlantiku i Sredozemlju COM (2013) 250
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 27. sjednici održanoj 10. prosinca 2013. godine Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskoga parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe Vijeća (EZ) br. 302/2009 koja se odnosi na višegodišnji plan oporavka plavoperajne tune u istočnom Atlantiku i Sredozemlju COM (2013) 250, koje je predsjedniku Odbora za poljoprivredu sukladno članku 154. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora proslijedio predsjednik Odbora za europske poslove Hrvatskoga sabora, aktom od 22. studenoga 2013. godine.
Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskoga parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe Vijeća (EZ) br. 302/2009 koja se odnosi na višegodišnji plan oporavka plavoperajne tune u istočnom Atlantiku i Sredozemlju COM (2013) 250., Koordinacija za vanjsku i europsku politiku Vlade Republike Hrvatske usvojila je Zaključkom Klasa:022-03/13-07/316, Urbroj:50301-21/21-13-1 na sjednici održanoj 29 listopada 2013. godine. Stajalište Republike Hrvatske obrazložio je predstavnik Ministarstva poljoprivrede.
Odbor je sukladno članku 154. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora jednoglasno utvrdio sljedeće
MIŠLJENJE
Odbor podržava Sajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskoga parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe Vijeća (EZ) br. 302/2009 koja se odnosi na višegodišnji plan oporavka plavoperajne tune u istočnom Atlantiku i Sredozemlju COM (2013) 250
Za izvjestitelja na sjednici Odbora za europske poslove određen je Franjo Lucić, predsjednik Odbora
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić
26. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o Poljoprivrednoj savjetodavnoj službi, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 515
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora na 26. sjednici održanoj 26. studenoga 2013. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o Poljoprivrednoj savjetodavnoj službi, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 14. studenoga 2013. godine.
Odbor je Prijedlog zakona raspravio na temelju svoje nadležnosti iz članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno izlaganje podnijela je predstavnica predlagatelja, zamjenica ministra poljoprivrede. U raspravi je izneseno mišljenje da je savjetodavna služba širok pojam. Kao što Ministarstvo poljoprivrede pokriva poljoprivredu, šumarstvo, ruralni razvoj, ribarstvo, tako Poljoprivredna savjetodavna služba obavlja savjetodavnu djelatnost u tim područjima. Imajući u vidu preuzimanje 29 službenika Hrvatskih šuma d.o.o. postavljena su pitanja o stručnoj spremi, strukturi, financiranju, efikasnosti ne samo u prijenosu znanja već i nadzora. Pozitivnom je ocijenjena reorganizacija, objedinjavanje savjetodavnih službi i u cilju korištenja raspoloživih fondova Europske unije.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
ZAKON O IZMJENAMA ZAKONA O POLJOPRIVREDNOJ SAVJETODAVNOJ SLUŽBI
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o veterinarstvu, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z.E. br. 512
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 26. sjednici održanoj 26. studenog 2013. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o veterinarstvu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 14. studenoga 2013. godine.
Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja. U raspravi je kao veliki propust i bitan razlog za donošenje izmjena i dopuna Zakona ocijenjeno što u Zakonu o veterinarstvu nije propisana osnova kojom ministar može u slučaju pojave zaraznih bolesti životinja narediti ili zabraniti postupanje pri provođenju mjera radi sprječavanja i suzbijanja bolesti životinja, odnosno narediti zabranu unošenja pošiljaka životinja i proizvoda životinjskog podrijetla u slučaju pojave zarazne bolesti životinja u određenoj državi.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona veterinarstvu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić
25. sjednica -
- ×
Zaključak Odbora za poljoprivredu s tematske sjednice
Sukladno odredbi članka 17. stavka 3. Zakona o vinu (”Narodne novine” br. 96/03, 25/09, 55/11) Hrvatski centar za poljoprivredu, hranu i selo dostavio je Odboru za poljoprivredu Hrvatskoga sabora Izvješća za 2012. godinu, a koje se odnosi na Zavod za vinogradarstvo i vinarstvo kao njegove ustrojstvene jedinice.
Odbor je dostavljena Izvješća, kao matično radno tijelo, razmotrio na 25. (tematskoj) sjednici održanoj 21. studenoga 2013. godine.
Nakon provedene rasprave Odbor za poljoprivredu je jednoglasno zaključio da se radi praćenja učinkovitosti i stanja u vinogradarstvu i vinarstvu, primaju na znanje Izvješća Hrvatskog centra za poljoprivredu, hranu i selo za 2012. godinu, a koja se odnose na Zavod za vinogradarstvo i vinarstvo kao njegove ustrojstvene jedinice.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić, v. r.
24. sjednica -
- ×
Utvrđivanje prijedloga zakonodavnih akata EU-a za koje Odbor za poljoprivredu predlaže uvrštavanje u Radni program za preostali dio 2013. godine
Odbor za poljoprivredu predložio je uvrštavanje u Radni program Hrvatskoga sabora za razmatranje stajališta Republike Hrvatske za preostali dio 2013. godine Višegodišnji plan oporavka stoka plavoperajne tune u istočnom Atlantiku i Sredozemnom moru - (Uredba) COM (2013) 250.
23. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o provedbi uredbi Europske unije o zaštiti životinja, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. br. 447
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 23. sjednici održanoj 19. rujna 2013. godine, Prijedlog zakona o provedbi uredbi Europske unije o zaštiti životinja, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 11. srpnja 2013. godine.
Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je pomoćnica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja.
Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o provedbi uredbi Europske unije o zaštiti životinjaZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Europske komisije u ime Europske unije i Vlade Republike Hrvatske kojim se mijenja i dopunjuje Višegodišnji sporazum o financiranju 2007.-2011. sklopljen 31. srpnja 2012., s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 443
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 23. sjednici održanoj 19. rujna 2013. godine, Prijedlog zakona o provedbi uredbi Europske unije o zaštiti životinja, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 11. srpnja 2013. godine.
Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja.
Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o potvrđivanju Sporazuma između Europske komisije u ime Europske unije i Vlade Republike Hrvatske kojim se mijenja i dopunjuje Višegodišnji sporazum o financiranju 2007.- 2011. sklopljen 31. srpnja 2012.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić
22. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o primjeni odredaba Konvencije Ujedinjenih naroda o pravu mora od 10. prosinca 1982. koje se odnose na očuvanje i gospodarenje ribljim naseljima koja se nalaze u više različitih pojaseva i naselja vrlo migratornih vrsta riba, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 431
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 22. sjednici održanoj 10. srpnja 2013. godine, Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o primjeni odredaba Konvencije Ujedinjenih naroda o pravu mora od 10. prosinca 1982. koje se odnose na očuvanje i gospodarenje ribljim naseljima koja se nalaze u više različitih pojaseva i naselja vrlo migratornih vrsta riba, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 4. srpnja 2013. godine.
Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja.
U kraćoj raspravi postavljeno je pitanje o kvaliteti prijevoda te je izneseno mišljenje da se radi o gospodarenju ribljim staništima a ne naseljima.
Također su postavljena pitanja o tome da li su ustrojene subregionalne ili regionalne organizacije, te obzirom na obveze novih članica ili sudionica u svezi dostave točnih podataka, a koji su osnova za lovno gospodarenje, o kojim se metodologijama radi.
Ukazano je na moguće incidentne situacije, te što u praksi znače privremene mjere ukoliko se u razumnom vremenskom roku obalna država i država koja ribari na području, ne uspiju dogovoriti oko mjera očuvanja i gospodarenja u ribolovnim aktivnostima.
Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o potvrđivanju Sporazuma o primjeni odredaba Konvencije Ujedinjenih naroda o pravu mora od 10. prosinca 1982. koje se odnose na očuvanje i gospodarenje ribljim naseljima koja se nalaze u više različitih pojaseva i naselja vrlo migratornih vrsta riba
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o provedbi Uredbe Komisije (EZ) br. 1234/2008 o ispitivanju izmjena uvjeta odobrenja za stavljanje veterinarsko-medicinskih proizvoda u promet, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. br. 435
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 22. sjednici održanoj 10. srpnja 2013. godine, Prijedlog zakona o provedbi Uredbe Komisije (EZ) br. 1234/2008 o ispitivanju izmjena uvjeta odobrenja za stavljanje veterinarsko-medicinskih proizvoda u promet, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 4. srpnja 2013. godine.
Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja.Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o provedbi Uredbe Komisije (EZ) br. 1234/2008 o ispitivanju izmjena uvjeta odobrenja za stavljanje veterinarsko-medicinskih proizvoda u prometZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić
21. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o inspekcijama u poljoprivredi, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 428
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 21. sjednici održanoj 3. srpnja 2013. godine, Prijedlog zakona o inspekcijama u poljoprivredi, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 26. lipnja 2013. godine.
Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je predstavnica predlagatelja.
Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o inspekcijama u poljoprivredi
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o posebnim uvjetima za stavljanje brašna na tržište, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 430
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 21. sjednici održanoj 3. srpnja 2013. godine, Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o posebnim uvjetima za stavljanje brašna na tržište, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 26. lipnja 2013. godine.
Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je predstavnica predlagatelja.
Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o izmjenama Zakona o posebnim uvjetima za stavljanje brašna na tržište
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić
20. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o zajedničkoj organizaciji tržišta poljoprivrednih proizvoda i posebnim mjerama i pravilima vezanim za tržište poljoprivrednih proizvoda, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. br. 423
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 20. sjednici održanoj 27. lipnja 2013. godine, Prijedlog zakona o zajedničkoj organizaciji tržišta poljoprivrednih proizvoda i posebnim mjerama i pravilima vezanim za tržište poljoprivrednih proizvoda, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 26. lipnja 2013. godine.
Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je predstavnica predlagatelja.Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o zajedničkoj organizaciji tržišta poljoprivrednih proizvoda i posebnim mjerama i pravilima vezanim za tržište poljoprivrednih proizvoda
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o veterinarstvu, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. br. 424
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 20. sjednici održanoj 27. lipnja 2013. godine, Prijedlog zakona o veterinarstvu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 26. lipnja 2013. godine.
Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Sjednici je nazočio i predstavnik Hrvatske veterinarske komore.
Uvodno obrazloženje iznijela je predstavnica predlagatelja.
Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o veterinarstvu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić
19. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o higijeni hrane i mikrobiološkim kriterijima za hranu, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. br. 416
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 19. sjednici održanoj 26. lipnja 2013. godine, Prijedlog zakona o higijeni hrane i mikrobiološkim kriterijima za hranu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 20. lipnja 2013. godine.
Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je predstavnica predlagatelja.
Nakon kraće rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o higijeni hrane i mikrobiološkim kriterijima za hranu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o službenim kontrolama hrane koje se provode sukladno propisima o hrani, hrani za životinje, o zdravlju i dobrobiti životinja, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. br. 415
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 19. sjednici održanoj 26. lipnja 2013. godine, Prijedlog zakona o službenim kontrolama hrane koje se provode sukladno propisima o hrani, hrani za životinje, o zdravlju i dobrobiti životinja, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 20. lipnja 2013. godine.
Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je predstavnica predlagatelja.
Nakon kraće rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o službenim kontrolama koje se provode sukladno propisima o hrani, hrani za životinje, o zdravlju i dobrobiti životinja
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o morskom ribarstvu, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. br. 419
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 19. sjednici održanoj 26. lipnja 2013. godine, Prijedlog zakona o morskom ribarstvu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 20. lipnja 2013. godine.
Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznio je predstavnik predlagatelja.Nakon kraće rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o morskom ribarstvu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o provedbi Uredbe (EZ) br. 2003/2003 o gnojivima, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. br. 414
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 19. sjednici održanoj 26. lipnja 2013. godine, Prijedlog zakona o provedbi Uredbe (EZ) br. 2003/2003 o gnojivima, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 20. lipnja 2013. godine.
Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznio je predstavnik predlagatelja.Nakon kraće rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o provedbi Uredbe (EZ) br. 2003/2003 o gnojivima
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o hrani, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. br. 410
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 19. sjednici održanoj 26. lipnja 2013. godine, Prijedlog zakona o hrani, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 20. lipnja 2013. godine.
Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je predstavnica predlagatelja.
Nakon kraće rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o hrani
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić
18. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o potpori poljoprivredi i ruralnom razvoju, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. br. 396
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 18. sjednici održanoj 18. lipnja 2013. godine, Prijedlog zakona o potpori poljoprivredi i ruralnom razvoju, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. lipnja 2013. godine.
Raspravu o navedenom Prijedlogu zakona Odbor je proveo sukladno odredbi članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja.U kraćoj raspravi ukazano je na važnost upravnog i inspekcijskog nadzora, kako bi potpore bile iskorištene za razvoj i povećanje poljoprivredne proizvodnje.
Imajući u vidu znatna financijska sredstva koja su osigurana dobrim pregovorima, naglašena je važnost da se utvrđene alokacije u potpunosti iskoriste.Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno, odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o potpori poljoprivredi i ruralnom razvoju
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o zaštićenim oznakama izvornosti, zaštićenim oznakama zemljopisnog podrijetla i zajamčeno tradicionalnim specijalitetima poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. br. 407
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 18. sjednici održanoj 18. lipnja 2013. godine, Prijedlog zakona o zaštićenim oznakama izvornosti, zaštićenim oznakama zemljopisnog podrijetla i zajamčeno tradicionalnim specijalitetima poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. lipnja 2013. godine.
Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja.
U raspravi je ukazano na važnost mogućnosti zaštite proizvoda kojima će se osigurati proizvodnja vlastitih sirovina.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o zaštićenim oznakama izvornosti, zaštićenim oznakama zemljopisnog podrijetla i zajamčeno tradicionalnim specijalitetima poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o provedbi Uredbe (EZ) br. 396/2005 o maksimalnim razinama ostataka pesticida u i na hrani i hrani za životinje biljnog i životinjskog podrijetla, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. br. 399
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 18. sjednici održanoj 18. lipnja 2013. godine, Prijedlog zakona o provedbi Uredbe (EZ) br. 396/2005 o maksimalnim razinama ostataka pesticida u i na hrani i hrani za životinje biljnog i životinjskog podrijetla, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. lipnja 2013. godine.
Odbor je razmatrao navedeni Prijedlog zajedno s Prijedlogom zakona o provedbi Uredbe (EZ) br. 1107/2009 o stavljanju na tržište sredstava za zaštitu bilja, s Konačnim prijedlogom zakona.
Navedene Prijedloge zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja.
U raspravi je ukazano na važnost usklađenja zakonodavstva kako bi se osigurala veća razina sigurnosti. No, ukazano je da se rigoroznim kontrolama, strožim u odnosu na druge članice Europske unije može znatno smanjiti i broj proizvođača, kao i stočni fond.Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o provedbi Uredbe (EZ) br. 396/2005 o maksimalnim razinama ostataka pesticida u i na hrani i hrani za životinje biljnog i životinjskog podrijetla
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o provedbi Uredbe (EZ) br. 1107/2009 o stavljanju na tržište sredstava za zaštitu bilja, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. br. 402
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 18. sjednici održanoj 18. lipnja 2013. godine, Prijedlog zakona o provedbi Uredbe (EZ) br. 1107/2009 o stavljanju na tržište sredstava za zaštitu bilja, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. lipnja 2013. godine.
Odbor je razmatrao navedeni Prijedlog zajedno s Prijedlogom zakona o provedbi Uredbe (EZ) br. 396/2005 o maksimalnim razinama ostataka pesticida u i na hrani i hrani za životinje biljnog i životinjskog podrijetla, s Konačnim prijedlogom zakona.
Navedene Prijedloge zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja.
U raspravi je ukazano na važnost usklađenja zakonodavstva kako bi se osigurala veća razina sigurnosti. No ukazano je da se rigoroznim kontrolama, strožim u odnosu na druge članice Europske unije može znatno smanjiti i broj proizvođača, kao i stočni fond.Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o provedbi Uredbe (EZ) br. 1107/2009
o stavljanju na tržište sredstava za zaštitu biljaZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić
17. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o provedbi Uredbe Vijeća (EZ) br. 834/2007 o ekološkoj proizvodnji i označavanju ekoloških proizvoda, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. E. br. 387
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 17. sjednici održanoj 13. lipnja 2013. godine, Prijedlog zakona o provedbi Uredbe Vijeća (EZ) br. 834/2007 o ekološkoj proizvodnji i označavanju ekoloških proizvoda, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 29. svibnja 2013. godine.
Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja.
U raspravi je naglašena važnost ekološke proizvodnje obzirom na znatan potencijal Republike Hrvatske. Naime, nužno je ubrzati razvoj ekološke proizvodnje i to ne samo obzirom na povećanje poljoprivrednih površina i broja proizvođača, nego i potporom udruživanju proizvođača, olakšati problem plasmana ekoloških proizvoda na tržište Republike Hrvatske. Ocijenjeno je potrebnim olakšati procedure i hodograme, ali je naglašena važnost kontrola i nadzornih stanica.
Ukazano je na dobar temelj koji je osiguran dobro ispregovaranim poglavljem 11. Poljoprivreda i ruralni razvitak. Sada je nužno Akcijski plan razvoja ekološke poljoprivrede u Republici Hrvatskoj za razdoblje 2011. – 2016. godine temeljitije i brže provoditi.Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o provedbi Uredbe Vijeća (EZ) br. 834/2007
o ekološkoj proizvodnji i označavanju ekoloških proizvodaZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Franjo Lucić
16. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjeni i dopunama Zakona o osnivanju Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 338
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 16. sjednici održanoj 16. travnja 2013. godine, Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o osnivanju Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 4. travnja 2013. godine.
Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja. U kraćoj raspravi izraženo je nezadovoljstvo zbog hitnosti postupka.
Odbor je većinom glasova (5 glasova „za“ i 2 glasa „protiv“), odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjeni i dopunama Zakona o osnivanju Agencije za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić, dipl.ing. - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o provedbi uredbi Europske unije u vezi s trgovinom ilegalno posječenim drvom i proizvodima od takvog drva, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 332
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 16. sjednici održanoj 17. travnja 2013. godine, Prijedlog zakona o provedbi uredbi Europske unije u vezi s trgovinom ilegalno posječenim drvom i proizvodima od takvog drva, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 28. ožujka 2013. godine.
Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja.
Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o provedbi uredbi Europske unije u vezi s trgovinom ilegalno posječenim drvom i proizvodima od takvog drva
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić, dipl.ing. - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o informiranju potrošača o hrani, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 348
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 16. sjednici održanoj 17. travnja 2013. godine, Prijedlog zakona o informiranju potrošača o hrani, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 11. travnja 2013. godine.
Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja.
U kraćoj raspravi naglašena je važnost Zakona, odgovornosti vezanih za informiranje potrošača o hrani, upravnih nadzora i službenih kontrola, kao i skraćenja rokova za uklanjanje nesukladnosti u slučaju nepoštivanja odredbi Zakona.
Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o informiranju potrošača o hrani
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić, dipl.ing. - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o šumskom reprodukcijskom materijalu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 331
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 16. sjednici održanoj 17. travnja 2013. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o šumskom reprodukcijskom materijalu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 28. ožujka 2013. godine.
Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja.
Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o šumskom reprodukcijskom materijalu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić, dipl.ing. - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o financiranju vodnoga gospodarstva, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 347
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 16. sjednici održanoj 17. travnja 2013. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o financiranju vodnoga gospodarstva, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 11. travnja 2013. godine.
Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja.
U kraćoj raspravi izraženo je nezadovoljstvo zbog hitnosti postupka.
Odbor je većinom glasova (6 glasova „za“ i 2 glasa „uzdržan“), odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o izmjenama i dopunama Zakona o financiranju vodnoga gospodarstva
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić, dipl.ing. - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o vodama, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 346
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 16. sjednici održanoj 17. travnja 2013. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o vodama, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 11. travnja 2013. godine.
Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja.
Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o vodama
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić, dipl.ing.
15. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Konačnom prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu, P.Z. br. 330
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 15. sjednici održanoj 10. travnja 2013. godine Konačni prijedlog zakona o izmjeni Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. ožujka 2013. godine.
Odbor je razmatrao predmetni Konačni prijedlog zakona zajedno s Prijedlogom izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu, sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao zainteresirano radno tijelo.
Nakon provedene rasprave Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora većinom je glasova (7 glasova „za“, 1 glas „protiv“ i 1 glas „uzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o izmjeni Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvtskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić, dipl.ing. - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 15. sjednici održanoj 10. travnja 2013. godine Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. ožujka 2013. godine.
Odbor je razmatrao navedeni Prijedlog zajedno s Konačnim prijedlogom zakona o izmjeni Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu, sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao zainteresirano radno tijelo, u dijelu koji se odnosi na djelokrug rada Odbora.
