Odbor za prostorno uređenje i zaštitu okoliša

Izvješće Odbora za prostorno uređenje i zaštitu okolipa o Prijedlogu zakona o prostornom uređenju i gradnji, prvo čitanje, P.Z.E. br. 685

Odbor za prostorno uređenje i zaštitu okoliša Hrvatskoga sabora raspravio je, na 58. sjednici održanoj 23. svibnja 2007. godine, Prijedlog zakona o prostornom uređenju i gradnji, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 9. svibnja 2007. godine.

Odbor za prostorno uređenje i zaštitu okoliša, na temelju svoje nadležnosti iz članka 83. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetni Prijedlog zakona kao matično radno tijelo.

Odbor je raspolagao pisanim primjedbama na Prijedlog zakona Hrvatske komore arhitekata i inženjera u graditeljstvu, Razreda arhitekata. Sjednici Odbora prisustvovali su, uz predsjednika Komore, predstavnici strukovnih razreda Komore koji su uputili pisane primjedbe na Prijedlog zakona Ministarstvu zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva.

U uvodnom obrazloženju Marina Matulović Dropulić, ministrica zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva istaknula je kako je jedan od ciljeva donošenja ovoga Zakona povezivanje upravnog područja prostornog uređenja i gradnje. Ujedno se njime stvaraju preduvjeti za razvitak i djelovanje strateške procjene utjecaja na okoliš kao novog instrumenta zaštite okoliša. Navedenim Prijedlogom zakona definiran je proces izrade i donošenja prostornih planova. Generalni urbanistički plan nije više obvezan prostorni plan. Izrada urbanističkog plana uređenja obvezna je za neizgrađene dijelove i dijelove planirane za obnovu građevinskog područja naselja te izdvojena građevinska područja izvan naselja, dok je izrada detaljnog plana uređenja obvezna za dijelove naselja na kojima se provodi urbana komasacija. Vezano uz odredbe kojima se regulira provedba prostornih planova ukratko je istaknula novine vezane uz lokacijsku dozvolu, uređenje građevinskog zemljišta i urbanu komasaciju. Prijedlog zakona donosi i niz novina u dijelu kojim se reguliraju dozvole i akti na temelju kojih se može pristupiti građenju. U izlaganju ministrica se osvrnula i na pitanje osiguranja sredstava jedinicama lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave koje preuzimaju obavljanje poslova izdavanja dozvola te drugih akata vezanih za provedbu dokumenata prostornog uređenja i gradnje.

U raspravi na Odboru izraženo je stajalište da navedeni Prijedlog zakona cjelovito uređuje sustav prostornog uređenja i gradnje te je koncepcijski dobro postavljen. Istaknuto je da se u odnosu na važeću zakonsku regulativu njime predlaže smanjenje administriranja te pojednostavljenje postupaka u području prostornog planiranja te ishođenja dozvola i akata na temelju kojih se može pristupiti građenju. Značajnom novinom ocijenjeno je uvođenje odredbi o upravljanju i uređenju građevinskog zemljišta te urbanoj komasaciji. Istaknuto je da je za očekivati da će do kraja ove godine sve jedinice lokalne samouprave izraditi prostorne planove što je dobra osnova da se pristupi realizaciji predloženih izmjena u području prostornog planiranja.

Izraženo je mišljenje kako treba podržati intenciju predlagatelja da se donošenjem i provedbom ovoga Zakona ubrzaju procedure te omogući da investitor u što kraćem vremenu i uz što manje troškove dobije povratnu informaciju. Upravo je dugotrajnost postupka često istican prigovor investitora.

Pozitivnim je ocijenjeno prenošenje poslova izdavanja dozvola i drugih akata vezanih za provedbu dokumenata prostornog uređenja i gradnje na jedinice lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave.

U raspravi je izražena bojazan da nova metodologija u prostornom planiranju u uvjetima nedostatnog broja stručnih izrađivača prostornih planova i postojećeg administrativnog kapaciteta neće u prvo vrijeme rezultirati željenih ubrzanjem postupaka i procedura. 
Ujedno je istaknuto kako ovako postavljen sustav prostornog uređenja i gradnje zahtijeva jaki inspekcijski nadzor te je zbog postojećeg nedostatnog broja inspektora ukazano na potrebu kadrovskog jačanja inspekcijske službe.

U nastavku rasprave na Odboru je iznijet niz primjedbi, prijedloga i mišljenja na Prijedlog zakona te će se navedene i u pisanoj formi uputiti predlagatelju.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje sljedećeg

Z A K  L J U Č K A

1. Prihvaća se Prijedlog zakona o prostornom uređenju i gradnji.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izneseni u raspravi uputit će se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Slavko Linić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Marko Širac, potpredsjednik Odbora.


 
      
PREDSJEDNIK ODBORA

         Slavko Linić