43. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 896
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 43. sjednici, održanoj 9. rujna 2015. godine, Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 1. rujna 2015. godine.
Odbor je, sukladno odredbi čl.179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravu o navedenom Zakonu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
U uvodnom izlaganju je predstavnik predlagatelja istaknuo da se ovim Prijedlogom zakona predlaže izvršiti korekcije u raspodjeli prihoda od poreza na dohodak za jedinice lokalne samouprave s brdsko-planinskih područja na način da se udio nenamjenskih prihoda u porezu na dohodak za jedinice s brdsko-planinskih područja poveća sa 60,0% na 70,5%. Pored toga, jedinice lokalne samouprave na brdsko-planinskim područjima stječu pravo na dodatni udio u porezu na dohodak u iznosu od 10% namijenjen financiranju kapitalnih projekta na svojem području. Isto tako ova povećanja udjela lokalnih jedinica u porezu na dohodak istovremeno prati smanjenje udjela županija u prihodima od poreza na dohodak sa 16,5% na 12,0% te ukidanje pozicije za pomoći izravnanja za decentralizirane funkcije.
Nakon uvodnog izlaganja predstavnika predlagatelja, većina članova Odbora je dala potporu donošenju ovoga Zakona iz razloga što bi se predloženim izmjenama preraspodjele poreza na dohodak na godišnjoj osnovi, povećali ukupni (nenamjenski i namjenski) prihodi od poreza na dohodak 35 jedinica lokalne samouprave s brdsko-planinskih područja razvrstanih u III. i IV. skupinu prema indeksu razvijenosti za 58,1 milijuna kuna.
Međutim, u raspravi je izneseno mišljenje da navedeno ipak ne rješava do kraja probleme za mnoge male jedinice lokalne samouprave koje su, zbog prijašnjih izmjena ovoga Zakona kao i propisa koji se odnose na regionalni razvoj, znatno smanjile svoje fiskalne kapacitete kao i za one koje su se zbog toga našle u blokadi. Stoga je istaknuto da bi rebalansom proračuna trebalo na odgovarajući način to kompenzirati.Nakon provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora većinom je glasova (5 glasova „za“ 1 glas „protiv“ i 1 glas „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjeni Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika prof. dr.sc. Rajka Ostojića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof. dr. sc. Rajko Ostojić
42. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o obavljenoj reviziji Godišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 42. sjednici održanoj 1. srpnja 2015. godine Izvješće o obavljenoj reviziji Godišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio glavni državni revizor aktom od 29. svibnja 2015. godine.
Odbor je, temeljem odredbe članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravu o navedenom Izvješću proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela. Odbor je raspolagao s mišljenjem koje na navedeno Izvješće dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 24. lipnja 2015. godine.
U uvodnom izlaganju je pomoćnica glavnog državnog revizora obrazložila da je, cilj obavljene revizije Godišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu, bio da se utvrdi da li je isti sastavljen u skladu s računovodstvenim propisima i da li se primjenjuju odredbe svih zakonskih i drugih propisa koji uređuju to područje. Iznijela je što je revizijom utvrđeno, obrazložila naloge i preporuke koje je Državni ured za reviziju dao te je pojasnila izraženo uvjetno mišljenje o Godišnjem izvještaju o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu.
Predstavnica Ministarstva financija je istaknula da s nekim nalozima Državnog ureda za reviziju nije postignuta suglasnost, ali da će se i dalje poduzimati sve potrebne aktivnosti kako bi se preporuke Državnog ureda za reviziju ubuduće provodile. Predstavnica Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije je istaknula, kako je u dijelu Izvješća o obavljenoj reviziji Godišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu, koji se odnosi na njihov djelokrug, Ministarstvo drugu godinu za redom dobilo bezuvjetno mišljenje Državnog ureda za reviziju.U raspravi koja je uslijedila neki zastupnici su ukazali na problem koji imaju jedinice lokalne samouprave kod planiranja i izvršavanja svojih proračunskih sredstava. Naime, za pojedine projekte koji su završeni u određenom vremenskom razdoblju ne mogu naknadno dobiti potpore male vrijednosti budući iste vrijede samo godinu dana. I stoga veliki broj jedinica lokalne samouprave dobiva uvjetno mišljenje Državnog ureda za reviziju. U raspravi je nadalje ocijenjeno da bi bilo dobro da je Državni ured za reviziju i taj problem obuhvatio svojim preporukama. Iako je u daljnjoj raspravi istaknuto da, u praksi retroaktivo isplaćivanje sredstava za potpore male vrijednosti jedinicama lokalne samouprave nije moguće, ipak treba ubrzati postupke objavljivanja natječaja za konkretne projekte kako bi jedinice lokalne samouprave mogle na vrijeme planirati svoja proračunska sredstva odnosno dinamiku njihovog izvršenja.
Nakon provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora je većinom glasova ( 6 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan“ ) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedećiZaključak
Prihvaća se Izvješće o obavljenoj reviziji Godišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika prof. dr.sc. Rajka Ostojića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORAprof.dr.sc. Rajko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove s rasprave o Izvješću o obavljenoj reviziji učinkovitosti upravljanja sredstvima EU fondova u Republici Hrvatskoj
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 42. sjednici održanoj 1. srpnja 2015. godine Izvješće o obavljenoj reviziji učinkovitosti upravljanja sredstvima EU fondova u Republici Hrvatskoj koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio glavni državni revizor aktom od 29. svibnja 2015. godine.
Odbor je, temeljem odredbe članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravu o navedenom Izvješću proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
Pomoćnik glavnog državnog revizora je u uvodnom izlaganju istaknuo da su predmet revizije bile aktivnosti nadležnih tijela u Republici Hrvatskoj vezane za upravljanje sredstvima EU fondova koja se odnose na strukturne instrumente te financijske pokazatelje vezane uz strukturne instrumente za financijsko razdoblje 2007-2013. Iznio je nadalje da je, osnovni cilj obavljene revizije, bio ocijeniti učinkovitost upravljanja sredstvima strukturnih instrumenata u Republici Hrvatskoj te obrazložio posebne ciljeve obavljene revizije. Pomoćnik glavnog državnog revizora je također pojasnio što je revizijom utvrđeno, iznio naloge i preporuke Državnog ureda za reviziju te detaljno obrazložio zbog čega je Državni ured ocijenio da je upravljanje sredstvima strukturnih instrumenata u Republici Hrvatskoj djelomično učinkovito.Predstavnica Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije je istaknula, kako dane preporuke Državnog ureda za reviziju u dijelu koji se odnosi na njihov djelokrug, Ministarstvo u potpunosti prihvaća. Pojasnila je nadalje što je Ministarstvo već učinilo ili namjerava učiniti povodom iznesenih preporuka. Međutim, napomenula je kako je na dan 12. 6. 2015. godine, kad su u pitanju strukturni fondovi iz razdoblja 2007-2013., u Republici Hrvatskoj bilo dodijeljenih ugovora korisnicima bespovratnih sredstava u visini od 1,07 mrd. eura te isplaćeno po izvršenim aktivnostima krajnjih korisnika tj.po računima njihovih dobavljača 332,8 mil. eura.
U raspravi koja je uslijedila neki članovi Odbora su, komentirajući podatke temeljem kojih je Republika Hrvatska s 50,3 % primljenih sredstava od Europske komisije na 24. mjestu, od 28 država članica, ocijenili kako bi bilo dobro da su u ovom Izvješću izneseni usporedni podaci o iskorištenim, plaćenim sredstvima iz europskih fondova za države članice u periodu tri godine nakon početka financijske perspektive. Stoga je izneseno mišljenje da bi se tako dobila realnija slika o učinkovitosti korištenja sredstava EU fondova, budući je Republika Hrvatska članica Europske unije dvije godine te je ušla u treću godinu iskorištavanja strukturnih fondova. Naime, početkom 2010. godine ukupno je na razini svih zemalja članica potrošnja sredstava iz EU fondova iznosila samo 4.10%.
Nakon provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora je većinom glasova ( 6 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan“ ) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedećiZaključak
Prihvaća se Izvješće o obavljenoj reviziji učinkovitosti upravljanja sredstvima EU fondova u Republici Hrvatskoj
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika prof. dr.sc. Rajka Ostojića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORAprof.dr.sc. Rajko Ostojić
40. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu godišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu i Prijedlogu godišnjeg izvještaja o primjeni fiskalnih pravila za 2014. godinu
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 40. sjednici održanoj 11. lipnja 2015. godine Prijedlog godišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu i Prijedlog godišnjeg izvještaja o primjeni fiskalnih pravila za 2014. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 21. svibnja 2015. godine.
Odbor je, temeljem odredbe članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravu o navedenim aktima proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.U uvodnom izlaganju je predstavnik Ministarstva financija istaknuo da su pozitivna kretanja tijekom 2014. godine zabilježena u industrijskoj proizvodnji, trgovini na malo, turizmu i robnoj razmjeni, ali da je pad nastavljen u građevinarstvu. Istaknuo je nadalje da su ukupni prihodi državnog proračuna u 2014. godini ostvareni u iznosu od 114,7 milijardi kuna te da su navedeni prihodi 0,2% veći od planiranih, dok u usporedbi s prethodnom godinom rastu za 5,4%. Ukupni rashodi Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu planirani su u iznosu od 130,1 milijardi kuna, dok je izvršenje ukupnih rashoda u 2014. godini iznosilo je 127,5 milijardi kuna, odnosno 98,0% plana.
Predstavnik Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije je iznio kako se izvršenje državnog proračuna Ministarstva u 2014. godini provodilo kroz sedam programa, ali da je to izvršenje manje za 20 % od planiranog. Naveo je također da u strukturi sredstava raste udio europskih sredstava odnosno iz strukturnih fondova Europske unije, a da se smanjuje udio sredstava iz državnog proračuna.
Predstavnica Državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje je istaknula da je index izvršenja državnog proračuna Ureda za 2014. godinu manji, a posebno za Regionalni stambeni program koji iznosi svega 21%. Naime Okvirni sporazum između Republike Hrvatske i Razvojne banke Vijeća Europe u vezi s Regionalnim programom stambenog zbrinjavanja stupio je na snagu 1. lipnja 2014. godine na temelju čega je Državni ured morao imati osigurana sredstva u iznosu ukupne vrijednosti svih projekata (4 projekta), za pokretanja postupaka javne nabave po odobrenim projektima. Zbog toga je 2014. godine realizirano svega 19.732.438 kn.U raspravi koja je uslijedila izneseno je mišljenje kako nije dobro što planirana proračunska sredstva za 2014. godinu Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije nisu potrošena do kraja posebno za regionalne razvojne projekte. Isto tako je upozoreno na nedovoljnu iskorištenost sredstava iz europskih strukturnih i investicijskih fondova u 2014. godini. U raspravi je i izražena zabrinutost što se programi, EIB II i EIB III za integralni razvoj lokalne zajednice u priobalju i za projekt razvoja otoka i priobalja, nisu u dovoljnoj mjeri realizirali. Neki članovi Odbora izrazili su zadovoljstvo što se Program poboljšanja životnih uvjeta stanovništva na otocima dobro provodi, subvencije za otočni prijevoz redovno se isplaćuju, kao i naknade građanima i kućanstvima. Ukazano je da će se novi otočni projekti provoditi po javno utvrđenim kriterijima a prema stvarno utvrđenim potrebama. Međutim, ipak je izražena zamjerka, što se od strane resornog ministarstva, o natječajima za konkretne otočne projekte odlučuje kasno.
Nakon provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora je većinom glasova ( 6 glasova „za“ 1 glas „protiv“ i 1 glas „suzdržan“ ) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Godišnji izvještaj o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu
te sljedeće odluke:
- Odluku o davanju suglasnosti na Godišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Hrvatskih voda za 2014. godinu;
- Odluku o davanju suglasnosti na Godišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Hrvatskih cesta za 2014. godinu,
- Odluku o davanju suglasnosti na Godišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka za 2014. godinu,
- Odluku o davanju suglasnosti na Godišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Centra za restrukturiranje i prodaju za 2014. godinu;
- Odluku o davanju suglasnosti na Godišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2014. godinu;
i
Godišnji izvještaj o primjeni fiskalnih pravila za 2014. godinuZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika prof. dr.sc. Rajka Ostojića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof.dr.sc. Rajko Ostojić
36. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije s rasprave o Godišnjem izvješće o državnim potporama za 2013. godinu
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 36. sjednici, održanoj 5. veljače 2015. godine Godišnje izvješće o državnim potporama za 2013. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 11. prosinca 2014. godine.
Odbor je, sukladno odredbi čl. 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravu o navedenom Izvješću proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
U uvodnom izlaganju je predstavnik predlagatelja istaknuo da je u 2013. godini u Republici Hrvatskoj dodijeljeno je ukupno 8.486,2 milijuna kuna potpora, te je udio navedenih potpora u BDP-u iznosio 2,6 posto. U uvodnom izlaganju je predstavnik predlagatelja obrazložio i dio Izvješća koji se odnosi na usporedbu državnih potpora u Republici Hrvatskoj s potporama u Europskoj unije. Tako je istaknuo da su 2012. godini države članica EU dodijelile korisnicima ukupno 67,2 milijarde eura potpora, što zauzima udio u BDP-u od 0,52 posto. Potpore za poticanje industrije i usluga iznosile su 56,2 milijardi eura ili 0,43 posto BDP-a, od kojih je gotovo 90 posto dodijeljeno za poticanje horizontalnih ciljeva od zajedničkog interesa. U 2012. godini u usporedbi s prethodnim godinama, države članice EU potpore su više usmjerile prema strateškim ciljevima EU zacrtanim do 2020. godine za ostvarenje pametnog, održivog i uključivog rasta, odnosno potporama su u većoj mjeri poticale horizontalne ciljeve poput regionalnog razvoja, istraživanja i zaštite okoliša. Republika Hrvatska je u 2012. godini industriji i uslugama dodijelila ukupno 0,54 milijardi eura ili 1,24 posto svog BDP-a. U promatranoj godini, Republika Hrvatska je za horizontalne ciljeve, dodijelila svega 42 posto od ukupnih potpora danih industriji i uslugama, i to najviše za zaštitu okoliša i uštedu energije, za male i srednje poduzetnike, za istraživanje i razvoj i inovacije te zapošljavanje i kulturu.U raspravi koja je uslijedila postavljeno je pitanje zbog kojih je razloga u 2013. godini došlo do smanjenja potpora za zapošljavanje u odnosu na 2012. godinu? Neki članovi Odbora istaknuli su da, kriterij statističke podjele NUTS 2, temeljem koje je Republika Hrvatska podijeljena na dvije regije, a koja podjela služi kao temelj za dodjelu regionalnih potpora, nije dobar budući neke slabije razvijene županije na taj način ne ostvaruju pravo na odgovarajući i potrebni dio potpora. Izneseno je također i mišljenje da davanje potpora od strane davatelja treba biti argumentirano i tržišno orijentirano, odnosno potpore bi morale biti usmjerene u područja gdje će donijeti veću vrijednost.
Nadalje izneseno je mišljenje da, bez obzira na to što je u 2013. godini vidljiv trend pada dodijeljenih potpora, ubuduće treba dodjelu državnih potpora urediti na načina da se veći iznos potpora usmjerava na financiranje horizontalnih ciljeva kao što su zapošljavanje, istraživanje i razvoj, inovacije te regionalni razvoj.
Na temelju provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije je većinom glasova ( 11 glasova “za” i 1 glas “suzdržan”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedećiZaključak
Prihvaća se Godišnje izvješće o državnim potporama za 2013. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika prof. dr.sc. Rajka Ostojića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORAprof.dr.sc. Rajko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o područjima posebne državne skrbi, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 789
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 36. sjednici, održanoj 5. veljače 2015. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o područjima posebne državne skrbi, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 29. siječnja 2015. godine.
Odbor je, sukladno odredbi čl.101. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravu o navedenom Zakonu proveo u svojstvu matičnog radnog tijela.
U uvodnom izlaganju je, predstavnica Državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje, istaknula da se ovim Zakonom predlaže da se dopuni članak 12 a na način da se i zahtjevi za stambeno zbrinjavanje darovanjem građevinskog materijala za popravak, obnovu i nadogradnju obiteljske kuće ili stana boduju nakon čega se stavljaju na liste prvenstava, budući je u provedbi Zakona uočeno da to nedostaje.
U raspravi koja je uslijedila izraženo je nezadovoljstvo što je, u zadnjim izmjenama i dopunama navedenog Zakona, došlo do propusta te da se zbog toga u vrlo kratkom vremenu isti mora ponovo mijenjati. Naime, istaknuto je da pravo na stambeno zbrinjavanje dodjelom građevnog materija, predstavlja bitnu mjeru iz ovoga Zakona i stoga mora biti cjelovito razrađena.
Nakon provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora većinom je glasova ( 9 glasova «za» i 3 glasa „suzdržana“ ) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o izmjenama i dopuni Zakona o područjima posebne državne skrbi
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika prof. dr.sc. Rajka Ostojića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORAprof.dr.sc. Rajko Ostojić
35. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu, P. Z. 746
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 35. sjednici održanoj 26. studenog 2014. godine Konačni prijedlog zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. studenog 2014. godine.
Odbor je raspravu o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu je proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi čl.179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Rasprava o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu provedena je objedinjeno s Prijedlogom državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu i projekcijama za 2016. i 2017. godinu.
Uvodno izlaganje iznio je predstavnik Ministarstva financija, obrazlažući osnovna pitanja koja se ovim Zakonom rješavaju i to prije svega rješenja koja se odnose na poticajne mjere u gospodarstvu.
Nakon uvodnog izlaganja Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora je većinom glasova ( 6 „za“ i glas 1 „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese.Zakon o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika prof. dr.sc. Rajka Ostojića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORAprof.dr.sc. Rajko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu i projekcije za 2016. i 2017. godinu
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 35. sjednici održanoj 26. studenog 2014. godine Prijedlog državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu i projekcije za 2016. i 2017. godinu te prijedloge financijskih planova izvanproračunskih korisnika za 2015 i projekcije za 2016. i 2017. godinu: Hrvatskih voda; Hrvatskih cesta; Centra za restrukturiranje i prodaju; Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost; Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka i Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. studenog 2014. godine.
Odbor je raspravu o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu i projekcijama za 2016. i 2017. godinu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi čl.179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Rasprava o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu i projekcijama za 2016. i 2017. provedena je objedinjeno s Konačnim prijedlogom zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015.godinu.
U uvodnom izlaganju je predstavnik Ministarstva financija, obrazlažući Državni proračun za 2015. godinu i projekcije za 2016. i 2017, godinu u cjelini, istaknuo da su ukupni prihodi u Državnom proračunu za 2015. godinu planirani u iznosu od 106,4 milijarde kuna a da su ukupno planirani rashodi planirani u iznosu od 119 milijardi kuna. Stoga planirani manjak državnog proračuna za 2015. godinu iznosi 12,5 milijardi kuna ili 3,8% bruto domaćeg proizvoda.Predstavnica Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije je istaknula da se u Prijedlogu državnog proračuna za 2015. godinu te projekcijama za 2016. i 2017. godinu ukupni iznos sredstava namijenjen Ministarstvu u odnosu na 2014. godinu povećava. Posebno je istakula osiguranje sredstava za Fond za sufinanciranje EU projekata i za Fond za financiranje kapitalnih projekata od interesa za razvoj otoka. Predstavnik Državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje je izno da se iznos proračunskih sredstava namijenjen Državnom uredu preraspodjelama zadržao u zadanim okvirima.
U raspravi koja je uslijedila postavljeno je pitanje postupaka dodjele i visine iznosa sredstava koji će se dodjeljivati pojedinim općinama i gradovima na otocima iz Fonda za financiranje kapitalnih projekata od interesa za razvoj otoka s obzirom na izmjene Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. Izneseno je nadalje mišljenje da je, uzimajući u obzir sva predložena zakonska rješenja koja se odnose na ravnomjerniji razvoj Republike Hrvatske, u Državnom proračunu trebalo ipak voditi brigu o činjenici da će mnoge jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave s osnova potpora države dobiti manji iznos sredstava. Tako je predloženo da bi, na poziciji Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, trebalo predvidjeti iznose za neke buduće potpore jedinicama lokalne i područne (regionalni) samouprave na brdsko - planinskim područjima budući se Zakon o brdsko-planinskim područjima ne ukida, već se za narednu godinu planira njegova cjelovita izmjena. U raspravi je ocijenjeno dobrim osiguranje sredstava za Fond za sufinanciranje EU projekata na poziciji Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije. Međutim, ovdje je upozoreno na praktične probleme koje imaju jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave u izradi projekata za povlačenje EU sredstava. To se prije svega odnosi na rješavanje imovinsko pravnih odnosa koji se financiraju iz proračuna tih jedinica, te na činjenicu da, bez obzira na kvalitetu i pripremljenost projekta, pojedine jedinice nemaju u svom proračunu dovoljno sredstava za vlastito učešće u projektima. Neki članovi Odbora su postavili pitanje kakva će biti procedura i na koji način će se ocjenjivati kvaliteta projekata koji će se financirati iz Fonda za financiranje kapitalnih projekata od interesa za razvoj otoka, te kako će to resorno Ministarstvo provesti? Naime, upozoreno je kako ne bi bilo dobro da, se zbog nepripremljenosti, za to namijenjena proračunska sredstva ne potroše i da se moraju vratiti.
Nakon provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora je većinom glasova (6 „za“ i 1 glas „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese.Državni proračun Republike Hrvatske za 2015. godinu i projekcije za 2016. i 2017. godinu
te sljedeće odluke:
- Odluku o davanju suglasnosti na Financijski plan Hrvatskih voda za 2015. godinu i
projekcije za 2016. i 2017. godinu;
- Odluku o davanju suglasnosti na Financijski plan Hrvatskih cesta za 2015. godinu i projekcije za
2016. i 2017. godinu;
- Odluku o davanju suglasnosti na Financijski plan Centra za restrukturiranje i prodaju za 2015.
godinu i projekcije za 2016. i 2017. godinu;
-Odluku o davanju suglasnosti na Financijski plan Fonda za zaštitu okoliša i energetsku
učinkovitost za 2015.godinu i projekcije za 2016. i 2017. godinu;
-Odluku o davanju suglasnosti na Financijski plan Državne agencije za osiguranje štednih uloga i
sanaciju banaka za 2015.godinu i projekcije za 2016. i 2017. godinu;
-Odluku o davanju suglasnosti na Financijski plan Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje za
2015. godinu i projekcije za 2016. i 2017. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika prof. dr.sc. Rajka Ostojića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORAprof.dr.sc. Rajko Ostojić
34. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o brdsko-planinskim područjima, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 741
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 34. sjednici, održanoj 24. studenog 2014. godine, Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o brdsko-planinskim područjima, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 6. studenog 2014. godine.
Odbor je, sukladno odredbi čl.101. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravu o navedenom Zakonu proveo u svojstvu matičnog radnog tijela.