Uvodno obrazloženje iznijeli su pomoćnik ministra financija i zamjenica ministra poljoprivrede.
Nakon provedene rasprave Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora većinom je glasova (7 glasova „za“ ,1 glas „protiv“ i 1 glas „uzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseIzmjene i dopune Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu
te sljedeće odluke:
- Odluku o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Hrvatskih voda za 2013. godinu,
- Odluku o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Hrvatskih cesta za 2013. godinu,
- Odluku o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Agencije za upravljanje državnom inovinom za 2013. godinu.Za izvjestitelja na sjednici Hrvtskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić, dipl.ing.
14. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Konačnom prijedlogu zakona o poljoprivrednom zemljištu, drugo čitanje, P.Z. br. 251
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 14. sjednici održanoj 18. ožujka 2013. godine, Konačni prijedlog zakona o poljoprivrednom zemljištu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. ožujka 2013. godine.
Raspravu o navedenom Prijedlogu zakona Odbor je proveo sukladno odredbi članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
U raspravi su sudjelovali predstavnici Hrvatske poljoprivredne komore, Hrvatskog poljoprivrednog zadružnog saveza, Brodskog ekološkog društva i Zelene akcije.
Uvodno obrazloženje iznijela je predstavnica predlagatelja.
U raspravi je izraženo zadovoljstvo što je Konačni prijedlog zakona kvalitetniji u odnosu na Prijedlog zakona u prvom čitanju.
Pozitivnim je ocijenjeno što pravo prvenstva na pozivu za zakup imaju nositelji OPG-a i zadruge koje se bave poljoprivrednom djelatnošću ili čiji su zadrugari poljoprivredni proizvođači. Iskazano je mišljenje da bi pravo prvenstva trebali imati i nositelji poljoprivrednog obrta.
Imajući u vidu važnost načina vrednovanja Gospodarskog programa pozitivno je uvođenje obrasca koji je sastavni dio ponude Gospodarskog programa.
Negativnim je ocijenjeno, u odnosu na Prijedlog zakona u prvom čitanju, ukidanje mogućnosti zakupa od strane Pašnjačkih zajednica.
Ukazano je na mogućnost manipulacija razdvajanjem gospodarskog subjekta na dvije pravne osobe, obzirom na broj uvjetnih grla i zemljišta.
Naglašena je važnost davanja prednosti i poticanja kroz programe nositeljima OPG-a mladim poljoprivrednicima.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (6 glasova „za“ i 1 glas „protiv“) , odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o poljoprivrednom zemljištu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o veterinarsko-medicinskim proizvodima, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. E. br. 309
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 14. sjednici održanoj 18. ožujka 2013. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o veterinarsko-medicinskim proizvodima, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 7. ožujka 2013. godine.
Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje iznijela je predstavnica predlagatelja.Odbor je jednoglasno (7 glasova „za“), odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o veterinarsko-medicinskim proizvodima
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o prehrambenim aditivima, aromama i prehrambenim enzimima, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. E. br. 288
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 14. sjednici održanoj 18. ožujka 2013. godine, Prijedlog zakona o prehrambenim aditivima, aromama i prehrambenim enzimima, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. veljače 2013. godine.
Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo u dijelu koji se odnosi na djelokrug rada Odbora.
Uvodno obrazloženje iznijela je predstavnica predlagatelja.Odbor je jednoglasno (7 glasova „za“), odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o prehrambenim aditivima, aromama i prehrambenim enzimima
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o uvozu hrane i hrane za životinje iz trećih zemalja, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. E. br. 292
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 14. sjednici održanoj 18. ožujka 2013. godine, Prijedlog zakona o uvozu hrane i hrane za životinje iz trećih zemalja s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 7. ožujka 2013. godine.
Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo u dijelu koji se odnosi na djelokrug rada Odbora.
Uvodno obrazloženje iznijela je predstavnica predlagatelja.Odbor je jednoglasno (7 glasova „za“), odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o uvozu hrane i hrane za životinje iz trećih zemalja
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Ivicu Mandića, potpredsjednika Odbora.
POTPREDSJEDNIK ODBORA
Ivica Mandić
13. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti životinja, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z.E. br. 280
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 13. sjednici održanoj 20. veljače 2013. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti životinja, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 14. veljače 2013. godine.
Raspravu o navedenom Prijedlogu zakona Odbor je proveo sukladno odredbi članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
U raspravi su sudjelovali predstavnici Hrvatske poljoprivredne komore, Hrvatskog poljoprivrednog zadružnog saveza i HUP-Udruga prehrambene industrije i poljoprivrede. Uvodno obrazloženje iznijela je predstavnica predlagatelja.
U raspravi je iznesena primjedba na članak 11. stavak 3. važećeg Zakona. Imajući u vidu smanjenje broja klaonica, unapređenje tehničkih mogućnosti vozila, povećanje cestovne mreže te rentabilnost poljoprivrednih gospodarstava, trebalo bi omogućiti da poljoprivrednici mogu prevoziti domaće životinje poljoprivrednim i drugim vlastitim prijevoznim sredstvima na udaljenost do 200 km od svoga gospodarstva.
Izraženo je mišljenje da bi u članku 21. kojim se mijenja čl. 35. st.2., u Povjerenstvu za zaštitu životinja trebali biti i predstavnici poljoprivrednika odnosno Hrvatske poljoprivredne komore i tijela državne uprave nadležnih za poljoprivredu koji mogu kompetentno pridonijeti radu Povjerenstva.
Ukazano je na poteškoće kod zbrinjavanja izgubljenih ili napuštenih životinja i trajanje njihova zbrinjavanja u skloništima za životinje. (članci 22. i 23. kojima se mijenjaju članci 58. i 60.). Ocijenjeno je da bi trebalo s vremenskim rokom obvezati nadležna tijela jedinica lokalne ili područne (regionalne) samouprave da u skladu s općim aktima donose propise o postupanju s napuštenim i izgubljenim životinjama te mogućnost da veterinarska inspekcija ima pravo uvida u isto.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno, odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti životinja
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Petra Čobankovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Petar Čobanković, dipl. ing., v.r. - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu strategije razvoja turizma Republike Hrvatske do 2020. godine
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 13. sjednici održanoj 20. veljače 2013. godine, Prijedlog strategije razvoja turizma Republike Hrvatske do 2020. godine, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 6. veljače 2013. godine.
Raspravu o navedenom Prijedlogu Odbor je proveo sukladno odredbi članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao zainteresirano radno tijelo, u dijelu koji se odnosi na djelokrug rada Odbora.
U raspravi su sudjelovali predstavnici Hrvatske poljoprivredne komore, Hrvatskog poljoprivrednog zadružnog saveza i HUP-Udruga prehrambene industrije i poljoprivrede. Uvodno obrazloženje iznio je predstavnik predlagatelja.
U raspravi je izraženo zadovoljstvo budući je Prijedlog strategije kvalitetan strateški dokument, koncizan ali bogat sadržajem. Iskazana je sumnja u realnost procjene prihoda od oko 14 milijardi eura te ukupno očekivana investicijska aktivnost do 2020. godine oko 7 milijardi eura. Nasuprot tome, ocijenjeno je da treba težiti ostvarenju strateških ciljeva. U tom smislu razvidno je da se radi o dinamičnom dokumentu sa akcijskim planom i mjerama koje će se analizirati i dorađivati.
Naglašena je potreba da se detaljnije obradi kontinentalni i ruralni turizam zbog neiskorištenih mogućnosti.
Iznesena je konkretna primjedba da bi i u Kopačkom ritu trebalo predvidjeti smještajne kapacitete (Brownfield projekti na državnoj imovini, Greenfield projekti na državnom i privatnom zemljištu). Naime, u cijeloj Slavniji ima oko 3000 hotelskih soba.
Imajući u vidu da je potrošnja u turizmu najbolji izvoz roba, značajnije treba naznačiti pitanje hrane. U strukturi turističke potrošnje za 2010. godinu od ukupne potrošnje 26% se odnosi na hranu i piće. Budući da direktnih subvencija za hranu ne može biti, nužno je iznalaziti načine i mogućnosti za poticanje povećanja konkurentnosti, povezivanje lokalnih proizvođača poljoprivrednih proizvoda s ugostiteljskim sektorom (klaster).
U raspravi je iznesena inicijativa obzirom na mogućnosti koje se otvaraju kroz uspostavu različitih tematskih parkova i izbor prioritetnih lokacija za njihov razvoj. Republika Hrvatska jedna je od rijetkih zemalja koje nemaju muzej poljoprivrede. Stoga je predloženo da se u Križevcima uspostavi tematsko-edukacijski park poljoprivrede (uzgoj starih kultura npr. heljda, proso, sirak (gen banka starih sorti), alati, oruđa, strojevi, poučno-zabavna atrakcija). Križevačko Visoko gospodarsko učilište obilježilo je 152. obljetnicu postojanja poljoprivrednoga školstva. Tu inicijativu su podržali svi članovi Odbora i predstavnik predlagatelja.
Istaknute su i otežavajuće okolnosti u smislu stavljanja u funkciju manjih obiteljskih turističkih objekata i njihove kategorizacije, odgovornost jedinica lokalne samouprave, ubrzanje postojećih procedura, izgradnja prilaznih cesta.
U nautičkom turizmu izgradnja 15.000 novih vezova (5.000 u moru u marinama, 5.000 u lukama otvorenim za javni promet i 5.000 na kopnu) osim pozitivnog donosi i negativan utjecaj. Stoga je upozoreno da prilikom izrade akcijskog plana razvoja nautičkog turizma treba imati u vidu prioritet dugoročne zaštite ekosustava Jadrana kao i interese ribara.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno, odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseStrategiju razvoja turizma Republike Hrvatske do 2020. godine
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Petra Čobankovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Petar Čobanković, dipl.ing.
12. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o poljoprivrednom zemljištu, prvo čitanje, P. Z. br. 251
Odbor za poljoprivredu, Hrvatskoga sabora raspravio je na 12. sjednici, održanoj 30. siječnja 2013. godine, Prijedlog zakona o poljoprivrednom zemljištu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 17. siječnja 2013. godine.
Raspravu o navedenom Prijedlogu zakona Odbor je proveo sukladno odredbi članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
U raspravi su sudjelovali predstavnici Hrvatske poljoprivredne komore, HGK-Sektor za poljoprivredu, prehrambenu industriju i šumarstvo, HUP-Udruga prehrambene industrije i poljoprivrede, Hrvatskog poljoprivrednog zadružnog saveza, P.z. Lovas, Brodskog ekološkog društva i Zelene akcije.
