Odbor za turizam

Izvješće Odbora za turizam o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 39

Odbor za turizam Hrvatskoga sabora na 3. je sjednici, održanoj 21. veljače 2012. godine, raspravio Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 16. veljače 2012. godine.

Odbor za turizam raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara, s Konačnim prijedlogom zakona, na temelju članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao zainteresirano radno tijelo.

U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja naveo je da je u okviru Mjera i smjernica za izradu proračuna 2012. godine naznačena, između ostaloga, i mjera smanjenja neporeznih davanja. Na tragu toga Ministarstvo kulture Republike Hrvatske predložilo je zakonske izmjene i dopune koje se odnose na ukidanje neizravne spomeničke rente. Predloženim izmjenama Zakona privremeno će se ukinuti plaćanje neizravne spomeničke rente, odnosno rente po osnovi obavljanja gospodarskih i drugih djelatnosti prema Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti, s ciljem da se kroz rasterećenja od neporeznog tereta poduzetnika i investitora pripomogne osnaživanju i razvoju gospodarskog rasta Hrvatske uz 2012. godini. Naime, predstavnik predlagatelja obavijestio je prisutne članove Odbora i goste o naknadno usuglašenom dogovoru s Odborom za zakonodavstvo, prema kojemu će izmijenjene odredbe ovoga Zakona, u dijelu koji se odnosi na ukidanje neizravne spomeničke rente, biti privremenog karaktera, odnosno na snazi do 31. prosinca 2012. godine.

Predstavnik Ministarstva turizma najavio je da će Ministarstvo u redovnoj proceduri pokrenuti određene izmjene i dopune Zakona kojima bi se sustav obračuna i naplate spomeničke rente korigirao na temelju dosadašnjih iskustava i stvarnih učinaka primjene Zakona.

Predstavnici Hrvatske gospodarske i Hrvatske obrtničke komore mišljenja su da će se ovom mjerom kroz smanjenje, odnosno privremeno ukidanje neporeznih davanja, potaknuti razvoj gospodarstva.

Spomenička renta uvedena je 1999. godine kao odgovor na ratom razorenu i oštećenu kulturnu baštinu Republike Hrvatske, s obzirom da se redovnim putem nisu mogla iznaći dostatna sredstva kojima bi se prikupilo cca 359 milijuna eura, koliko je bilo potrebno za obnovu oštećene kulturne baštine.

U raspravi koja je uslijedila većina članova Odbora podržala je osnovnu intenciju predmetnog Prijedloga zakona da se određenim ciljanim mjerama pomogne gospodarskom oporavku Republike Hrvatske te je podržana namjera predlagatelja da se ukidanje neizravne spomeničke rente ograniči na zakonski rok do 31. prosinca 2012. godine te da se tek nakon analize učinaka predloženih rješenja utvrdi postojanje daljnje potrebe produljenja roka za njegovu daljnju primjenu.

Istaknuto je da je sustavna briga o zaštiti i obnovi kulturnih spomenika odnosno očuvanja hrvatske kulturne baštine kao jednoga od najvažnijih brendova hrvatskoga turizma iznimno važna za razvoj hrvatskoga turizma. Država i jedinice lokane samouprave ovom će mjerom ostati bez dijela prihoda kojima je Zakon izričito naveo svrhu. Nedostatak tih sredstava morat će se nadoknaditi, tamo gdje to bude moguće, iz redovnih proračunskih prihoda. U tome je smislu dobro da se ovim prijedlogom omogućuje daljnje funkcioniranje sustava naplate tzv. izravne spomeničke rente koji je već nekoliko puta pretrpio izmjene koje su dovele do pada ukupnih prihoda po tome osnovu.

Važno je očuvati načelo da gospodarski subjekti koji zarađuju od kulturne baštine, na izravan ili neizravan način, trebaju izdvajati određena sredstva za njeno održavanje i očuvanje. Osobito je važno imati na umu da je dobar dio dosadašnjih obveznika plaćanja tzv. neizravne spomeničke rente iz visokoprofitabilnih gospodarskih djelatnosti (telekomunikacije, mjenjačnice, banke i sl.). S druge strane, činjenica je da će se ukidanjem neizravne spomeničke rente, obzirom da u ovoj godini neće doći do smanjenja stope PDV-a u turizmu, nego će ona biti čak i veća, barem djelomično rasteretiti ključni turistički subjekti. Napomenuto je također da će se ukidanjem neizravne spomeničke rente za oko 50 milijuna kuna godišnje smanjiti ukupna masa sredstava koja se namjenski troše dobrim dijelom i za izvođenje sofisticiranih konzervatorskih, restauratorskih i sličnih radova za koje su osposobljeni samo neki od tzv. starih obrta i zanata. O tome valja voditi posebnu brigu.

Na temelju provedene rasprave, Odbor za turizam Hrvatskoga sabora većinom glasova (8 glasova ZA, 1 glasa PROTIV ) odlučio je predložiti Hrvatskome saboru donošenje

ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNI ZAKONA O ZAŠTITI I OČUVANJU KULTURNIH DOBARA

Za svojega izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gospodina Gorana Beusa Richembergha, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

Goran Beus Richembergh