43. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o dopunama Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji, prvo čitanje. P.Z. br.797 – predlagatelj zastupnik Branko Hrg
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 43. sjednici, održanoj 21. svibnja 2015. godine Prijedlog zakona o dopunama Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavio zastupnik Branko Hrg, aktom od 18. veljače 2015. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U vrijeme rasprave Odbor je raspolagao s Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na predmetni Prijedlog zakona.
U uvodnom obrazloženju predlagatelj je istaknuo da se ovim Prijedlogom zakona uvodi dvotrećinska većina za imenovanje Glavnog ravnatelja HRT-a, te mogućnost da osim Odbora za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskog sabora prijedlog za razrješenje Glavnog ravnatelja može pokrenuti i jedna trećina zastupnika u Hrvatskom saboru. Osim toga, za pretplatnike koji imaju zasnovan pretplatnički odnos s nekim drugim poslužiteljem audiovizualnih medijskih usluga predlaže se oslobađanje plaćanja polovice iznosa mjesečne pristojbe.
U raspravi na Odboru izneseno je mišljenje da bi se teško moga postići dvotrećinska većina kod imenovanja Glavnog ravnatelja HRT-a. U odnosu na pristojbu članovi su mišljenja da se ona sada ne može smanjivati s obzirom na obveze HRT-a koje proizlaze iz Zakona i Ugovora HRT-a i Vlade Republike Hrvatske a financiraju se iz pristojbe, ali da bi možda u budućnosti trebalo voditi brigu o tome da se ona ne povećava.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (s 5 glasova ”ZA”, 1 glasom ”PROTIV” i 2 ”SUZDRŽANA” glasa) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
Z A K L J U Č A K
Ne prihvaća se Prijedlog zakona o dopunama Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Mladen Novak, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Mladen Novak - ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Izvješću o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2014. godinu
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 43. sjednici, održanoj 21. svibnja 2015. godine Izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2014. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Povjerenica za informiranje, aktom od 31. ožujka 2015. godine.
Odbor je navedeno Izvješće razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju Povjerenica za informiranje naglasila je da Zakon o pravu na pristup informacijama određuje niz obveza tijela javne vlasti. Ona su dužna voditi i službeni upisnik o zahtjevima, postupcima i odlukama o ostvarivanju prava na pristup informacijama i ponovnu uporabu informacija, dužna su postupati po njima, te ih rješavati u skladu sa Zakonom. Zakonitost i pravilnost provedenog postupka nadzire Povjerenik za informiranje kao neovisno tijelo koje ujedno provodi nadzor i inspekcijski nadzor nad provedbom Zakona. Tijela javne vlasti dužna su dostaviti izvješće o provedbi Zakona za prethodnu godinu do 31. siječnja, kako je propisano člankom 60. Zakona. Izvješće o provedbi Zakona za 2014. godinu dostavilo je 4.058 ili 71,26% od 5.694 evidentirana tijela javne vlasti, što predstavlja povećanje za 17,24% u odnosu na 2013. godinu. Ukupan broj zaprimljenih zahtjeva je 21.917, od čega je 21.078 zahtjeva za pristup informacijama i 839 zahtjeva za ponovnu uporabu informacija. Povjernik za informiranje tijekom 2014. godine zaprimio je 658 žalbi, a iz 2013. godine preneseno je u rješavanje 149 žalbi. Riješene su 524 žalbe ili 65%, od kojih se 137 odnosilo na žalbe izjavljene na rješenja kojima se zahtjevi za informacijom odbijaju ili odbacuju, a 387 na rješavanje po šutnji uprave. Od 114 žalbi koje su podnijele udruge civilnog društva, 28 žalbi je u vezi informacija o okolišu.
Zakonom je određeno da inspekcijski nadzor nad provedbom Zakona obavljaju inspektori ili drugi ovlašteni službenici Ureda povjernika za informiranje, no u 2014. godini nije se provodio neposredni inspekcijski nadzor jer u Uredu nije bilo zaposlenih inspektora. Tijekom 2014. godine Povjernica je zaprimila 236 predstavki te 368 upita pisanim putem, a odgovoreno je putem info-telefona na 665 poziva građana i službenika za informiranje. Održane su i 22 edukacije od čega su se 4 edukacije odnosile na medije.
U raspravi na Odboru je rečeno da Povjernica za informiranje ima apsolutnu podršku ovog Odbora u nastojanjima da ispuni Ustavom i zakonom definirane obveze. No, zbog nedostatnih ljudskih i financijskih kapaciteta neki su zadaci i projekti u 2014. godini bili na čekanju, dok su se drugi obavljali otežano. Stoga je potrebno učiniti sve da bi Ured povjerenika za informiranje mogao odgovarajuće štititi, pratiti i promicati pravo na pristup informacijama.