U uvodnom izlaganju je potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije istaknuo da se predloženim izmjenama Zakona o brdsko-planinskim područjima mjere, koje se odnose na potpomognuta područja, prebacuju u Zakon o regionalnom razvoju Republike Hrvatske. A to su da država jedinicama lokalne samouprave sa statusom potpomognutog područja ustupa svoj prihod od poreza na dobit, i svoj udjel u prihodima od naknada za iskorištavanje mineralnih sirovina ostvarenih na području jedinica lokalne samouprave na potpomognutim područjima u jednakim iznosima (50%:50%) tim jedinicama i njihovim županijama.
Nakon uvodnog izlaganja većina članova Odbora je podržala donošenje ovoga Zakona jer se istim želi postići pravednija raspodjela pomoći iz državnog proračuna lokalnim proračunima koji su temeljem indeksa razvijenosti najslabije razvijena područja. Međutim u raspravi je istaknuto da je Zakon o brdsko- planinskim područjima potreban ali ga je nužno što prije cjelovito izmijeniti uvažavajući pri tome posebnosti određenih područja.
Nakon provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora većinom je glasova ( 6 glasova «za» i 1 glas „suzdržan“ ) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama Zakona o brdsko-planinskim područjima
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika prof. dr.sc. Rajka Ostojića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORAprof.dr.sc. Rajko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 754
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 34. sjednici, održanoj 24. studenog 2014. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 6. studenog 2014. godine.
Odbor je, sukladno odredbi čl.179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravu o navedenom Zakonu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
U uvodnom izlaganjeu je potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i minister regionalnog razvoja i fondova Europske unije istaknuo da se ovim Zakonom mijenja dosadašnja raspodjela poreza na dohodak na način da je raspodjela za one jedinice lokalne samouprave, koje su temeljem Odluke razvrstane u III., IV. i V. skupinu jedinica lokalne samouprave, čija vrijednost indeksa razvijenosti prelazi 75% prosjeka Republike Hrvatske, odnosno onih jedinica koje nisu na potpomognutim područjima udio u dohotku se povećava s 56,5% na 60,0%. Udio županije se povećava sa 16,0% na 16,5%. Povećani nenamjenski udio u porezu na dohodak jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave rezultat je smanjena udjela za decentralizirane funkcije s dosadašnjih 12,0% na 6,0%. Udio pozicije za pomoći izravnanja za decentralizirane funkcije se povećava s dosadašnjih 15,5%na 16,0%. Isto tako ovim izmjenama je novo udio 1,5% poreza na dohodak koji se izdvaja za pomoći za projekte sufinancirane sredstvima europskih strukturnih i investicijskih fondova čiji su nositelji općine, gradovi i županije, odnosno pravne osobe u njihovom većinskom vlasništvu ili suvlasništvu i ustanovama čiji su osnivači. Budući je novim Zakonom o regionalnom razvoju Republike Hrvatske utvrđena nova kategorizacija potpomognutih područja ovim će se Zakonom uskladiti dodatni uvjeti odnosno prihodi koje ostvaruju te jedinice lokalne samouprave.
Nakon uvodnog izlaganja Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora većinom je glasova ( 6 glasova «za» i 1 glas „suzdržan“ ) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o izmjenama i dopunama Zakona o financiranju jedinica lokalne
i područne (regionalne) samouprave
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika prof. dr.sc. Rajka Ostojića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORAprof.dr.sc. Rajko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o područjima posebne državne skrbi, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 750
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 34. sjednici, održanoj 24. studenog 2014. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o područjima posebne državne skrbi,s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 13. studenog 2014. godine.
Odbor je, sukladno odredbi čl.101. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravu o navedenom Zakonu proveo u svojstvu matičnog radnog tijela.
U uvodnom izlaganje je predstavnica Državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje istaknula da se ovim Zakonom predlaže brisati članke 22. i 25. čija je provedba u nadležnosti Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije iz razloga što će mjere za razvoj slabije razvijenih područja ubuduće biti propisane u Zakonu o regionalnom razvoju Republike Hrvatske. Istaknula je nadalje da se ovim izmjena i dopunama uređuje i upravno postupanje po zahtjevima za stambeno zbrinjavanje a u cilju efikasnosti postupka.
Nakon uvodnog obrazloženja Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora većinom je glasova ( 6 glasova «za» i 1 glas „suzdržan“ ) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o izmjenama i dopunama Zakona o područjima posebne državne skrbi
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika prof. dr.sc. Rajka Ostojića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORAprof.dr.sc. Rajko Ostojić
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o regionalnom razvoju Republike Hrvatske, s Konačnim prijedlogom zakona P. Z. E. br. 742
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 34. sjednici, održanoj 24. studenog 2014. godine, Prijedlog zakona o regionalnom razvoju Republike Hrvatske, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 6. studenog 2014. godine.
Odbor je, sukladno odredbi čl.101. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravu o navedenom Zakonu proveo u svojstvu matičnog radnog tijela.
U uvodnom izlaganju je, potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije,cjelovito obrazložio razloge zbog kojih se predlaže donošenje novog Zakona o regionalnom razvoju Republike Hrvatske. Istaknuo je naime, da će se donošenjem ovoga Zakona osigurati odgovarajuće programske podloge koje će omogućiti postizanje temeljnih strateških ciljeva politike regionalnog razvoja. To se prvenstveno odnosi na smanjenje regionalnih nejednakosti kroz posebne intervencije usmjerene prema slabije razvijenim područjima i drugim područjima s razvojnim posebnostima, te na jačanje konkurentnosti svake regionalne jedinice prije svega gradova kao ključnih nositelja regionalnog razvoja. Predstavnik predlagatelja je nadalje iznio da će predloženi Zakon, između ostalog, stvoriti pretpostavku za povlačenje sredstava iz Europskog fonda za regionalni razvoj koja sredstva su namijenjena za urbani razvoj.
Članovi Odbora upoznati su s pisanim mišljenjem i prijedlogom amandmana koje je na Prijedlog zakona dostavila Udruga gradova i općina u Republici Hrvatskoj.
Nakon uvodnog izlaganja, u raspravi koja je uslijedila većina članova Odbora je ocijenila da se donošenje ovoga Zakona može podržati u cilju postizanja ravnomjernijeg regionalnog razvoja Republike Hrvatske. Međutim, skrenuta je pozornost da bi se ponuđena rješenja koja se odnose na ocjenjivanje stupnja razvijenosti jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave temeljena na indeksu razvijenosti mogla, zbog neujednačenih kriterija, negativno odraziti na razvoj odnosno daljnji opstanak tih jedinica.
Neki članovi Odbora izrazili su bojazan da bi rješenja koja se odnose donošenje županijskih razvojnih strategija i ustrojavanje urbane aglomeracije radi učinkovitijeg planiranja i usklađivanja politike regionalnog razvoja, u provedbi mogla biti upitna. Naime ovdje postoji mogućnost kolizije, jer planiranje regionalnog razvoja na nivou županije i na nivou gradova urbane konglomeracije (Zagreba, Splita, Rijeke i Osijeka ) može biti različito i neusklađeno i bilo bi korisno da se predlagatelj opredijeli za jedno od ponuđenih rješenja.
U daljnjoj raspravi je izneseno mišljenje da, iako se ovim Zakon pokreće ozbiljna reforma u sustavu potpora, ipak treba voditi računa o kriterijima temeljem kojih će se definirati indeks razvijenosti budući da će mnoge male općine izgubiti velika sredstva. Stoga je ukazano da bi bilo dobro razmisliti da prijelazno razdoblje, za jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave koje ne ispunjavaju uvjete za zadržavanje statusa potpomognutog područja a u kojem bi im bila osigurana pomoć iz državnog proračuna, ne bude tri već četiri godine. Većina članova Odbora je podržala rješenja koja se odnose na pomoć za sufinanciranje pripreme i provedbe projekata za čiju provedbu se planiraju koristiti sredstva europskih strukturnih i investicijskih fondova.
U raspravi je izneseno mišljenje da bi trebalo razmisliti o mogućnosti da se odredi razdoblje na koje Vlada Republike Hrvatske imenuje Vijeće za regionalni razvoj kao i razdoblje na koje se osniva Partnersko vijeće statističke regije. Iako je za provedbu ovoga Zakona potrebno donijeti veći broj provedbenih propisa, izneseno je da bi ipak bilo dobro skratiti rok od devedeset dana za njihovo donošenje.
Nakon provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora većinom je glasova ( 6 glasova «za» i 1 glas „suzdržan“ ) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o regionalnom razvoju Republike Hrvatske
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika prof. dr.sc. Rajka Ostojića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORAprof.dr.sc. Rajko Ostojić
33. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu, P. Z. br. 728
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 33. sjednici, održanoj 12. studenog 2014. godine, Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 30. listopada 2014. godine. Odbor je, sukladno odredbi čl. 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravu o navedenom Zakonu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
Predstavnik Ministarstva financija je u uvodnom izlaganju istaknuo kako se ovim Zakonom mijenja iznos do kojeg se Vlada može zaduživati na inozemnom i domaćem tržištu novca i kapitala. Iznio je također da se radi, omogućavanja izvršavanja obveza Centra za restrukturiranje i prodaju preuzetih Zakonom o upravljanju i raspolaganju imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske, dopunjuje dio koji se odnosi na upravljanje državnom imovinom.Nakon uvodnog obrazloženja predstavnika Ministarstva financija, Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora većinom je glasova ( 8 glasova «za» i 1 glas „protiv“ ) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopuni Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika prof. dr.sc. Rajka Ostojića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof.dr.sc. Rajko Ostojić - ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 33. sjednici održanoj 12. studenog 2014. godine Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu te prijedloge izmjena i dopuna financijskih planova izvanproračunskih korisnika za 2014 godinu: Hrvatskih voda, Hrvatskih cesta, Centra za restrukturiranje i prodaju, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 30. listopada 2014. godine. Raspravu o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu Odbor je proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi čl.179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju predstavnik Ministarstva financija je, obrazlažući Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu u cjelini, istaknuo kako se ovim izmjenama i dopunama proračuna i financijskih planova izvanproračunskih korisnika za 2014. godinu ukupni rashodi smanjuju se za 544 milijuna kuna i iznose 130,1 milijardu kuna. Istaknuo je nadalje da se smanjenja planiraju na većini proračunskih kategorija od čega preko 1 milijarde kuna na rashodima poslovanja te gotovo pola milijarde kuna na rashodima za nabavu nefinancijske imovine ali da su istodobno povećani rashodi za zaposlene (332 milijuna kuna), naknade građanima i kućanstvima (579 milijuna kuna) te materijalni rashodi (48 milijuna kuna) te da proračunski trošak sanacije šteta uzrokovanih poplavama iznosi 279 milijuna kuna. Rezultat smanjenja prihoda i povećanja rashoda je povećanje manjka državnog proračuna koji će iznositi 15,6 milijardi kuna, što je za 2 milijarde kuna više od prethodnog plana. S obzirom na predložena smanjenja manjka izvanproračunskih korisnika, ukupni manjak opće države iznosit će 16,4 milijarde kuna ili 5% BDP-a.
Predstavnica Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije u svom izlaganju istaknula je u ovom Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske utvrđeno smanjenje sredstava Ministarstva i to na način da su postignute maksimalne uštede na materijalnim troškovima i administraciji. Istaknula je nadalje da sredstva za poticanje gospodarskih aktivnosti na otocima i priobalju nisu u cjelini smanjena. Međutim, na toj poziciji je došlo do određenih smanjenja i to zbog toga što zbog problema sa izvođačima nisu dovršeni već prije započeti projekti.
U raspravi koja je uslijedila većina članova Odbora podržala je predložene izmjene i dopune Državnog proračuna kao i smanjenje proračunskih sredstava u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije. Međutim, skrenuta je pozornost da bi se predloženo smanjenje sredstava za Program integralnog razvoja lokalne zajednice ( EIB) moglo negativno odraziti na razvoj jedinica lokalne samouprave prije svega na potpomognutim područjima. Naime, problemi koje te jedinice lokalne samouprave imaju u pripremanju i provedbi konkretnih projekata ( postupak ishođenja građevinske dozvole, vlastito financiranje projekata i dr.) a bez pomoći,odnosno sufinanciranja resornog ministarstva, još više će se produbiti smanjenjem proračunskih sredstava na toj poziciji.
Nakon provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora je većinom glasova ( 8 glasova „za“ i 1 glas „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese.Izmjene i dopune Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu
te sljedeće odluke:
- odluku o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Hrvatskih voda za
2014. godinu;
- odluku o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Hrvatskih cesta za
2014. godinu;
- odluku o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Centra za
restrukturiranje i prodaju za 2014. godinu;
- odluku o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Fonda za zaštitu
okoliša i energetsku učinkovitost za 2014. godinu;
- odluku o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Državne agencije za
osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka za 2014. godinu.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika prof. dr.sc. Rajka Ostojića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof.dr.sc. Rajko Ostojić
32. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije s rasprave o Izvješću o učincima provedbe Zakona o otocima u 2013. godini
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 32. sjednici, održanoj 23. listopada 2014. godine, Izvješće o učincima provedbe Zakona o otocima u 2013. godini koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 9. listopada 2014. godine.
Odbor je, sukladno odredbi čl. 101. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravu o navedenom Izvješću proveo u svojstvu matičnog radnog tijela.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja, je istaknuo kako Država godišnje od 1999. godine ulaže u otoke oko 1,5 milijarde kuna. U 2013. godini taj iznos blizak onima iz prethodnih godina i iznosi 1,41 milijardu kuna. Iznio je nadalje da je u ovom Izvješću, radi boljeg pregleda podataka, uveden i određeni broj novih institucija i subjekata, koji nisu bili uključeni u izradu Izvješća za 2012. godinu, a koji podaci o ulaganjima u otoke se smatraju relevantnima i važnima za uključivanje u ovo Izvješće. U 2013. godini, Država je u razvoj otoka uložila 1.409.468.292,85 kuna proračunskih sredstava i sredstava pravnih osoba od čega su 1.048.520.114,18 kuna bespovratna sredstva, 360.948.178,67 kuna ulaganja u obliku kreditiranja. Ovim ulaganjima obuhvaćeni su svi hrvatski otoci i poluotok Pelješac.
U raspravi koja je uslijedila, ukazano je da ovo Izvješće daje kompletan pregled ulaganja sredstava po institucijama i subjektima a za konkretne aktivnosti na otocima. Stoga većina članova Odbora drži da je Izvješće učincima provedbe Zakona o otocima u 2013. godini korektno i jasnonapisano, te da su, uzimajući u obzir raspoloživa sredstva, i u ovom izvještajnom razdoblju nastavljeni započeti projekti i ulaganja u otoke kroz nepovratna sredstva, kreditna sredstva ali i kroz ulaganja u suradnji s europskim financijskim institucijama.
Međutim, u raspravi je izrečeno mišljenje da, iako je Jadrolinija kao novi subjekt obuhvaćen ovim Izvješćem, nije bilo potrebno posebno navoditi podatke koje ista mora plaćati po osnovi lučkih pristojbi lučkim upravama na otocima i županijskim lučkim upravama kao ni po osnovi članarina turističkim zajednicama na otocima, jer su to obveze koje proizlaze iz drugih propisa. U daljnoj raspravi je skrenuta pozornost da u ovom Izvješću, kao i u prošlim izvještajnim razdobljima nema pokazatelja o subvencijama koje Država daje za konkretne projekte socijane skrbi na otocima. To su pomoć i njega u kući, dnevni boravci, i pomoć za stare i nemoćne osobe. Budući se temeljem Zakona o otocima provodi mjera subvencioniranja otočnog javnog cestovnog prijevoza, u raspravi je predloženo da se kriteriji za provedbu te mjere drugačije odrede prije svega za učenike i osobe starije životne dobi. Naime, zbog depopulacije na otocima je i manji broj učenika što dovodi do manjeg iznosa subvencija za javni cestovni prijevoz, te bi kriterij za ostvarivanje subvencije trebao biti broj kilometara a ne broj učenika,odnosno drugih osoba.
Neki članovi Odbora su u daljnjoj raspravi, izražavajući nezadovoljstvo s ovim Izvješćem, upozorili da isto nije, kao dosadašnja izvješća, raspravljeno na Otočnom vijeću kao savjetodavnom tijelu ministra. Iznijeta je i primjedba da sredstva namijenjena za otoke nisu uložena na pravi način to tim više što se, od ukupnog iznosa sredstava koji se godišnje uprihodi od turizma, cca 30% ostvaruje na otocima. Upozoreno je kako je model po kojem se raspodjeljuju sredstva za otoke, zastario, odnosno da je nužna hitna revizija Zakona o otocima, koju je već prije bilo najavilo resorno Ministarstvo, ali i Zakona o pomorskom dobru. Izrečeno je i mišljenje kako postoji mogućnost diskriminacije i ograničavanja putovanja po povlaštenoj cijeni putnih karata za otočane, primjenom Pravilnika o uvjetima i načinu ostvarivanja prava na povlašteni prijevoz na linijama u javnom pomorskom prijevozu. Istaknuto je također kako je, i u ovom izvještajnom razdoblju, upitan status Projekta razvoja infrastrukture na otocima i priobalju EIB III zbog nedostatka sredstava domaće komponente.
Iako su otoci nacionalno bogatstvo i zahtijevaju poseban tretman, članovi Odbora su ocijenili da bi bilo dobro da, u cilju ravnomjernog razvoja Republike Hrvatske, postoji zakonska obveza, ali po jasno utvrđenim kriterijima, za podnošenje izvješća Hrvatskome saboru i za neka druga područja kojima je potrebna pomoć, kao što je to u slučaju navedenog.
Na temelju provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora je većinom glasova ( 7 glasova “za” i 2 glasa “protiv”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedećiZaključak
Prihvaća se Izvješće o učincima provedbe Zakona o otocima u 2013. godini
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika prof. dr.sc. Rajka Ostojića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof.dr.sc. Rajko Ostojić
30. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije s rasprave o Izvješću o korištenju pretpristupnih programa pomoći Europske unije za razdoblje od 1. srpnja do 31. prosinca 2013. godine
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 30. sjednici održanoj 25. rujna i 1. listopada 2014. godine Izvješće o korištenju pretpristupnih programa pomoći Europske unije za razdoblje od 1. srpnja do 31. prosinca 2013. godine koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 17. srpnja 2014. godine.
Raspravu o navedenom Izvješću Odbor je proveo u svojstvu matičnog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 101. Poslovnika Hrvatskoga sabora.U uvodnom izlaganju je predstavnica Vlade Republike Hrvatske iznijela da navedeno Izvješće obuhvaća ključne podatke o provedbi I, II i V komponente programa IPA. Izvješće sadrži i podatke o provedbi Operativnih programa „Promet“, „Zaštita okoliša“, „Regionalna konkurentnost“ i „Razvoj ljudskih potencijala“ financiranih sredstvima strukturnih instrumenata Europske unije, polazeći od financijskih pokazatelja uspješnosti apsorpcije pojedine komponente odnosno Operativnog programa, napose statusa ugovaranja, plaćanja i ovjeravanja, kao i automatskog opoziva sredstava EU, s posebnim osvrtom na trendove koji se mogu identificirati u odnosu na informacije o statusu provedbe pojedine komponente programa IPA odnosno Operativnog programa iz prethodnog izvještajnog razdoblja. Istaknula je također da Izvješće sadrži i informacije o pripremama za korištenje Europskih strukturnih i investicijskih fondova rezerviranih za Republiku Hrvatsku u programskom razdoblju 2014.-2020. Nadalje u razdoblju od 1. srpnja do 31. prosinca 2013. godine Europska komisija je na račun Nacionalnog fonda doznačila iznos od 53,61 milijuna eura, što predstavlja 12,82% od ukupno doznačenog iznosa od 418,03 milijuna eura od početka provedbe programa IPA. U navedenom izvještajnom razdoblju ugovoreno je projekata u vrijednosti od 53,42 milijuna eura, odnosno 9,55% od ukupno ugovorenih sredstava na dan 31. prosinca 2013. godine, koja iznose 559,47 milijuna eura, što čini 44,59% ukupno dodijeljenog iznosa od 1.254,66 milijuna eura sredstava EU. U izvještajnom razdoblju krajnjim korisnicima i ugovarateljima plaćeno je ukupno 76,63 milijuna eura, odnosno 20,61% od ukupno plaćenog iznosa od početka provedbe koji iznosi 371,77 milijuna eura. Zaključno s 31. prosincem 2013. godine isplaćeno je 66,45% ukupno ugovorenog iznosa od početka provedbe.
U raspravi, koja je uslijedila, iznijeto je mišljenje kako se u navedenom Izvješću uočava pad stope ugovaranja u odnosu na prošlo izvještajno razdoblje, te da je do toga došlo vjerojatno zbog dodatnih alokacija koje u prethodnome izvještajnom razdoblju nisu bile dostupne i stoga su usporedni podaci prikazani u apsolutnim iznosima, a ne u postocima. U daljnjoj raspravi je skrenuta pozornost da, bez obzira što zaključak Hrvatskoga sabora od 6. listopada 2005. godine ne sadrži obvezu, ovo Izvješće obuhvaća i korištenje strukturnih instrumenata Europske unije u razdoblju od 1. srpnja do 31. prosinca 2013. godine. Istaknuto je nadalje da su stupanjem u punopravno članstvo Europske unije Republici Hrvatskoj stavljena na raspolaganje sredstva iz strukturnih fondova te Kohezijskog fonda uz nastavak provedbe dijela pretpristupnih programa pomoći Europske unije. Stoga je iznesen prijedlog da je potrebno,zbog podnošenja budućih izvješća, obvezati Vladu Republike Hrvatske da svakih šest mjeseci podnosi izvješće Hrvatskome saboru o korištenju pretpristupnih programa pomoći Europske unije i Europskih strukturnih instrumenata. S navedenim prijedlogom složila se i nazočna predstavnica Vlade Republike Hrvatske. Predstavnica Vlade Republike Hrvatske je istaknula da će Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondove Europske unije, kao Koordinacijsko tijelo i stručni nositelj izrade predmetnog izvješća, od resornih tijela unutar sustava provedbe pretpristupnih programa pomoći Europske unije i sustava upravljanja i kontrole korištenja Europskih strukturnih instrumenata u Republici Hrvatskoj, prikupljati i objedinjavati podatke i financijske pokazatelje potrebne za izradu predmetnih izvješća.
