Zagreb - Nakon što je prošle godine Hrvatski sabor podržao globalni pokret Dan trapera (Denim Day) i ove su godine zastupnice i zastupnici dali podršku hrvatskoj kampanji, a potpredsjednica Sabora Sabina Glasovac primila je organizatore ovog projekta u Hrvatskoj, predstavnice Ženske sobe i magazina Story.
Kao i prošle godine, zadnje srijede u travnju, zastupnici su u znak podrške odjenuli traper s višim ciljem što je simbolično ovjekovječeno zajedničkom fotografijom, ali i porukama o potrebi pružanja zaštite svim žrtvama seksualnog nasilja i sprječavanja okrivljavanja žrtava koje dodatno ugrožavaju njihov položaj. Osim toga, tijekom obilježavanja ovoga dana u Saboru je naglašeno i kako je potrebno kontinuirano osnaživati one koji su pretrpjeli nasilje da isto prijave bez straha i uz poruku da ni jedno nasilje nema opravdanje. Poručeno je također i kako se za osnaživanje žrtava u prijavljivanju nasilja trebaju osigurati i adekvatna institucionalna podrška, učinkovitije javne politike i kvalitetan zakonodavni okvir, ali i odvraćajuće sudske presude za počinitelje. Upozoreno je i na to kako upravo sudska praksa, uz strah od dodatne osude i stigmatizacije, predstavlja jedan od izazova zbog kojih se žrtve odlučuju na neprijavljivanja seksualnog zlostavljanja.
Zaključno, zastupnici su poručili kako je podrška ovoj kampanji osvješćivanja javnosti o problemu sekundarne viktimizacije žrtava seksualnog nasilja važna jer šalje poruku žrtvama da nisu same te da im se zajedničkim djelovanjem institucija, organizacija civilnoga društva i uz podršku medija može pružiti snažnija podrška i potrebna pomoć.
Predstavljajući ovu globalnu inicijativu predstavnici začetnika i organizatora Dana trapera u Hrvatskoj istaknuli su kako je ona započeta 1998. godine nošenjem trapera zadnje srijede u travnju u znak prosvjeda protiv okrivljavanja žrtava seksualnog nasilja nad ženama. Rečeno je kako se Hrvatska u ovaj projekt uključila društveno odgovornom kampanjom na digitalnim platformama 2021. godine pod motom Nosi traper s višim ciljem! i uz angažman brojnih osoba iz javnog života.
Predstavljajući kampanju, organizatori su poručili kako su društvena osuda žrtava seksualnog nasilja i sekundarna viktimizacija odgovorne za podatak da na jedan prijavljeni slučaj silovanja dolazi 15 do 20 neprijavljenih, a rečeno je i kako se žrtve teško odlučuju prijaviti nasilje zbog brojnih razloga, a najčešće iz straha, bilo od osvete i osude, ali i straha da im neće vjerovati i da ih se neće razumjeti. Također je naglašeno kako za razbijanje predrasuda o seksualnom nasilju postoji društvena odgovornost te kako je važno kontinuirano govoriti o tome da odgovornost za nasilje nije na žrtvi već na počinitelju nasilja. Istaknuto je i kako je za prevenciju seksualnog nasilja, ali i dodatno propitivanje i osuđivanje osoba koje su ga doživjele, važna sustavna edukacija i društvena osviještenost o ovome problemu.
Organizatori su zahvalili Hrvatskome saboru što prepoznaje važnost ove inicijative i svojim sudjelovanjem pruža podršku čime, uz veću vidljivost samog projekta, omogućuje i širi doseg poruka koje se šalju žrtvama seksualnog nasilja u znak podrške, što je i cilj same kampanje i obilježavanja Dana trapera.