Nakon provedene rasprave Odbor je odlučio jednoglasno ( s 8 glasova ”ZA”) predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
Z A K L J U Č A K
Prihvaća se Izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2014. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Mladen Novak, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Mladen Novak
42. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravu na pristup informacijama, prvo čitanje, P.Z.E. br. 832
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 42. sjednici, održanoj 13. svibnja 2015. godine Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravu na pristup informacijama, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 23. travnja 2015. godine.
Odbor je navedni Prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja istaknula je da se ovim Prijedlogom zakona predlaže implementiranje Direktive 2013/37/EU od 26. lipnja 2013. godine, čime bi se osigurala dostupnost podataka za ponovnu uporabu i proširila mogućnost korištenja otvorenih podataka od strane građana, privatnog sektora i civilnog društva. Također će se pravnim uređenjem evidencije isključivih prava na ponovnu uporabu osigurati praćenje i nadzor nad uspostavom posebnih (isključivih) prava za korištenje podataka, čime se smanjuje mogućnost zlouporaba i ustanovljuje dobra praksa.
U raspravi na Odboru skrenuta je pozornost da se postupak usklađenja Zakona sa Direktivom EU pokušava iskoristiti kako bi se ograničilo ustavno pravo građana na pristup informacijama koje posjeduju tijela javne vlasti. Isto tako, prigovoreno je što su neke iznimno sporne odredbe unesene u Prijedlog zakona nakon što je on prošao proceduru savjetovanja. Nadalje, rečeno je da alternativni prijedlog članka1. stavak 3. u potpunosti derogira sam Zakon o pravu na pristup informacijama, jer se predlaže izuzeće primjene Zakona u svim slučajevima kada se pristup informaciji uređuje bilo kojim drugim propisom. Time se omogućava da se podzakonskim aktima daje prednost nad Zakonom o pravu na pristup informacijama, što bi predstavljalo i kršenje članka 5. Ustava Republike Hrvatske. Uz to predlaže se i izmjena članka 11. stavka 1. kojim se isključuje obveza provedbe savjetovanja za podzakonske akte, čime bi u potpunosti izostala kontrola nad zakonitošću podzakonskih akata. Članovi Odbora su mišljenja da ovakvo rješenje predstavlja velik korak unatrag u odnosu na postignuti napredak u transparentnosti jer su podzakonski propisi i akti predviđeni za savjetovanja osim važećim Zakonom i Kodeksom savjetovanja sa zainteresiranom javnošću u postupcima donošenja zakona, drugih propisa i akata koji je Vlada Republike Hrvatske donijela 2009. godine.
Također su iznesene primjedbe na predložene izmjene članka 10. stavka 9., kojima se objava podataka o javnoj nabavi ograničava samo na one podatke koji nisu dostupni na stranicama Elektroničkog oglasnika javne nabave Republike Hrvatske. Naime, javno dostupan i besplatan dio Elektroničkog oglasnika javne nabave daje samo osnovne podatke o predmetu nabave i odabranom ponuditelju te cijeni, a za sve detaljne informacije potrebno je uplatiti minimalni iznos od 1.275,00 kuna. Predložene izmjene nisu u skladu ni sa Zakonom o javnoj nabavi koji izričito propisuje obvezu tijela javne vlasti da Registar ugovora o javnoj nabavi objavljuju na službenim internet stranicama.
Predložene izmjene članka 15. stavak 4. kojima se propisuje da tijela javne vlasti mogu ograničiti pristup informaciji ako je informacija u postupku izrade nisu u skladu s presudom Suda pravde EU (ECJ) koji je u istovjetnom postupku zabranio ”opću iznimku”, te presudio da je u svakom konkretnom slučaju nužno dokazati kriterije i dobro obrazložiti na koji način bi objava informacija narušila proces donošenja odluke. Rečeno je da, ukoliko ovakva odredba ostane, za očekivati je povećanje broja pritužbi Povjerenici za informiranje, koja već ionako ima probleme zbog ograničenih ljudskih i financijskih kapaciteta.
Isto tako, rečeno je da će negativan učinak imati i predložena izmjena članka 23. stavak 1., gdje se uvodi točka 6. koja se odnosi na odbijanje tzv. ”šikanoznih zahtjeva” koji navodno imaju za cilj otežati ili onemogućiti rad tijela javne vlasti. Predložena izmjena ostavlja puno prostora za arbitrarnost o odlučivanju oko toga što predstavlja ”šikanozni zahtjev”, a što kao krajnji rezultat ima otežano ostvarivanje ustavnog prava građana na pristup informacijama.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova ( s 5 glasova ”ZA”, 1 glasom ”PROTIV” i 1 ”SUZDRŽANIM” glasom) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeće
ZAKLJUČKE
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravu na pristup informacijama.
