Odbor za turizam Hrvatskoga sabora na 20. sjednici održanoj 28. srpnja 2009. godine razmotrio je Prijedlog zakona o turističkom i ostalom građevinskom zemljištu neprocijenjenom u postupku pretvorbe i privatizacije, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 24. srpnja 2009. godine.
Odbor za turizam raspravio je predmetni Prijedlog zakona o turističkom i ostalom građevinskom zemljištu neprocijenjenom u postupku pretvorbe i privatizacije na temelju članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao zainteresirano radno tijelo.
U ime predstavnika predlagatelja uvodno izlaganje o Prijedlogu zakona o turističkom i ostalom građevinskom zemljištu neprocijenjenom u postupku pretvorbe i privatizacije podnijela je gospođa Vesna Žulj, v.d. ravnateljica u Ministarstvu pravosuđa, ističući na početku svojega izlaganja kako se već u više navrata pokušavalo izraditi zadovoljavajući prijedlog zakona, od kojih su neki i prošli proceduru Vlade, ali zbog određenih pravnih dvojbi nisu bili u konačnici doneseni.
Temeljna tendencija Prijedloga zakona je rješavanje otvorenih pitanja uređivanja vlasničkopravnih odnosa na građevinskom zemljištu koje u postupku pretvorbe i privatizacije nije procijenjeno u vrijednost društvenog kapitala društvenih poduzeća odnosno trgovačkih društava. Procjenjuje se kako samo u kampovima nije procijenjeno cca 22.000.000 m2 zemljišta, dok se sveukupna površina zemljišta koja nije prilikom pretvorbe i privatizacije unesena u društveni kapital pravnih subjekata procjenjuje na 100.000.000 m2.
Ovim Prijedlogom zakona definiraju se pojmovi turističkog i neprocijenjenog građevinskog zemljišta, zatim, utvrđuju se titulari vlasništva nad turističkim zemljištem posebno na zemljištu u kampovima i posebno na zemljištu na kojima su izgrađeni hoteli i turistička naselja, također se određuju i titulari vlasništva odnosno suvlasništva, a vezano uz opseg procjene vrijednosti društvenog kapitala u postupku pretvorbe, zemljišta i građevina, uređuje se pitanje koncesija gdje su predviđeni omjeri da 60% naknade za koncesije pripada Republici Hrvatskoj, a 40% jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave na čijem se području nalaze kampovi, također se regulira i pitanje razvrgnuća suvlasničke zajednice između Republike Hrvatske i trgovačog društva, Vlada će ujedno i osnovati poseban fond za razvoj turističke infrastrukture i turističke resorne osnove do čijeg će se osnivanja sredstva naknada za koncesije uplaćivati u proračun Republike Hrvatske, uređuje se i pitanje preostalog turističkog zemljišta na kojem je društveno poduzeće imalo pravo korištenja, upravljanja i raspolaganja, a koje nije procijenjeno u vrijednost društvenoga kapitala, a sada postaje vlasništvo jedinica lokalne samouprave na čijem se području to zemljište nalazi, kao i činjenica da jedinice lokalne samouprve ne mogu otuđiti zemljite, osim iznimno prodati ga trgovačkom društvu ako je to nužno za redovnu uporabu građevine, utvrđuje se i pravo kao i uvjeti za naturalni povrat oduzetog zemljišta prijašnjim vlasnicima koji su pravodobno podnijeli zahtjev za povrat.
Predstavnica predlagatelja gospođa Vesna Žulj osvrnula se u svojem izlaganju na dopis Hrvatske udruge poslodavaca – Udruge ugostitelja i turizma ističući podatak kako je formirana Radna skupina koju čine predstavnici Ministarstva turizma i Ministarstva pravosuđa, koja će razmotriti sve primjedbe i sugestije od zainteresiranih strana.Činjenica je kako je prijedlog tek u prvom čitanju, te je zajednička težnja svih da se donese uistinu djelotvoran i efikasan Zakon.
U raspravi članova Odbora istaknuli su potrebu donošenja Zakona u cilju definiranja vlasničko pravnog statusa neprocijenjenog turističkog i ostalog građevinskog zemljišta u toku postupka pretvorbe i privatizacije.
Kako se radi o zemljištu na najatraktirvnijim lokacijama koje se koristi bez naknade reguliranjem pravnog statusa tog zemljišta otvaraju se mogućnosti investicijskih aktivnosti u cilju daljnjeg razvoja hrvatskog turizma.
Zatraženo je da predlagatelj preispita sukladnost prijedloga Zakona sa Zakonom o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Zakonom o koncesijama, te da se skrate rokovi definirani članom 29. i 36. Zakona.
Izneseno je mišljenje da se izmijeni član 15. Zakona na način da se naknada od koncesije dijeli tako da 1/3 pripada Republici Hrvatskoj, 1/3 općini ili gradu, a 1/3 jedinici područne (regionalne) samouprave na čijem se području nalazi zemljište.
Na temelju provedene rasprave Odbor za turizam Hrvatskoga sabora VEĆINOM je glasova (5 glasova ZA i 3 glasa SUZDRŽANA) ODLUČIO PRIHVATITI
1. PRIJEDLOG ZAKONA O TURISTIČKOM I OSTALOM GRAĐEVINSKOM ZEMLJIŠTU NEPROCIJENJENOM U POSTUPKU PRETVORBE I PRIVATIZACIJE.
2. Sve primjedbe i prijedlozi izneseni u raspravi upućuju se predlagatelju radi pripreme i izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za svojeg izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gospodina Marina Brkarića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK:
Marin Brkarić