Nakon provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora je većinom glasova ( 5 glasova „za“ i 2 glasa „suzdržana“ ) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći
Zaključak
1. Prihvaća se Izvješće o korištenju pretpristupnih programa pomoći Europske unije za razdoblje od 1. srpnja do 31. prosinca 2013. godine;
2. Obvezuje se Vlada Republike Hrvatske da svakih šest mjeseci Hrvatskom saboru podnese cjelovito izvješće o korištenju pretpristupnih programa pomoći Europske unije i Europskih strukturnih instrumenata, s posebnim osvrtom na planirane, a neiskorištene programe, povučena, a neiskorištena sredstva te moguće prijevare i nepravilnosti u postupku korištenja fondova Europske unije.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika prof. dr.sc. Rajka Ostojića, predsjednika Odbora
PREDSJEDNIK ODBORA
prof.dr.sc. Rajko Ostojić
29. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o uspostavi institucionalnog okvira za provedbu europskih strukturnih i investicijskih fondova u Republici Hrvatskoj u financijskom razdoblju 2014-2020., s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 678
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 29. sjednici održanoj 4. srpnja 2014. godine Prijedlog zakona o uspostavi institucionalnog okvira za provedbu europskih strukturnih i investicijskih fondova u Republici Hrvatskoj u financijskom razdoblju 2014-2020., s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 18. lipnja 2014. godine.
Raspravu o Prijedlogu navedenog zakona Odbor je proveo u svojstvu matičnog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 101. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju je predstavnica predlagatelja, obrazlažući razloge donošenja ovoga Zakona, iznijela da će se istim uspostaviti odgovarajući institucionalni okvir optimalan za korištenje europskih strukturnih i investicijskih fondova. Istaknula je nadalje da će se Zakon u provedbenim dijelovima detaljizirati uredbama Vlade Republike Hrvatske, a s ciljem što učinkovitijeg korištenja sredstava iz navedenih fondova dodijeljenih Republici Hrvatskoj.
Nakon uvodnog obrazloženja predstavnice predlagatelja članovi Odbora su podržali donošenje ovoga Zakona kao i prijedlog da se isti donese po hitnom postupku.
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora jednoglasno je ( 8 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o uspostavi institucionalnog okvira za provedbu europskih strukturnih i investicijskih fondova u Republici Hrvatskoj u financijskom razdoblju 2014-2020.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ
I FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dipl. oec.
28. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o područjima posebne državne skrbi, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 670
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 28. sjednici, održanoj 5. lipnja 2014. godine Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o područjima posebne državne skrbi, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 29. svibnja 2014. godine.
Raspravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o područjima posebne državne skrbi, s Konačnim prijedlogom zakona Odbor je, sukladno odredbi čl. 101. Poslovnika Hrvatskoga sabora, proveo u svojstvu matičnog radnog tijela.
Uvodno izlaganje izijela je, u ime predlagatelja, predstojnica Državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje. Obrazlažući posljedice koje će proisteći donošenjem ovoga Zakona, predstavnica predlagatelja je istaknula kako se sad predlaže produženje roka za povrat kupoprodajne cijene bez kamata za kupnju kuće u državnom vlasništvu na područjima posebne državne skrbi koju su kupili hrvatski branitelji odnosno članovi obitelji smrtno stradalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, koji udovoljavaju uvjetima; uređuje se postupanje u upravnom području stambenog zbrinjavanja, u svrhu postizanja efikasnosti postupka; ograničenja prava vlasništva koja su u određenom trenutku nametnuta vlasniku na način da je bio obvezan u određenom roku useliti u obnovljenu obiteljsku kuću ili stan, odnosno u njoj prebivati određeno vremensko razdoblje ukidaju se, te da se očekuje okončanje sporova između vlasnika objekata i privremenih korisnika kojima su ti objekti dodijeljeni privremeno u posjed i na korištenje, te poboljšanje položaja vlasnika u čije objekte su privremeni korisnici ulagali sredstva.
Odbor je raspolagao pisanim primjedbama koje je na navedeni Prijedlog zakona dostavila Pučka pravobraniteljica Republike Hrvatske. U svom mišljenju Pučka pravobraniteljica podržava rješenja koja se predlažu ovim Zakonom. Međutim, izneseno je kako bi trebalo intervenirati u čl. 5. Zakona na način da se omogući sklapanje nagodbe u razumnom roku (st.1.) a da se predloženi stavak 4. briše. Naime, vremenskim ograničenjem za sklapanje nagodbe od godine dana vlasnici bi zauvijek bili onemogućeni da riješe pitanje povrata sredstava privremenim korisnicima.
Nakon uvodnog izlaganja predstavnika predlagatelja većina članova Odbora je podržala donošenje ovoga Zakona, i nije se protivila prijedlogu predlagatelja da se isti donese po hitnom postupku.
Međutim, u raspravi izneseno je mišljenje kako se predložene izmjene i dopune Zakona o područjima posebne državne skrbi ipak odnose na manji broj ljudi, te da je trebalo obuhvatiti i druga pitanja koja su u Zakonu dvojbena i koja bi zbog ljudi koji žive na tim područjima trebalo odgovarajuće regulirati. To se prije svega odnosi na odredbe o poreznim povlasticama odnosno na porez na dohodak i porez na dobit. U raspravi je nadalje istaknuto da ovaj Prijedlog zakona riješava samo aktualne probleme tj. određeni broj predmeta u jednom segmentu a to je stambeno zbrinjavanje. Stoga je skrenuta pozornost na mogućnost pojavljivanja novih predmeta, zahtjeva za povratom sredstava te da je zbog toga potrebno što prije posebnim zakonom riješiti stambeno zbrinjavanje. Istaknuto je nadalje, kako zbog ravnomjernog razvoja Republike Hrvatske, treba donijeti novi Zakon o regionalnom razvoju Republike Hrvatske.
Na temelju provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora je većinom glasova ( 6 glasova “za” 1 glas “suzdržan”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o izmjenama i dopunama Zakona o područjima posebne državne skrbi
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ I
FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dipl. oec.
26. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu, P. Z. br. 637
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 26. sjednici održanoj 12. ožujka 2014. godine Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. ožujka 2014. godine.
Raspravu o navedenom Konačnom prijedlogu zakona, Odbor je, proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Predstavnik Ministarstva financija je u uvodnom izlaganju istaknuo kako se ovim Zakonom mijenja iznos do kojeg se Vlada može zaduživati na inozemnom i domaćem tržištu novca i kapitala, te da se u, cilju smanjenja prekomjernog deficita, predlažu konkretne mjere koje će obuhvatiti čitav javni sektor.
Nakon uvodnog obrazloženja predstavnika Ministarstva financija, Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora većinom je glasova ( 6 glasova «za» i 1 glas „protiv“ ) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog
proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinuZa izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONANI RAZVOJ I
FONDOVE EUROPSKE UNIJEDragica Zgrebec, dipl. oec
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 26. sjednici održanoj 12. ožujka 2014. godine Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 5. ožujka 2014. godine.
Raspravu o navedenom Prijedlogu Odbor je proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi čl.179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju predstavnik Ministarstva financija je, obrazlažući Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu u cjelini, istaknuo kako je Vijeće EU u svojim preporukama za rješavanje prekomjernog proračunskog manjka od Republike Hrvatske zatražilo da do 2016. godine smanji svoj proračunski manjak ispod 3% BDP te da državni dug dovede na putanju smanjenja ispod 60% BDP dvije godine kasnije.Predstavnica Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije je u svom izlaganju istaknula je da je u ovom Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske utvrđeno smanjenje sredstava Ministarstva i to na način da su postignute maksimalne uštede na materijalnim troškovima i administraciji, ali da su povećana sredstva za obnovu i razvoj Vukovara, za poticanje komunalne i društvene infrastrukture na otocima i priobalju.
U raspravi koja je uslijedila podržano je rješenje što smanjenje proračunskih sredstava u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije nije obuhvatilo strateško planiranje i koordinaciju programa EU i što su sredstva usmjerena na projekte iz sredstava EU. S tim u vezi izneseno je mišljenje kako bi bilo dobro da resorno ministarstvo izradi cjelovit pregled pripremljenih ali i realiziranih projekata iz EU sredstava u prošloj i ovoj godini. U daljnjoj raspravi neki članovi Odbora su izrazili zadovoljstvo što sredstava za razvoj otoka nisu smanjena i što će i dalje svi otočni projekti biti financirani, ali je ukazano na problem što projekti koji se odnose na razvoj kopna, priobalja, kroz program integralnog razvoja lokalne zajednice EIB III, nisu započeti te se na toj poziciji predlaže smanjenje sredstava. U raspravi je nadalje izneseno mišljenje kako su predložene izmjene i dopune Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu neodržive budući se nije predložilo značajnije smanjenje rashoda te se zbog toga neće moći financirati prihodovna strana. Odnosno istaknuto je da ovim izmjenama i dopunama Državnog proračuna trebalo rasporediti teret krize i to posebno na one koji imaju.
Nakon provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora je većinom glasova ( 6 glasova „za“ i 1 glas „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Izmjene i dopune Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ
I FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dipl. oec.
25. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije s rasprave o Izvješću o učincima provedbe Zakona o otocima u 2011. godini
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 25. sjednici, održanoj 5. veljače 2014. godine, Izvješće o učincima provedbe Zakona o otocima u 2011. godini koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 14. studenog 2013. godine.
Odbor je, sukladno odredbi čl. 101. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravu o navedenom Izvješću proveo u svojstvu matičnog radnog tijela.U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja je, obrazlažući razloge kasnijeg podnošenja ovog Izvješća kao i Izvješća za 2012. godinu, istaknuo kako je u 2012. godini došlo do djelomične promjene ustrojstva i djelokruga nekih ministarstava, državnih ureda i državnih upravnih organizacija, te je u skladu s tim promjenama Zakon o otocima i njegova provedba prešla u djelokrug rada Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije. Predstavnik resornog ministarstva je nadalje iznio da je iz ovoga Izvješća vidljivo kako su ukupna ulaganja u otoke u 2011. godini iznosila oko 1 milijardu i 500 tisuća kuna i to kao bespovratna sredstva iz državnog proračuna i kao kreditna sredstva iz razvojnih banaka.
U raspravi koja je uslijedila, iznijeto je mišljenje da ovo Izvješće daje kompletan pregled ulaganja sredstava za konkretne projekte na otocima. Međutim, ukazano je da sredstva koje je država uložila u projekte iz područja socijane skrbi na pojedinim otocima, a to su pomoć i njega u kući i pomoć za stare i nemoćne osobe nisu obuhvaćena ovim Izvješćem kao ni Izvješćem za 2012. godinu. U daljnjoj raspravi postavljeno je pitanje provedbe programa EIB III, njegovog trajanja odnosno iznosa potrošenih sredstava za projekte razvoja infrastrukture na otocima i priobalju. Neki članovi Odbora su skrenuli pozornost na postojanje značajnog broja bivših vojnih objekata na otocima, na problem njihove neiskorištenosti, na direktnu štetu koji ovi često devastirani objekti nanose otočnom gospodarstvu. Stoga, neki članovi Odbora ocjenjuju kako je potrebno bivše vojne objekte što prije staviti u funkciju, a u cilju gospodarskog razvoja otočnih jedinica lokalne samouprave.
Na temelju provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora jednoglano je ( 7 glasova “za”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedećiZaključak
Prihvaća se Izvješće o učincima provedbe Zakona o otocima u 2011. godini
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ
FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec,dipl.oec - ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije s rasprave o Izvješću o učincima provedbe Zakona o otocima u 2012. godini
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 25. sjednici, održanoj 5. veljače 2014. godine, Izvješće o učincima provedbe Zakona o otocima u 2012. godini koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 14. studenog 2013. godine.
Odbor je, sukladno odredbi čl. 101. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravu o navedenom Izvješću proveo u svojstvu matičnog radnog tijela.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja je iznio da restrukturiranjem državne uprave i ministarstava krajem 2011. godine Uprava za otočni i priobalni razvoj, prelazi u Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije gdje se ustrojava kao Sektor za otoke u Upravi za regionalni razvoj. Nadalje, iznoseći podatke, predstavnik predlagatelja je istaknuo kako je u 2012. godini provedbom pojedinih zadaća i obveza utvrđenih Zakonom o otocima i drugim pozitivnim pravnim propisima, Država u razvoj otoka uložila 1.777.355.928,82 kuna proračunskih sredstava i sredstava pravnih osoba od čega su 1.124.977.652,31 kuna bespovratna sredstva, a 652.378.276,51 kuna ulaganja u obliku kreditiranja.
U raspravi koja je uslijedila, izraženo je žaljenje što je došlo do svojevrsnog “zamrzavanja” projekta EIB III za razvoj infrastrukture na otocima. Naime, izneseno je mišljenje kako je upitna odluka, da se zbog nemogućnosti osiguranja sredstava iz domaće komponente, vrati odnosno ne iskoristi do kraja relativno povoljan zajam za konkretne već postojeće i dobro pripremljene projekte na otocima. Neki članovi Odbora su u raspravi ocijenili kako je potrebno što žurnije donijeti novi Zakon o otocima u kojem bi bile jasno definirane nadležnosti države i lokalne samouprave u ulaganju i razvoju otoka. Izneseno je i mišljenje da, iako se već godinama u otoke ulaže oko milijardu i 500 tisuća kuna godišnje, treba utvrditi politike i osmisliti nove programe koji nisu subvencija, za daljnje poticanje razvoja otoka. U raspravi je nadalje istaknuto da je HBOR plasirao kreditna sredstva sa dobrom ročnosti, a kojima je moguće kreditirati komunalne djelatnosti, te da jedan dio poduzetnika na otocima koristi ta sredstva. Ocijenjeno je kako bi trebalo iz strukturnih fondava Europske unije “povući” onoliko sredstava koliko se u iste uplaćuje, te ih dio usmjeriti i za za razvoj otoka ali prema jasno utvrđenim europskim pravilima i prema razvojnim potrebama otoka.
Na temelju provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora jednoglano je ( 7 glasova “za”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći
Zaključak
Prihvaća se Izvješće o učincima provedbe Zakona o otocima u 2012. godini
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ
FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec,dipl.oec. - ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije s rasprave o Izvješću o korištenju pretpristupnih programa pomoći Europske unije za razdoblje od 1. siječnja do 30. lipnja 2013. godine
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 25. sjednici, održanoj 5. veljače 2014. godine, Izvješće o korištenju pretpristupnih programa pomoći Europske unije za razdoblje od 1.siječnja do 30. lipnja 2013.godine koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 5. prosinca 2013. godine.
Odbor je, sukladno odredbi čl. 101. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravu o navedenom Izvješću proveo u svojstvu matičnog radnog tijela.
U uvodnom izlaganju predstavnica Vlade Republike Hrvatske je iznijela kako je u razdoblju 1. siječnja do 30. lipnja 2013. godine Europska komisija na račun Nacionalnog fonda doznačila iznos od 73,40 milijuna eura, što predstavlja 20,14% od ukupno doznačenog iznosa od 364,43 milijuna eura od početka provedbe programa IPA. Istaknula je također da je u ovom izvještajnom razdoblju ugovoreno 80,47 milijuna eura, odnosno 15,90% od ukupno ugovorenih sredstava programa IPA na dan 30. lipnja 2013. godine, koja iznose 506,05 milijuna eura, što čini 62,94% od ukupno dodijeljenog iznosa od 804,00 milijuna eura od početka provedbe programa IPA. U izvještajnom razdoblju krajnjim korisnicima i ugovarateljima plaćeno je ukupno 56,65 milijuna eura, odnosno 19,20% od ukupno plaćenog iznosa od početka provedbe programa IPA koji iznosi 295,11 milijuna eura. Stoga je zaključno s 30. lipnjem 2013. godine isplaćeno je 58,32% od ukupno ugovorenog iznosa svih komponenti programa IPA od početka njegove provedbe. Na kraju uvodnog izlaganja predstavnica predlagatelja je iznijela podatak da su nepravilnosti utvrđene u ovom izvještajnom razdoblju vrlo male te su prijavljena samo tri nova slučaja utvrđenih nepravilnosti u korištenju sredstava.
Nakon uvodnog izlaganja Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora većinom je glasova ( 6 glasova “za” i 1 glas “protiv”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedećiZaključak
Prihvaća se Izvješće o korištenju pretpristupnih programa pomoći Europske unije za razdoblje od 1. siječnja do 30. lipnja 2013.godine
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ
FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec,dipl.oec. - ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije s rasprave o Izvješću o radu Državnog ureda za reviziju za 2013. godinu i Izvješća o obavljenim revizijama
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 25. sjednici, održanoj 5. veljače 2014. godine, Izvješće o radu Državnog ureda za reviziju za 2013. godinu i Izvješća o obavljenim revizijama, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Državni ured za reviziju, aktom od 13. prosinca 2013. godine.
Odbor je, sukladno odredbi čl. 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravu o navedenim izvješćima proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela. Vlada Republike Hrvatske dostavila je svoje mišljenje na Izvješće o radu Državnog ureda za reviziju za 2013. godinu, aktom od 30. siječnja 2014.
U uvodnom izlaganju predstavnik Državnog ureda za reviziju se posebno osvrnuo na onaj dio Izvješća o obavljenim revizijama koji se odnose na djelokrug rada ovoga Odbora, a to je Izvješće o obavljenoj reviziji Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije za 2012. godinu.
Nakon uvodnog izlaganja predstavnika Državnog ureda za reviziju, u raspravi je istaknuto da se izraženo uvjetno mišljenje, koje je dato Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije, ipak odnosi na nešto manji broj utvrđenih nepravilnosti nego li u prošlom izvještajnom razdoblju. Također je izneseno da u dugogodišnjem obavljanju revizija od strane Državnog ureda za reviziju, značajan broj revidiranih subjekata dobiva uvjetno mišljenje, te stoga sami subjekti tebaju poduzeti određene mjere da se nepravilnosti ne ponavljaju, te da se smanji broj uvjetno izraženih mišljenja.Na temelju provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora je većinom glasova (6 glasova “za” i 1 glas “suzdržan”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći
Zaključak
Prihvaća se Izvješće o radu Državnog ureda za reviziju za 2013. godinu i Izvješća o
obavljenim revizijama.Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ
FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec,dipl.oec
24. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije u vezi s Nacionalnim programom za Hrvatsku u okviru programa IPA-komponenta Pomoć u tranziciji i jačanje institucija za 2013. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 559
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 24. sjednici održanoj 11. prosinca 2013. godine Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije u vezi s Nacionalnim programom za Hrvatsku u okviru programa IPA- komponenta Pomoć u tranziciji i jačanje institucija za 2013. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. prosinca 2013. godine.
Raspravu o Prijedlogu navedenog zakona Odbor je proveo u svojstvu matičnog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 101. poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju je predstavnik predlagatelja iznio da Sporazum o financiranju predstavlja pravnu osnovu za financiranje projekata koje je Republika Hrvatska predložila u okviru programa IPA - komponenta Pomoć u tranziciji i jačanje institucija za 2013. godinu. Predmetnim Sporazumom o financiranju uređuju se uvjeti potrebni za isporuku pomoći Europske unije, pravila i postupci u vezi s isplatom vezanom uz ovu pomoć, kao i uvjeti pod kojima će se tom pomoći upravljati. Istaknuo je također da ukupna vrijednost Programa za 2013. godinu iznosi 104.428.657,00 kuna. Vrijednost koja je predviđena darovnicom Europske unije Republici Hrvatskoj iznosi 87.813.312,00 kuna, dok će ostatak iznosa osigurati tijela državne uprave u svojim proračunima. Ukupna vrijednost sufinanciranja iznosi 16.615.345,00 kuna.
Nakon uvodnog obrazloženja predstavnika predlagatelja članovi Odbora su podržali donošenje ovoga Zakona kao i prijedlog da se isti donese po hitnom postupku.
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora jednoglasno je (7 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije u vezi s Nacionalnim programom za Hrvatsku u okviru programa IPA-komponenta Pomoć u tranziciji i jačanje institucija za 2013. godinu
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ
I FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dipl. oec.
22. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Memoranduma o razumijevanju između Europske unije i Republike Hrvatske o uvjetima sudjelovanja Republike Hrvatske u Programima Unije za 2013. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 534
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 22. sjednici, održanoj 29. studenog 2013. godine Prijedlog zakona o potvrđivanju Memoranduma o razumijevanju između Europske unije i Republike Hrvatske o uvjetima sudjelovanja Republike Hrvatske u Programima Unije za 2013. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 21. studenog 2013. godine.
Raspravu o Prijedlogu navedenog Zakona Odbor je proveo u svojstvu matičnog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 101. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja je istaknuo da će navedenim Zakonom uređuje načelo prema kojem Republika Hrvatska za sudjelovanje u Programima Unije u prvoj polovici 2013. godine treba uplatiti doprinose ograničene na 50% iznosa članarina prethodno predviđenih u relevantnim Memorandumima o razumijevanju. Istaknuo je nadalje da ukupna indikativna vrijednost iznosa doprinosa članarina za sudjelovanje Republike Hrvatske u Programima Unije za 2013. godinu, umanjena prema načelu iz članka 1. Memoranduma o razumijevanju, planirana je u okviru programa IPA TAIB za 2012.godinu, te iznosi 111.463.151,00 kuna. Vrijednost iznosa predviđenog darovnicom Europske unije Republici Hrvatskoj iz programa IPA iznosi 38.532.030 kuna, dok se ostatak iznosa u vrijednosti od 72.931.121,00 kuna osigurava iz Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu.
Nakon uvodnog obrazloženja predstavnika resornog ministarstva članovi Odbora su podržali donošenje ovoga Zakona kao i prijedlog da se isti donese po hitnom postupku.
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora jednoglasno je ( 10 glasova“za“ ) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o potvrđivanju Memoranduma o razumijevanju između Europske unije i Republike Hrvatske o uvjetima sudjelovanja Republike Hrvatske u Programima Unije za 2013. godinu
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ I
FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dipl. oec.
21. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu, P. Z. br. 511
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 21. sjednici, održanoj 22. studenog 2013. godine. Konačni prijedlog zakona o izmjeni Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 14. studenog 2013. godine.
Raspravu o navedenom Konačnom prijedlogu zakona, Odbor je, proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Predstavnik Ministarstva financija je u uvodnom izlaganju istaknuo da se zbog povećanja deficita državnog proračuna mijenja iznos do kojeg se Vlada može zadužiti na inozemnom i domaćem tržištu novca i kapitala.
Nakon uvodnog obrazloženja predstavnika Ministarstva financija, Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora jednoglasno je ( 8 glasova «za» ) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o izmjenama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna
Republike Hrvatske za 2013. godinu
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONANI RAZVOJ I
FONDOVE EUROPSKE UNIJEDragica Zgrebec, dipl. oec
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu, P. Z. br. 523
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 21. sjednici, održanoj 22. studenog 2013. godine. Konačni prijedlog zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 14. studenog 2013. godine.
Raspravu o navedenom Konačnom prijedlogu zakona, Odbor je proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Predstavnik Ministarstva financija je u uvodnom izlaganju istaknuo da se navedenim Zakonom predlažu rješenja koja omogućavaju redovito izvršavanje prava i obaveza proračunskih korisnika u skladu s makroekonomskom politikom i financijskim mogućnostima državnog proračuna za 2014. godinu.