2. Sva mišljenja, primjedbe i prijedlozi izneseni u raspravi dostavit će se predlagatelju kako bi ih uzeo u obzir kod izrade Konačnog prijedloga zakona.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Mladen Novak, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Mladen Novak - ×
Utvrđivanje liste kandidata koji udovoljavaju uvjetima za izbor četiri člana Nadzornog odbora HRT-a
Odbor za informiranje,
informatizaciju i medije
KLASA: 021-13/15-07/22
URBROJ: 6521-22-15-17
Zagreb, 13. svibnja 2015.Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 42. sjednici, održanoj 13. svibnja 2015. godine sve predložene kandidature zaprimljene na natječaj za izbor četiri člana Nadzornog odbora HRT-a, objavljen 21. travnja 2015. godine u ”Večernjem listu”, ”Jutarnjem listu”, ”Novom listu”, ”Slobodnoj Dalmaciji” i ”Glasu Slavonije”, kao i na teletekstu Hrvatske radiotelevizije i web stranicama Hrvatskog sabora i Hrvatske radiotelevizije, te je utvrdio da od 12 zaprimljenih kandidatura sve ispunjavaju zakonske uvjete i uvjete iz natječaja.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (s 9 glasova ”ZA”) donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Uvjete za izbor četiri člana Nadzornog odbora HRT-a propisane Zakonom o Hrvatskoj radioteleviziji i natječajem ispunjavaju sljedeći kandidati:
1. Dr.sc. Katarina Bakija
2. Vesna Čižmar
3. Miroslav Grgić
4. Mr.sc. Darko Horvatin
5. Mr.sc. Doroteja Lesjak
6. Alja Ljubić Budanko
7. Branko Maleš
8. Suzana Mrkobrada
9. Ante Perić
10. Dr.sc. Antonija Petričušić
11. Mr.sc. Šenol Selimović
12. Anja Šovagović DespotPREDSJEDNIK ODBORA
Mladen Novak
41. sjednica -
- ×
Zaključak Odbora za informiranje, informatizaciju i medije kojim se obvezuje Glavni ravnatelj Hrvatske radiotelevizije da Hrvatskom saboru dostavi dopunjeno Izvješće o iznosima plaća na Hrvatskoj radioteleviziji
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskog sabora na 41. sjednici, održanoj 16. travnja 2015. godine raspravljao je pod točkom 1. o Izvješću Glavnog ravnatelja HRT-a u kojem su sadržani podaci o ukupnom iznosu sredstava utrošenih za plaće u Hrvatskoj radioteleviziji te prikaz pojedinačnih iznosa bruto i neto plaća po pojedinim radnim mjestima na Hrvatskoj radioteleviziji, te na temelju članka 172. stavka 2. i članka 214. Poslovnika Hrvatskog sabora (”Narodne novine”, broj 81/13) predlaže Hrvatskom saboru da donese Zaključak kojim se obvezuje Glavni ravnatelj Hrvatske radiotelevizije da Hrvatskom saboru dostavi dopunjeno Izvješće o iznosima plaća na Hrvatskoj radioteleviziji.
PREDSJEDNIK ODBORA
Mladen Novak
Prilog: - Prijedlog zaključka
Na temelju članka 165. Poslovnika Hrvatskog sabora („Narodne novine“, broj 81/13) Hrvatski sabor na 17. sjednici dana__________ donio je sljedeći
ZAKLJUČAK
Obvezuje se Glavni ravnatelj Hrvatske radiotelevizije da u roku 5 dana od dana donošenja ovog Zaključka dostavi dopunjeno Izvješće vezano za Zaključak Hrvatskog sabora od 6. ožujka 2015. godine.
Obrazloženje:
Klub zastupnika Hrvatske demokratske zajednice predložio je Hrvatskom saboru Zaključak kojim se obvezuje Glavni ravnatelj Hrvatske radiotelevizije da Hrvatskom saboru dostavi Izvješće o iznosima plaća na Hrvatskoj radioteleviziji, a koji je Hrvatski sabor donio 6. ožujka 2015. godine. S obzirom da je Glavni ravnatelj HRT-a u svom Izvješću od 20. ožujka 2015. godine dostavio nepotpune podatke Hrvatskom saboru, Odbor za informiranje, informatizaciju i medije predlaže Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg Zaključka kojim se obvezuje Glavnog ravnatelja HRT-a da dopuni svoje Izvješće.
39. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Izvješću o radu za 2013. godinu Agencije za zaštitu osobnih podataka
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 39. sjednici, održanoj 12. ožujka 2015. godine Izvješće o radu za 2013. godinu Agencije za zaštitu osobnih podataka, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Agencija za zaštitu osobnih podataka, aktom od 11. rujna 2014. godine.
