Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 42. sjednici održanoj 7. veljače 2014. sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 23. siječnja 2014. Odbor je o Prijedlogu zakona raspravljao kao zainteresirano radno tijelo, sukladno s člankom 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom dijelu predstavnik predlagatelja istaknuo je važnost ovog zakonskog prijedloga koji će unaprijediti zaštitu na radu te povećati postojeću razinu zaštite zdravlja i sigurnosti radnika, odnosno smanjiti broj ozljeda i smrtnih slučajeva na radu i profesionalnih bolesti. Predloženi zakon potpuno je usklađen s direktivama Europske unije u tom području, a kako je predlagatelj istaknuo, potreba propisivanja djelotvornijeg povezivanja i veće suradnje djelatnosti medicine rada s radnicima i njihovim predstavnicima te stručnjacima zaštite na radu rezultirala je ovim zakonskim prijedlogom. Ponovno uključivanje medicine rada neposredno na mjesto rada tako će je vratiti na razinu na kojoj je i bila i treba biti.
U raspravi koja je uslijedila pohvaljen je naglasak na preventivnim rješenjima u Prijedlogu zakona, prema kojima poslodavac mora procijeniti sve rizike na radu i zaštititi radnika od izloženosti svim utvrđenim rizicima. Razmotrene su zakonske odredbe koje propisuju osnivanje Zavoda za zaštitu na radu, koji će u provedbenom smislu biti u okvirima nadležnosti Ministarstva rada i mirovinskog sustava i preuzet će segment sigurnosti u zaštiti na radu od Hrvatskog zavoda za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu, odnosno koji se osniva kao pravni slijednik jednog organizacijskog dijela HZZZSR-a. Ravnateljica HZZZSR-a u raspravi se osvrnula na uvjete za rad stručnjaka zaštite na radu (čl.22., stavak 2.), smatrajući da je potrebno u prekršajnim odredbama (čl. 95.) navesti kazne u slučaju njihova ne ispoštovanja od strane poslodavca. Također je iznijela svoje mišljenje u vezi s poslovima medicine rada (čl. 81.), smatrajući da bi taj dio trebalo preimenovati u poslove tima za zaštitu zdravlja i zaštitu na radu te navesti da članove tima čine najmanje tim medicine rada, stručnjak za zaštitu na radu te po potrebi i psiholog. Ujedno je istaknula i potrebu, uz organiziranje pružanja prve pomoći i hitnih medicinskih intervencija na mjestu rada i potrebu organiziranja edukacije, s čime su se nazočni složili.
Članovi Odbora posebno su pohvalili odredbe koje se odnose na mjere zaštite radnika od psihosocijalnih rizika i psihofizioloških napora na radu (stres, monotoni poslovi, normirani rad, radno okruženje i loša komunikacija), kao i obavezu poslodavca da provodi prevenciju stresa na radu ili u vezi s radom, kako bi sveo na najmanju mjeru potrebu radnika da svlada poteškoće zbog dugotrajne izloženosti dugotrajnom pritisku te otklonio mogućnost da se umanji radna učinkovitost radnika i pogorša njegovo zdravstveno stanje.
Nakon rasprave članovi Odbora većinom su glasova (7 glasova „za“ i 1 „suzdržan“) odlučili predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje
zaključak
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o zaštiti na radu, u tekstu kako ga je predložila Vlada Republike Hrvatske.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izražena u raspravi dostavit će se predlagatelju da ih uzme u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Romanu Jerković, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Romana Jerković