Nakon uvodnog obrazloženja predstavnika Ministarstva financija, Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora jednoglasno je ( 8 glasova «za» ) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONANI RAZVOJ I
FONDOVE EUROPSKE UNIJEDragica Zgrebec, dipl. oec
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. i projekcije za 2015. i 2016. godinu
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 21. sjednici, održanoj 22. studenog 2013. Prijedlog državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. i projekcije za 2015. i 2016. godinu te prijedloge financijskih planova izvanproračunskih korisnika za 2014. godinu i projekcije za 2015. i 2016. godinu: Hrvatskih voda, Hrvatskih cesta, Centra za restrukturiranje i prodaju, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i Državne agencija za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 14. studenoga 2013. godine.
Raspravu o navedenim prijedlozima, Odbor je proveo, u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi čl.179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju predstavnik Ministarstva financija je istaknuo da se Vlada Republike Hrvatske suočava s dva glavna izazova u vođenju ekonomske politike: pokretanje održivog i konsolidacija javnih financija. Također je iznio da su ukupni proračunski prihodi za 2014. godinu planirani u iznosu od 113,1 milijardu kuna pri čemu prihodi poslovanja iznose 112,8 milijardi kuna, dok su prihodi od prodaje nefinancijske imovine planirani u iznosu od 265,5 milijuna kuna, a da se ukupni prihodi proračuna za 2015. godinu projiciraju u iznosu od 118,3 milijarde kuna, dok za 2016. iznose 122,8 milijardi kuna. Ukupni rashodi državnog proračuna za 2014. godinu iznose 130,5 milijardi kuna, za 2015. godinu 133,4 milijarde kuna i 2016. godinu 134,3 milijarde kuna, a čine ih rashodi poslovanja i rashodi za nabavu nefinancijske imovine. Predstavnik Ministarstva financije je istaknuo i to da najveći porast čine rashodi povezani sa članstvom Republike Hrvatske u Europskoj uniji i to: rast izdvajanja za doprinos proračunu Europske unije za 1,8 milijardi kuna te rast izdvajanja za projekte financirane iz pomoći Europske unije i nacionalno sufinanciranje u iznosu od 2,4 milijarde kuna.
Predstavnica Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije je u uvodnom izlaganju navela kako se Ministarstvo uklopilo plan smanjenja proračunskih sredstava ali da će se u 2014. godini nastojati nastaviti i završiti sa projekti iz prethodnih godina.
U raspravi koja je uslijedila izraženo je zadovoljstvo što u Prijedlogu državnog proračuna za 2014. godinu nisu smanjivana sredstva za poticanje gospodarskih aktivnosti na otocima i priobalju, već se ista povećavaju. Isto tako je izneseno mišljenje da, iako se sredstva za razvoj potpomognutih područja ne smanjuju, treba voditi računa kako je u 2014. godini potrebno revidirati indeksaciju iz 2010. godine koja je temelj za dobivanje statusa potpomognutih područja. Postavljeno je, nadalje i pitanje o financijskoj pripremljenosti ministarstava kako bi mogla biti spremna u povlačenju EU sredstava, ali i o konkretnom iznosu tih sredstava za koje se očekuje da bi se u narednom razdoblju moglo realizirati. U raspravi je skrenuta pozornost i na problem vodoopskrbe na otocima odnosno na visoke troškove koji nastaju korištenjem brodova vodonosaca. Naime, resorno ministarstvo bi trebalo pomoći jedinicama lokalne samouprave u projektima izgradnje cisterni na otocima ali iz EU sredstava. Neki članovi Odbora su istaknuli da znatan broj regionalnih razvojnih agencija ne pruža dovoljnu podršku jedinicama lokalne samouprave u izradi konkretnih projekata i pripremi projektne dokumentacije, te je predloženo resornom ministarstvu da u tom dijelu pokuša iznaći model nadzora i kontrole nad radom istih.Nakon provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora jednoglasno je ( 8 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Državni proračun Republike Hrvatske za 2014. godinu i projekcije za 2015. i 2016.
godinu
te sljedeće odluke:- Odluku o davanju suglasnosti na Financijski plan Hrvatskih voda za 2014. godinu i
projekcije za 2015. i 2016. godinu;- Odluku o davanju suglasnosti na Financijski plan Hrvatskih cesta za 2014. godinu i projekcije za 2015. i 2016. godinu;
- Odluku o davanju suglasnosti na Financijski plan Centra za restrukturiranje i prodaju za 2014. godinu i projekcije za 2015. i 2016 godinu;
- Odluku o davanju suglasnosti na Financijski plan Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2014. godinu i projekcije za 2015. i 2016 godinu;
- Odluku o davanju suglasnosti na Financijski plana Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka za 2014. godinu i projekcije za 2015. i 2016 godinu
.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ
I FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dipl. oec.
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 21. sjednici, održanoj 22. studenog 2013. Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu te prijedloge izmjena i dopuna financijskih planova izvanproračunskih korisnika za 2013. godinu: Hrvatskih voda, Hrvatskih cesta, Centra za restrukturiranje i prodaju, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i Državne agencija za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 14. studenoga 2013. godine.
Raspravu o navedenim prijedlozima, Odbor je proveo, u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi čl.179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju predstavnik Ministarstva financija je, obrazlažući Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu u cjelini, istaknuo da će se, u odnosu na 2012. godinu, proračunski manjak opće države povećat s 3,4% BDP-a na 5,5% BDP-a u 2013. godini. Povećanje proračunskog manjka rezultat je troška restrukturiranja zdravstva kao i troškova koji proizlaze iz članstva u EU. Učinak jednokratnih mjera iznosi oko 1,5% BDP-a (zdravstvo i PDV), dok strukturno povećanje proračunskog manjka iznosi 0,7% BDP-a (uplata u EU proračun i gubitak prihoda od carina), što zajedno iznosi 2,2% BDP-a. Bez tih učinaka, manjak državnog proračuna iznosio bi 2,6% BDP-a, tj. 3,3% na razini opće države, što je manje nego prethodne godine.
Predstavnica Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije je u svom izlaganju istaknula je u ovom Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske utvrđeno smanjenje sredstava Ministarstva jer nisu do kraja realizirani projekti u okviru određenih programa i to zbog konkretnih problema s izvođačima od kojih su mnogi otišli u predstečajne nagodbe.
U raspravi koja je uslijedila ukazano je kako resorno ministarstvo u proteklom razdoblju nije na vrijeme raspisalo natječaje za konkretne projekte što se odrazilo i na pripremu jedinica lokalne samouprave kod izrade projektne dokumentacije. Izneseno je nadalje da su razlozi zbog kojih se pristupilo rebalansu restrukturiranje zdravstva i troškovi koji proizlaze iz članstva u EU, ali da je dugoročno potrebno poduzimati mjere kako bi se otklonio veliki proračunski deficit te smanjio vanjski dug.
Nakon provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora jednoglasno je ( 8 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseIzmjene i dopune Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu
te sljedeće odluke:- Odluku o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Hrvatskih voda za 2013. godinu;
- Odluku o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Hrvatskih cesta za 2013. godinu;
- Odluku o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Centra za restrukturiranje i prodaju za 2013. godinu;
- Odluku o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2013. godinu;
- Odluku o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka za 2013. godinu.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ
I FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dipl. oec.
20. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o brdsko-planinskim područjima, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 518
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 20. sjednici održanoj 20. studenog 2013. Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o brdsko-planinskim područjima, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 14. studenog 2013. godine.
Raspravu o Prijedlogu navedenog Zakona Odbor je proveo u svojstvu matičnog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 101. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Predstavnik predlagatelja je u uvodnom izlaganju istaknuo da je ocjenjivanje i razvrstavanje jedinica lokalne samouprave prema indeksu razvijenosti pokazalo da značajan broj tih jedinica na brdsko - planinskim područjima ne udovoljava kriterijima za stjecanje statusa potpomognutih područja. Naime, njihov stupanj razvijenosti je veći od onog koje propisuje Zakon o regionalnom razvoju Republike Hrvatske, kao uvjet za stjecanje statusa potpomognutog područja.
Nakon uvodnog obrazloženja predstavnika resornog ministarstva većina članova Odbora je podržala donošenje ovoga Zakona, kao i prijedlog predlagatelja da se isti donese po hitnom postupku.
U raspravi je podržano rješenje kojim se predlaže postupno prilagođavanje prelaska jedinica lokalne samouprave sa statusom brdsko- planinskog područja na sustav kojim će se porez na dobit, koji je prihod države, isplaćivati kao pomoć iz državnog proračuna jedinicama lokalne samouprave sa statusom potpomognutog područja a prema posebnom zakonu. Međutim, izneseno je i mišljenje da bi donošenjem ovoga Zakona neke jedinice lokalne samouprave koje imaju status brdsko-planinskih područja, bile oštećene s osnova isplaćivanja poreza na dobit, a da je očekivani financijski efekt primjene ovoga Zakona mali.
Nakon provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora većinom je glasova (8 glasova“za“ i 2 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjeni Zakona o brdsko-planinskim područjima.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ I FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dipl. oec.
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o područjima posebne državne skrbi, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 517
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 20. sjednici održanoj 20. studenog 2013. Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o područjima posebne državne skrbi, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 14. studenog 2013. godine.
Raspravu o Prijedlogu navedenog Zakona Odbor je proveo u svojstvu matičnog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 101. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju je predstavnik predlagatelja, obrazlažući predložene Izmjene Zakona o područjima posebne državne skrbi, istaknuo da je Zakonom o regionalnom razvoju Republike Hrvatske uvedeno ocjenjivanje i razvrstavanje svih jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave prema indeksu razvijenosti te su utvrđena potpomognuta područja na područnoj (regionalnoj) razini i na lokalnoj razini koja čine jedinice s indeksom razvijenosti manjim od 75% prosjeka Republike Hrvatske. Kategorizacijom svih jedinica lokalne i područne samouprave prema indeksu razvijenosti željela se postići harmonizacija sustava vođenja politike regionalnoga razvoja. Međutim, istaknuo je kako je ocjenjivanje i razvrstavanje prema indeksu razvijenosti potvrdilo da postoji značajan broj jedinica na području posebne državne skrbi koje prema vrijednosti indeksa ne udovoljavaju kriterijima za stjecanje statusa potpomognutih područja, odnosno čiji je stupanj razvijenosti veći od onog koje propisuje Zakon o regionalnom razvoju Republike Hrvatske kao uvjet za stjecanje statusa potpomognutog područja. Stoga se sada ovim Zakonom predlaže: usklađivanje razine poreznih olakšica i pomoći na područjima posebne državne skrbi s njihovim stupnjem razvijenosti mjerenim indeksom razvijenosti, postupno smanjenje razine potpora za jedinice lokalne samouprave koje ne udovoljavaju kriterijima za stjecanje statusa potpomognutih područja zbog njihove lakše prilagodbe novom Zakonu o regionalnom razvoju Republike Hrvatske uz istovremeni prestanak važenja Zakona o područjima posebne državne skrbi i ukidanje onih olakšica i pomoći za koje je procijenjeno da nisu polučile očekivani učinak, odnosno za koja u proteklom razdoblju nisu bila osigurana sredstva za njihovu provedbu, niti će biti dovoljno sredstava u narednom razdoblju.
Nakon uvodnog obrazloženja predstavnika resornog ministarstva većina članova Odbora je podržala donošenje ovoga Zakona i nije se protivila prijedlogu predlagatelja da se isti donese po hitnom postupku. Međutim, u raspravi je postavljeno, prije svega, pitanje ukupnog financijskog efekta, odnosno ušteda za državni proračun. Tako neki članovi Odbora ocjenjuju da mjere koje se ovim Zakonom predlažu nisu dobre, a uštede koje će se postići su relativno male, te da mnoge jedinice lokalne samouprave na područjima posebne državne skrbi neće moći opstati primjenom mjera iz ovoga Zakona. Isto tako je izneseno mišljenje da je zadržavanje indeksa razvijenosti iz 2010. godine i njegova razrada upitna, bez obzira što se radi o prijelaznom razdoblju. U raspravi je upozoreno, da iako će se predloženim mjerama omogućiti lakša prilagodba jedinica lokalne samouprave koje ne udovoljavaju kriterijima za stjecanje potpomognutih područja na novi Zakon o regionalnom razvoju Republike Hrvatske, ipak treba ravnomjerno pristupiti primjeni indeksa razvijenosti za one jedinice lokalne samouprave koje nisu u sustavu. Isto tako je izneseno mišljenje da postoji velika razlika u regionalnom razvoju te da o neujednačenosti u razvoju pojedinih jedinica lokalne samouprave brigu moraju voditi same te jedinice.
Nakon provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora je većinom glasova ( 8 glasova“za“ i 2 glasa „protiv“ ) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama Zakona o područjima posebne državne skrbi
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ I FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dipl. oec.
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o obnovi i razvoju Grada Vukovara, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 522
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 20. sjednici održanoj 20. studenog 2013. Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o obnovi i razvoju Grada Vukovara, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 14. studenog 2013. godine.
Raspravu o Prijedlogu navedenog Zakona Odbor je proveo u svojstvu matičnog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 101. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Predstavnik predlagatelja je u uvodnom izlaganju istaknuo da je jedna od poticajnih mjera u Zakonu o obnovi i razvoju Grada Vukovara bila i porezna olakšica kod plaćanja poreza na dobit za porezne obveznike koji obavljaju djelatnost na području grada Vukovara. Istaknuo je nadalje da je daljnjim izmjenama navedenog Zakona bilo određeno da je primjena olakšice kod plaćanja poreza na dobit za porezne obveznike koji obavljaju djelatnost na području Grada Vukovara izmijenjena na način da iznos oslobođenja od plaćanja poreza na dobit ne može biti veći od iznosa utvrđenog u pravilima Europske unije o potporama male vrijednosti. Stoga se sada predloženim Zakonom navedena mjera briše iz Zakona o obnovi i razvoju Grada Vukovara i prenosi u Zakon o porezu na dobit uz poštivanje uvjeta i kriterija utvrđenih pravilima o potporama male vrijednosti (maksimalno oslobođenje u iznosu od 200.000 eura tijekom bilo kojeg razdoblja od tri fiskalne godine).
Nakon uvodnog obrazloženja predstavnika resornog ministarstva većina članova Odbora je podržala donošenje ovoga Zakona, kao i prijedlog predlagatelja da se isti donese po hitnom postupku. Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora većinom je glasova (8 glasova“za“ i 2 suzdržana glasa) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjeni Zakona o obnovi i razvoju Grada Vukovara
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ I FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dipl. oec.
19. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o uspostavi institucionalnog okvira za korištenje strukturnih instrumenata Europske unije u Republici Hrvatskoj, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 504
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 19. sjednici, održanoj 14. studenog 2013. godine Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o uspostavi institucionalnog okvira za korištenje strukturnih instrumenata Europske unije u Republici Hrvatskoj, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 7. studenog 2013. godine.
Raspravu o Prijedlogu navedenog Zakona Odbor je proveo u svojstvu matičnog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 101. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju predstavnica predlagatelja je istaknula da će izmjene i dopune navedenog Zakona omogućiti unapređenje Sustava upravljanja i kontrole korištenja sredstava, osigurati veću fleksibilnost u radu tijela Sustava te ubrzati i pojednostaviti postupak donošenja potrebnih akata. Naime, predlaže se da dosadašnji pravilnici postaju smjernice,osim pravilnika o prihvatljivosti izdataka, te da u cilju izbjegavanja dvostrukog planiranja,izdatke iz projekata u prioritetnoj osi Tehničke pomoći, planira svako tijelo sustava posebno.
Nakon uvodnog obrazloženja predstavnice resornog ministarstva članovi Odbora su podržali donošenje ovoga Zakona kao i prijedlog da se isti donese po hitnom postupku.U raspravi je izneseno mišljenje da se, osim dvije ključne izmjene, većina odredaba ovoga Zakona odnosi na jezična i nomotehnička usklađenja sa Eu regulativom te da treba voditi računa da to bude na odgovarajući način i napravljeno, jer u protivnom može doći do negativnih posljedica. U raspravi je nadalje izražena bojazan, da u planiranoj fiskalnoj politici 2014.-2016. god., neće biti dovoljno sredstava za dovršetak započetih projekata te da će financiranje nekih projekta biti prebačeno na jedinice lokalne samouprave a koje neće imati fiskalnih kapaciteta za realizaciju istih bez pomoći države. Istaknuto je i to da bi bilo dobro da resorno ministarstvo, u provedbi pravilnika koji se odnosi na prihvatljivost izdataka, pruži pomoć i da upute jedinicama lokalne samouprave kako bi se mogle što bolje pripremiti za tu proceduru. Isto tako u raspravi je skrenuta pozornost i na dugotrajne žalbene postupke u javnoj nabavi koji blokiraju provedbu konkretnih projekata. Također je izneseno mišljenje kako predfinanciranje pojedinih projekata nije u pravilnicima do kraja riješeno i da bi u tom dijelu moglo biti problema za jedinice lokalne samouprave.
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora jednoglasno je ( 9 glasova“za“ ) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o izmjenama i dopunama Zakona o uspostavi institucionalnog okvira za korištenje strukturnih instrumenata Europske unije u Republici Hrvatskoj
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ I FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dipl. oec.
18. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije u vezi s Nacionalnim programom za Hrvatsku u okviru programa IPA- komponenta Pomoć u tranziciji i jačanje institucija za 2012. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 483
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 18. sjednici, održanoj 16. listopada 2013. godine Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije u vezi s Nacionalnim programom za Hrvatsku u okviru programa IPA - komponenta Pomoć u tranziciji i jačanje institucija za 2012. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 26. rujna 2013. godine.
Raspravu o Prijedlogu navedenog Zakona Odbor je proveo u svojstvu matičnog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 101. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja je istaknuo da se predmetnim Sporazumom o financiranju uređuju uvjeti potrebni za isporuku pomoći Europske unije, pravila i postupci u vezi s isplatom vezanom uz ovu pomoć, kao i uvjeti pod kojima će se tom pomoći upravljati. Istaknuo je također da ukupna vrijednost Programa iznosi za 2012. godinu 370.350.567 kuna. Vrijednost koja je predviđena darovnicom Europske unije Republici Hrvatskoj iznosi 267.028.905 kuna, dok će ostatak iznosa osigurati tijela državne uprave u svojim proračunima. Ukupna vrijednost sufinanciranja iznosi 103.321.662 kuna.
Nakon uvodnog obrazloženja predstavnika predlagatelja članovi Odbora su podržali donošenje ovoga Zakona kao i prijedlog da se isti donese po hitnom postupku budući se potvrđivanjem Sporazuma o financiranju stvara temelj za bespovratno korištenje financijskih sredstava za provedbu projekta u sklopu programa IPA komponenta - Pomoć u tranziciji i jačanje institucija za 2012. godinu
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora jednoglasno je ( 9 glasova “za”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije u vezi s Nacionalnim programom za Hrvatsku u okviru programa IPA- komponenta Pomoć u tranziciji i jačanje institucija za 2012. godinu
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ I FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dipl. oec.
16. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na Program prekogranične suradnje Hrvatska-Bosna i Hercegovina u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2012. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 462
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 16. sjednici, održanoj 17. rujna 2013 godine, Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na Program prekogranične suradnje Hrvatska-Bosna i Hercegovina u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2012. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 5. rujna 2013. godine.
Raspravu o Prijedlogu navedenog Zakona Odbor je proveo u svojstvu matičnog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 101. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja je istaknuo da ovaj Sporazum predstavlja sporazum standardnog sadržaja i oblika na temelju kojeg se mogu primiti sredstva za projekte, kakav Europska komisija obično sklapa s državama primateljicama pomoći Europske unije. Također je naveo da ukupna vrijednost Programa u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2012. godinu iznosi 17.647.058,70 kuna (2.352.941,16 eura), od čega je za Republiku Hrvatsku predviđeno 8.823.529,35 kuna (1.176.470,58 eura). Vrijednost koja je predviđena darovnicom Europske unije Republici Hrvatskoj iznosi 7.500.000,00 kuna (1.000.000,00 eura), dok će se ostatak iznosa osigurati od strane krajnjih korisnika projekata u sklopu Programa i u državnom proračunu Republike Hrvatske na poziciji Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije. Ukupna vrijednost sufinanciranja iznosi 1.323.529,35 kuna (176.470,58 eura) od čega Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije osigurava 132.352,95 kuna (17.647,06 eura).
Nakon uvodnog obrazloženja predstavnika predlagatelja članovi Odbora su podržali donošenje ovoga Zakona kao i prijedlog da se isti donese po hitnom postupku budući se potvrđivanjem Sporazuma o financiranju stvara pravni temelj za bespovratno korištenje financijskih sredstava za projekte pomoći Programa.
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora jednoglasno je ( 9 glasova “za”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na Program prekogranične suradnje Hrvatska-Bosna i Hercegovina u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2012. godinu
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ I
FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dipl. oec. - ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na Program prekogranične suradnje Hrvatska-Bosna i Hercegovina u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2013. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 465
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 16. sjednici, održanoj 17. rujna 2013 godine, Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na Program prekogranične suradnje Hrvatska-Bosna i Hecegovina u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2013. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 5. rujna 2013. godine.
Raspravu o Prijedlogu navedenog Zakona Odbor je proveo u svojstvu matičnog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 101. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja je, obrazlažući glavne ciljeve navedenog Programa prekogranične suradnje, istaknuo da se oni odnose na podupiranje razvoja prekograničnih mreža i partnerstva te razvoj zajedničkih prekograničnih djelovanja kako bi se revitaliziralo gospodarstvo, zaštitila priroda i okoliš te povećala socijalna kohezija programskog područja. Također je iznio da je ukupna vrijednost Programa u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2013. godinu iznosi 17.647.058,70 kuna (2.352.941,16 eura), od čega je za Republiku Hrvatsku predviđeno 8.823.529,35 kuna (1.176.470,58 eura). Vrijednost koja je predviđena darovnicom Europske unije Republici Hrvatskoj iznosi 7.500.000,00 kuna (1.000.000,00 eura), dok će se ostatak iznosa osigurati od strane krajnjih korisnika projekata u sklopu Programa i u državnom proračunu Republike Hrvatske na poziciji Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije. Ukupna vrijednost sufinanciranja iznosi 1.323.529,35 kuna (176.470,58 eura) od čega Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije osigurava 132.352,95 kuna (17.647,06 eura).
Nakon uvodnog obrazloženja predstavnika predlagatelja članovi Odbora su podržali donošenje ovoga Zakona kao i prijedlog da se isti donese po hitnom postupku budući se potvrđivanjem Sporazuma o financiranju stvara pravni temelj za bespovratno korištenje financijskih sredstava za projekte pomoći Programa
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora jednoglasno je ( 9 glasova “za”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na Program prekogranične suradnje Hrvatska - Bosna i Hercegovina u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2013. godinu
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ I
FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dipl. oec. - ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na Program prekogranične suradnje Hrvatska-Crna Gora u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2013. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 464
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 16. sjednici, održanoj 17. rujna 2013 godine, Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na Program prekogranične suradnje Hrvatska-Crna Gora u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2013. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 5. rujna 2013. godine.