Odbor je navedno Izvješće razmotrio kao matično radno tijelo.
U vrijeme rasprave Odbor je raspolagao s mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na predmetno Izvješće.
U uvodnom obrazloženju ravnatelj Agencije istaknuo je da je u 2013. godini povećan ukupni broj predmeta koji se odnosi na međunarodnu i EU suradnju, te zahtjeva za zaštitu prava, odnosno pritužbi trećih osoba u odnosu na 2012. godinu. Također, u izvještajnom razdoblju povećan je i ukupni broj nadzornih aktivnosti, a posebno broj izravnih nadzora kojih je obavljeno 240, što je porast od 253 % u odnosu na 2012. godinu. Isto tako, zabilježeno je povećanje broja zaprimljenih upita za davanjem pravnih mišljenja, te visok postotak potvrđenih upravnih akata od strane upravnih sudova.
U raspravi je istaknuto da su dvije okolnosti značajno utjecale na rad Agencije u ovom periodu, a to su uvođenje institucije Povjerenika za informiranje, te pripreme za pristup Schengenskom sporazumu i višu razinu zaštite privatnosti u EU.
Nakon provedene rasprave, Odbor je jednogasno ( s 8 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedećiZ A K L J U Č A K
Prihvaća se Izvješće o radu za 2013. godinu Agencije za zaštitu osobnih podataka.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Mladen Novak, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Mladen Novak
38. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu i projekcijama za 2016. i 2017. godinu
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 38. sjednici, održanoj 25. studenoga 2014. godine Prijedlog Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu i projekcije za 2016. i 2017. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. studenoga 2014. godine.
Odbor je Prijedlog Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu i projekcije za 2016. i 2017. godinu razmotrio u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.Uvodno je predstavnica predlagatelja istaknula da su u 2015. godini prihodi državnog proračuna planirani u iznosu od 16,4 milijarde kuna, dok su ukupni rashodi planirani u iznosu 119,0 milijardi kuna. Na visinu prihoda i rashoda državnog proračuna značajno će utjecati primjena odredbi Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, kojima je propisan izlazak Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje iz sustava državne riznice od 1. siječnja 2015. godine. Kao rezultat očekuje se postupno smanjenje manjka državnog proračuna s planiranih 15,6 milijardi kuna u 2014. na 12,5 milijardi kuna u 2015. godini, a u idućim godinama predviđa se dodatno smanjenje manjka i to na razinu ispod 3% BDP-a. Predstavnica Ministarstva kulture istaknula je da se u ovom razdjelu povećavaju sredstva u odnosu na 2014. godinu, ali se u projekcijama za 2016. i 2017. godinu predviđa pad.
U raspravi na Odboru postavljeno je pitanje vezano za sredstva za informativne usluge HINA-i i da li će ona biti dostatna. Rečeno je da su sredstva povećana i iznose 20.780.000 kuna, a da li će ona biti dostatna ovisi o dobrom vođenju i poslovnim odlukama.
S obzirom da sredstva za neprofitne medije uglavnom ostaju ista, postavljeno je pitanje zbog čega se ona ne smanjuju, što bi bilo za očekivati. Za njih se izdvaja više sredstava nego za neke druge programske aktivnosti. Tako se za neprofitne medije izdvaja više nego za arhivsku djelatnost, a pet puta više nego za arheološka istraživanja. Odgovoreno je da su neprofitni mediji važni za razvoj demokratskog društva.
Vezano za Povjerenika za informiranje, rečeno je da se prilikom imenovanja Povjerenice za informiranje govorilo o tome da će se sustav učiniti transparentnijim, međutim sredstva koja se dodjeljuju za tu svrhu konstantno su nedostatna za funkcioniranje Ureda.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (s 5 glasova ”ZA” i 4 glasa ”PROTIV”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
Z A K L J U Č A K
Ne podržava se donošenje Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu i projekcija za 2016. i 2017. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Mladen Novak, predsjednik Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Mladen Novak
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Konačnom prijedlogu zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu, drugo čitanje, P. Z. br. 746
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 38. sjednici, održanoj 25. studenoga 2014. godine Konačni prijedlog zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. studenoga 2014. godine.