Uvodno obrazloženje iznijela je pomoćnica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja.
Imajući u vidu javnu raspravu o Nacrtu Prijedlog zakona o poljoprivrednom zemljištu (srpanj 2012.) i izmjene u odnosu na predmetni Prijedlog, iskazano je zanimanje za tijek rasprave i rezime. Naime, visine naknada za promjenu namjene poljoprivrednog zemljišta iz Nacrta Prijedlog zakona u iznosu od 50% i 80% od tržišne vrijednosti zemljišta, smanjena je na 25% i 50%. (članak 23. Nacrta prijedloga i članak 22. predmetnog Prijedloga).
U načelnom dijelu rasprave izneseni su koncepcijski suprotni stavovi, obzirom na prodaju državnog poljoprivrednog zemljišta, od podržavanja ukidanja prodaje nacionalnog bogatstva do osporavanja istog, budući da Prijedlog zakona nije reformski, izostaje povećanje zemljišnih kapaciteta u privatnom vlasništvu koje je okosnica razvoja poljoprivrede, imajući u vidu i iskustva u tranzicijskim zemljama.
Drugo koncepcijsko razmimoilaženje je u smislu centralizacije/decentralizacije.
O transparentnosti važećeg Zakona u odlučivanju govori uloga jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, Ministarstva poljoprivrede, javni natječaji, klauzula pravomoćnosti Državnog odvjetništva. U Prijedlogu zakona odluke donosi Agencija za poljoprivredno zemljište (tko u Agenciji) i Povjerenstvo (tri člana, od kojih je jedan predstavnik jedinice lokalne samouprave). Izneseni su primjeri kada je utjecaj imao nepotizam, korupcija, ali je negativnim ocijenjeno i toliko nepovjerenje prema jedinicama lokalne samouprave koje se očitovalo tako, da je onemogućena lokalna i područna razina upravljanja. Stoga bi bilo dobro povećati broj predstavnika jedinica lokalne samouprave u Povjerenstvu za odlučivanje o zakupu.
Važećim zakonom sredstva od prodaje i zakupa državnog poljoprivrednog zemljišta dijelila su se na način da je jedinica lokalne samouprave dobila 50%, županija 25% a država 25%.
Nadalje, upitno je da li će Agencija za poljoprivredno zemljište moći, obzirom na veliki obim posla, ekipiranost, preuzeti obveze i odgovornost, iako nema definiranog roka. Stoga bi trebalo u zakonu jasnije definirati rokove, kontrolne mehanizme, odgovornost i sankcije. Također nije određeno kojoj će instituciji Agencija podnositi izvješće.
Kvalitetna agrarna politika će omogućiti veće korištenje poljoprivrednog zemljišta, a osim tržišnih mehanizama treba imati u vidu i kroz zakon promicati socijalne aspekte (zaustavljanje depopulacije sela), načela ekološke i integrirane, održive poljoprivredne proizvodnje i istima dati prioritete uz zaštitu prirode, staništa i očuvanje bioraznolikosti.
Predloženo je da se u ovom zakonu riješi korištenje podzemnih voda, bunara na zemljištu koje se koristi (u člancima 4. – 11.) i za tu vodu ne bi trebalo plaćati naknadu zbog osobite važnosti poljoprivredne proizvodnje. Sva voda koja se crpi vraća se u zemlju.
Imajući u vidu Zakon o zadrugama i obvezu da država, lokalna i područna (regionalna) samouprava potiču razvoj zadrugarstva mjerama ekonomske i socijalne politike te drugim mjerama unapređenja razvoja zadruga i zadružnog sustava, predlaže se jednim člankom ( možda iza članka 45.) omogućiti poljoprivrednim zadrugama pravo prvenstva kod zakupa.
U sveobuhvatnoj raspravi iznesene su primjedbe i prijedlozi na pojedine članke:
- Članak 10. Izraz „biljnih bolesti i štetočina“ zamijeniti izrazom struke „štetočinja“.
- Članak 23. Izneseno je mišljenje da bi sredstva ostvarena od naknade za promjenu namjene poljoprivrednog zemljišta a koja su prihod Državnog proračuna u iznosu 70%, a 30% proračuna jedinice lokalne samouprave, trebalo rasporediti u omjeru po 50%.
- Članak 24. Izraženo je nezadovoljstvo što se investitor oslobađa plaćanja naknade za promjenu namjene poljoprivrednog zemljišta pri gradnji igrališta za golf, tim više što ta iznimka ne može naći uporište u Ustavu. Kod oslobađanja investitora od plaćanja naknade za promjenu namjene poljoprivrednog zemljišta treba dodati i da se ta naknada ne plaća pri gradnji ustanova čiji je osnivač Republika Hrvatska.
- Članak 27. Iznesena je usporedba 4. i 5. stavka, u smislu da bi i u Povjerenstvu za zakup za ribnjake trebao biti jedan predstavnik jedinice lokalne samouprave na čijem se području ribnjak nalazi.
- Članak 29. U Zakonu bi trebalo definirati sastavnice i vrednovanje Gospodarskog programa korištenja poljoprivrednog zemljišta, imajući u vidu strateške prioritete pojedinih proizvodnji, a ne da Vlada Republike Hrvatske uredbom mijenja uvjete i parametre.
- Članak 30. Gospodarski program nosi 60 bodova, pa postoji bojazan da će pravne osobe biti privilegirane u odnosu na OPG. Većim brojem bodova trebalo bi omogućiti dosadašnjem, malom posjedniku, ukoliko je u mirnom posjedu, plaća obveze, isporučuje proizvode, egzistencijalni opstanak. Također, treba imati u vidu opstanak dosadašnjih posjednika, OPG-a, koji imaju financijske obveze. Izneseno je mišljenje da se visina ponuđene zakupnine (čl.30.st.1.podstavak c.) ne bi trebala vrednovati.
- Članak 35. Kod prenošenja prava na zakup potrebno je definirati mogućnost prelaska OPG u trgovačko društvo i zadržavanje prava zakupa, kao i mogućnost zakupa za osobe koje nisu prvi nasljedni red, ali su uposlene na gospodarstvu i izraze želju za daljnji zakup u slučaju bolesti zakupoprimca.
- Članak 50. Određuje o prodaji izravnom pogodbom. Bilo bi dobro odrediti limit, jer veliki sustavi podnositelji zahtjeva, mogu kupiti velike granične čestice koje su ipak manje od onih koje već posjeduju. Nadalje, ocijenjeno je da bi bilo dobro omogućiti prodaju izravnom pogodbom ne samo velikim nego i malim proizvođačima.
- Članak 63. U stavku 2. prekratak je rok od 8 dana za očitovanje vlasnika ili posjednika zemljišta.
- Članak 75. Ocijenjeno je da se porez na promet nekretninama ne bi trebalo plaćati niti u slučaju kada se vrši zamjena poljoprivrednog zemljišta između obiteljskih poljoprivrednih gospodarstva.
- Članak 79. Ustavnopravno je upitna obveza revalorizacije ugovora.Nakon provedene rasprave Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora odlučio je većinom glasova (8 glasova „za“ i 4 glasa „protiv“) predložiti Hrvatskome saboru donošenje
ZAKLJUČKA
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o poljoprivrednom zemljištu.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izneseni u raspravi upućuju se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakonaZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Petra Čobankovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Petar Čobanković, dipl. ing. - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu plana usklađivanja zakonodavstva Republike Hrvatske s pravnom stečevinom Europske unije za 2013. godinu
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 12. sjednici održanoj 30. siječnja 2013. godine, Prijedlog plana usklađivanja zakonodavstva Republike Hrvatske s pravnom stečevinom Europske unije za 2013. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 20. prosinca 2012. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog plana razmotrio na temelju svoje nadležnosti iz članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Uvodno obrazloženje iznijela je predstavnica predlagatelja.
Odbor je bez rasprave jednoglasno, odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Plan usklađivanja zakonodavstva Republike Hrvatske
s pravnom stečevinom Europske unije za 2013. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Petra Čobankovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORAPetar Čobanković, dipl.ing.
11. sjednica -
- ×
Mišljenje Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu za davanje vjerodostojnog tumačenja članka 44. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o šumama („Narodne novine“, broj 41/1990.)
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 11. sjednici održanoj 12. prosinca 2012. godine Prijedlog za davanje vjerodostojnog tumačenja članka 44. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o šumama („Narodne novine“ br. 41/1990.), koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Klub zastupnika SDP-a, Klub zastupnika HNS-a, Klub zastupnika IDS-a i Klub zastupnika HSU-a, aktom od 15. studenoga 2012. godine.
Odbor je razmotrio i očitovanje Ministarstva poljoprivrede na navedeni Prijedlog.
Uvodno obrazloženje iznijeli su predstavnici predlagatelja zastupnici Peđa Grbin i Silvano Hrelja.
Ministar poljoprivrede, Tihomir Jakovina, dodatno je obrazložio očitovanje Ministarstva poljoprivrede i ocijenio da je članak 44. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o šumama („Narodne novine“ br.41/1990.) jasan i precizan te da vjerodostojno tumačenje nije osnovano. Izvijestio je o radu na novom zakonu o šumama, koji bi u saborsku proceduru trebao biti upućen u prvoj polovici 2013. godine.
U raspravi je naglašena nužnost vjerodostojnog tumačenja članka 44. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o šumama. Naime, automatizmom je na dan stupanja na snagu Zakona, 16. listopada 1990. godine sva imovina utvrđena bilancom Samoupravne interesne zajednice šumarstva Hrvatske i radnih organizacija u djelatnosti šumarstva na 31. prosinca 1990. godine postala državno vlasništvo, pa tako i ona koja nije predstavljala osnovna, obrtna i druga sredstva, odnosno nekretnine koje nisu bile u funkciji šumarstva.
Autentično tumačenje se neće odnositi niti primjenjivati na šume i šumska zemljišta.
Istaknuti su primjeri kada se jedinicama lokalne samouprave osporava vlasništvo nad raznim nekretninama, ulice, trgovi, zemljišta ispod zgrada, te se putem nadležnog državnog odvjetništva kao vlasnik knjiži Republika Hrvatska.