Raspravu o Prijedlogu navedenog Zakona Odbor je proveo u svojstvu matičnog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 101. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja se posebno osvrnuo na iznos sredstava potrebnih za provedu ovoga Zakona te je naveo da je ukupna vrijednost Programa u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2013. godinu iznosi 8.991.180,00 kuna (1.198.824,00 eura), od čega je za Republiku Hrvatsku predviđeno 4.495.590,00 kuna (599.412,00 eura). Vrijednost koja je predviđena darovnicom Europske unije Republici Hrvatskoj iznosi 3.750.000,00kuna (500.000,00 eura), dok će se ostatak iznosa osigurati od strane krajnjih korisnika projekata u sklopu Programa i u državnom proračunu Republike Hrvatske na poziciji Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije. Ukupna vrijednost sufinanciranja iznosi 745.590,00 kuna (99.412,00 eura) od čega Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije osigurava 150.000,00 kuna (20.000,00 eura).
Nakon uvodnog obrazloženja predstavnika predlagatelja članovi Odbora su podržali donošenje ovoga Zakona kao i prijedlog da se isti donese po hitnom postupku budući će njegovo donošenje pokrenuti provedbu projekata koji će navedenim Sporazumom biti financirani.
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora jednoglasno je ( 9 glasova “za”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na Program prekogranične suradnje Hrvatska - Crna Gora u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2013. godinu
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ I
FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dipl. oec. - ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na Program prekogranične suradnje Hrvatska-Crna Gora u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2012. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 460
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 16. sjednici, održanoj 17. rujna 2013 godine, Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na Program prekogranične suradnje Hrvatska-Crna Gora u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2012. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 5. rujna 2013. godine.
Raspravu o Prijedlogu navedenog Zakona Odbor je proveo u svojstvu matičnog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 101. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja je istaknuo da ukupna vrijednost Programa u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2012. godinu iznosi 8.991.180,00 kuna (1.198.824,00 eura), od čega je za Republiku Hrvatsku predviđeno 4.495.590,00 kuna (599.412,00 eura). Predstavnik predlagatelja je nadalje naveo da vrijednost koja je predviđena darovnicom Europske unije Republici Hrvatskoj iznosi 3.750.000,00kuna (500.000,00 eura), dok će se ostatak iznosa osigurati od strane krajnjih korisnika projekata u sklopu Programa i u državnom proračunu Republike Hrvatske na poziciji Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije. Ukupna vrijednost sufinanciranja iznosi 745.590,00 kuna (99.412,00 eura) od čega Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije osigurava 150.000,00 kuna (20.000,00 eura).
Nakon uvodnog obrazloženja predstavnika predlagatelja članovi Odbora su podržali donošenje ovoga Zakona kao i prijedlog da se isti donese po hitnom postupku budući se potvrđivanjem Sporazuma o financiranju stvara pravni temelj za bespovratno korištenje financijskih sredstava za projekte pomoći Programa.
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora jednoglasno je ( 9 glasova “za”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na Program prekogranične suradnje Hrvatska-Crna Gora u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2012. godinu
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ I
FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dipl. oec. - ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na Program prekogranične suradnje Hrvatska-Srbija u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2012. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 463
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 16. sjednici, održanoj 17. rujna 2013 godine, Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na Program prekogranične suradnje Hrvatska-Srbija u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2012. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 5. rujna 2013. godine.
Raspravu o Prijedlogu navedenog Zakona Odbor je proveo u svojstvu matičnog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 101. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Predstavnik predlagatelja je u uvodnom izlaganju istaknuo da ukupna vrijednost Programa u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2012. godinu iznosi 17.647.065,00 kuna (2.352.942,00 eura), od čega je za Republiku Hrvatsku predviđeno 8.823.532,50 kuna (1.176.471,00 eura). Vrijednost koja je predviđena darovnicom Europske unije Republici Hrvatskoj iznosi 7.500.000,00 kuna (1.000.000,00 eura), dok će se ostatak iznosa osigurati od strane krajnjih korisnika projekata u sklopu Programa i u državnom proračunu Republike Hrvatske na poziciji Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije. Ukupna vrijednost sufinanciranja iznosi 1.323.532,50 kuna (176.471,00 eura) od čega Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije osigurava 132.352,50 kuna (17.647,00 eura).
Nakon uvodnog obrazloženja predstavnika predlagatelja članovi Odbora su podržali donošenje ovoga Zakona kao i prijedlog da se isti donese po hitnom postupku budući se potvrđivanjem Sporazuma o financiranju stvara pravni temelj za bespovratno korištenje financijskih sredstava za projekte pomoći Programa.Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora jednoglasno je ( 9 glasova “za”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na Program prekogranične suradnje Hrvatska-Srbija u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2012. godinu
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ I
FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dipl. oec. - ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na Program prekogranične suradnje Hrvatska-Srbija u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2013. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 461
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 16. sjednici, održanoj 17. rujna 2013 godine, Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na Program prekogranične suradnje Hrvatska-Srbija u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2013. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 5. rujna 2013. godine.
Raspravu o Prijedlogu navedenog Zakona Odbor je proveo u svojstvu matičnog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 101. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja je iznio da ukupna vrijednost Programa u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2013. godinu iznosi 17.647.065,00 kuna (2.352.942,00 eura), od čega je za Republiku Hrvatsku predviđeno 8.823.532,50 kuna (1.176.471,00 eura). Istaknuo je nadalje da vrijednost koja je predviđena darovnicom Europske unije Republici Hrvatskoj iznosi 7.500.000,00 kuna (1.000.000,00 eura), dok će se ostatak iznosa osigurati od strane krajnjih korisnika projekata u sklopu Programa i u državnom proračunu Republike Hrvatske na poziciji Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije. Ukupna vrijednost sufinanciranja iznosi 1.323.532,50 kuna (176.471,00 eura) od čega je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije osigurava 132.352,50 kuna (17.647,00 eura).Nakon uvodnog obrazloženja predstavnika predlagatelja članovi Odbora su podržali donošenje ovoga Zakona kao i prijedlog da se isti donese po hitnom postupku budući će njegovo donošenje pokrenuti provedbu projekata koji će navedenim Sporazumom biti financirani.
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora jednoglasno je ( 9 glasova “za”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije koji se odnosi na Program prekogranične suradnje Hrvatska-Srbija u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2013. godinu
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ I
FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dipl. oec. - ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o provedbi Uredbe Europske unije o europskim fondovima poduzetničkog kapitala, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. br. 448
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 16. sjednici, održanoj 17. rujna 2013 godine, Prijedlog zakona o provedbi Uredbe Europske unije o europskim fondovima poduzetničkog kapitala, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 18. srpnja 2013. godine.
Raspravu o Prijedlogu navedenog Zakona Odbor je proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju je predstavnik predlagatelja istaknuo da se ovim Prijedlogom usvajaju odredbe uredbe EU br. 345/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. travnja 2013. o europskim fondovima poduzetničkog kapitala kojima se utvrđuje nadležno tijelo za provedbu, Uredbe, njegov djelokrug rada i ovlasti te određuju prekršajne odredbe.
Nakon uvodnog obrazloženja predstavnika predlagatelja Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora jednoglasno je ( 9 glasova “za”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o provedbi Uredbe Europske unije o europskim fondovima poduzetničkog kapitala
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ I
FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dipl. oec. - ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o provedbi Uredbe Europske unije o europskim fondovima socijalnog poduzetništva, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. br. 449
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 16. sjednici, održanoj 17. rujna 2013 godine, Prijedlog zakona o provedbi Uredbe Europske unije o europskim fondovima socijalnog poduzetništva, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 18. srpnja 2013. godine.
Raspravu o Prijedlogu navedenog Zakona Odbor je proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju, predstavnik predlagatelja je istaknuo da se ovim Zakonom omogućuje usvajanje odredaba Uredbe (EU) br. 346/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. travnja 2013. godine o europskim fondovima socijalnog poduzetništva, te da se radi o usklađenju hrvatskog zakonodavstva s propisima Europske unije u području alternativnih investicijskih fondova.Nakon uvodnog obrazloženja, u raspravi koja je uslijedila, ocijenjeno je kako će, temeljem odredaba ovoga Zakona, u provedbi Uredbe br. 346/2013 (EU), Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga, kao nadležno tijelo, imati izraženiju brigu o socijalnoj dimenziji u poticanju poduzetništva.
Na temelju provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora jednoglasno je ( 9 glasova “za”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o provedbi Uredbe Europske unije o europskim fondovima socijalnog poduzetništva
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ I
FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dipl. oec.
15. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu godišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu i Prijedlogu godišnjeg izvještaja o primjeni fiskalnih pravila za 2012.godinu
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 15. sjednici, održanoj 10. i 13. lipnja 2013. godine, Prijedlog godišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu i Prijedlog godišnjeg izvještaja o primjeni fiskalnih pravila za 2012. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 16. svibnja 2013. godine.
Odbor je, sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravu o navedenim Prijedlozima proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
U uvodnom izlaganju je predstavnik Ministarstva financijaja, u ime predlagatelja, istaknuo kako je bruto domaći proizvod zabilježio realno međugodišnje smanjenje od 2,0%, a da su ukupni prihodi državnog proračuna u 2012. godini ostvareni u iznosu od 109,98 milijardi kuna što je 0,5% manje u odnosu na plan ali 2,3 % veći u odnosu na prethodnu godinu. Predstavnica Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, obrazlažući dio Godišnjeg izvještaja koji se odnosi na razdjel 061, je istakula da su 2012. godine na razini Ministarstva izvršene dodatne uštede od cca 113 milijuna kuna. Iskorištenost sredstava pomoći iz pretpristupnih programa EU, nije bila zadovoljavajuća zbog nepripremljenih projekata u prethodnim razdobljima.
U raspravi koja je uslijedila istaknuto da je iz Izvještaja vidljivo kako je 2012. godine došlo do daljnjeg proračunskog rasterećenja gospodarstva. Naime mjere koje su poduzimane odnosile su se na prebacivanje poreznog tereta s rada na potrošnju a u cilju stvaranja preduvjeta za podizanje konkurentnost gospodarstva. Izneseno je mišljenje da makroekonomski pokazatelji ukazuju kako je u 2012. godini bila pozitivna robna i platna bilanca a da je na rashodovnoj strani proračuna, primjenom mjera racionalizacije, omogućeno osiguranje dostatnih sredstava za zadržavanje razine ostvarenog deficita. Također je ukazano da je pozitivno to što su postignute ukupne uštede u Ministrastvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije od cca 10%. Međutim, manje izvršenje planiranih proračunskih sredstava kod pojedinih programa prekogranične suradnje nije dobro te je skrenuta pozornost na potrebu intenzivnijih aktivnosti resornog ministarstva u tom dijelu, kao i na pomoći lokalnoj zajednici pri izradi kvalitetnijih projekata za korištenje EU sredstava.
Nakon provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora jednoglasno je (8 glasova “za”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese:
- Godišnji izvještaj o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu i sljedeće odluke:
-Odluku o davanju suglasnosti na Godišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Hrvatskih voda za 2012. godinu;
-Odluku o davanju suglasnosti na Godišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2012. godinu;
-Odluku o davanju suglasnosti na Godišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Hrvatskih cesta za 2012. godinu;
-Odluku o davanju suglasnosti na Godišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka za 2012. godinu;
-Odluku o davanju suglasnosti na Godišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Agencije za upravljanje državnom imovinom za 2012. godinu;
-Godišnji izvještaj o primjeni fiskalnih pravila za 2012. godinuZa izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ I FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec,dipl.oec
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o obavljenoj reviziji Godišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 15 sjednici, održanoj 10. i 13. lipnja 2013. godine, Izvješće o obavljenoj reviziji Godišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Državni ured za reviziju, aktom od 28. svibnja 2013. godine.
Odbor je, sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravu o navedenom Izvješću proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
U uvodnom izlaganju zamjenik glavnog državnog revizora naveo je ciljeve i područja revizije, obrazložio provjeru izvršenja naloga i preporuka revizije za 2011.godinu te pojasnio izraženo uvjetno mišljenje o Godišnjem izvještaju za 2012. godinu Nakon uvodnog izlaganja, u raspravi je izneseno mišljenje da, iako se radi o uvjetnom mišljenju Državnog ureda za reviziju, u ovom Godišnjem izvještaju o izvršavanju Državnog proračuna je vidljiva određena viša kvalitativna razina. Naime, istaknuto je da se u 2012. godini nastavlja poboljšanje procesa proračunskog planiranja i izvršavanja državnog proračuna, nastavlja se izrada započetih strateških planova a proračunski programi se povezuju s ciljevima iz strateških planova.
Nakon provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora jednoglasno je ( 8 glasova “za”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći
Zaključak
Prihvaća se Izvješće o obavljenoj reviziji Godišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ I FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec,dipl.oec
14. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske, Europske komisije i Zajedničkog upravljačkog tijela sa sjedištem u Francuskoj o integraciji sredstava iz Instrumenta pretpristupne pomoći u okviru Programa transnacionalne suradnje Mediteran za pomoć iz Europskog fonda za regionalni razvoj u sklopu cilja Europska teritorijalna suradnja, s Konačnim prijedlogom zakona, PZ br. 350
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 14. sjednici, održanoj 17. travnja 2013. godine Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske, Europske komisije i Zajedničkog upravljačkog tijela sa sjedištem u Francuskoj o integraciji sredstava iz Instrumenta pretpristupne pomoći u okviru Programa transnacionalne suradnje Mediteran za pomoć iz Europskog fonda za regionalni razvoj u sklopu cilja Europska teritorijalna suradnja, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 11. travnja 2013. godine.
Raspravu o Prijedlogu navedenog Zakona Odbor je proveo u svojstvu matičnog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 88. a Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Uvodno izlaganje iznijela je predstavnica Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije te je istaknula da je cilj Programa je poboljšati teritorijalni, ekonomski i društveni proces integracije u području Mediterana i doprinijeti koheziji, stabilnosti i konkurentnosti područja kroz razvoj transnacionalnih partnerstava i zajedničkog djelovanja na pitanjima od strateškog značaja.
U svom uvodnom izlaganju predstavnica resornog Ministarstva je iznijela i to da se, najviši iznos pomoći IPA u sklopu Programa Mediteran za godine 2010.-2013. izračunat s obzirom na prihvatljive javne izdatke, utvrđuje u visini od 5.446.395,00 eura.
Troškovi sufinanciranja koje osigurava Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije ulazit će u redovna proračunska sredstva Ministarstva u 2013., u iznosu od 110.000,00 kuna.
Nakon uvodnog izlaganja predstavnice predlagatelja Odbor za regionalni razvoj i fondove europske unije Hrvatskoga sabora jednoglasno je (7 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske, Europske komisije i Zajedničkog upravljačkog tijela sa sjedištem u Francuskoj o integraciji sredstava iz Instrumenta pretpristupne pomoći u okviru Programa transnacionalne suradnje Mediteran za pomoć iz Europskog fonda za regionalni razvoj u sklopu cilja Europska teritorijalna suradnja
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ I
FONDOVE EUROPSKE UNIJEDragica Zgrebec, dipl. oec.
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske, Europske komisije i Upravljačkog tijela sa sjedištem u Mađarskoj o integraciji sredstava iz Instrumenta pretpristupne pomoći u okviru Programa transnacionalne suradnje Jugoistočna Europa za pomoć iz Europskog fonda za regionalni razvoj u sklopu cilja Europska teritorijalna suradnja, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 349
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 14. sjednici, održanoj 17. travnja 2013. godine Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske, Europske komisije i Upravljačkog tijela sa sjedištem u Mađarskoj o integraciji sredstava iz Instrumenta pretpristupne pomoći u okviru Programa transnacionalne suradnje Jugoistočna Europa za pomoć iz Europskog fonda za regionalni razvoj u sklopu cilja Europska teritorijalna suradnja, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 11. travnja 2013. godine.
Raspravu o Prijedlogu navedenog Zakona Odbor je proveo u svojstvu matičnog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 88. a Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Uvodno izlaganje iznijela je predstavnica Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije te je istaknula da je cilj Programa je poboljšati teritorijalni, ekonomski i društveni proces integracije u Jugoistočnoj Europi i doprinijeti koheziji, stabilnosti i konkurentnosti područja kroz razvoj transnacionalnih partnerstava i zajedničkog djelovanja na pitanjima od strateškog značaja. Iznijela je nadalje da se najviši iznos pomoći IPA u sklopu programa Jugoistočna Europa za godine 2010.-2013., izračunat s obzirom na prihvatljive javne izdatke, utvrđuje u visini od 16.500.000,00 eura. Troškovi sufinanciranja koje osigurava Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije ulazit će u redovna proračunska sredstva Ministarstva u 2013. i 2014., u iznosu od 290.000,00 kuna u državnom proračunu Republike Hrvatske za 2013. godinu i u iznosu od 110.000,00 kuna u državnom proračunu Republike Hrvatske za 2014. godinu.Nakon uvodnog izlaganja predstavnika predlagatelja Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora jednoglasno je (7 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske, Europske komisije i Upravljačkog tijela sa sjedištem u Mađarskoj o integraciji sredstava iz Instrumenta pretpristupne pomoći u okviru Programa transnacionalne suradnje Jugoistočna Europa za pomoć iz Europskog fonda za regionalni razvoj u sklopu cilja Europska teritorijalna suradnja
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ I
FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dipl. oec.
13. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Konačnom prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu, P.Z. br. 330
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 13. sjednici, održanoj 9. travnja 2013. godine. Konačni prijedlog zakona o izmjeni Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. ožujka 2013. godine.
Raspravu o navedenom Konačnom prijedlogu zakona, Odbor je, proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Predstavnik Ministarstva financija je u uvodnom izlaganju istaknuo da se zbog smanjenja državnog proračuna mijenja iznos do kojeg se Vlada Republike Hrvatske može zaduživati na inozemnom i domaćem tržištu novca i kapitala.
Nakon uvodnog obrazloženja predstavnika Ministarstva financija, Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora je bez rasprave većinom glasova (5 glasova «za» i 2 glasa «protiv») odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o izmjeni Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONANI RAZVOJ I
FONDOVE EUROPSKE UNIJEDragica Zgrebec, dipl. oec
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o obnovi, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 327
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 13. sjednici, održanoj 9. travnja 2013 godine Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o obnovi, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 21. ožujka 2013. godine.
Raspravu o navedenom Konačnom prijedlogu zakona Odbor je, sukladno odredbi čl. 88. a Poslovnika Hrvatskoga sabora, proveo u svojstvu matičnog radnog tijela.
Predstavnik predlagatelja je, obrazlažući razloge zbog kojih ovaj Zakon treba donijeti, istaknuo da se ovaj Zakon usklađuje sa Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o ustrojstvu i djelokrugu ministarstava i drugih središnjih tijela državne uprave kojim je ustrojen Državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje. Istaknuo je nadalje da će ovaj Zakon omogućiti da se poduzimanjem adekvatnih mjera i aktivnosti pospješi održivi povratak u prijeratna prebivališta, kao i trajno stambeno zbrinjavanje korisnika obnove.
Nakon uvodnog izlaganja predstavnika predlagatelja većina članova Odbora je podržala donošenje ovoga Zakona i nije se protivila prijedlogu predlagatelja da se isti donese po hitnom postupku.
U raspravi o navedenom Zakonu je postavljeno pitanje o tome kad i kako se planira početak rada Državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje, budući da u Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu za tu namjenu nisu predviđena sredstva.
Međutim, u daljnoj raspravi je od strane predstavnika resornog ministarstva istaknuto da će se sredstva za rad Državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje osigurati kroz podnošenje amandmana Vlade Republike Hrvatske na Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu.
Na temelju provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora je većinom glasova (5 glasova “za” 1 glas “protiv” i 1 glas “suzdržan”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o izmjenama Zakona o obnovi
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ I
FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dip. oec. - ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o područjima posebne državne skrbi, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 325
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 13. sjednici, održanoj 9. travnja 2013 godine Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o područjima posebne državne skrbi, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 21. ožujka 2013. godine.
Odbor je proveo objedinjenu raspravu o: Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o područjima posebne državne skrbi, s Konačnim prijedlogom zakona, Prijedlogu zakona o dopuni Zakona o područjima posebne državne skrbi predlagatelja Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu i Prijedlogu zakona o dopuni Zakona o područjima posebne državne skrbi predlagatelja zastupnika Mladena Novaka.
Raspravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o područjima posebne državne skrbi, s Konačnim prijedlogom zakona Odbor je, sukladno odredbi čl. 88. a Poslovnika Hrvatskoga sabora, proveo u svojstvu matičnog radnog tijela.
Predstavnik predlagatelja je, obrazlažući osnovna pitanja koja se trebaju urediti ovim Zakonom, istaknuo da se istim usklađuje Zakon o područjima posebne državne skrbi sa Zakonom o ustrojstvu i djelokrugun ministarstava i drugih središnjih tijela državne uprave. Takoder je naveo da će predloženi Zakonom omogućiti racionalnije korištenje sredstava državnog proračuna Republike Hrvatske i imovine u državnom vlasništvu te učinkovitije planiranje i kontrolu uvjeta korištenja stambenog fonda u državnom vlasništvu, naplatu najamnine, održavanje stambenog fonda te kontrolu provedbe mjera stambenog zbrinjavanja.
Nakon uvodnog izlaganja predstavnika predlagatelja većina članova Odbora je podržala donošenje ovoga Zakona, i nije se protivila prijedlogu predlagatelja da se isti donese po hitnom postupku.
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora je većinom glasova (5 glasova “za” 1 glas “protiv” i 1 glas “suzdržan”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o izmjenama i dopunama Zakona o područjima posebne državne skrb
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ I
FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dip. oec - ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o dopuni Zakona o područjima posebne državne skrbi, P. Z. br. 274
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 13. sjednici, održanoj 9. travnja 2013 godine Prijedlog zakona o dopuni Zakona o područjima posebne državne skrbi koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu, aktom od 4. veljače 2013. godine.
Odbor je proveo objedinjenu raspravu o: Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o područjima posebne državne skrbi, s Konačnim prijedlogom zakona, Prijedlogu zakona o dopuni Zakona o područjima posebne državne skrbi predlagatelja Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu i Prijedlogu zakona o dopuni Zakona o područjima posebne državne skrbi predlagatelja zastupnika Mladena Novaka.Raspravu o Prijedlogu zakona o dopuni Zakona o područjima posebne državne skrbi koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu, Odbor je, sukladno odredbi čl. 88. a Poslovnika Hrvatskoga sabora, proveo u svojstvu matičnog radnog tijela.
Odbor je raspolagao pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske o navedenom Prijedlogu zakona u kojem predlaže Hrvatskome saboru da isti ne prihvati jer nije suglasna da se naselie Gaćelezi u sastavu Grada Vodica uvrsti u drugu skupinu područja posebne državne skrbi.Uvodno izlaganje je, u ime predlagatelja, iznio zastupnik Zoran Vinković, predsjednik Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu. Navodeći razloge zbog kojih ovaj Prijedlog zakona treba prihvatiti, predsjednik Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je istaknuo da je naselje Gaćelezi pretrpilo velika razaranja imovine i progon stanovništva te da mu, kao i drugim naseljima Grada Vodica, a koja imaju status područja posebne državne skrbi, taj status isto pripada kako bi moglo koristiti sve poticajne mjere za obnovu i razvitak.
