Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo

Izvješće Odbora za prostorno uređenje i graditeljstvo o Prijedlogu odluke o donošenju Prostornog plana područja posebnih obilježja višenamjenskog kanala Dunav – Sava

Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo Hrvatskoga sabora, na 50. sjednici održanoj 5. listopada 2011. godine, raspravio je Prijedlog odluke o donošenju Prostornog plana područja posebnih obilježja višenamjenskog kanala Dunav – Sava, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 1. rujna 2011. godine.

Odbor je predmetni Prijedlog odluke raspravio, na temelju članka 83. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.

U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja istaknula je da je višenamjenski kanal Dunav-Sava utvrđen Strategijom i Programom prostornog uređenja Republike Hrvatske, a da se Prostornim planom područja posebnih obilježja višenamjenskog kanala Dunav – Sava određuje položaj, uvjeti i mjere za izgradnju kanala i pratećih funkcija te uvjeti uređenja, korištenja i zaštite prostora. U svrhu zaštite vrijednosti prostora Plan propisuje niz mjera zaštite krajobraznih vrijednosti, zaštite prirode, zaštite kulturnih dobara, sprječavanja nepovoljnih utjecaja na okoliš, zaštite od elementarnih i drugih nepogoda.

Prezentacijom Plana od strane koordinatora izrade Plana iz Zavoda za prostorno planiranje Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, dan je detaljan prikaz značajki planiranog višenamjenskog kanala Dunav-Sava. Istaknuto je da trasa kanala dužine 61,4 km počinje na Dunavu u Vukovaru, a završava na Savi u Slavonskom Šamcu i prolazi područjem dvije županije (Vukovarsko-srijemske i Brodsko-posavske) i 12 jedinica lokalne samouprave. Položaj Kanala uvjetovan je objedinjavanjem triju osnovnih funkcija i to: navodnjavanje 35.750 hektara poljoprivrednih površina, površinska odvodnja na oko 173.000 hektara i podzemna odvodnja na oko 62.000 ha, te plovidba. Planom se gradnja višenamjenskog kanala Dunav-Sava predviđa u četiri faze od kojih svaka predstavlja funkcionalnu i hidrotehničku cjelinu koja može funkcionirati samostalno do nadogradnje u sljedećoj fazi. Prva faza obuhvaća dionicu od rijeke Save do spoja s vodotokom Biđ, druga faza dionicu od Dunava (Vukovara) do rijeke Bosut, treća od Vinkovaca do naselja Cerna i četvrta faza koja je u funkciji konačnog uređenja plovnog puta „Dunav – Sava“ u kojoj se izvodi puni profil kanala na dionici I. faze i sve preostale planirane građevine u konačnim okvirima. Unutar navedenih faza Planom je predviđena mogućnost razvoja u više etapa, ovisno o razvoju područja i planiranom korištenju. Na Kanalu se planira izgradnja pet luka i pristaništa te 23 cestovna i pješačka mosta. Temeljem međunarodnog ugovora kanal će se izgraditi kao plovni put 5.b klase.

U raspravi koja je uslijedila članovi Odbora su podržali donošenje ovog Plana kao dokumenta kojim se osiguravaju prostorno-planski preduvjeti za realizaciju strateškog projekta višenamjenskog kanala Dunav – Sava i razvoj u prostoru ovog dijela Hrvatske.

Članovi Odbora pozitivnim su ocijenili mogućnost fazne realizacije kanala od kojih svaka faza predstavlja funkcionalnu i hidrotehničku cjelinu koja može funkcionirati samostalno, posebice iz razloga zahtjevnosti zahvata u vremenskom i financijskom smislu.

Odbor smatra značajnim sudjelovanje svih relevantnih subjekata kao i uvažavanje prostornih planova županija i prostornih planova uređenja gradova i općina prilikom izrade Plana te njegovu fleksibilnost prema njihovom budućem željenom prostornom razvoju.

Vezano za planiranu namjenu kanala izneseno je mišljenje da je njegova izgradnja u interesu Republike Hrvatske zbog navodnjavanja poljoprivrednog zemljišta i odvodnje u svrhu sprječavanja potencijalnih poplava, te u funkciji buduće plovnosti kako s aspekta prijevoza tereta tako i prijevoza putnika.

Nadalje je u raspravi na Odboru istaknuta važnost izrađene procjene utjecaja na okoliš kanala Dunav-Sava koja rezultira jasno definiranim mjerama zaštite okoliša i programom praćenja stanja okoliša za svaku od planiranih faza izgradnje kanala.
Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno (7 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje

ODLUKE O DONOŠENJU PROSTORNOG PLANA PODRUČJA POSEBNIH OBILJEŽJA VIŠENAMJENSKOG KANALA DUNAV – SAVA

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gđu. Marinu Matulović-Dropulić, predsjednicu Odbora.

PREDSJEDNICA ODBORA

Marina Matulović-Dropulić, dipl.ing.arh.