Odbor je Konačni prijedlog zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu razmotrio u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
Odbor je bez rasprave većinom glasova (s 5 glasova ”ZA” i 4 glasa ”PROTIV”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
Z A K L J U Č A K
Ne podržava se donošenje Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Mlade Novak, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORAMladen Novak
36. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni potupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. E br. 702
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 36. sjednici, održanoj 16. listopada 2014. godine Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 11. rujna 2014. godine. Odbor je navedeni Konačni prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja istaknula je da se predloženim zakonom mijenjaju i dopunjuju odredbe Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima na način de se uređuje definicija djela siročadi kao i predmeta srodnih prava na koja se na odgovarajući način primjenjuje definicija djela siročadi. Radi se o djelima i predmetima srodnih prava kojima nije identificiran autor odnosno drugi nositelj prava, ili je identificiran, ali nije pronađen unatoč pažljivoj potrazi koja je provedena i evidentirana sukadno odredbama Direktive 2012/28/EU.
U raspravi na Odboru podržano je donošenje ovog Zakona, ali je upozoreno i na mogućnost špekuliranja. Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (s 8 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORABranko Vukšić
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izboru predsjednika Republike Hrvatske, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje. P. Z. br. 710 – Predlagatelj Klub zastupnika SDP-a
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 36. sjednici, održanoj 16. listopada 2014. godine Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izboru predsjednika Republike Hrvatske, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavio Klub zastupnika SDP-a, aktom od 24. rujna 2014. godine. Odbor je navedeni Konačni prijedlog zakona razmotrio kao zainteresirano radno tijelo. U vrijeme rasprave Odbor je raspolagao s Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na predmetni Konačni prijedlog zakona.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja istaknula je da je Zakon o izboru predsjednika Republike Hrvatske donijet još 1992. godine, te su neke njegove odredbe, kao što je primjerice ona o izbornoj šutnji neusklađene s odredbama drugih zakona kojima se uređuje izborni postupak u Republici Hrvatskoj. Stoga se predlaže promijeniti odredbe o izbornoj šutnji, na način da ista prestaje zatvaranjem birališta, te odredbe o izbornoj promidžbi na način da ona bude uravnotežena. Isto tako se ovim izmjenama i dopunama Zakon usklađuje s Ustavom Republike Hrvatske u dijelu u kojem je uređeno glasovanje Hrvatskoh državljana izvan granice Republike Hrvatske i sa Zakonom o državnom izbornom povjerenstvu Republike Hrvatske u pogledu naziva tijela nadležnih za provođenje izbora.
U raspravi na Odboru rečeno je da je neprihvatljivo mijenjati izborna pravila dva mjeseca prije izbora. Upozoreno je da će, ukoliko se donese predloženi Zakon, televizijski nakladnici sami moći birati koga će pozvati na predstavljanje, birati način na koji će ga predstaviti, te izabrati termin emitiranja. Odgovoreno je da se ovim izmjenama i dopunama Zakon usklađuje s Pravilima o postupanju elektroničkih medija s nacionalnom koncesijom u Republici Hrvatskoj tijekom izborne promidžbe.
Dio članova Odbora iznio je mišljenje da je promjena Zakona dobra i nužna, a dio je smatrao da izmjena ovog Zakona nije potrebna jer se tu ne očekuje veliki broj kandidata, kao što je to primjerice na parlamentarnim izborima. Također je rečeno da bi u članku 2. kojim se mijenja članak 14. u stavku 1. prije točke u prvoj rečenici trebalo dodati riječi ”u istom vremenskom opsegu”. Time bi se obvezalo Hrvatsku televiziju i Hrvatski radio da daju isti vremenski opseg svakom kandidatu za predsjednika Republike Hrvatske prilikom iznošenja i obrazlaganja njihovih izbornih programa u razdoblju izborne promidžbe.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova ( sa 6 glasova ”ZA”, 2 glasa ”PROTIV” i 1 ”SUZDRŽANIM” glasom) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedećiZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izboru predsjednika Republike Hrvatske.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić - ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o dopunama Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji, prvo čitanje, P. Z. br. 695 – Predlagatelj Klub zastupnika HSU-a
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 36. sjednici, održanoj 16. listopada 2014. godine Prijedlog zakona o dopunama Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavio Klub zastupnika HSU-a, aktom od 14. srpnja 2014. godine. Odbor je navedeni Prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo. U vrijeme rasprave Odbor je raspolagao s Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na predmetni Prijedlog zakona.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da zakonski automatizam kojim se iznos RTV pristojbe usklađuje s prosječnom mjesečnom neto plaćom u Republici Hrvatskoj i jednako se primjenjuje na sve skupine stanovništva, bez obzira na njihova primanja i imovinsko stanje, smatraju krajnje neprihvatljivim. Oni stoga predlažu da za vlasnika prijamnika samca čiji ukupan prihod u prethodnoj kalendarskoj godini mjesečno nije bio veći od 58,31% proračunske osnovice, odnosno 45,59% po članu kućanstva, visina mjesečne pristojbe iznosi 0,75% prosječne neto mjesečne plaće zaposlenih u Republici Hrvatskoj, na temelju statističkih podataka za prethodnu godinu. RTV pristojba bi se tako smanjila s 80 na 40 kuna za umirovljenike, nezaposlene i građane slabijeg imovinskog stanja.