Obrazlažući mišljenje Vlade Republike Hrvatske, predstavnik Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije je istaknuo da naselje Gaćelezi nije bilo okupirano tijekom Domovinskog rata, već je bilo na popisu kriznih naselja u kojima je došlo do razaranja imovine i progonstva stanovništva a ti razlozi nisu bili uvjeti za uvrštavanje naselja u područja posebne državne skrbiU raspravi koja je uslijedila izneseno je mišljenje kako je kod donošenja Zakona o područjima posebne državne skrbi 2008. godine trebalo preciznije odrediti koji su gradovi, općine i naselja tijekom Domovinskog rata bili okupirani, odnosno pojasniti pojmove “okupirana područja” i “krizna područja”. U daljnoj raspravi neki članovi Odbora su izrazili nezadovoljstvo što Vlada Republike Hrvatske u svom mišljenju o ovom zakonskom prijedlogu u potpunosti i do kraja primjenjuje zakonske kriterije kad se radi o područjima posebne državne skrbi. Međutim, kad je predložena dopuna Zakona o brdsko-planinskim područjima kojom se omogućava da grad Novi Vinodolski dobije status brdsko-planinskog područja, zakonski kriterij (broj stanovnika) se u mišljenju Vlade ne primjenjuje. U raspravi je nadalje izneseno mišljenje kako bi bilo dobro da se razmisli o cjelovitoj reviziji Zakona o područjima posebne državne skrbi i Zakona o brdsko-planinskim područjima.
Na temelju provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora je većinom glasova (5 glasova “za” i 2 glasa “protiv”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedećiZaključak
Ne prihvaća se Prijedlog zakona o dopuni Zakona o područjima posebne državne skrbi koji je predložio Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu iz razloga navedenih u mišljenju Vlade Republike Hrvatske.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ I
FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dip. oec - ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o dopuni Zakona o područjima posebne državne skrbi, P. Z. br. 296
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 13. sjednici, održanoj 9. travnja 2013 godine Prijedlog zakona o dopuni Zakona o područjima posebne državne skrbi koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Mladen Novak zastupnik u Hrvatskom saboru aktom od 22. veljače 2013. godine.
Odbor je proveo objedinjenu raspravu o: Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o područjima posebne državne skrbi, s Konačnim prijedlogom zakona, Prijedlogu zakona o dopuni Zakona o područjima posebne državne skrbi predlagatelja Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu i Prijedlogu zakona o dopuni Zakona o područjima posebne državne skrbi predlagatelja zastupnika Mladena Novaka.
O Prijedlogu zakona o dopuni Zakona o područjima posebne državne skrbi koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio zastupnik Mladen Novak, Odbor je, sukladno odredbi čl. 88. a Poslovnika Hrvatskoga sabora, proveo raspravu u svojstvu matičnog radnog tijela.
Odbor je raspolagao pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske o navedenom Prijedlogu zakona u kojem predlaže Hrvatskome saboru da isti ne prihvati, jer nije suglasna da se naselie Komarevo u sastavu Grada Siska uvrsti u drugu skupinu područja posebne državne skrbi.
Uvodno izlaganje iznio je predlagatelj zastupnik Mladen Novak u kojem je istaknuo da je naselje Komarevo za cijelo vrijeme trajanja Domovinskog rata bilo na liniji razdvajanja, s time da su objekti u naselju bili, zbog konfiguracije terena, neprestano izloženi ratnim djelovanjima. Svo poljoprivredno zemljište je bilo nedostupno, a i danas je većim dijelom kontaminirano minsko-eksplozivnim sredstvima. Zastupnik Novak je također iznio da očiglednim propustom ovo naselje nikada nije proglašeno dijelom područja od posebne državne skrbi, iako je na tom popisu bilo i naselja koja su bila u povoljnijem položaju ili barem manje izložena ratnim djelovanjima.
Obrazlažući mišljenje Vlade Republike Hrvatske, predstavnik Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije istaknuo je kako naselje Komarevo nije bilo okupirano tijekom Domovinskog rata, već je bilo na popisu kriznih naselja u kojima je došlo do razaranja imovine i progonstva stanovništva, a ti razlozi nisu bili uvjeti za uvrštavanje naselja u područja posebne državne skrbi.
U raspravi koja je uslijedila iznesena su mišljenja kako je i u slučaju naselja Komarevo trebalo puno prije reagirati te mu omogućiti da bude obuhvaćeno odredbama Zakona o područjima od posebne državne skrbi budući je bilo na prvoj crti obrane Grada Siska, te je bilo izloženo velikim ratnim razaranjima. Neki članovi Odbora su ukazali da bi bilo dobro da se ipak naselju Komarevo omoguće proračunska sredstva za korištenje poticajnih mjera za obnovu i razvitak kroz uvrštavanje u drugu skupinu područja od posebne državne budući se ne radi o visokom iznosu sredstava. U raspravi je ukazano i na potrebu što žurnijeg donošenja izmjena i dopuna Zakona o regionalnom razvoju koji bi omogućio cjelovito korištenje sredstva europskih fondova. Naime, poticajne mjere iz Zakona o područjima posebne državne skrbi, Zakona o brdsko - planinskim područjima i Zakona o obnovi razvoju Grada Vukovara bit će nakon ulaska Republike Hrvatske u Europsku uniju tretirane kao potpore.Na temelju provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora je većinom glasova (5 glasova “za” i 2 glasa “protiv”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći
Zaključak
Ne prihvaća se Prijedlog zakona o dopuni Zakona o područjima posebne državne skrbi koji je predložio Mladen Novak, zastupnik u Hrvatskom saboru iz razloga navedenih u mišljenju Vlade Republike Hrvatske.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ I
FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dip. oec - ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 13. sjednici, održanoj 9. travnja 2013. Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu te Prijedloge izmjena i dopuna financijskih planova izvanproračunskih korisnika za 2013. godinu: Hrvatskih voda, Hrvatskih cesta i Agencije za upravljanje državnom imovinom, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 21. ožujka 2013. godine.
Raspravu o navedenim prijedlozima, Odbor je proveo, u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju predstavnik Ministarstva financija je, obrazlažući Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu u cjelini, istaknuo da su se, u odnosu na studeni 2012. godine kada je pripreman proračun za 2013. godinu, znatno izmijenile makroekonomske okolnosti u Europskoj uniji, i u našem neposrednom okruženju. Nadalje je iznio da su intenzivirana i negativna kretanja u domaćem gospodarstvu, što je vidljivo i iz kretanja visokofrekventnih gospodarskih pokazatelja, pa je stoga izmijenjen projicirani rast bruto domaćeg proizvoda za 2013. godinu s 1,8% na 0,7%.
Predstavnik Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije je u svom izlaganju iznio da je u ovom Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske utvrđeno smanjenje rashoda Ministarstva, te da se u strukturi sredstava koja obuhvaćaju osam programa, smanjuju sredstva za četiri programa.
Nakon uvodnog izlaganja predstavnika predlagatelja Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora je bez rasprave većinom glasova (5 glasova „za“ i 2 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese.Izmjene i dopune Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu
te sljedeće odluke:-Odluku o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Hrvatskih voda za 2013. godinu;
-Odluku o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Hrvatskih cesta za 2013. godinu;
-Odluku o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Agencije za upravljanje državnom imovinom za 2013. godinu.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ
I FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dipl. oec.
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije kojim se mijenja Sporazum o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije za višegodišnji Operativni program "Regionalna konkurentnost" za pomoć Zajednice iz Instrumenta pretpristupne pomoći u sklopu komponente "Regionalni razvoj" u Hrvatskoj, s Konačnim prijedlogom zakona, PZ br. 328
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 13. sjednici, održanoj 9. travnja 2013. godine Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije kojim se mijenja Sporazum o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije za višegodišnji Operativni program „Regionalna konkurentnost“za pomoć Zajednice iz Instrumenta pretpristupne pomoći u sklopu komponente „Regionalni razvoj“u Hrvatskoj, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. ožujka 2013. godine
Raspravu o Prijedlogu navedenog Zakona Odbor je proveo u svojstvu matičnog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 88. a Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Uvodno izlaganje je iznio predstavnik Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije te je istaknuo da je cilj ovog Operativnog programa osigurati ulaganja u poslovnu, turističku i istraživacku infrastrukturu te izravne potpore za male i srednje velike poduzetnike, pripremiti buduće projekte u tim područjima, te pomoći institucijama nadležnim za provedbu ovoga Operativnog programa za učinkovito ispunjavanje njihovih zadaća. Predstavnik resornog ministarstva je također iznio da ukupna vrijednost Operativnog programa „Regionalna konkurentnost“ iznosi 717.342.074 kuna (96.454.970 eura), od čega Europska komisija iz Instrumenta pretpristupne pomoći osigurava nepovratna sredstva u iznosu od 609.740.677 kuna (81.986.713 eura), dok iznos od 107.601.397 kuna (14.468.257 eura) osiguravaju Ministarstvo gospodarstva, Ministarstvo poduzetništva i obrta, Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije te Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta.
Nakon uvodnog izlaganja predstavnika predlagatelja Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora jednoglasno je (7 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije kojim se mijenja Sporazum o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije za višegodišnji Operativni program „Regionalna konkurentnost“ za pomoć Zajednice iz Instrumenta pretpristupne pomoći u sklopu komponente „Regionalni razvoj“ u Hrvatskoj
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ I
FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dipl. oec
12. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za regionalni ravoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije kojim se mijenja Sporazum o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije za višegodišnji Operativni program "Zaštita okoliša" za pomoć Zajednice iz Instrumenta pretpristupne pomoći u sklopu komponente "Regionalni razvoj" u Hrvatskoj,s Konačnim prijedlogom zakona, PZ br. 262
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 12. sjednici, održanoj 31, siječnja 2013. godine Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije kojim se mijenja Sporazum o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije za višegodišnji Operativni program „Zaštita okoliša“ za pomoć Zajednice iz Instrumenta pretpristupne pomoći u sklopu komponente „Regionalni razvoj“ u Hrvatskoj, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 24. siječnja 2013. godine
Raspravu o Prijedlogu navedenog Zakona Odbor je proveo u svojstvu matičnog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 88. a Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Uvodno izlaganje je iznio predstavnik Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije te je istaknuo da je cilj ovog Operativnog programa da pripremi hrvatske institucije za pristup Europskoj uniji i doprinese razvoju infrastrukture za gospodarenje otpadom u svrhu cjelovitog sustava gospodarenja otpadom u Hrvatskoj, unaprijedi sustave vodoopskrbe i cjelovitog gospodarenja otpadnim vodama u Hrvatskoj te osigura tehničku pomoć za jačanje administrativne sposobnosti za provedbu Operativnog programa „Zaštita okoliša“. Također je iznio da se ovim se Sporazumom o financiranju Operativnom programu „Zaštita okoliša“ dodaje jedna i pol proračunska godina, odnosno ukupni iznos od 46.846.007 eura, odnosno 346.660.452 kune, od čega Europska komisija iz Instrumenta pretpristupne pomoći osigurava bespovratna sredstva u iznosu od 39.819.105 eura, odnosno 294.661.377 kuna, dok vrijednost nacionalnog sufinanciranja iznosi 7.026.902 eura, odnosno 51.999.075 kuna.
Nakon uvodnog izlaganja predstavnika predlagatelja članovi Odbora su bez rasprave jednoglasno odlučili (11 glasova „za“) predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije kojim se mijenja Sporazum o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije za višegodišnji Operativni program „Zaštita okoliša“ za pomoć Zajednice iz Instrumenta pretpristupne pomoći u sklopu komponente „Regionalni razvoj“ u Hrvatskoj
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ I
FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dipl. oec.
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije kojim se mijenja Sporazum o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije za višegodišnji Operativni program "Promet" za pomoć Zajednice iz Instrumenta pretpristupne pomoći u sklopu komponente "Regionalni razvoj" u Hrvatskoj, s Konačnim prijedlogom zakona, PZ br. 263
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 12. sjednici, održanoj 31, siječnja 2013. godine Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije kojim se mijenja Sporazum o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije za višegodišnji Operativni program „Promet“za pomoć Zajednice iz Instrumenta pretpristupne pomoći u sklopu komponente „Regionalni razvoj“u Hrvatskoj, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 24. siječnja 2013. godine
Raspravu o Prijedlogu navedenog Zakona Odbor je proveo u svojstvu matičnog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 88. a Poslovnika Hrvatskoga sabora.Uvodno izlaganje je iznio predstavnik Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije te je istaknuo kako je cilj ovog Operativnog programa osigurati ulaganja u željezničku infrastrukturu, pripremiti buduće kapitalne projekte u području željeznica i unutarnje plovidbe, te pomoći institucijama nadležnim za provedbu ovoga Operativnog programa za učinkovito ispunjavanje njihovih zadaća. Kroz pripremu budućih kapitalnih projekata i razvoj upravnih kapaciteta također će imati pozitivan učinak u smislu pripreme za korištenje fondova Europske unije koji će Republici Hrvatskoj biti na raspolaganju nakon članstva u Europskoj uniji. Predstavnik resornog ministarstva je iznio i to da ukupna vrijednost dodatnih sredstava Operativnog programa „Promet“ iznosi 34.811.037 eura, odnosno 257.253.563,43 kuna. Vrijednost koja je predviđena darovnicom Europske unije Republici Hrvatskoj iz Instrumenta pretpristupne pomoći osigurava bespovratna sredstva u iznosu od 29.589.380 eura, odnosno 218.665.518,20 kuna, a vrijednost nacionalnog sufinanciranja iznosi 5.221.657 eura, odnosno 38.588.045,23 kuna.
Nakon uvodnog izlaganja predstavnika predlagatelja članovi Odbora su bez rasprave jednoglasno odlučili (11 glasova „za“) predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije kojim se mijenja Sporazum o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije za višegodišnji Operativni program „Promet“ za pomoć Zajednice iz Instrumenta pretpristupne pomoći u sklopu komponente „Regionalni razvoj“ u Hrvatskoj
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ I
FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dipl. oec.
11. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije s rasprave o Godišnjem izvješću o državnim potporama za 2011. godinu
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 11. sjednici, održanoj 22. i 23. siječnja 2013. godine Godišnje izvješće o državnim potporama za 2011. godinu koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja aktom od 7. prosinca 2012. godine.
Odbor je, sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravu o navedenom Izvješću proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
Uvodno izlaganje je iznijela predsjednica Vijeća za zaštitu tržišnog natjecanja. Predsjednica Vijeća je tako istaknula da su u Republici Hrvatskoj u 2011. godini dodijeljene potpore iznosile 9 milijardi kuna te da je udio ukupnih potpora u BDP-u iznosio 2,7%, a udio potpora u rashodima države iznosio je 7,5%. Potpore po zaposlenom u 2011. godini iznosile su 6.378,2 kune dok su potpore po stanovniku u 2011. godini iznosile 2.045,7 kuna.
U raspravi koja je uslijedila postavljeno je pitanje provedbe sustava kontrole davanja državnih potpora od strane davatelja potpora budući se radi o velikom broju davatelja. Naime, istaknuto je također da se temeljem Zakona o fiskalnoj odgovornosti mora provoditi sustav kontrola i nadzora kod svih transfera i davanja kad se radi o korištenju proračunskih sredstava. Stoga je u raspravi ocijenjeno, da bi zbog efikasnosti provedbe sustava kontrole davanja državnih potpora, ali i zbog jednostavnijeg sustava upravljanja potporama, bilo dobro razmisliti o smanjenju broja davatelja potpora.
Nadalje izneseno je mišljenje da, iako se u 2011. godini u Republici Hrvatskoj smanjuje iznos ukupnih potpora, situacija baš i nije zadovoljavajuća. Naime, potpore su još uvijek daleko više nego li u Europskoj uniji i još je uvijek prisutano sektorsko poticanje nekih grana i djelatnosti.U daljnoj raspravi je također ukazano da se u Republici Hrvatskoj sporo mijenja struktura potpora jer uglavnom dominiraju subvencije, te da hitno treba mijenjati samu politiku potpora. U tom dijelu su određeni rezultati vidljivi samo kod HBOR-a koji je davao potpore male vrijednosti putem Programa kreditiranja poduzetnika početnika te putem Programa financiranja pronalazaka.
Na temelju provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora jednoglasno je (11 glasova “za”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedećiZaključak
Prihvaća se Godišnje izvješće o državnim potporama za 2011. godinu
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ
I FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec,dipl.oec - ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o dopuni Zakona o brdsko-planinskim područjima, P. Z. br. 197
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 11. sjednici, održanoj 22. i 23. siječnja 2013 godine Prijedlog zakona o dopuni Zakona o brdsko-planinskim područjima koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu aktom od 15. studenog 2012. godine.
Raspravu o navedenom Prijedlogu zakona Odbor je, sukladno odredbi čl. 88. a Poslovnika Hrvatskoga sabora, proveo u svojstvu matičnog radnog tijela. Odbor je raspolagao pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske o navedenom Prijedlogu zakona u kojem predlaže Hrvatskome saboru da isti ne prihvati, a raspravu je proveo bez nazočnosti predstavnika predlagatelja.
Obrazlažući mišljenje Vlade Republike Hrvatske, predstavnik Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije je, između ostalog, istaknuo kako je izmjenama i dopunama gore navedenog Zakona iz 2003. godine, kod utvrđivanja kriterija jedinicama lokalne samouprave za stjecanje statusa brdsko-planinskih područja temeljenog na kriteriju vrijednosti geomorfološkog indeksa, određeno da taj status ne mogu steći obalne jedinice lokalne samouprave. Istaknuo je nadalje, da sam priobalni položaj, koji ima i Grad Novi Vinodolski, u suvremenim uvjetima predstavlja značajni razvojni potencijal.
Nakon izlaganja predstavnika resornog Ministarstva većina članova Odbora je podržala mišljenje Vlade Republike Hrvatske. Naime, većina članova Odbora drži da nema potrebe da se Zakon o brdsko-planinskim područjuma dopunjuje na način kako je predloženo budući je temeljem Odluke o razvrstavanju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave prema stupnju razvijenosti, Grad Novi Vinodolski razvrstan u IV. skupinu jedinica lokalne samouprave i ima indeks razvijenosti od 119,6% te spada među 50 najrazvijenijih jedinica lokalne samouprave u Republici Hrvatskoj.
Na temelju provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora je većinom glasova (8 glasova “za” i 3 glasa “protiv”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći
ZaključakNe prihvaća se Prijedlog zakona o dopuni Zakona o brdsko-planinskim područijima, koji je predložio Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu iz razloga navedenih u mišljenju Vlade Republike Hrvatske.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ I
FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dip. oec - ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o radu Državnog ureda za reviziju za 2012. godinu i Izvješće o obavljenim revizijama
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 11. sjednici, održanoj 22. i 23. siječnja 2013. godine, Izvješće o radu Državnog ureda za reviziju za 2012. godinu i Izvješće o obavljenim revizijama, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Državni ured za reviziju, aktom od 13. prosinca 2012. godine.
Odbor je, sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravu o navedenim izvješćima proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
U svom uvodnom izlaganju predstavnik Državnog ureda za reviziju se posebno osvrnuo na onaj dio izvješća koja se odnose na djelokrug rada ovoga Odbora a to su: revizija projekata u Izvješću za 2012. godinu i izvješće o obavljenoj reviziji Ministarstva regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstvo za 2011. godinu.
Nakon uvodnog izlaganja predstavnika Državnog ureda za reviziju u raspravi koja je uslijedila, izneseno je mišljenje kako je iz navedenih Izvješća, ali i prijašnjih vidljiv nedostatak sustava unutrašnjih kontrola u subjektima koji podliježu reviziji te da je u tom smjeru potrebna pojačana akcija Vlade Republike Hrvatske prema ministarstvima, ali da su i potrebna odgovarajuća normativna rješenja u zakonima i ostalim propisima.
U daljnjoj raspravi je istaknuto kako se, i dalje, nalozi i preporuke Državnog ureda za reviziju od strane subjekata revizije ne otklanjaju u kraćem razdoblju i da se neke nepravilnosti ponavljaju. Tako je ukazano da je iz Izvješća vidljivo da se u Ministrastvu regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva i 2011. godine neke nepravinosti i dalje ponavljaju i da je isto opet dobilo uvjetno mišljenje. Tako su rashodi za naknade temeljem ugovora o djelu ostvareni više od 2,0% ukupnog iznosa sredstava za osnovne plaće s doprinosima u tekućoj godini osiguranim za Ministarstvo, postupci nabave u pojedinim slučajevima nisu provedeni u skladu s odredbama Zakona o javnoj nabavi, ne evidentiraju se sva potraživanja u poslovnim knjigama, dodjeljuju se sredstva bez natječaja. Na kraju rasprave članovi Odbora su dali potporu prihvaćanju navedenih izvješća.
Na temelju provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora jednoglasno je (11 glasova “za”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedećiZaključak
Prihvaća se Izvješće o radu Državnog ureda za reviziju za 2012. godinu i Izvješće o obavljenim revizijama.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ
FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec,dipl.oec
10. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Izmjena i dopuna Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije kojim se mijenja Sporazum o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije za višegodišnji Operativni program "Razvoj ljudskih potencijala" za pomoć Zajednice iz Instrumenta pretpristupne pomoći u sklopu komponente "Razvoj ljudskih potencijala" u Hrvatskoj, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 218
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 10. sjednici, održanoj 4. prosinca 2012 godine, Prijedlog zakona o potvrđivanju Izmjena i dopuna Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije kojim se mijenja Sporazum o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije za višegodišnji Operativni program “Razvoj ljudskih potencijala“ za pomoć Zajednice iz Instrumenta pretpristupne pomoći u sklopu komponente „Razvoj ljudskih potencijala“ u Hrvatskoj,s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 29. studenog 2012. godine.
Raspravu o Prijedlogu navedenog Zakona Odbor je proveo u svojstvu matičnog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 88. a Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Predstavnik predlagatelja je, u uvodnom izlaganju istaknuo da ukupna vrijednost Operativnog programa "Razvoj ljudskih potencijala" 2007-2013 iznosi 826.144.773 kuna (111.084.756 eura), od čega Europska komisija iz Instrumenta pretpristupne pomoći osigurava bespovratna sredstva u iznosu od 702.222.740 kuna (94.422.000 eura), dok se financijska sredstva, u iznosu od 123.922.032 kuna (16.662.756 eura), osiguravaju u proračunu Ministarstva rada i mirovinskoga sustava, Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Ministarstva socijalne politike i mladih, te Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Nakon uvodnog obrazloženja predstavnika predlagatelja članovi Odbora su podržali donošenje ovoga Zakona budući se potvrđivanjem Sporazuma o financiranju stvara pravni temelj za korištenje bespovratnih financijskih sredstava iz Instrumenta pretpristupne pomoći (IPA) u okviru Operativnog programa „Razvoj ljudskih potencijala“.Na temelju provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora jednoglasno je (7 glasova “za”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o potvrđivanju Izmjena i dopuna Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije kojim se mijenja Sporazum o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije za višegodišnji Operativni program “Razvoj ljudskih potencijala“ za pomoć Zajednice iz Instrumenta pretpristupne pomoći u sklopu komponente „Razvoj ljudskih potencijala“ u Hrvatskoj
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ I
FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dipl. oec.
8. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu, P.Z. br. 196
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 8. sjednici, održanoj 21. studenog 2012. godine. Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 15. studenog 2012. godine.
Odbor je raspravu o navedenom Konačnom prijedlogu zakona proveo zajedno s raspravom o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu.
Raspravu o navedenom Konačnom prijedlogu zakona, Odbor je, proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Nakon uvodnog obrazloženja predstavnika Ministarstva financija, većina članova Odbora je bez veće rasprave podržala donošenje navedenog Zakona, budući da u okviru djelokruga rada Odbora nije bilo izneseno posebnih primjedaba niti prijedloga.
Na temelju provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora većinom je glasova ( 5 glasova «za» i 2 glasa «protiv» ) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o izmjenama i dopunama zakona o izvršavanju Državnog proračuna
Republike Hrvatske za 2012. godinuZa izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec , predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONANI RAZVOJ I
FONDOVE EUROPSKE UNIJEDragica Zgrebec, dipl. oec
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 8. sjednici, održanoj 21. studenog 2012. Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu te Prijedloge izmjena i dopuna financijskih planova izvanproračunskih korisnika za 2012. godinu koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 15. studenog 2012. godine. Odbor je proveo objedinjenu raspravu o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu i o Konačnom prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu.
Raspravu o navedenim prijedlozima, Odbor je proveo, u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju predstavnik Ministarstva financija je, obrazlažući Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu u cjelini, iznio da je ovim Prijedlogom predloženo istodobno povećanje prihoda i rashoda za oko 1,4 milijarde kuna. Također je istaknuo da su predloženi prihodi u 2012 godini nominalno veći za 2,9 milijardi kuna, a rashodi manji za 1,1 milijardu kuna u odnosu na prethodnu godinu.
Predstavnica resornog ministarstva je u uvodnom izlaganju istaknula da, su u Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna sredstva, u iznosu od 95 milijuna kuna, koja su bila višak u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije dana na raspolaganje Ministarstvu financija. Naime, istaknula je da, iako je Ministarstvo ostvarilo znatne uštede na materijalnim sredstvima i na sredstvima za zaposlene, ipak je dio sredstava ostao neutrošen zbog neodgovarajuće dinamike realizacije pojedinih projekata.
Nakon uvodnog obrazloženja predstavnika predlagatelja u raspravi koja je uslijedila neki članovi Odbora su izrazili nezadovoljstvo što su ovim Prijedlogom smanjena sredstva Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije za važne i značajne programe kao što su: Integralni razvoj lokalne zajednice EIB III; Program integralnog razvoja lokalne zajednice EIB i za program Stambenog zbrinjavanja na područjima posebne državne skrbi, i to iz razloga što nisu realizirani konkretni projekti za koje su ta sredstva bila namijenjena. Također je izneseno mišljenje da poticanje regionalne infrastrukture i gospodarstva nije dalo očekivane rezultate čemu je pridonijela i podjela Republike Hrvatske na dvije statističke regije. Međutim, u raspravi je istaknuto da su u prošloj godini bili prihvaćani nepotpuni projekti što je 2012. godine dovelo do usporavanja ne samo njihove realizacije već i samih programa. Stoga je skrenuta pozornost Ministarstvu regionalnog razvoja da za naredno razdoblje što prije raspiše natječaje za dodjelu sredstava pomoći te potpiše ugovore s jedinicama lokalne samouprave kako bi one mogle pristupiti realizaciji, za njih važnih, projekata. U daljnjoj raspravi je istaknuto kako je proračun za 2012. godinu bio baziran na gospodarskom rastu od 0,8 % za što je bilo potrebno potaknuti investicije. Ali, zbog neodgovarajućeg broja investicija došlo je do realnog pada plaća i veće nezaposlenosti te se smanjuje raspoloživi dohodak stanovništva. Međutim, izneseno je da su u ovoj godini napravljeni neki konkretni pozitivni pomaci oko osnaženja gospodarskih aktivnosti. Naime, HBOR je plasirao znatna sredstva za kreditiranje financijskog restrukturiranja a u svrhu stvaranja preduvjeta za ulazak gospodarskih subjekata u nove investicije, za uspostavu financijske ravnoteže gospodarskih subjekata te za povećanje stabilnosti i uspješnosti poslovanja.Nadalje, većina članova Odbora je bez veće rasprave podržala donošenje odluka o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskih planova izvanproračunskih korisnika za 2012. godinu.
Na temelju provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora većinom je glasova ( 5 glasova «za» i 2 glasa «protiv») odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseIzmjene i dopune Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu
te sljedeće odluke:-Odluku o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Hrvatskih voda za 2012. godinu;
-Odluku o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2012. godinu;
-Odluku o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Hrvatskih cesta za 2012. godinu;
-Odluku o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka za 2012. godinu;
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ
I FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dipl. oec.
7. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije o Programu prekogranične suradnje Hrvatska-Bosna i Hercegovina u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2011. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 189
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 7. sjednici, održanoj 13. studenog 2012 godine, Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije o Programu prekogranične suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2011. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 25. listopada 2012. godine.
Raspravu o Prijedlogu navedenog Zakona Odbor je proveo u svojstvu matičnog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 88. a Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Predstavnica predlagatelja je, istaknula da je cilj Programa poduprijeti razvoj prekograničnih mreža i partnerstva te razvoj zajedničkih prekograničnih djelovanja i to kako bi se revitaliziralo gospodarstvo, zaštitila priroda i okoliš, te povećala socijalna kohezija programskog područja. Također je istaknula da ukupna vrijednost Programa u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2011. godinu iznosi 17.647.058,70 kuna (2.352.941,16 eura), od čega je za Republiku Hrvatsku predviđeno 8.823.529,35 kuna (1.176.470,58 eura). Vrijednost koja je predviđena darovnicom Europske unije Republici Hrvatskoj iznosi 7.500.000,00 kuna (1.000.000,00 eura), dok će se ostatak iznosa osigurati od strane krajnjih korisnika projekata u sklopu Programa i u državnom proračunu na poziciji Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije. Ukupna vrijednost sufinanciranja iznosi 1.323.529,35 kuna (176.470,58 eura), od čega Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije osigurava 132.352,95 kuna (17.647,06 eura).
Nakon uvodnog obrazloženja predstavnice predlagatelja članovi Odbora su podržali donošenje ovoga Zakona budući se potvrđivanjem Sporazuma o financiranju stvara pravni temelj za bespovratno korištenje financijskih sredstava za projekte pomoći Programa.
Na temelju provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora jednoglasno je ( 7 glasova “za”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije o Programu prekogranične suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2011. godinuZa izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ I
FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dipl. oec. - ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije o Programu prekogranične suradnje Hrvatska- Srbija u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2011. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 188
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 7. sjednici, održanoj 13. studenog 2012 godine, Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije o Programu prekogranične suradnje Hrvatska - Srbija u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2011. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 25. listopada 2012. godine.
Raspravu o Prijedlogu navedenog Zakona Odbor je proveo u svojstvu matičnog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 88.a Poslovnika Hrvatskoga sabora.Predstavnica predlagatelja je, u svom uvodnom izlaganju, istaknula da je cilj Programa poticati prekograničnu suradnju radi postizanja raznolikosti i unapređenja regionalnog gospodarstva na socijalno i okolišno održiv način, ali da se istodobno izgrađuje sposobnost lokalnih, regionalnih i nacionalnih institucija radi upravljanja programima Europske unije i njihove pripreme za upravljanje budućim prekograničnim programima u okviru cilja 3 kohezijske politike EU, Europska teritorijalna suradnja. Ukupna vrijednost Programa u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2011. godinu iznosi 16.038.975,00 kuna (2.138.530,00 eura), od čega je za Republiku Hrvatsku predviđeno 7.215.442,50 kuna (962.059,00 eura). Vrijednost koja je predviđena darovnicom Europske unije Republici Hrvatskoj iznosi 6.000.000,00 kuna (800.000,00 eura) dok će se ostatak iznosa osigurati od strane krajnjih korisnika projekata u sklopu Programa i u državnom proračunu Republike Hrvatske na poziciji Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije. Ukupna vrijednost sufinanciranja iznosi 1.215.442,50 kuna (162.059,00 eura), od čega Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije osigurava 262.500,00 kuna (35.000,00 eura).
Nakon uvodnog izlaganja predstavnika predlagatelja članovi Odbora su podržali donošenje ovoga Zakona, jer potvrđivanje ovoga Sporazuma predstavlja pravni temelj za bespovratno korištenje financijskih sredstava za projekte pomoći Programa prekogranične suradnje Hrvatska-Srbija u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA za 2011. godinu.
Na temelju provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora jednoglasno je (7 glasova “za”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije o Programu prekogranične suradnje Hrvatska - Srbija u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2011. godinu
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ I
FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dipl. oec.
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije o Programu prekogranične suradnje Hrvatska-Crna Gora u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2011. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 190
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 7. sjednici, održanoj 13. studenog 2012 godine, Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije o Programu prekogranične suradnje Hrvatska - Crna Gora u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2011. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 25. listopada 2012. godine.
Raspravu o Prijedlogu navedenog Zakona Odbor je proveo u svojstvu matičnog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 88 a. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju je predstavnica predlagatelja istaknula da je cilj Programa poboljšanje kvalitete života u pograničnom području između Republike Hrvatske i Crne Gore, a da će se svrha Programa postići kroz stvaranje povoljnih okolišnih i socioekonomskih uvjeta, kroz unaprjeđenje suradnje u zajednički odabranim sektorima i dobrosusjedskih odnosa u prihvatljivim područjima i kroz tehničku pomoć za povećanje administrativnog kapaciteta u upravljanju i provedbi programa prekogranične suradnje. Ukupna vrijednost Programa u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2011. godinu iznosi 8.122.057,50 kuna (1.082.941,00 eura), od čega je za Republiku Hrvatsku predviđeno 3.626.467,50 kuna (483.529,00 eura). Vrijednost koja je predviđena darovnicom Europske unije Republici Hrvatskoj iznosi 3.000.000,00 kuna (400.000,00 eura), dok će se ostatak iznosa osigurati od strane krajnjih korisnika projekata u sklopu Programa i u državnom proračunu Republike Hrvatske na poziciji Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije. Ukupna vrijednost sufinanciranja iznosi 626.467,50 kuna (83.529,00 eura) od čega je Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije osigurava 150.000,00 kuna (20.000,00 eura).
Nakon uvodnog obrazloženja predstavnice predlagatelja članovi Odbora su podržali donošenje ovoga Zakona jer se potvrđivanjem ovoga Sporazuma stvara pravni temelj za bespovratno korištenje financijskih sredstava za konkretne projekte pomoći u okviru navedenog Programa.
Na temelju provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora jednoglasno je ( 7 glasova “za”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije o Programu prekogranične suradnje Hrvatska - Crna Gora u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2011. godinu
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ
I FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dipl. oec. - ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o a) Izvješću o korištenju pretpristupnih programa pomoći Europske unije za razdoblje od 1. srpnja do 31. prosinca 2011. godine b) Izvješću o korištenju pretpristupnih programa pomoći Europske unije za razdoblje od 1. siječnja do 30. lipnja 2012. godine
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 7. sjednici, održanoj 13. studenog 2012 godine; a) Izvješće o korištenju pretpristupnih programa pomoći Europske unije za razdoblje od 1. srpnja do 31. prosinca 2011. godine i b) Izvješće o korištenju pretpristupnih programa pomoći Europske unije za razdoblje od 1. siječnja do 30. lipnja 2012. godine koja je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 4. listopada 2012. godine.
Raspravu o navedenim Izvješćima Odbor je proveo u svojstvu matičnog radnog tijela, sukladno odredbi čl.88 a. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Obrazlažući Izvješće o korištenju pretpristupnih programa pomoći Europske unije za razdoblje od 1. srpnja do 31. prosinca 2011. godine, predstavnik predlagatelja je istaknuo da je u razdoblju od 1. srpnja do 31. prosinca 2011. Europska komisija na račun Nacionalnog fonda doznačila 76,14 milijuna eura. Sredstva su doznačena za program ISPA i IPA komponente I, II, III, IV i V. Također da je naveo kako je u izvještajnom razdoblju krajnjim korisnicima i ugovarateljima plaćeno 56,88 milijuna eura, dok je od početka provedbe ukupno plaćeno 367,85 milijuna eura. Što se tiče Izvješća o korištenju pretpristupnih programa pomoći Europske unije za razdoblje od 1. siječnja do 30. lipnja 2012. godine predstavnik resornog ministarstva istaknuo je da su u navedenom razdoblju intenzivirane aktivnosti na pripremama za korištenje strukturnih fondova Europske unije po ulasku Republike Hrvatske u Europsku uniju. To se prije svega odnosi na :uspostavu odgovarajućeg institucionalnog okvira za upravljanje i kontrolu korištenja strukturnih fondova Europske unije; izradu strateškog i programskog okvira za financijsko razdoblje 2007.-2013. te financijsko razdoblje 2014.-2020.; pripremu projekata za financijsko razdoblje 2007.-2013. te financijsko razdoblje 2014.-2020. i na jačanje administrativnih kapaciteta. U razdoblju od 1. siječnja do 30. lipnja 2012. Europska komisija je na račun Nacionalnog fonda doznačila 20,03 milijuna eura. Sredstva su doznačena za IPA Komponente III, IV i V. Ukupno je u izvještajnom razdoblju krajnjim korisnicima i ugovarateljima plaćeno 33,55 milijuna eura.
U raspravi koja je uslijedila članovi Odbora su ocijenili da je u navedenim Izvješćima vidljiv određeni kontinuirani napredak koji se odnosi na uspješnost, ugovorenost i isplaćenost sredstava iz programa pomoći Europske unije te da je uočen vrlo nizak stupanj nepravilnosti. Međutim, istaknuto je da Republika Hrvatska ta sredstva iz izvještanih razdoblja, ipak nije u dovoljnoj mjeri iskoristila. Naime, izneseno je mišljenje,da je za svaku pohvalu činjenica da je resorno ministarstvo izradilo bazu projekata, ali da ipak mnoge male jedinice lokane samouprave trebaju veću podršku od Ministrastva i razvojnih agencija zbog needuciranosti kadrova za izradu projekata i zbog nedostaka financijskih sredstava potrebnih za te aktivnosti. Ta podrška bi se prije svega trebala odnositi na još više edukacije putem predavanja radionica i dr. U daljnoj raspravi je skrenuta pozornost i na činjenicu da ima jedinica lokalne samouprave koje su izradile kvalitetne projekate i koje su jedva pronašle sredstva da to i financiraju, ali da im ipak projekti nisu odobreni. S tim u vezi je izneseno mišljenje da bi država, odnosno resorno ministrastvo trebalo dati smjernice za izradu projekata jer lokalna samouprava rijetko to može sama, kako bi se, iz velikog broja projekata , izdvojili oni putem kojih se može “povući” najveći dio sredstava. U raspravi je nadalje izneseno da upravo zbog tih jedinica lokalne i područne (regionalni) samouprave, HBOR već treću godinu za redom odobrava kredite za financiranje troškova provedbe projekata, te da i dalje treba nastaviti sa aktivnostima u programima edukacije svih zaposlenika na EU poslovima.
Na temelju provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora jednoglasno je (8 glasova “za”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći
Zaključak
a) Prihvaća se Izvješće o korištenju pretpristupnih programa pomoći Europske unije za razdoblje od 1. srpnja do 31. prosinca 2011. godine
b) Prihvaća se Izvješće o korištenju pretpristupnih programa pomoći Europske unije za razdoblje od 1. siječnja do 30. lipnja 2012. godine
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ
I FONDOVE EUROPSKE UNIJE
Dragica Zgrebec, dipl. oec.
6. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije o Prijedlogu polugodišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za prvo polugodište 2012. godine i Prijedlog polugodišnjeg izvještaja o primjeni fiskalnih pravila za prvo polugodište 2012.godine
Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora raspravio je na 6. sjednici, održanoj 10. listopada 2012. godine, Prijedlog polugodišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za prvo polugodište 2012. godine i Prijedlog polugodišnjeg izvještaja o primjeni fiskalnih pravila za prvo polugodište 2012. godine.
Odbor je, sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravu o navedenim Prijedlozima proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.Uvodno izlaganje iznijeli su predstavnici: Ministarstva financija i Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije.
Nakon uvodnog izlaganja predstavnika predlagatelja u raspravi je ocijenjeno kako, iako postoje opravdani razlozi (donošenje proračuna za 2012. godinu u ožujku 2012., transformacija djelokruga rada Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, usporena dinamika projekata i programa zbog kasnog pokretanja postupaka javne nabave i dr.) ipak nije dobro, što su u resornom ministarstvu, planirana proračunska sredstva realizirana u prvom polugodištu ove godine u relativno niskom iznosu. Također je izraženo nezadovoljstvo što su isplaćeni znatno manji iznosi namijenjeni subvencijama u poljoprivredi u odnosu na isto razdoblje prošle godine, dok su subvencije u drugim područjima isplaćene gotovo u potpunosti. U daljnjoj raspravi je istaknuto, da iskorištenost sredstava pomoći iz pretpristupnih programa EU u svim dosadašnjim razdobljima, nije bila zadovoljavajuća. Međutim, na lokalnoj razini postoji velika zainteresiranost subjekata za navedena sredstva, kao i za sredstva iz državnog proračuna te za povoljne kredite koji se plasiraju putem HBOR-a. S tim u vezi je iznesena ocjena da se Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije, u narednom razdoblju, treba aktivnije uključiti oko osposobljavanja kadrova koji će pomoći općinama i gradovima oko izrade kvalitetnih projekata za realizaciju kojih bi mogli ostvariti značajna sredstva. Unatoč iznesenim problemima, većina članova Odbora drži, da će Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije do kraja godine podići razinu realizacije planiranih sredstava.
Članovi Odbora su, bez veće rasprave, podržali donošenje odluka o davanju suglasnosti na polugodišnje izvještaje o izvršenju financijskih planova izvanproračunskih korisnika za prvo polugodište 2012. godinu kao i donošenje Polugodišnjeg izvještaja o primjeni fiskalnih pravila za prvo polugodište 2012. godine.Nakon provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj i fondove Europske unije Hrvatskoga sabora je većinom glasova (7 glasova “za” i 1 glas “suzdržan”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese :
- Polugodišnji izvještaj o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za prvo polugodište 2012. godine
i sljedeće odluke:
- Odluku o davanju suglasnosti na Polugodišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Hrvatskih voda za prvo polugodište 2012. godine;
- Odluku o davanju suglasnosti na Polugodišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za prvo polugodište 2012. godine;
- Odluku o davanju suglasnosti na Polugodišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Hrvatskih cesta za prvo polugodište 2012. godine;
- Odluku o davanju suglasnosti na Polugodišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka za prvo polugodište 2012. godine;
- Odluku o davanju suglasnosti na Polugodišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Agencije za upravljanje državnom imovinom za prvo polugodište 2012. godine;
-Polugodišnji izvještaj o primjeni fiskalnih pravila za prvo polugodište 2012. godineZa izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ
I FONDOVE EUROPSKE UNIJEDragica Zgrebec, dipl.oec
5. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo s rasprave o Godišnjem financijskom izvještaju Hrvatske banke za obnovu i razvitak (HBOR) za 2011. godinu
Odbor za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo Hrvatskoga sabora raspravio je na 5. sjednici, održanoj 12. lipnja 2012. godine, Godišnje financijske izvještaje Hrvatske banke za obnovu i razvitak (HBOR) za 2011. godinu koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Hrvatska banka za obnovu i razvitak aktom od 8. svibnja 2012. godine.
Odbor je, sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravu o navedenom Izvješću proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
Uvodno izlaganje iznio je, u ime predlagatelja, predsjednik Uprave Hrvatske banke za obnovu i razvitak te je istaknuo da Godišnje izvješće obuhvaća sažetak financijskih informacija,opis poslovanja te revidirane Godišnje financijske izvještaje zajedno s Izvještajem neovisnog revizora za godinu koja je završila. Također je istaknuo da je HBOR, u cilju olakšavanja poslovanja gospodarstvenicima, tijekom 2011. godine nastavio s prilagođavanjem uvjeta po pojedinim kreditnim programima za investicije i to, prije svega, smanjenjem kamatnih stopa, produljenjem počeka i rokova otplate te da su uvedeni i novi programi od kojih je jedan dio namijenjen održavanju i poboljšavanja likvidnosti.
U raspravi koja je uslijedila, članovi Odbora su pohvalili napore HBOR-a kao jedne uistinu razvojne banke koja se prilagođava potrebama gospodarstva, koja može u dovoljnoj mjeri upravljati rizicima, odnosno koja odgovarajućim mjerama olakšava poslovanje gospodarstvenika. U daljnjoj raspravi su izneseni pozitivni rezultati koje je imao program, koji je s vrlo povoljnim uvjetima pratio HBOR, a to je poticanje izgradnje malih obiteljskih hotela. Nadalje, izneseno je kako bi bilo dobro razmisliti i o mogućnosti kreditiranja fizičkih osoba od strane HBOR-a a za konkretne programe ulaganja u obnovljive izvore energije.
Nakon provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo jednoglasno je ( 7 glasova “za”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Odluku o potvrđivanju Godišnjih financijskih izvještaja Hrvatske banke za obnovu i razvitak (HBOR) za 2011. godinu
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ,
ŠUMARSTVO I VODNO GOSPODARSTVO
Dragica Zgrebec,dipl.oec
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo o Prijedlogu godišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2011. godinu
Odbor za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo Hrvatskoga sabora raspravio je na 5. sjednici, održanoj 12. lipnja 2012. godine, Prijedlog godišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2011. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 10. svibnja 2012. godine. Odbor je raspravu o navedenom Prijedlogu proveo zajedno s raspravom o Izvješću o obavljenoj reviziji godišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2011. godinu
Odbor je, sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravu o navedenom Prijedlogu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
Uvodno izlaganje iznijeli su predstavnici: Ministarstva financija i Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije.
Nakon uvodnog izlaganja predstavnika predlagatelja članovi Odbora su podržali donošenje navedenog Izvještaja. Međutim, u raspravi je izneseno mišljenje, kako nije dobro što, u Ministarstvu regionalnog razvoja šumarstva i vodnog gospodarstva nisu, i relativno mali iznosi planiranih proračunskih sredstava sredstava za 2011. godinu, u cijelosti realizirani. Tako su npr. planirana sredstava za razvoj brdsko-planinskih područja izvršena u iznosu od 67,34% a za područja posebne državne skrbi u iznosu od 77,32%. To se odnosi i na nisku iskorištenost planiranih sredstava pomoći iz predpristupnih programa Europske unije. S tim u vezi je iznesena ocjena da su razlozi, vjerojatno u kadrovskoj neekipiranosti u jedinicama lokalne i područne ( regionalne) samouprave koje nisu u stanju servisirati taj iznimno složen i zahtjevan posao. Stoga je izneseno mišljenje da resorno ministarstvo, u narednom razdoblju, treba pomoći i oko izrade konkretnih projekata ali i poduzeti odgovarajuće aktivnosti oko obrazovanja kadrova kako se ne bi dogodila situacija da se na nacionalnoj razini više sredstava uplaćuje u EU nego li se “izvuče” iz pretpristupnih fondova putem kvalitetno izrađenih projekata.
