Zagreb – Predsjednik Odbora za europske poslove Domagoj Hajduković primio je u srijedu predstavnike Udruge prijatelja životinja Luku Omana i Mirnu Ukrainčik.
Kako je pojasnio Luka Oman, Udruga je posvećena promicanju i zaštiti prava životinja te veganstva, kao etički, ekološki i zdravstveno prihvatljivog životnog stila. Udruga održava niz kampanja i akcija, edukacije građana, a u svom radu surađuje i s javnim institucijama na nacionalnoj i lokalnoj razini te predlaže izmjene zakona i podzakonskih akata kojima se regulira zaštita životinja.
Svojim djelovanjem Udruga želi skrenuti pozornost na utjecaj hrane životinjskog podrijetla na okoliš i klimatske promijene te ukazati na nužnost zaustavljanja daljnje devastacije i stvaranja neodrživosti, o čemu su dopis uputili i saborskim zastupnicima.
- Prestanak ili barem smanjenje konzumiranja mesa i mlijeka mogao bi pomoći u borbi protiv klimatske krize, a to bi dovelo i do poboljšanja općeg zdravlja ljudi, a samim time i manji financijski trošak, istaknuli su predstavnici Udruge te naglasili kako bi smanjenje proizvodnje životinjskih proizvoda, te ulaganje i poticaji za proizvodnju i preradu biljne hrane koja ima „ekološki otisak“ imalo velik utjecaj na poboljšanje ekološke situacije. Navedeni su podaci kako se godišnje se na svijetu uzgoji više od 80 milijardi životinja za prehranu, a proizvodnja mesnih i mliječnih proizvoda na svjetskoj razini emitira 30 posto globalnih stakleničkih plinova. - Nije sve samo u smanjenju zagađenja koje proizvode automobili, već i prelasku na prihvatljivu prehranu s „ekološkim otiskom“, kazao je Oman.
U vezi sa zaštitom životinja, Oman je naglasio potrebu izmjene Zakona o zaštiti životinja, koji, kako je rekao, ima „puno rupa“, a u vezi s tim zakonom Udruga surađuje s Ministarstvom poljoprivrede, odnosno Upravom za veterinarstvo. Kao jedan od problema istaknut je nedostatak kontrole provedbe toga zakona, koja je uglavnom prepuštena veterinarima, pa i komunalnom redarstvu. Kao problem Udruga uočava i zbrinjavanje životinja, nedostatnu kontrolu mikročipiranja, kastriranja, nepostojanje poreza na trgovinu životinjama te kontrolu privatnih uzgajatelja divljih i egzotičnih životinja. Govoreći o napuštenim životinjama Oman je kazao kako skloništa za životinje nisu servisi za neodgovornost ljudi, a problem je i u tome što se u Hrvatskoj napuštanje životinja tretira kao prekršaj, a ne kazneno djelo, zbog čega smatra da treba doći i do izmjena Kaznenog zakona.
Predsjednik Odbora Hajduković i predstavnici Udruge složili su se kako je potrebna i stroža kontrola poticaja, kao i rezultata projekta za koji je poticaj dobiven. Mirna Ukrainčik je pritom napomenula kako je Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja donijelo Strategiju niskougljičnog razvoja Hrvatske, no u njoj je malo pažnje posvećeno poticanju proizvodnje biljnih prerađevina, a time i potpore malim tvrtkama u Hrvatskoj koje se time bave.
Razgovaralo se i o važnosti subvencioniranja zdravih obroka te važnosti edukacije građana te posebno školske djece o ekološki prihvatljivoj hrani.