U raspravi na Odboru postavljeno je pitanje kako je moguće da je Vlada Republike Hrvatske u svom Mišljenju na ovaj Prijedlog zakona navela da predlagatelj nije iskazao nikakav učinak na državni proračun Republike Hrvatske, ako je poznato da RTV pristojba nema učinak na državni proračun. Rečeno je da je opasno smanjenje financijskih sredstava Hrvatskoj radioteleviziji i da nitko ne želi dovesti u pitanje rad HRT-a, ali da bi trebalo pronači način da se ovakav prijedlog usvoji, bilo to kroz restrukturiranje HRT-a ili kroz druge načine uštede. Istaknuto je da HRT nije samo kulturno dobro, već i jamac demokracije, a Vlada Republike Hrvatske ima druge mjere na raspolaganju kojima može pomoći one koji nemaju dovoljno financijskih sredstava.Nakon provedene rasprave Odbor nije donio odluku jer su mišljenja članova ostala podijeljena ( 1 glas ”ZA”, 3 glasa ”PROTIV” i 5 ”SUZDRŽANIH” glasova).
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić - ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o utvrđivanju liste kandidata za izbor četiri člana Programskog vijeća HRT-a
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 36. sjednici, održanoj 16. listopada 2014. godine kandidature zaprimljene na javni poziv za izbor četiri člana Programskog vijeća HRT-a, objavljen 22. rujna 2014. godine u ''Večernjem listu'', ''Jutarnjem listu'', ''Novom listu'', ''Slobodnoj Dalmaciji'' i ''Glasu Slavonije'', te na teletekstu Hrvatske radiotelevizije i web stranicama Hrvatskog sabora i Hrvatske radiotelevizije.
Uvodno je predsjednik Odbora istaknuo da je zaprimljeno 14 kandidatura, te da su sve zaprimljene u roku.
U raspravi je predloženo da se razgovor sa svim kandidatima obavi sljedeći četvrtak.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova ( s 8 glasova ”ZA i 1 ”SUZDRŽANIM” glasom) donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Vezano za izbor četiri člana Programskog vijeća HRT-a Odbor će sljedeći četvrtak obaviti razgovor sa svim kandidatima prijavljenim na javni poziv objavljen 22. rujna 2014. godine, a to su:
1. Drago Asić
2. Vlaho Bogišić
3. doc.dr.sc. Anita Jeličić
4. mr.sc. Zdravko Kedžo
5. Aleksandar Kovačević
6. mr.sc. Zoran Malenica
7. Branko Maleš
8. Darko Markušić
9. dr.sc. Ivica Maštruko
10. Aleksandar Milošević
11. Bože Mimica
12. Neda Ritz
13. Darivoj Repač
14. Darko Staklenac.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić
35. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Izvješću o radu Upravnog vijeća Hine za 2013. godinu
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 35. sjednici, održanoj 17. rujna 2014. godine Izvješće o radu Upravnog vijeća Hine za 2013. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavilo Upravno vijeće Hine, aktom od 2. lipnja 2014. godine.
Odbor je navedeno Izvješće razmotrio kao matično radno tijelo.U vrijeme Rasprave Odbor je raspolagao s Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na predmetno Izvješće.
U uvodnom obrazloženju predsjednik Upravnog vijeća Hine istaknuo je da je 2013. godinu obilježio proces restrukturiranja koji je završen, te financijska konsolidacija i investiranje u tehnološki napredak. Da nije bilo izvanrednog rashoda temeljem sudske presude za radni spor star 13 godina, Hina bi 2013. godinu završila u plusu, ali zbog toga je i ova godina završila s minusom od 479.827 kuna. Također je smanjen broj zaposlenih i isplaćene su otpremnine, pa se očekuje da se pozitivni učinci pokažu u 2014. godini.
U raspravi je naglašeno da je Hina uspjela okrenuti negativan trend, jer su u izvještajnom razdoblju prihodi nadmašili rashode za 436.000 kuna, a u odnosu na 2012. godinu Hina je smanjila gubitak za 56,54 %.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno ( s 8 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
Z A K L J U Č A K
Prihvaća se Izvješće o radu Upravnog vijeća Hine za 2013. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Izvješću o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2013. godinu
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 35. sjednici, održanoj 17. rujna 2014. godine Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2013. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila ravnateljica Agencije za elektroničke medije i Vijeće za elekroničke medije, aktom od 2. srpnja 2014. godine.
Odbor je navedeno Izvješće razmotrio kao matično radno tijelo.
