Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo

Izvješće Odbora za zaštitu okoliša i Odbora za prostorno uređenje i graditeljstvo o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu

Odbor za zaštitu okoliša i Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo Hrvatskoga sabora raspravili su na zajedničkoj sjednici održanoj 26. ožujka 2009. godine, Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu te Prijedlog izmjena i dopuna Financijskog plana Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2009. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 25. ožujka 2009. godine. 

Odbor za zaštitu okoliša i Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo temeljem članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravili su Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna RH za 2009. godinu kao zainteresirana radna tijela.

U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se financijska kriza, koja je započela krizom hipotekarnih kredita u SAD-u, postupno počela prelijevati u realni sektor na globalnoj razini te da najnovije projekcije makroekonomskih pokazatelja iz međunarodnog okruženja ukazuju na jači intenzitet ekonomske krize od ranije očekivanog. Ovaj pad globalne gospodarske aktivnosti, posebno u našem okruženju, rezultira negativnim učincima i na gospodarsku aktivnost u RH pa se u 2009. godini predviđa realni pad bruto domaćeg proizvoda od oko 2% uz prosječnu inflaciju od oko 2,6%. Navedeno uvjetuje planiranje niže razine očekivanih prihoda državnog proračuna od provotno planirane. Rebalansom državnog proračuna ukupni prihodi smanjuju se za 8,0 milijardi kuna u odnosu na prvotni plan te iznose 116,6 milijardu kuna, a rashodi se smanjuju za 5,4 milijardi kuna te iznose 121,6 milijardi kuna. Ukupni manjak državnog proračuna za 2009. projicira se na 5,0 milijardu kuna odnosno na 1,4% procijenjenog BDP-a.

Ministrica zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva naznačila je da je ukupno razdjel Ministarstva smanjen za 208.887.751 kn od čega se planirana sredstava za glavu-Ministarstvo smanjuju za 28.234.950 kn odnosno za oko 8%, a glavne uštede planiraju se smanjenjem sredstava za plaće, materijalne rashode, posebno intelektualne i osobne usluge. Kao glavnog nositelja ukupnog smanjenja razdjela od 208 milijuna kn istaknula je smanjenje planiranih sredstava za glavu-Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama za 179.253.651 kn. Navedeno smanjenje uvjetovano je dinamikom realizacije izgradnje stanova za koje je ova Agencija ugovorila kupnju s Gradom Zagrebom. Naglasila je da će predloženi rebalans i nadalje osigurati dobru realizaciju programa stambenog zbrinjavanja invalida iz Domovinskog rata, povratnika te izgradnju stanova u sklopu programa društveno poticane stanogradnje. Ujedno se kratko osvnula na planirana sredstva za program zaštite okoliša te prostorno planiranje s naglaskom na planirana sredstava za izradu prostornih planova.

Državni tajnik Ministarstva kulture naveo je da se ukupno razdjel Ministarstva smanjuje za 55.737.977 kn odnosno 5%, od čega se rashodi za zaposlene smanjuju za 15.737.977 kn. Sredstva za zaštitu i očuvanje prirode smanjuju se za 3.758.396 kn odnosno 4,9% od čega se sredstva za upravljanje i administraciju nacionalnih parkova, parkova prirode i Državnog zavoda za zaštitu prirode smanjuju za 2,7 mil kn, a temeljni nositelj je planirano smanjenje sredstava za plaće zaposlenih. Sredstva namijenjena za programe zaštite prirode rebalansom su smanjena na dvije pozicije: izgradnja, održavanje i opremanje javnih ustanova za zaštitu priode (za 700.000 kn) te tekuće donacije u novcu za zaštitu prirode (za 300.000 kn). Zaključno je iznesena ocjena da će se, uz rebalansom predviđena sredstva, realizirati planirani projekti zaštite i očuvanja prirode.

