Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo

Izvješće Odbora za prostorno uređenje i graditeljstvo o Prijedlogu zakona o rudarstvu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. E. br. 344

Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo Hrvatskoga sabora raspravio je, na 17. sjednici održanoj 17. lipnja 2009. godine, Prijedlog zakona o rudarstvu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. svibnja 2009. godine uz prijedlog da se sukladno članku 161. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.

Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo, na temelju članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je Konačni prijedlog zakona kao zainteresirano radno tijelo.

Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da je donošenje novog Zakona o rudarstvu završni dio procesa usklađivanja zakonodavnog okvira Republike Hrvatske u području energetike (energetske mineralne sirovine – ugljikovodici) i industrije (sve čvrste mineralne sirovine) s pravnom stečevinom Europske unije. Uz prikaz važećeg pravnog okvira kojim se uređuje rudarstvo u RH, ukratko su istaknute novine koje se uvode ovim Konačnim prijedlogom zakona. Prvenstveno je ovdje riječ o novom postupku davanja odobrenja za istraživanje mineralnih sirovina te davanja koncesije za eksploataciju mineralnih sirovina temeljem javnog natječaja. 

U raspravi na Odboru od predstavnika predlagatelja zatražena su dodatna pojašnjenja odredbi članka 64. kojim je regulirano postupanje sa mineralnim sirovinama kod izvođenja građevinskih radova te ukazano na probleme koji se javljaju u praksi vezano uz ovu problematiku. Temeljem u raspravi iznijetih primjedbi Odbor je predložio amandman na ovaj članak.

Istaknuto je i stajalište o potrebi preispitivanja stavka 2. u članku 65. kojim su definirani uvjeti kada se može dodatkom ugovora o koncesiji povećati količina eksploatirane mineralne sirovine unutar postojećeg eksploatacijskog polja. Iznijeta je ocjena da je člankom 135. definiran rok od šest mjeseci prekratak.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje

ZAKONA O RUDARSTVU  

zajedno sa sljedećim amandmanima:

Amandman I.

Članak 64. mijenja se i glasi:

„Članak 64.

(1) Ukoliko se prilikom građenja građevina koje se grade sukladno propisima o gradnji ustanovi višak iskopa u odnosu na potrebe ugradbe u obuhvatu te građevine a koji predstavlja mineralnu sirovinu, investitor je dužan predmetnu količinu staviti na raspolaganje  Republici Hrvatskoj kao vlasniku i o tome izvijestiti ministarstvo nadležno za rudarstvo, ministarstvo nadležno za financije, središnje tijelo državne uprave nadležno za upravljanje državnom imovinom i Državni inspektorat.
(2) Predstavlja li iskop mineralnu sirovinu ustanovljava se na temelju uzoraka dobivenih prigodom geomehaničkog ispitivanja tla, a iskazuje se troškovnički s faktorom rastresitosti kao sastavnim dijelom izvedbenog projekta.
(3) Republika Hrvatska mora iskazati svoju zainteresiranost za mineralne sirovine stavljene joj na raspolaganje na temelju  izvedbenog projekta prema kom se vrše iskopi. U slučaju zainteresiranosti količine mineralnih sirovina stavljene na raspolaganje moraju biti uklonjene s gradilišta u skladu sa planiranom dinamikom građenja. U protivnom višak iskopa koji predstavlja mineralnu sirovinu na raspolaganju je investitoru.
(4) Postupak, način utvrđivanja i prodaje, odnosno raspolaganja u druge svrhe mineralnim sirovinama iz stavka 1. ovoga članka propisuje uredbom Vlada Republike Hrvatske.“

Obrazloženje:

Ovako koncipiranim modelom raspolaganja sa mineralnim sirovinama koje se izvade prilikom građenja građevina osigurava se lakša provedba postupanja s ovim mineralnim sirovinama koje se ne mogu ugraditi u obuhvatu građevine.

Amandman II.

U članku 73. stavku 2. iza riječi: “članka“ dodaju se riječi „Državni inspektorat i“, a iza riječi: „koncesionara“ stavlja se točka i brišu se riječi:  „koji je nositelj odobrenja za eksploatacijsko polje mineralnih sirovina.“

Obrazloženje:
Sukladno stavku 1. ovoga članka dorađuje se izričaj.

Amandman III.

U članku 94. stavku 5. iza riječi: „godine“ briše se točka i dodaju riječi: „od pravomoćnosti te dozvole.“

Obrazloženje:
Predloženim amandmanom nedvojbeno se definira rok u kom prestaje važiti građevinska dozvola za građenje rudarskih objekata i postrojenja ako investitor ne pristupi građenju rudarskih objekata i postrojenja.

Amandman IV.
U članku 100. stavku 1. iza riječi: „šezdeset“ dodati riječ: „dana“.

Obrazloženje:
Dorađuje se izričaj. 

Amandman V.
U članku 118. stavku 2. iza riječi: „okoliša i“ riječi: „prostorno uređenje“ brišu se i dodaju se riječi: „graditeljstvo“.

Obrazloženje:
Dorađuje se izričaj.

Amandman VI.
U članku 121. u stavku 1. iza riječi“ rudarske“ dodaje riječ: „radove“.

Obrazloženje:
Dorađuje se izričaj.

Amandman VII.

U članku 126. stavku 2. točki 3. iza riječi: „Hrvatskoj“ stavlja se točka a riječi: “na čijem području se gradi ta građevina“ brišu se.

Obrazloženje:
Dorađuje se izričaj.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Jerka Rošina, predsjednika Odbora. 

PREDSJEDNIK ODBORA

Jerko Rošin