Članovi Odbora su, nadalje, bez veće rasprave, podržali donošenje odluka o davanju suglasnosti na godišnje izvještaje o izvršenju financijskih planova izvanproračunskih korisnika za 2011. godinu.Nakon provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo jednoglasno je (7 glasova “za”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Godišnji izvještaj o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2011. godinu i sljedeće odluke:
1. Odluku o davanju suglasnosti na Godišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Hrvatskih voda za 2011. godinu;
2. Odluku o davanju suglasnosti na Godišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Hrvatskih cesta za 2011. godinu;3. Odluku o davanju suglasnosti na Godišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka za 2011. godinu;
4. Odluku o davanju suglasnosti na Godišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Hrvatskog fonda za privatizaciju za I-III 2011. godine;
5. Odluku o davanju suglasnosti na Godišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Agencije za upravljanje državnom imovinom za IV-XII 2011. godine;
6. Odluku o davanju suglasnosti na Godišnji izvještaj o izvršenju Financijskog plana Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2011. godinu.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ,
ŠUMARSTVO I VODNO GOSPODARSTVO
Dragica Zgrebec,dipl.oec - ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo s rasprave o Izvješću o obavljenoj reviziji Godišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2011. godinu
Odbor za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo Hrvatskoga sabora raspravio je na 5. sjednici, održanoj 12. lipnja 2012. godine, Izvješće o obavljenoj reviziji Godišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2011. godinu koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Državni ured za reviziju aktom od 30. svibnja 2012. godine. Odbor je raspravu o navedenom Izvješću proveo zajedno s raspravom o Prijedlogu godišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2011. godinu.
Odbor je, sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravu o navedenom Izvješću proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
U uvodnom izlaganju zamjenik glavnog državnog revizora je istaknuo da su ciljevi revizije prije svega provjera: funkcioniranja sustava unutarnjih financijskih kontrola u okviru planiranja i izvršavanja državnog proračuna, provjera ostvarenja prihoda i primitaka, te rashoda i izdataka u skladu s planiranim, zaduživanja i izdavanja jamstava, te odobravanje sredstava iz proračunske zalihe i ispitivanje organizacije i vođenja računovodstva državnog proračuna, te izražavanje mišljenja o Godišnjem izvještaju o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2011. godinu.
Nakon uvodnog izlaganja zamjenika glavnog državnog revizora, Odbor za regionalni razvoj šumarstvo i vodno gospodarstvo, je u raspravi ocijenio da navedeno Izvješće o obavljenoj reviziji treba podržati budući je isto cjelovito i iznosi nalaze i preporuke o kojima treba voditi računa u narednom izvještajnom razdoblju.
Nakon provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo jednoglasno je ( 7 glasova “za”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći
Zaključak
Prihvaća se Izvješće o obavljenoj reviziji Godišnjeg izvještaja o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2011. godinu.Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ,
ŠUMARSTVO I VODNO GOSPODARSTVODragica Zgrebec,dipl.oec
4. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo o radu pučkog pravobranitelja za 2011. godinu
Odbor za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo Hrvatskoga sabora raspravio je na 4. sjednici, održanoj 10. svibnja 2012. godine, Izvješće o radu pučkog pravobranitelja za 2011. godinu koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio pučki pravobranitelj aktom od 4. travnja 2012. godine.
Odbor je, sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravu o navedenom Izvješću proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
U uvodnom izlaganju zamjenik pučkog pravobranitelja se posebno osvrnuo na onaj dio Izvješća koji se odnosi na stambeno zbrinjavanje, obnovu kuća i infrastrukture te povrat privremeno oduzete imovine. Predstavnik Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, je istaknuo kako je Ministarstvo, uvažavajući preporuke pučkog pravobranitelja, već započelo s izradom propisa kojim će se utvrditi mjere posebnog poticanja razvoja potpomognutih područja te ujednačiti postupak na ostvarivanje prava za stambeno zbrinjavanje.
Nakon uvodnog izlaganja zamjenika pučkog pravobranitelja i predstavnika resornog ministarstva članovi Odbora su podržali Izvješće o radu pučkog pravobranitelja za 2011. godinu. Naime, u raspravi je posebno istaknut značajni napredak koji je vidljiv iz ovoga Izvješća, a odnosi se na smanjenje broja pritužbi u navedenim upravnim područjima i to zbog veće ažurnosti u njihovom rješavanju. Također je izneseno kako se radi o vrlo osjetljivim upravnim područjima gdje nadležna tijela trebaju postupati brzo i obzirno, i stoga je dobro što Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije prihvaća preporuke pučkog pravobranitelja i što će ubuduće temeljem istih postupati. U daljnjoj raspravi je skrenuta pozornost i na problem sporosti u rješavanju postupaka povrata imovine oduzete za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine, što se održava na realizaciju konkretnih projekata regionalnog razvoja u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Nakon provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo jednoglasno je ( 8 glasova “za”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći
Zaključak
Prihvaća se Izvješće o radu pučkog pravobranitelja za 2011. godinuZa izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ, ŠUMARSTVO I VODNO GOSPODARSTVO
Dragica Zgrebec,dipl.oec
3. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije o Programu prekogranične suradnje Hrvatska-Bosna i Hercegovina u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2010. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 75
Odbor za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo Hrvatskoga sabora raspravio je na 3. sjednici, održanoj 25. travnja 2012 godine, Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije o Programu prekogranične suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2010. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 19. travnja 2012. godine.
Raspravu o Prijedlogu navedenog zakona Odbor je proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Predstavnica predlagatelja je, obrazlažući razloge zbog kojih ovaj Zakon treba donijeti, istaknula da je cilj Programa poduprijeti razvoj prekograničnih mreža i partnerstva te razvoj zajedničkih prekograničnih djelovanja i to kako bi se revitaliziralo gospodarstvo, zaštitila priroda i okoliš te povećala socijalna kohezija programskog područja.
Nakon uvodnog izlaganja predstavnice predlagatelja članovi Odbora su podržali donošenje ovoga Zakona, kao i prijedlog predlagatelja da se isti donese po hitnom postupku budući se potvrđivanjem Sporazuma o financiranju stvara pravni temelj za bespovratno korištenje financijskih sredstava za projekte pomoći Programa.
Na temelju provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo Hrvatskoga sabora jednoglasno je ( 7 glasova “za”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije o Programu prekogranične suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2010. godinu
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ,
ŠUMARSTVO I VODNO GOSPODARSTVODragica Zgrebec, dipl. oec
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije o Programu prekogranične suradnje Hrvatska-Crna Gora u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2010. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 72
Odbor za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo Hrvatskoga sabora raspravio je na 3. sjednici, održanoj 25. travnja 2012 godine, Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije o Programu prekogranične suradnje Hrvatska - Crna Gora u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2010. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 19. travnja 2012. godine.
Raspravu o Prijedlogu navedenog zakona Odbor je proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju je predstavnica predlagatelja istaknula da je svrha Programa poboljšanje kvalitete života u pograničnom području između Hrvatske i Crne Gore usmjeravanjem pažnje na aktivnosti koje mogu potaknuti lokalni razvoj općenito i povećanje razine suradnje.
Nakon uvodnog obrazloženja članovi Odbora su podržali donošenje ovoga Zakona, kao i prijedlog predlagatelja da se isti donese po hitnom postupku jer se potvrđivanjem ovoga Sporazuma stvara pravni temelj za bespovratno korištenje financijskih sredstava za konkretne projekte pomoći u okviru navedenog Programa.
Na temelju provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo Hrvatskoga sabora jednoglasno je ( 7 glasova “za” ) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije o Programu prekogranične suradnje Hrvatska - Crna Gora u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2010. godinu
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ,
ŠUMARSTVO I VODNO GOSPODARSTVODragica Zgrebec, dipl. oec
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije o Programu prekogranične suradnje Hrvatska- Srbija u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2010. godinu,s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 74
Odbor za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo Hrvatskoga sabora raspravio je na 3. sjednici, održanoj 25. travnja 2012 godine, Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije o Programu prekogranične suradnje Hrvatska - Srbija u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2010. godinu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 19. travnja 2012. godine.
Raspravu o Prijedlogu navedenog zakona Odbor je proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Predstavnica predlagatelja je, obrazlažući razloge zbog kojih ovaj Zakon treba donijeti, istaknula da je cilj Programa poticati prekograničnu suradnju radi postizanja raznolikosti i unapređenja regionalnog gospodarstva na socijalno i okolišno održiv razvoj.
Nakon uvodnog izlaganja predstavnice predlagatelja članovi Odbora su podržali donošenje ovoga Zakona, kao i prijedlog predlagatelja da se isti donese po hitnom postupku. Naime, potvrđivanje ovoga Sporazuma predstavlja pravni temelj za bespovratno korištenje financijskih sredstava za projekte pomoći Programa prekogranične suradnje Hrvatska-Srbija u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA za 2010. godinu.
Na temelju provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo Hrvatskoga sabora jednoglasno je ( 7 glasova “za”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o potvrđivanju Sporazuma o financiranju između Vlade Republike Hrvatske i Europske komisije o Programu prekogranične suradnje Hrvatska - Srbija u okviru komponente Prekogranična suradnja programa IPA, za 2010. godinu
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ,
ŠUMARSTVO I VODNO GOSPODARSTVODragica Zgrebec, dipl. oec.
2. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo s rasprave o Izvješću o radu Državnog ureda za reviziju za 2011. godinu i Izvješću o obavljenim revizijama
Odbor za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo Hrvatskoga sabora raspravio je na 2. sjednici, održanoj 22. veljače 2012. godine, Izvješće o radu Državnog ureda za reviziju za 2011. godinu i Izvješća o obavljenim revizijama, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Državni ured za reviziju, aktom od 16. prosinca 2011. godine.
Odbor je, sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravu o navedenom Izvješću proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
Nakon uvodnog izlaganja predstavnice Državnog ureda za reviziju, i predstavnice Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, članovi Odbora su u raspravi dali potporu prihvaćanju navedenih Izvješća.
Međutim, izneseno je mišljenje kako nije dobro što se nalozi i preporuke Državnog ureda za reviziju od strane subjekata revizije ne otklanjaju u kraćem razdoblju i što se neke nepravilnosti ponavljaju. To se se prije svega odnosi, u nekim ministarstvima, na prekoračenje isplate sredstava na ime ugovora o djelu, prekovremenih sati te na izravno ugovaranje pojedinih poslova u javnoj nabavi. U raspravi je, nadalje, istaknuto da treba razmisliti o mogućnosti da se, zbog racionalnosti, umjesto pojedinačnog ugovaranja po ministarstvima određene usluge kao što su: opskrba el. energijom, telefonija, usluge mobilnih operatera internet održavanje i dr. ugovaraju s jednog mjesta za sva ministarstva.
Na temelju provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo jednoglasno je (8 glasova “za”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći
Zaključak
Prihvaća se Izvješće o radu Državnog ureda za reviziju za 2011. godinu i Izvješća o obavljenim revizijama.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ,
ŠUMRSTVO I VODNO GOSPODARSTVODragica Zgrebec, dipl.oec
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o šumama, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 46
Odbor za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo Hrvatskoga sabora raspravio je na 2. sjednici, održanoj 21. veljače 2012 godine, Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o šumama, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 16. veljače 2012. godine.
Odbor je, sukladno odredbi čl. 88. a Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravu o navedenom Prijedlogu zakona proveo u svojstvu matičnog radnog tijela.
Predstavnik predlagatelja je, obrazlažući razloge zbog kojih ovaj Zakon treba donijeti, istaknuo da će se predloženom izmjenom omogućiti provedba Vladinih mjera i smjernica za izradu proračuna za 2012. godinu a koje se odnose se na smanjenje tj. uklanjanje neporeznih davanja. U konkretnom slučaju to je smanjenje naknade za općekorisne funkcije šuma za oko 50% .
Nakon uvodnog izlaganja predstavnika predlagatelja većina članova Odbora je podržala donošenje ovoga Zakona, kao i prijedlog predlagatelja da se isti donese po hitnom postupku. Naime, većina članova Odbora drži da se smanjenjem naknade za općekorisne funkcije šuma rasterećuju gospodarski subjekti od plaćanja ovoga neporezivog davanja te se i na taj način osnažuje hrvatsko gospodarstvo.
U raspravi o navedenom Prijedlogu zakona je izneseno mišljenje da će se smanjenje sredstava na ime naknade za opće korisne funkcije šuma negativno odraziti na financiranje svih onih namjena utvrđenih u članku 64. Zakona o šumama. Naime, istakuto je da se to, prije svega odnosi radove na izgradnji šumskih prometnica, razminiranje šumskih površina, radove gospodarenja šumama na kršu, te radove koji se odnose na biološku obnovu šuma. Ukazano je da bi smanjenje navedene naknade moglo dovesti i do povećanja cijena drvnih sortimenata. Nadalje, iznesena je dvojba oko ukupnog neporeznog rasterećenja gospodarstva s osnova smanjenja ove naknade, budući se najviše sredstava sakupi od velikih gospodarskih subjekata (trgovačkih lanaca,banaka, financijskih institucija i dr.) koji ostvaruju i znatni ukupni prihod a većim dijelom su u inozemnom vlasništvu. Stoga, neki članovi Odbora upozoravaju da ovaj Prijedlog zakona pogoduje tim velikim gospodarskim subjektima jer će ubuduće znatno manje izdvajati za općekorisne funkcije šuma i samim time povećavati svoju dobit. U raspravi je izneseno i mišljenje da, bez obzira na činjenicu što će Hrvatske šume d.o.o. ostati bez dijela prihoda, još uvijek unutar drugih djelatnosti koje društvo obavlja, a koje posluju s gubitkom, kao kao što su lovstvo, ugostiteljstvo i ribnjičarstvo, ima prostora za uštede. Naime, ono što će se izgubiti kao prihod od općekorisnih funkcija šuma može se nadoknaditi racionalnijim poslovanjem Hrvatskih šuma ali i njihovim cjelovitijim restrukturiranjem. Isto tako je istaknuto da je, u Republici Hrvatskoj, utvrđen vrlo velik broj neporeznih davanja (oko 240) koja su trošak gospodarstva, a da se samo kod nekih interveniralo bilo smanjenjem odnosno ukidanjem (vodni doprinos, spomenička renta i OKFŠ). U raspravi je ocijenjeno da smanjenje navedene naknade ipak ne bi trebalo utjecati na povećanje cijena drvnih sortimenata. Također je upozoreno da je nužno pojačati nadzor nad korištenjem sredstava koja se sakupe od ove naknade kako bi se spriječile moguće zloporabe.
Na temelju provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo Hrvatskoga sabora većinom je glasova ( 7 glasova “za” i 4 glasova “protiv”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjeni Zakona o šumama
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ,
ŠUMARSTVO I VODNO GOSPODARSTVODragica Zgrebec, dip. oecc.
1. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit, s Konačnim prijedlogom zakona P.Z.E. br. 29
Odbor za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo Hrvatskoga sabora raspravio je na 1. sjednici, održanoj 16. veljače 2012, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 9. veljače 2012. godine. Odbor je raspravu o navedenom Prijedlogu zakona proveo zajedno s Prijedlogom državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu i projekcijama za 2013. i 2014. godinu i Konačnim prijedlogom zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu, budući isti predstavlja jednu od mjera koja će omogućiti povećanje poreznih prihoda na godišnjoj razini za oko 220 milijuna kuna.
Raspravu o Prijedlogu navedenog zakona Odbor je proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Nakon uvodnog obrazloženja predstavnice Ministarstva financija većina članova Odbora je podržala donošenje ovoga Zakona iz razloga što će se njegovo donošenje izravno odraziti na razvoj gospodarstva i to poticanjem investicija i kroz oporezivanje dividendi i udjela u dobiti. Međutim, u raspravi je izneseno i mišljenje kako bi bilo dobro da je na sjednici Odbora provedena rasprava o cijelom tzv. paketu poreznih zakona, zbog cjelovitog sagledavanja učinaka navedenih zakona kako za gospodarstvo ali i za regionalni razvoj Republike Hrvatske.
Na temelju provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo Hrvatskoga sabora je većinom glasova (8 glasova „za“ i 2 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobitZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ,
ŠUMARSTVO I VODNO GOSPODARSTVO
Dragica Zgrebec, dipl.oec - ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima, s Konačnim prijedlogom zakona P.Z. br. 28
Odbor za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo Hrvatskoga sabora raspravio je na 1. sjednici, održanoj 16. veljače 2012, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 9. veljače 2012. godine. Odbor je raspravu o navedenom Prijedlogu zakona proveo zajedno s Prijedlogom državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu i projekcijama za 2013. i 2014. godinu i Konačnim prijedlogom zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu, budući je Planom Vlade Republike Hrvatske za gospodarski oporavak i razvoj poduzetništva predviđena i mjera smanjenja doprinosa na plaće.
Raspravu o Prijedlogu navedenog zakona Odbor je proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.Nakon uvodnog obrazloženja predstavnice Ministarstva financija većina članova Odbora je podržala donošenje ovoga Zakona budući će isti omogućiti povećanje troškovne konkurentnosti gospodarstva smanjenjem opće stope doprinosa za zdravstveno osiguranje sa 15% na 13%. Naime, u raspravi je istaknuto da je vrlo mali broj država koje financiraju zdravstvene doprinose iz rada već to čine iz drugih izvora, te da će se ovim Zakonom omogućiti ,između ostalog, i bolja naplata doprinosa od strane svih osoba koje su obveznici doprinosa.
Na temelju provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo Hrvatskoga sabora je većinom glasova (8 glasova „za“ i 2 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ,
ŠUMARSTVO I VODNO GOSPODARSTVO
Dragica Zgrebec, dipl.oec - ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu, P. Z. br. 38
Odbor za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo Hrvatskoga sabora raspravio je na 1. sjednici, održanoj 16. veljače 2012. godine, Konačni prijedlog zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 13. veljače 2012.godine.
Odbor je raspravu o navedenom Konačnom prijedlogu zakona proveo zajedno s raspravom o: Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu i projekcijama za 2013. i 2014. godinu, Prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit,s Konačnim prijedlogom zakona, Prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima, s Konačnim prijedlogom zakona.
Raspravu o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu Odbor je proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Nakon uvodnog obrazloženja predstavnice Ministarstva financija, većina članova Odbora je bez veće rasprave podržala donošenje navedenog Zakona, budući da u okviru djelokruga rada Odbora nije bilo posebnih primjedaba niti prijedloga.
Na temelju provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo Hrvatskoga sabora većinom je glasova (6 glasova «za» i 2 glasa «protiv» i 1 glas „uzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu Zgrebec , predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONANI RAZVOJ,
ŠUMARSTVO I VODNO GOSPODARSTVODragica Zgrebec, dipl. oec
- ×
Izvješće Odbora za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu
Odbor za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo Hrvatskoga sabora raspravio je na 1. sjednici, održanoj 16.veljače 2012. godine Prijedlog državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu i projekcije za 2013 i 2014. godinu te Prijedloge financijskih planova izvanproračunskih korisnika za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 13. veljače 2012. godine. Odbor je proveo objedinjenu raspravu o: Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu i projekcijama za 2013. i 2014. godinu, Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu, Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit,s Konačnim prijedlogom zakona,Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima, s Konačnim prijedlogom zakona.
Odbor je proveo raspravu o navedenim prijedlozima u svojstvu zainteresiranog radnog tijela, sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.U uvodnom izlaganju predstavnica Ministarstva financija je, obrazlažući Prijedlog državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu u cjelini, iznijela da su ovim Prijedlogom državnog proračuna planirani ukupni prihodi za 2012. godinu u iznosu od cca 109 milijardi kuna, a ukupni rashodi u iznosu od cca 118 milijardi kuna.
Predstavnica Ministarstva regionalnog razvoja, i fondova Europske unije je u uvodnom je izlaganju istaknula da, su u Prijedlogu državnog proračuna podržani svi projekti Ministarstva koji su visokom stupnju realizacija, a da su se najveće uštede postigle na poziciji materijalnih troškova. Predstavnica Ministarstva poljoprivrede je, istaknula da će predložena sredstva namijenjena za gospodarenje i zaštitu šumskih resursa te za sustav navodnjavanja biti dostatna za realizaciju utvrđenih programa.
Nakon uvodnog obrazloženja predstavnika predlagatelja u raspravi je izneseno mišljenje da Prijedlog Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu te mjere koje su na njega vezane a proizlaze iz tzv. paketa poreznih zakona, neće dati očekivane rezultate. Naime, neki članovi Odbora ukazuju da bi se to moglo negativno odraziti na financiranje jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. U raspravi je nadalje istaknuto da smanjenje sredstava u Ministarstvu poljoprivrede koje se odnose na vodno gospodarstvo prije svega na navodnjavanje može imati značajnije posljedice u slučaju elementarnih nepogoda. Međutim, neki članovi Odbora ukazuju da smanjenje sredstava na poziciji vodnog gospodarstva neće imati negativnih efekata ukoliko u punu funkciju stavi Nacionalni projekt navodnjavanja i gospodarenja poljoprivrednim zemljištem i vodama. U daljnjoj raspravi je istaknuto da ovaj Prijedlog proračuna počiva na tri smjernice a to je prije svega osnaženje gospodarstva, stabilizacija državnih financija i održavanje financijske discipline.Nadalje, većina članova Odbora je bez veće rasprave podržala donošenje odluka o davanju suglasnosti na financijske planove izvanproračunskih korisnika za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu.
Na temelju provedene rasprave Odbor za regionalni razvoj, šumarstvo i vodno gospodarstvo Hrvatskoga sabora većinom je glasova (7 glasova «za» i 3 glasa «protiv») odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseDržavni proračun Republike Hrvatske za 2012. godinu i
projekcije za 2013. i 2014. godinute sljedeće odluke:
- Odluku o davanju suglasnosti na Financijski plan Hrvatskih voda za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu;
- Odluku o davanju suglasnosti na Financijski plan Fonda za zaštitu okoliša i
energetsku učinkovitost za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu;
- Odluku o davanju suglasnosti na Financijski plan Hrvatskih cesta za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu;
- Odluku o davanju suglasnosti na Financijski plan Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu;
- Odluku o davanju suglasnosti na Financijski plan Agencije za upravljanje državnom imovinom za 2012. godinu i projekcije za 2013. i 2014. godinu;Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Dragicu zgrebec, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA ZA REGIONALNI RAZVOJ,
ŠUMARSTVO I VODNO GOSPODARSTVODragica Zgrebec, dipl.oec