Državni tajnik Ministarstva regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva istaknuo je da se ukupno razdjel Ministarstva smanjuje za 339.803.590 kn odnosno 16,08%, od čega se rashodi za zaposlene smanjuju za 8.207.590 kn, a materijalni rashodi za 12.707.000 kn. Tijekom uvodnog izlaganja predsjednica Odbora za zaštitu okoliša zatražila je dodatna pojašnjenja o planiranim kapitalnim investicijama Hrvatskih voda, za koja je državni tajnik naglasio da se nastavljaju predviđenom dinamikom.

Pomoćnica direktora za financije i financijsku podršku u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost ukazala je na rebalansom planirano smanjenje prihoda poslovanja Fonda od 257.600.000 kn te rashoda poslovanja od 223.834.431 kn. Vezano uz planirano smanjenje prihoda istaknula je da se, polazeći od očekivanog pada gospodarske aktivnosti u 2009. godini kao jednoj od poticajnih mjera, pristupilo i smanjenju naknada obveznicima plaćanja izmjenama pravilnika za posebne kategorije otpada. Sukladno kretanjima na prihodovnoj strani predviđene su određene uštede na rashodnoj strani. Time je, uz razinu ukupnih prihoda od 1.127.200.000 kn te ukupnih rashoda od 907.864.369 kn za 2009. godini planiran suficit Fonda u iznosu od 219.335.631 kn.

Tijekom rasprave, u jedinom kritičkom osvrtu u odnosu na predloženi i obrazloženi rebalans iznijeto je stajalište da se već prilikom donošenja Državnog proračuna za 2009. godinu, a u kontekstu financijske krize, nisu u cijelosti sagledali makroekonomski pokazatelji iz međunarodnog okruženja te njihov utjecaj na gospodarstvo RH. Iznijeta je ocjena da predloženim smanjenjima nisu učinjene suštinske izmjene Državnog proračuna, a samim tim ni stvorene pretpostavke za rast zaposlenosti i gospodarstva te da je za očekivati novi rebalans tijekom ove godine. Izraženo je i mišljenje da je ovako planiran Državni proračun nerazvojan, a u tom smislu podcrtana je uloga HBOR-a u financiranju gospodarstva te njegova sadašnja slaba financijska pozicija.

Nasuprot prethodno iznesenih stavova istaknuto je da su prilikom donošenja Državnog proračuna za 2009. godinu u cijelosti sagledana ekonomska kretanja kako u međunarodnom okruženju, tako i u Hrvatskoj te da su najnovije projekcije i kretanja pokazala da je ekonomska kriza jačeg intenziteta od ranije očekivanog. Ovako koncipiran rebalans proračuna instrument je provedbe antirecesijskih mjera, reduciranja državne potrošnje, očuvanja makroekonomske stabilnosti i radnih mjesta. Ujedno je, kao primjer razvojne komponente, navedeno povećanje zaposlenosti kroz provedbu projekata vezanih uz zaštitu okoliša i gospodarenje posebnim kategorijama otpada. Istaknuto je da su s ciljem jačanja financijske pozicije HBOR-a osigurana dodatna sredstva od međunarodnih financijskih institucija u iznosu od 400 milijuna eura za pomoć gospodarstvu.      
Nakon provedene rasprave odbori su većinom glasova (Odbor za zaštitu okoliša sa 7 glasova „za“ i 1 glasom „protiv“ i Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo sa 7 glasova „za“ i 1 glasom „protiv“) odlučili predložiti Hrvatskome saboru donošenje

IZMJENA I DOPUNA DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2009. GODINU

Odbor za zaštitu okoliša odlučio je većinom glasova (7 glasova „za“ i 1 glas „protiv“) predložiti Hrvatskome saboru donošenje

Odluke o davanju suglasnosti na Izmjene i dopune Financijskog plana Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2009. godinu

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Marijanu Petir, predsjednicu Odbora za zaštitu okoliša.

PREDSJEDNICA ODBORA

Marijana Petir


PREDSJEDNIK ODBORA

Jerko Rošin