Vjerodostojno tumačenje će omogućiti dokazivanje suprotnog, odnosno oborivu pretpostavku da je određena imovina predstavljala osnovna, obrtna i druga sredstva Samoupravne interesne zajednice šumarstva i radnih organizacija u djelatnosti šumarstva.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno dao sljedećeMIŠLJENJE
Prijedlog za davanje vjerodostojnog tumačenja članka 44. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o šumama (Narodne novine br. 41/1990.) je osnovan.
Odbor je suglasan s Prijedlogom za davanje vjerodostojnog tumačenja članka 44. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o šumama (Narodne novine br.41/1990.) u tekstu kako ga je predložio predlagatelj Prijedloga.PREDSJEDNIK ODBORA
Petar Čobanković, dipl.ing.
10. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu i projekcije za 2014. i 2015. godinu
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 10. sjednici održanoj 26. studenoga 2012. godine Prijedlog državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu i projekcije za 2014. i 2015. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 19. studenoga 2012. godine.
Odbor je razmatrao navedeni Prijedlog zajedno s Konačnim prijedlogom zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu, sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao zainteresirano radno tijelo, u dijelu koji se odnosi na djelokrug rada Odbora.
U raspravi su sudjelovali predstavnici Hrvatske poljoprivredne komore i Hrvatskog poljoprivrednog zadružnog saveza.
Uvodno obrazloženje iznijeli su ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina i predstavnik Ministarstva financija.
U raspravi je izraženo nezadovljstvo obzirom na daljnje smanjenje financijskih sredstava u razdjelu 060 Ministarstva poljoprivrede, poglavito na poziciji subvencija koje su dio pravne stečevine EU-a i kao takve dozvoljene.
U periodu od 2004. do 2011. godine intenzivno su se povećavale potpore za poljoprivredu u Državnom proračunu što je i stvorilo pretpostavku da su se u pregovorima uspjele osigurati dobre financijske omotnice.
Tako je za izravna plaćanja osigurano 373 milijuna eura a za mjere ruralnog razvoja 333 milijuna eura. Također su osigurane financijske omotnice za razminirano zemljište i vinogradarstvo u iznosu od cca 20 milijuna eura.
Nažalost, u 2012. godini poticaji za poljoprivredu u Državnom proračunu su drastično smanjeni, a taj trend se nastavlja i u Prijedlogu državnog proračuna za 2013. godinu i u projekcijama za 2014. i 2015. godinu. Takvim prijedlozima proračuna mogu se dovesti u pitanje rezultati dobro ispregovaranih financijskih omotnica za poljoprivredu.
Uspoređujući Izvršenje Državnog proračuna za 2011. godinu sa Prijedlogom državnog proračuna za 2013. godinu razvidno je da su se financijska sredstva za poljoprivredu smanjila za oko 40%, što pokazuje da su najveća proračunska smanjenja upravo na subvencijama za poljoprivredu. Smatra se da to nije dobro i da će upravo to u ovom završnom predpristupnom periodu značajno umanjiti konkurentnost hrvatske poljoprivrede, iako se deklarativno od poljoprivrede najviše očekuje.
Zaključno je ministar poljoprivrede dao određena pojašnjenja u smislu potrebe daljnje štednje.
Nakon provedene rasprave Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora većinom je glasova (5 glasova „za“ i 4 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseDržavni proračun Republike Hrvatske za 2013. godinu i projekcije za 2014. i 2015. godinu te sljedeće odluke:
- Odluku o davanju suglasnosti na Financijskoi plan Hrvatskih voda za 2013. godinu i projekcije za 2014. i 2015. godinu;
- Odluku o davanju suglasnosti na Financijskoi plan Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2013. godinu i projekcije za 2014. i 2015. godinu;
- Odluku o davanju suglasnosti na Financijski plan Hrvatskih cesta za 2013. godinu i projekcije za 2014. i 2015. godinu;
- Odluku o davanju suglasnosti na Financijski plan Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka za 2013. godinu i projekcije za 2014. i 2015. godinu;
- Odluku o davanju suglasnosti na Financijski plan Agemcije za upravljanje državnom imovinom za 2013. godinu i projekcije za 2014. i 2015. godinu.Za izvjestitelja na sjednici Hrvtskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Petra Čobankovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Petar Čobanković, dipl.ing. - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o potpori poljoprivredi i ruralnom razvoju, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z.E. br. 207
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 10. sjednici održanoj 26. studenoga 2012. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o potpori poljoprivredi i ruralnom razvoju, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. studenoga 2012. godine.
Raspravu o navedenom Prijedlogu zakona Odbor je proveo sukladno odredbi članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
U raspravi su sudjelovali predstavnici Hrvatske poljoprivredne komore i Hrvatskog poljoprivrednog zadružnog saveza.
Uvodno obrazloženje podnio je ministar poljoprivrede, predstavnik predlagatelja.
U raspravi je izraženo nezadovoljstvo zbog izmjena i dopuna Zakona o kojem se raspravljalo prije mjesec dana. Tijekom rasprave o Konačnom prijedlogu Zakona o potpori poljoprivredi i ruralnom razvoju iznesena je bojazan o zakonodavnoj neusklađenosti.
Iznimno je važna akreditacija Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, odnosno usklađenost izravnih plaćanja sa EU sustavnom, kako bi se od 1. srpnja 2013. godine mogla povlačiti financijska sredstva u skladu s EU legislativom.Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno, odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o potpori poljoprivredi i ruralnom razvoju
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Petra Čobankovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Petar Čobanković, dipl. ing. - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu, P.Z. br. 202
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 10. sjednici održanoj 26. studenoga 2012. godine Konačni prijedlog zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 19. studenoga 2012. godine.
Odbor je razmatrao predmetni Konačni prijedlog zakona zajedno s Prijedlogom državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu i projekcije za 2014. i 2015. godinu, sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao zainteresirano radno tijelo, u dijelu koji se odnosi na djelokrug rada Odbora.
Nakon provedene rasprave Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora većinom je glasova (5 glasova „za“ i 4 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvtskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Petra Čobankovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Petar Čobanković, dipl.ing.
9. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 9. sjednici održanoj 21. studenoga 2012. godine Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 15. studenoga 2012. godine.
Odbor je razmatrao navedeni Prijedlog zajedno s Konačnim prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu, sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao zainteresirano radno tijelo, u dijelu koji se odnosi na djelokrug rada Odbora.
U raspravi su sudjelovali predstavnici Hrvatske poljoprivredne komore i Hrvatskog poljoprivrednog zadružnog saveza.
Uvodno obrazloženje iznio je ministar poljoprivrede.
U raspravi je, sagledavajući opći dio proračuna, izneseno mišljenje da su se ostvarile procjene o nužnosti rebalansa. Tijekom rasprave o Prijedlogu Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu, predviđanja smanjenja rashodovne strane Državnog proračuna kretala su se od cca 4,5 milijardi kuna, pa cca 2,6 milijardi kuna, a ovim Izmjenama i dopunama evidentirani su rashodi od 1,5 milijardi kuna. Upitnim je ocijenjeno povećanje prihodovne strane od 2,9 milijardi kuna u odnosu na 2011. godinu.
U posebnom dijelu Prijedloga izmjena i dopuna Državnog proračuna koji se odnose na Ministarstvo poljoprivrede izraženo je nezadovoljstvo zbog smanjenja za cca 97 milijuna kuna. Pozitivno je povećanje poticanja poljoprivredne proizvodnje od cca 139 milijuna kuna, ali i s tim povećanjem predstavlja svega 57% financijskih sredstava izvršenja u 2011.godini. Negativnim je ocijenjeno smanjene od cca 55 milijuna kuna za ruralni razvoj, budući se treba pripremiti za mogućnost korištenja 333 milijuna eura iz sredstava europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj i to od 2014. godine. Usprkos smanjenju od 52 milijuna kuna na pozicijama IPARD-a izneseno je mišljenje da će se IPARD ipak u potpunosti izvršiti.
Zabrinjava što su najveća smanjenja financijskih sredstava na pozicijama za projekte i investicije i to gotovo 16 milijuna kuna što predstavlja 38% od iznosa izvršenog u 2011.godini. Na poziciji razvoja javne odvodnje i zaštite voda i mora smanjenje je cca 111 milijuna kuna a na poziciji sustava navodnjavanja i zaštite od štetnog djelovanja voda smanjnenje je cca 13,9 milijuna kuna.
U daljnoj raspravi ukazano je na opravdana očekivanja poljoprivednih proizvođača da im se pomogne nakon elementarnih nepogoda znatnih razmjera. Pomoć u 2003. godini iznosila je cca 400 milijuna kuna, 2007. godine cca 460 milijuna kuna, 2010. godine 230 milijuna kuna a 2011.godine cca 30 milijuna kuna.
Također je izneseno, da smanjenje financijskih sredstava na poziciji ministarstva poljoprivrede od cca 97,9 milijuna kuna treba razmatrati u kontekstu nužnosti znatnog smanjenja zaduživanja. Naime, 2004. godine za kamate je trebalo osigurati cca 4 milijarde kuna a 2011. godine cca 11 milijardi kuna.
Imajući u vidu trend povećanja poticaja poljoprivrednim proizvođačima od cca 1,6 milijardi kuna 2004. godine pa do cca 3,7 milijardi kuna 2011. godine, naglašeno je nezadovoljstvo smanjenjem poticaja u 2012. godini, kao i najavom daljnjeg smanjenja u 2013. godini.
Ukazano je na potrebu da se u okviru institucija osigura pomoć u pripremanju projekata za povlačenje financijskih sredstava iz fondova Europske unije.Nakon provedene rasprave Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora većinom je glasova (7 glasova „za“ i 4 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Izmjene i dopune Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu
te sljedeće odluke:
- Odluku o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Hrvatskih voda za 2012. godinu,
- Odluku o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2012. godinu,
- Odluku o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Hrvatskih cesta za 2012. godinu,
- Odluku o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka za 2012. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvtskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Petra Čobankovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Petar Čobanković, dipl.ing. - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu, P. Z. br. 196
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 9. sjednici održanoj 21. studenoga 2012. godine Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 15. studenoga 2012. godine.
Odbor je razmatrao predmetni Konačni prijedlog zakona zajedno s Prijedlogom izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu, sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao zainteresirano radno tijelo, u dijelu koji se odnosi na djelokrug rada Odbora.
Nakon provedene rasprave Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora većinom je glasova (7 glasova „za“ i 4 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvtskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Petra Čobankovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Petar Čobanković, dipl.ing.