U vrijeme Rasprave Odbor je raspolagao s Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na predmetno Izvješće.
U uvodnom obrazloženju ravnateljica Agencije za elektroničke medije i predsjednica Vijeća za elektroničke medije istakula je da je u 2013. godini Vijeće za elektroničke medije odžalo 68 sjednica, a Agencija je obradila 6 688 akata u 2 202 predmeta. Također je Vijeće donijelo 7 odluka o davanju koncesija za obavljanje djelatnosti televizije i radija, od čega 5 odluka za djelatnost televizije i 2 za djelatnost radija, zatim 2 odluke o privremenom oduzimanju koncesije i 2 odluke o trajnom oduzimanju koncesije za djelatnost radija i televizije. U odnosu na 2012. godinu povećao se broj pružatelja medijskih usluga na zahtjev, te pružatelja medijskih usluga koji svoje usluge pružaju putem satelita, kabela, interneta i drugim dopuštenim oblicima prijenosa, te je izdano 7 dopuštenja pružatelja ovih medijskih usluga. Vezano za Fond za poticanje puralizma i raznovrsnosti medija, radijskih i televizijskih programa Vijeće je raspisalo natječaje po kojima je dodijeljeno 31.063.626,23 kn za 992 programa. U području nadzora kontinuirano je snimano ukupno 174.864 sati radijskog i televizijskog programa, a povremeno je snimano 17 televizijskih programa te 10 radijskih kanala na različitim razinama i različitog programskog usmjerenja. Po obavljenom nadzoru u utvrđenim prekršajima Vijeće je izreklo 40 upozorenja, 7 opomena, 1 prekršajni nalog te 2 optužna prijedloga. Isto tako, aktivno je sudjelovalo u međunarodnim skupovima, konferencijama, seminarima i sastancima.
Nakon toga, Odbor je bez rasprave jednoglasno ( s 8 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedećiZ A K L J U Č A K
Prihvaća se Izvješće o radu Vijeća za elekroničke medije i Agencije za elekroničke medije za 2013. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić
34. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Konačnom prijedlogu zakona o državnoj informacijskoj infrastrukturi, drugo čitanje, P. Z. br. 653
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 34. sjednici, održanoj 8. srpnja 2014. godine Konačni prijedlog zakona o državnoj informacijskoj infrastrukturi, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 18. lipnja 2014. godine.
Odbor je navedeni Konačni prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se u Konačnom prijedlogu zakona dopunila definicija vlasništva Republike Hrvatske na način da ono postoji ne samo nad javnim registrima, već i nad njihovim podacima i svim elementima potrebnim za njihovu interpretaciju, te je određeno da se fizička pohrana podataka obavlja u podatkovnim centrima koji se nalaze isključivo na teritoriju Republike Hrvatske. Također su redefinirani i neki rokovi.
U raspravi na Odboru podržalo se donošenje ovog Zakona, no izrečeno je nekoliko primjedbi tehničke prirode. Zaključeno je da će se tehnički podaci detaljnije urediti podzakonskim propisima.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova ( sa 6 glasova ”ZA” i 2 ”SUZDRŽANA” glasa) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedećiZ A K L J U Č A K
Podržava se donošenje Zakona o državnoj informacijskoj infrastrukturi.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić - ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu pravila o postupanju elektroničkih medija s nacionalnom koncesijom u Republici Hrvatskoj tijekom izborne promidžbe
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 34. sjednici, održanoj 8. srpnja 2014. godine Prijedlog pravila o postupanju elektroničkih medija s nacionalnom koncesijom u Republici Hrvatskoj tijekom izborne promidžbe, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavio Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav, aktom od 13. lipnja 2014. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog pravila razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predsjednik Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav rekao je da je važeća Pravila o postupanju elektroničkih medija s nacionalnom konesijom u Republici Hrvatskoj donio Hrvatski sabor da bi se omogućilo nacionalnim elektroničkim medijima prezentianje izbornih programa poštujući načelo razmjerne zastupljenosti svih sudionika izbora. Međutim, došlo se do zaključka da takav način predstavljanja ne koristi ni kandidatima, ni gledateljima, ali ni promicanju višestranačkog sustava. Važeća Pravila previše detaljno razrađuju obveze svih nakladnika elektroničkih medija u izborima za zastupnike u Hrvatski sabor, što ne ostavlja prostor za slobodno i kreativno posredovanje novinara između građana i njihovih interesa i kandidata i njihovih interesa, te na taj način pridonosi lošoj informiranosti i educiranosti birača o strankama i njihovim programima i o kandidatima. Zbog toga je Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav krenuo u donošenje novih Pravila kojima se jamči jednak tretman sudionika izbora, a urednicima i novinarima daje sloboda kreiranja sadržaja emisija i utvrđuje zaštitni minimum termina koji svaki kandidat na izborima, odnosno svaka izborna lista mora imati. Isto tako, ovim Pravilima se uvodi kao novina mogućnost organiziranja televizijskog sučeljavanja, odnosno da nakladnici televizije s nacionalnom koncesijom u Republici Hrvatskoj mogu jednom tijekom predizborne kampanje organizirati posebnu emisiju sa sučeljavanjem osoba koje su sudionici u izborima istaknuli kao kandidate za predsjednika Vlade Republike Hrvatske uz zadržavanje prava na oblikovanje načina sučeljavanja, određivanje broja kandidata, trajanje sučeljavanja, te vremena emitiranja. Na kraju je istaknuo da će se ova Pravila na odgovarajući način primjenjivati na izbore za predsjednika Republike Hrvatske i na izbore članova u Europski parlament iz Republike Hrvatske.
