Zagreb – Predsjednica Odbora za poljoprivredu i voditeljica Međuparlamentarne skupine prijateljstva Hrvatska - Izrael Marijana Petir, kao izaslanica predsjednika Hrvatskoga sabora Gordana Jandrokovića, sudjelovala je u utorak na komemoraciji u povodu obilježavanja Dana sjećanja na žrtve holokausta - Jom HaŠoa. Obilježavanje je održano kod Spomenika žrtvama holokausta i ustaškog režima u organizaciji Židovske vjerske zajednice Bet Israel.
Petir je tom prilikom uime predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića, zastupnica i zastupnika te u svoje osobno ime, izrazila suosjećanje sa židovskim narodom spominjući se svih Židova ubijenih u holokaustu. – Kada sam prije nekoliko mjeseci sudjelovala na komemoraciji za žrtve holokausta u kampu Auschwitz-Birkenau, na tom mjestu užasa gdje se dogodio poraz ljudskosti, slušajući potresna svjedočanstva preživjelih, pokušala sam pronaći nadu koja pobjeđuje svaki totalitarizam, antisemitizam, mržnju, isključivanje i ravnodušnost i koja osigurava dostojanstvo, jednakost, poštovanje i očuvanje naših zajedničkih vrijednosti, nadu koja sve preobražava, rekla je Petir. Dodala je i kako će se poštovanje žrtavama holokausta odati tako što ih nećemo zaboraviti, tako što nećemo biti ravnodušni i tako što ćemo govoriti o tome što se dogodilo kako se to nikada više ne bi ponovilo.
Kao ključnu ulogu u suzbijanju antisemitizma Petir je navela edukacija koja, kako je istaknula, počinje već kod kuće, u obiteljima, gdje se uči o tome kakvi ljudi trebamo biti i kako se trebamo ponašati prema drugima, kako poštivati drugu ljudsku osobu, njezino dostojanstvo i njezin život. – U školi djeca provode velik dio vremena i zato je važno da edukacija u školi bude strukturirana, a nastavni planovi i programi pomno osmišljeni. U tom smislu, od 2005. godine, više od 750 nastavnika u Hrvatskoj uključeno je u programe obrazovanja o holokaustu i prevenciji antisemitizma, a nastava o holokaustu u Hrvatskoj je obvezna i u osnovnom i srednjem obrazovanju, rekla je Petir.
Također je podsjetila kako je Hrvatska prva članica Međunarodnog saveza za sjećanje na žrtve holokausta (IHRA) koja je prevela preporuke te organizacije o poučavanju i učenju o holokaustu te je u siječnju ove godine usvojila pravno neobvezujuću Radnu definicije antisemitizma. – U ožujku smo preuzeli predsjedanje IHRA-om i time je Hrvatska poslala snažnu poruku potpune opredijeljenosti prema borbi protiv svih oblika netolerancije, pri čemu je borba protiv antisemitizma na vrhu hrvatskih prioriteta, naglasila je Petir zaključivši kako uzimajući kao uzor Pravednike među narodima, naše obećanje onima koji su stradali u holokaustu, kao i onima koji su preživjeli je da pamtimo, da nikada ne šutimo i da na njihovu sjećanju gradimo novi svijet.
Istoga dana zastupnica Petir je u rezidenciji veleposlanika Države Izraela Garyja Korena, sudjelovala na događaju "Zikaron BaSalon" - Svjedočanstvo u dnevnom boravku organiziranom u povodu obilježavanja Jom HaŠoa i 80. obljetnice početka ustanka u židovskom getu u Varšavi. U središtu svjedočanstava nalaze se osobne priče preživjelih u holokaustu i herojima otpora.