8., tematska, sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o problematici u poljoprivredi s naglaskom na sektoru stočarstva i proizvodnji kravljeg mlijeka
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 8. (tematskoj) sjednici održanoj 26. listopada 2012. godine, Problematiku u poljoprivredi s naglaskom na sektor stočarstva i proizvodnju kravljeg mlijeka.
Koordinacija županijski udruga proizvođača mlijeka dostavila je 19. listopada 2012. godine Odboru za poljoprivredu dopis u svezi problematike u poljoprivredi s naglaskom na sektor stočarstva i proizvodnju kravljeg mlijeka.
Imajući u vidu težinu problema s kojima se nose proizvođači mlijeka te moguće dalekosežne posljedice Odbor za poljoprivredu je u skladu s člancima 48. i 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora pokrenuo razmatranje toga problema i u smislu utvrđivanja i praćenja provođenja politike u području poljoprivrede.
Sjednici su pored ministra poljoprivrede sa suradnicima nazočili i predstavnici Koordinacije županijskih udruga proizvođača mlijeka, Hrvatskog saveza udruga proizvođača mlijeka, Hrvatske poljoprivredne komore, Hrvatskog poljoprivrednog zadružnog saveza i Hrvatske poljoprivredne agencije.Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova usvojio sljedeći zaključak:
„Odbor za poljoprivredu predlaže da se pregovori nastave u Ministarstvu poljoprivrede, na kojima će proizvođači mlijeka sa otkupljivačima mlijeka i predstavnicima Ministarstva, pristupiti iznalaženju načina pomoći proizvođačima mlijeka u ovom kriznom razdoblju.“
PREDSJEDNIK ODBORA
Petar Čobanković, dipl. ing.
7. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu, ribarstvo i ruralni razvoj o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu, P.Z. br. 38
Odbor za poljoprivredu, ribarstvo i ruralni razvoj Hrvatskoga sabora razmotrio je na 1. sjednici održanoj 16. veljače 2012. godine Konačni prijedlog zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. veljače 2012. godine.
Odbor je razmatrao predmetni Konačni prijedlog zakona zajedno s Prijedlogom državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu, sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao zainteresirano radno tijelo, u dijelu koji se odnosi na djelokrug rada Odbora.
Uvodno obrazloženje iznijeli su predstavnici Ministarstva financija i Ministarstva poljoprivrede.
Nakon provedene rasprave Odbor za poljoprivredu, ribarstvo i ruralni razvoj Hrvatskoga sabora većinom je glasova (7 glasova „za“ i 4 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvtskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Petra Čobankovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Petar Čobanković, dipl.ing.
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivredi, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 177
Odbor za poljoprivredu, Hrvatskoga sabora raspravio je na 7. sjednici održanoj 16. listopada 2012. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivredi, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 11. listopada 2012. godine.
Raspravu o navedenom Prijedlogu zakona Odbor je proveo sukladno odredbi članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje podnio je ministar poljoprivrede, predstavnik predlagatelja.
U raspravi je naglašena važnost razvojnih i primijenjenih istraživanja u poljoprivredi i ruralnim područjima i stručni projekti koji svoju konkretnu primjenu imaju u poljoprivredi. Stoga je važno da se proširi krug VIP predstavnika članovima akademskih zajednica s područja biotehničkih i biomedicinskih znanosti.
Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivredi
uz sljedeće amandmane:
Amandman na članak 7. kojim je u članak 19. izmijenjen stavak 2.
U članku 19. stavku 2. točka 5. mijenja se i glasi:
„ 5. Predstavnici akademske zajednice s područja biotehničkih i biomedicinskih znanosti (4 člana).“
Dosadašnja točka 6. briše se, a točke 7., 8., 9. i 10. postaju točke 6., 7., 8. i 9.Obrazloženje:
Potrebno je u rad Vijeća za istraživanja u poljoprivredi (VIP) pored predstavnika navedenih akademskih zajednica uključiti i predstavnika Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu ali i predstavnike drugih visokih učilišta i znanstvenih instituta, kako bi stručni projekti koji imaju konkretnu primjenu u praksi bili što kvalitetniji.
Amandman na članak 17.
Iza riječi „Narodnim novinama“, stavlja se zarez i dodaju riječi: „osim odredbe članka 15. dodanog stavka 3. koji stupa na snagu 1. siječnja 2013. godine.“Obrazloženje:
Nužno je Poljoprivrednoj savjetodavnoj službi omogućiti da izradi procedure za kvalitetan stručni nadzor integrirane proizvodnje.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Petra Čobankovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNI ODBORA
Petar Čobanković, dipl. ing. - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o potpori poljoprivredi i ruralnom razvoju, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z.E. br. 180
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 7. sjednici održanoj 16. listopada 2012. godine, Prijedlog zakona o potpori poljoprivredi i ruralnom razvoju, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 11. listopada 2012. godine.
Raspravu o navedenom Prijedlogu zakona Odbor je proveo sukladno odredbi članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
U raspravi su sudjelovali predstavnici Hrvatske poljoprivredne komore i Hrvatskog poljoprivrednog zadružnog saveza.
Uvodno obrazloženje podnio je ministar poljoprivrede, predstavnik predlagatelja.
U raspravi je istaknuta važnost osiguranja financijskih sredstava u Državnom proračunu, ali i jasniji izričaj odredbi ako se dogodi da bude raspoloživo manje financijskih sredstava za isplate u odnosu na omotnice.
Izraženo je mišljenje da je preniska granica od 48.000,00 kuna primitaka od izravnih plaćanja i IAKS mjera ruralnog razvoja, iznad koje su Korisnici – fizičke osobe u prethodnoj kalendarskoj godini obveznici poreza na dohodak ili dobit po osnovi obavljanja djelatnosti poljoprivrede.
Iznesena je primjedba na članak 36. i na važeći Pravilnik kojim je propisana obveza da se pet godina ne smije izlučiti grlo iz proizvodnje. Naime, bilo bi dovoljno obvezati da se ne smije prekinuti proizvodnja.Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno, odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o potpori poljoprivredi i ruralnom razvoju
uz sljedeće amandmane:
Amandman na članak 21. Prijedloga Zakona
U Članku 21. stavak 5. mijenja se i glasi:
"(5) Ukoliko su sredstva planirana u državnom proračunu Republike Hrvatske manja od omotnica iz stavka 1. i 2. ovoga članka, vrijednost ZPP izravnih plaćanja i vrijednost plaćanja u iznimno osjetljivim sektorima proporcionalno se umanjuje, vodeći računa o strukturi omotnice iz Dodatka 1. ovoga Zakona."Obrazloženje:
Amandman se odnosi samo na izmjenu izričaja radi jasnoće odredbe, pri čemu se sadržaj odredbe ne mijenja.Amandman na Članak 42. Prijedloga Zakona
U članku 42. dodaju se stavci 6. i 7. koji glase:
"(6) Isplate po nacionalnim mjerama ruralnog razvoja ovise o sredstvima planiranim u državnom proračunu Republike Hrvatske.
(7) Ukoliko su sredstva planirana u državnom proračunu Republike Hrvatske manja od omotnica za pojedine nacionalne mjere ruralnog razvoja, isplate po nacionalnim mjerama ruralnog razvoja proporcionalno se umanjuju."
Obrazloženje:
Kako bi se osiguralo istovjetno postupanje za izravna plaćanja i mjere ruralnog razvoja, a u smislu upravljanja situacijom kada je u državnom proračunu raspoloživo manje sredstava za isplate u odnosu na omotnice (gornje granice za stvaranje obveza državnog proračuna na godišnjoj razini za izravna plaćanja i pojedine nacionalne mjere ruralnog razvoja), potrebno je propisati odgovarajući postupak.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Petra Čobankovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Petar Čobanković, dipl. ing. - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poticanju zapošljavanja, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 174
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 7. sjednici održanoj 16. listopada 2012. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poticanju zapošljavanja, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 4. listopada 2012. godine.
Odbor je razmotrio navedeni Prijedlog kao zainteresirano radno tijelo, sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.Uvodno obrazloženje podnijela je predstavnica predlagatelja, pomoćnica ministra rada i mirovinskog sustava.
U raspravi je izraženo zadovoljstvo što je u proteklom tromjesečju primjene Zakona o poticanju zapošljavanja iskorišteno 271. 000 vaučera i angažirano je 60.000 radnika.
Također je pozitivnim ocijenjena spremnost da se uz sugestije stručne javnosti, poslodavaca i posloprimaca a u skladu s potrebama na terenu ovim izmjenama i dopunama Zakona omogućuje još jednostavnije i efikasnije reguliranje zapošljavanja, na korist poslodavcima i radnicima.Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O POTICANJU ZAPOŠLJAVANJA
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Petra Čobankovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Petar Čobanković, dipl. ing.
6. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu polugodišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za prvo polugodište 2012. godine i Prijedlogu polugodišnjeg izvještaja o primjeni fiskalnih pravila za prvo polugodište 2012. godine
Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 6. sjednici, održanoj 11. listopada 2012. godine, Prijedlog polugodišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za prvo polugodište 2012. godine i Prijedlog polugodišnjeg izvještaja o primjeni fiskalnih pravila za prvo polugodište 2012. godine, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. rujna 2012. godine.
Raspravu o navedenim Prijedlozima Odbor je proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u dijelu koji se odnosi na poljoprivredu.
Uvodno obrazloženje podnijeli su predstavnik predlagatelja, pomoćnik ministra financija i pomoćnik ministra poljoprivrede.
U raspravi je izraženo nezadovoljstvo što Odbor nije dobio specifikaciju obveza po stavkama na što se odnose nepodmirene obveze, a koje su zatražene od predstavnika Ministarstva poljoprivrede na sjednici održanoj 22. svibnja 2012. godine kada se raspravljalo Prijedlogu godišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2011. godinu.
Naglašena je potreba sagledavanja značenja iskorištenosti subvencija za ukupnu poljoprivrednu proizvodnju po pitanju konkurentnosti, dostatnosti, te svrsishodnosti mjera koje se poduzimaju, a osobito u cilju zaštite poljoprivrednih proizvođača po pitanju šteta od elementarnih nepogoda i mogućnosti ublažavanja posljedica, te je predloženo održavanje tematske sjednice Odbora.
Iznesen je podatak da je u prvih šest mjeseci 2011. godine kroz subvencije isplaćeno cca 2,5 milijardi kuna a 2012. godine do 30. 06. je isplaćeno cca 1,4 milijarde kuna.
Izražena je suglasnost članova Odbora da se u razgovorima s predstavnicima Ministarstva poljoprivrede pokušaju iznaći mogućnosti za pomoć stočarskoj, osobito govedarskoj proizvodnji kako bi se spasio stočni fond i spriječile dugoročne posljedice. Naime, kada su 2003. godine elementarne nepogode bile znatnijih razmjera osigurana je pomoć poljoprivrednicima u iznosu od cca. 400 milijuna kuna a 2007. godine cca. 480 milijuna kuna.Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio Hrvatskome saboru predložiti da donese:
POLUGODIŠNJI IZVJEŠTAJ O IZVRŠENJU DRŽAVNOG PRORAČUNA
REPUBLIKE HRVATSKE ZA PRVO POLUGODIŠTE 2012. GODINEi sljedeće odluke:
- Odluku o davanju suglasnosti na Polugodišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Hrvatskih voda za prvo polugodište 2012. godine;
- Odluku o davanju suglasnosti na Polugodišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za prvo polugodište 2012. godine;
- Odluku o davanju suglasnosti na Polugodišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Hrvatskih cesta za prvo polugodište 2012. godine;
- Odluku o davanju suglasnosti na Polugodišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka za prvo polugodište 2012. godine;
- Odluku o davanju suglasnosti na Polugodišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Agencije za upravljanje državnom imovinom za prvo polugodište 2012. godine;POLUGODIŠNJI IZVJEŠTAJ O PRIMJENI FISKALNIH PRAVILA ZA PRVO POLUGODIŠTE 2012. GODINE
uz sljedeći ZAKLJUČAK:
„Odbor predlaže da sa predstavnicima Ministarstva poljoprivrede održi tematsku sjednicu u kojoj će se raspraviti sve mogućnosti pomoći za ublažavanje šteta od elementarnih nepogoda.“
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Petra Čobankovića, predsjednika Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Petar Čobanković, dipl. ing.
5. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu, ribarstvo i ruralni razvoj o Prijedlogu zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, prvo čitanje, P.Z. br. 95
Odbor za poljoprivredu, ribarstvo i ruralni razvoj, Hrvatskoga sabora raspravio je na 5. sjednici, održanoj 19. lipnja 2012. godine, Prijedlog zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 6. lipnja 2012. godine.
Raspravu o navedenom Prijedlogu Odbor je proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Uvodno obrazloženje podnio je predstavnik predlagatelja, pomoćnik ministra graditeljstva i prostornog uređenja, s posebnim naglaskom na proizvodne i prateće građevine koje služe za obavljanje poljoprivredne djelatnosti.
U raspravi je podržano nastojanje da se novim zakonom o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, a imajući u vidu sve okolnosti koje su otežavale da važeći Zakon omogući legalizaciju postojećih zgrada i onemogući daljnju bespravnu gradnju, osigura rješavanje ove izuzetno složene problematike. Naime, izneseni su podaci odnosno pretpostavke o broju nezakonito izgrađenih građevina koje se kreću od 150.000 ; 300.000 pa do 700.000. Kao problem je istaknut i broj od svega 120 građevinskih inspektora, što otežava učinkovitost. Stoga je iznesen prijedlog da bi veće ovlasti trebale imati jedinice lokalne samouprave.Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio Hrvatskome saboru predložiti donošenje sljedećeg zaključka:
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izneseni u raspravi o Prijedlogu zakona upućuju se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Petra Čobankovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Petar Čobanković, dipl. ing. - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu, ribarstvo i ruralni razvoj o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Europske komisije i Vlade Republike Hrvatske kojim se mijenja i dopunjuje Višegodišnji sporazum o financiranju 2007. – 2010., s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 102
Odbor za poljoprivredu, ribarstvo i ruralni razvoj Hrvatskoga sabora na 5. sjednici održanoj 19. lipnja 2012. godine, raspravio je Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Europske komisije i Vlade Republike Hrvatske kojim se mijenja i dopunjuje Višegodišnji sporazum o financiranju 2007. – 2010., s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 14. lipnja 2012. godine.
Odbor je Prijedlog zakona raspravio na temelju svoje nadležnosti iz članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.Uvodno izlaganje podnio je predstavnik predlagatelja, pomoćnik ministra poljoprivrede.
U raspravi je izraženo zadovoljstvo što za provođenje i financiranje IPARD programa vrijedi pravilo „n+3“, što će omogućiti da se mogu trošiti prethodno odobrena financijska sredstva, te će se sukladno odredbama planirati sredstava Državnog proračuna i za 2013. i 2014. godinu. Izneseni su podaci koji govore o boljem trendu i pripremljenosti zahtjeva što govori o mogućnosti da će se IPARD program u potpunosti iskoristiti.
Iznesen je konkretan primjer o postojanju barijera. U sektoru svinjogojstva nakon svih procedura (natječaj, pismo namjere za financiranje od strane HBOR-a, zaključen Ugovor o dodjeli sredstava iz IPARD programa sa Agencijom za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju) od strane HBOR-a sukladno internim pravilima odbijeno je kreditiranje poduzetnika početnika, iako se radi o kooperantskom odnosu, dakle osiguran je plasman.
Stoga su članovi Odbora jednoglasno odlučili zaključkom dati potporu Ministarstvu poljoprivrede da u pregovorima s HBOR-om i poslovnim bankama osiguraju izmjenu kriterija u korist krajnjih korisnika.Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
ZAKON O POTVRĐIVANJU SPORAZUMA IZMEĐU EUROPSKE KOMISIJE I VLADE REPUBLIKE HRVATSKE KOJIM SE MIJENJA I DOPUNJUJE VIŠEGODIŠNJI SPORAZUM O FINANCIRANJU 2007. – 2010.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Petra Čobankovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Petar Čobanković, dipl. ing.
4. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu, ribarstvo i ruralni razvoj o Prijedlogu godišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2011. godinu
Odbor za poljoprivredu, ribarstvo i ruralni razvoj, Hrvatskoga sabora raspravio je na 4. sjednici, održanoj 22. svibnja 2012. godine, Prijedlog godišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2011. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 10. svibnja 2012. godine.
Raspravu o navedenom Prijedlogu Odbor je proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, u dijelu koji se odnosi na poljoprivredu, ribarstvo i ruralni razvoj.
Uvodno obrazloženje podnijeli su predstavnik predlagatelja, pomoćnik ministra financija i pomoćnik ministra poljoprivrede.U raspravi je naglašen problem nedovoljne realizacije projekata te upitno ostvarenje mjera unutar IPARD Programa: Mjera 101- ulaganja u poljoprivredna gospodarstva u svrhu restrukturiranja i dostizanja standarda zajednice i Mjera 103- ulaganja u preradu i trženje poljoprivrednih i ribljih proizvoda u svrhu restrukturiranja tih aktivnosti i dostizanja standarda zajednice. Mjera 301- razvoj ruralne infrastrukture i Mjera 302- razvoj ruralnih gospodarskih aktivnosti. Naime, od planiranih financijskih sredstava za IPARD program izvršeno je svega 15,5%. Imajući u vidu da se sufinanciranje realizira u 2011. godini, praktično su se završavali projekti koji su ugovoreni u 2010. godini. Pošto će se IPARD program provoditi do kraja 2013. godine a realizacija u 2014. i 2015. godini, za očekivati je da će se financijska sredstva iz IPARD programa u potpunosti iskoristiti.
U Obrazloženju ostvarenja prihoda i primitaka, rashoda i izdataka Državnog proračuna stoji da je na pozicijama Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja iz 2011. i ranijih godina ostalo nepodmirenih obveza u poljoprivredi u iznosu od 952,5 milijuna kuna. Stoga je zatraženo od predstavnika predlagatelja da specificira na što se sve obveze odnose. Pošto članovi Odbora nisu dobili traženi odgovor traži se od Ministarstva poljoprivrede da dostavi Odboru specifikaciju obveza po stavkama na što se odnose nepodmirene obveze. Pomoćnik ministra poljoprivrede obvezao se dostaviti Odboru traženu specifikaciju.
U daljnjoj raspravi postavljeno je i pitanje izvršenja Proračuna Agencije za poljoprivredno zemljište kao i izvršenje Plana u sektoru ribarstva na što je predstavnik predlagatelja dao konkretne odgovore.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio Hrvatskome saboru predložiti donošenjeGODIŠNJEG IZVJEŠTAJA O IZVRŠENJU DRŽAVNOG PRORAČUNA
REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2011. GODINU
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Petra Čobankovića, predsjednika Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Petar Čobanković, dipl. ing.
3. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu, ribarstvo i ruralni razvoj o Prijedlogu zakona o Poljoprivrednoj savjetodavnoj službi, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 61
Odbor za poljoprivredu, ribarstvo i ruralni razvoj Hrvatskoga sabora na 3. sjednici održanoj 18. travnja 2012. godine, raspravio je Prijedlog zakona o Poljoprivrednoj savjetodavnoj službi, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 29. ožujka 2012. godine.
Odbor je Prijedlog zakona raspravio na temelju svoje nadležnosti iz članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
U raspravi su sudjelovali predstavnici Hrvatske poljoprivredne komore.
Uvodno izlaganje podnio je predstavnik predlagatelja, ministar poljoprivrede.
Izneseno je mišljenje da hitnost postupka donošenja Zakona nije opravdana. U članku 1. propisuje se osnivanje Poljoprivredno savjetodavne službe koja je osnovana 1991. godine kao Javna poljoprivredna savjetodavna služba, 1997. godine osnovan je Hrvatski zavod za poljoprivrednu savjetodavnu službu, a od 2009. godine poljoprivredna savjetodavna služba je u sklopu Hrvatske poljoprivredne komore.
Ocijenjeno je neprihvatljivim da se člankom 19. Zakona o Hrvatskoj poljoprivrednoj komori određuje kojim će se službenicima i namještenicima ponuditi sklapanje ugovora o radu a kojima ne, uz istovremeno otkazivanje radnog odnosa sukladno Zakonu o radu. Također je neprihvatljivim ocijenjeno isto uređivanje radnopravnih statusa u Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o Hrvatskoj poljoprivrednoj komori donesenom u studenom 2010. godine.
U raspravi je ocijenjen netočnim navod da provođenje Zakona neće zahtijevati dodatna financijska sredstva. Iznesen je podatak da su prošle godine za rad poljoprivredne savjetodavne službe na razini koja je potrebna poljoprivrednicima, osigurana financijska sredstva iz komorskog doprinosa u iznosu od 3 milijuna kuna.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (8 glasova „za“ i 4 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da doneseZAKON O POLJOPRIVREDNOJ SAVJETODAVNOJ SLUŽBI
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Petra Čobankovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Petar Čobanković, dipl. ing. - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu, ribarstvo i ruralni razvoj o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Hrvatskoj poljoprivrednoj komori, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 57
Odbor za poljoprivredu, ribarstvo i ruralni razvoj Hrvatskoga sabora na 3. sjednici održanoj 18. travnja 2012. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Hrvatskoj poljoprivrednoj komori, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 15. ožujka 2012. godine.
Odbor je Prijedlog zakona raspravio na temelju svoje nadležnosti iz članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
U raspravi su sudjelovali predstavnici Hrvatske poljoprivredne komore.
Uvodno izlaganje podnio je predstavnik predlagatelja, ministar poljoprivrede.
Izneseno je mišljenje da hitnost postupka donošenja Zakona nije opravdana, budući je u zemljama Europske unije pitanje komora prepušteno nacionalnom zakonodavstvu, a financijska sredstva komorskog doprinosa prikupljaju se iz nacionalnih financijskih sredstava.
U raspravi je spornom ocijenjena dobrovoljnost, koju komorski sustav ne poznaje. Naime, u Hrvatskoj gospodarskoj komori, Hrvatskoj obrtničkoj komori, strukovnim komorama, članstvo je obvezno. Tako su članovi Hrvatske poljoprivredne komore (cca 200.000 članova od kojih cca 100.000 prima poticaje), kojima je osnovna djelatnost poljoprivreda obvezni članovi Obrtničke i Gospodarske komore a neće biti obvezno članstvo u Hrvatskoj poljoprivrednoj komori. Postavljeno je pitanje tko legitimno zastupa interese poljoprivrednih gospodarstava. U tom smislu iznesen je prijedlog da bi obrtnici u poljoprivredi trebali biti obvezni članovi poljoprivredne a ne obrtničke komore.
U pravnom sustavu HPK, HGK i HOK bi trebale na identičan način biti organizirane i poslovati, da ne bi njihovo funkcioniranje pravne subjekte čije interese te tri komore štite stavili u različite položaje što bi ustavno-pravno bilo upitno.
U raspravi je predloženo da bi se obvezno članstvo trebalo ukinuti i u drugim komorama. Poticaj za izmjene i dopune Zakona o Hrvatskoj poljoprivrednoj komori dali su predstavnici udruga poljoprivrednih proizvođača. Tako i članovi HGK i HOK-a mogu pokrenuti promjene.
Ocijenjeno je da bi komore kao samostalne poslovno-strukovne organizacije trebale, ovisno o kvaliteti funkcioniranja i ostvarenju ciljeva zbog kojih su osnovane, neovisno o politici, osigurati svoje mjesto na tržištu.
Imajući u vidu upitnost dobrovoljnog članstva iznesen je prijedlog da Odbor podnese amandman na predmetni Prijedlog zakona kojim bi se brisali članci 4. i 5. Taj prijedlog je većinom glasova odbijen.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (8 glasova „za“ i 4 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da doneseZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O HRVATSKOJ POLJOPRIVREDNOJ KOMORI
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Petra Čobankovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Petar Čobanković, dipl. ing. - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu, ribarstvo i ruralni razvoj o Prijedlogu zakona o oznakama izvornosti, oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama tradicionalnog ugleda poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z.E br. 68
Odbor za poljoprivredu, ribarstvo i ruralni razvoj, Hrvatskoga sabora razmotrio je na 3. sjednici održanoj 18. travnja 2012. godine, Prijedlog zakona o oznakama izvornosti, oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama tradicionalnog ugleda poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 12. travnja 2012. godine.
Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje podnio je predstavnik predlagatelja, ministar poljoprivrede.
Odbor je bez rasprave jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o oznakama izvornosti, oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama tradicionalnog ugleda poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Petra Čobankovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Petar Čobanković, dipl. ing.
1. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu, ribarstvo i ruralni razvoj o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu, P.Z. br. 38
Odbor za poljoprivredu, ribarstvo i ruralni razvoj Hrvatskoga sabora razmotrio je na 1. sjednici održanoj 16. veljače 2012. godine Konačni prijedlog zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. veljače 2012. godine.
Odbor je razmatrao predmetni Konačni prijedlog zakona zajedno s Prijedlogom državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu, sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao zainteresirano radno tijelo, u dijelu koji se odnosi na djelokrug rada Odbora.
Uvodno obrazloženje iznijeli su predstavnici Ministarstva financija i Ministarstva poljoprivrede.
Nakon provedene rasprave Odbor za poljoprivredu, ribarstvo i ruralni razvoj Hrvatskoga sabora većinom je glasova (7 glasova „za“ i 4 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvtskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Petra Čobankovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Petar Čobanković, dipl.ing.
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu, ribarstvo i ruralni razvoj o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu
Odbor za poljoprivredu, ribarstvo i ruralni razvoj Hrvatskoga sabora razmotrio je na 1. sjednici održanoj 16. veljače 2012. godine Prijedlog državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. veljače 2012. godine.
Odbor je razmatrao navedeni Prijedlog zajedno s Konačnim prijedlogom zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu, sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao zainteresirano radno tijelo, u dijelu koji se odnosi na djelokrug rada Odbora.
Uvodno obrazloženje iznijeli su predstavnici Ministarstva financija i Ministarstva poljoprivrede.
U raspravi je izražen problem nepreglednosti i proračunske netransparentnosti kako prijašnjih tako i predmetnog Prijedloga državnog proračuna. Članovi Odbora su raspravljali o dijelu Proračuna koji se odnosi na korisnika Proračuna 060 Ministarstvo poljoprivrede.
Iznesen je primjer koji govori o nepreglednoj strukturi Proračuna i to pozicijama naziva aktivnosti:
A819046 - poticanje poljoprivredne proizvodnje i intervenciije na tržištu-ugovorene obveze iz 2011. godine Prijedlog proračuna za 2012. - 776.272.170
A820046 - potpora dohotku nekomercijalnim poljoprivrednicima-ugovorene obveze iz 2011. godine Prijedlog proračuna za 2012. - 88.000.000Naime, sukladno Zakonu o državnoj potpori poljoprivredi i ruralnom razavoju i pravilnicima definirana je dinamika isplate po pojedinim modelima potpora te se izvršenja plaćanja koja se odnose na 2011. proizvodnu godinu predviđaju u 2012. godini. U tom smislu zatražena je specifikacija ugovorenih obveza iz 2011. godine, te da se sukladno organizacijskoj i ekonomskoj klasifikaciji rashode za subvencije prikažu u skupini 35.
Prijedlog Državnog proračuna u raspravi je ocijenjen kao realan i razvojni ali i kao neostvariv što će zahtijevati rebalans zbog upitnosti ostvarenja ušteda na rashodima za zaposlene (obveze po kolektivnim ugovorima), nedostatnosti financijskih sredstava za kamate, upitnosti ostvarenja prihoda povećanjem PDV-a na 25% koje može uzrokovati i smanjenje potrošnje. Tako je najavljivano smanjenje proračunske potrošnje za 2012. godinu za 5 milijardi kuna, no ukupni rashodi za 2012. godinu manji su za 3,4 milijarde kuna u odnosu na plan rashoda 2011. godine.
Istaknut je utjecaj Odluke donesene u kolovozu 2010. godine da će se u 2011. i 2012. godini proračunski rashodi zadržati na 122 milijarde kuna, kao i Zakona o fiskalnoj odgovornosti.
Smanjenje subvencija u poljoprivredi u odnosu na 2011. godinu je 15,5% i najveće je dosada, što će kako je istaknuto, poljoprivrednici teško podnijeti. Moramo biti spremni u cijelosti primijeniti sustav potpora EU-a budući se nakon ulaska Hrvatske u EU naše financijske omotnice potpora u poljoprivredi penju do 6 milijardi kuna i to bez ribarstva.
Izraženo je zadovoljstvo što će poljoprivrednicima svi poticaji iz 2011. godine sukladno Zakonu o državnoj potpori poljoprivredi i ruralnom razvoju biti u cijelosti isplaćeni u prvom dijelu 2012. godine. Treba imati u vidu da se iz poljoprivrede uz stopu PDV-a od 25% u Državni proračun vraća 7,5 milijardi kuna.
Iznesena su mišljenja da se proračunskim sredstvima treba tako upravljati i predviđati ih da se mogu ispuniti sve zakonske obveze.
Izneseno je mišljenje da je sustav poticaja omogućio da su se mnogi na njemu obogatili, te da su potrebna poboljšanja kontrola isplate poticaja. Nasuprot tome, konstatirano je da je završetkom pregovora i ispunjavanjem mjerila naš sustav postao kompatibilan onome u EU. Integrirani administrativni i kontrolni sustav (IAKS) je sustav kojim zemlje članice dodjeljuju, prate i kontroliraju izravna plaćanja poljoprivrednicima. Ključna komponenta IAKS sustava koja predstavlja uvjet za isplatu izravnih plaćanja po površini od ulaska u EU je registracija korištenog poljoprivrednog zemljišta u sustavu ARKOD, novom sustavu evidencije zemljišnih parcela koje se utvrđuju na temelju digitalno ortofoto karata.
Nakon provedene rasprave Odbor za poljoprivredu, ribarstvo i ruralni razvoj Hrvatskoga sabora većinom je glasova (7 glasova „za“ i 4 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Državni proračun Republike Hrvatske za 2012. godinu
i projekcije za 2013. i 2014. godinuZa izvjestitelja na sjednici Hrvtskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Petra Čobankovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Petar Čobanković, dipl.ing.
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu, ribarstvo i ruralni razvoj o Prijedlogu plana usklađivanja zakonodavstva Republike Hrvatske s pravnom stečevinom Europske unije za 2012. godinu
Odbor za poljoprivredu, ribarstvo i ruralni razvoj Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 1. sjednici održanoj 16. veljače 2012. godine, Prijedlog plana usklađivanja zakonodavstva Republike Hrvatske s pravnom stečevinom Europske unije za 2012. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 2. veljače 2012. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog plana razmotrio na temelju svoje nadležnosti iz članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Uvodno obrazloženje podnio je predstavnik predlagatelja.
Odbor je bez rasprave jednoglasno, odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Plan usklađivanja zakonodavstva Republike Hrvatske
s pravnom stečevinom Europske unije za 2012. godinuZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Petra Čobankovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Petar Čobanković, dipl.ing.