U raspravi je postavljeno pitanje tko će kontrolirati Hrvatsku radioteleviziju, te kako će se određivati pojam relevantnosti. Odgovoreno je da će se moći podnijeti prigovor Državnom izbornom povjerenstvu Republike Hrvatske, te podnijeti žalba Ustavnom sudu Republike Hrvatske. Što se tiče pojma relevantnosti, rečeno je da bi novinare trebalo educirati na stručnim skupovima i seminarima, a samim medijima dati povjerenje. Ukazano je i na to da je pojam medija s nacionalnom koncesijom diskutabilan, ali on je reguliran zakonom i ne može se drugačije regulirati ovim Pravilima. Iznesena je i primjedba vezana za sučeljavanje, te je rečeno da je do sada bilo uobičajeno da su stranke svog nositelja liste isticale kao kandidata za predsjednika Vlade Republike Hrvatske, ali to ne mora biti tako, odnosno može biti jedan kandidat nositelj liste, a drugi kandidat za premijera. Također je rečeno da ne bi trebalo ograničavati broj sučeljavanja. Postavljeno je i pitanje što je sa specijaliziranim programima, da li oni podliježu ovim Pravilima. Odgovoreno je da oni ne poliježu ovim Pravilima, kao ni internet ni tiskani mediji. Na kraju, zaključeno je da je važno odteretiti medije i dati im priliku da sami donose odluku, odnosno da imaju pravo sami oblikovati sadržaj medijskih priloga tijekom izborne promidžbe. Članovi Odbora složili su se da je promjena Pravila nužna, ali izneseno je i mišljenje da s njihovom promjenom treba pričekati, a ne ići u promjenu ishitreno i manjkavo.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova ( s 5 glasova ” ZA” i 3 ”SUZDRŽANA” glasa) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
Z A K L J U Č A K
Podržava se donošenje Pravila o postupanju elektroničkih medija s nacionalnom koncesijom u Republici Hrvatskoj tijekom izborne promidžbe.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić
33. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o državnoj informacijskoj infrastrukturi, prvo čitanje, P.Z. br. 653
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 33. sjednici, održanoj 15. svibnja 2014. godine Prijedlog zakona o državnoj informacijskoj infrastrukturi, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. travnja 2014. godine. Odbor je navedeni Prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se ovim Prijedlogom zakona utvrđuje sustav središnjeg državnog portala kao jedinstveno upravno mjesto, određuje se Nacionalni identifikacijski i autentifikacijski sustav obvezujući za sve institucije, te se propisuje komunikacija institucija javnog sektora s građanima putem korisničkog pretinca države. Sve to treba stvoriti pravne pretpostavke za ostvarenje projekta ”e-Građani”, te za izgradnju elemenata informacijskog društva u Republici Hrvatskoj i njeno uključivanje u izgradnju europskog i globalnog informacijskog društva. Također se određuju javni i temeljni registri te autentični podaci, utvrđuje obveza institucija javnog sektora korištenja podataka iz temeljnih registara, bez prava traženja tih podataka od građana ili poslovnih subjekata, što treba osigurat primjenu principa ”samo jednom” i to digitalno, te preduvjete za obavljanje poslova državne uprave bez papira.
U raspravi članovi Odbora podržali su ovaj Prijedlog zakona, te su predložili da se Konačni prijedlog zakona pripremi i raspravi prije ljetne stanke u zasjedanju Hrvatskog sabora. Postavljeno je i pitanje brzine kojom može zaživjeti provođenje ovog Zakona, te kakva je mogućnost zlouporabe. Odgovoreno je da provođenje Zakona može početi vrlo brzo, a u prijelaznim i završnim odredbama dan je rok od 2 godine od njegovog stupanja na snagu. Kojom brzinom će doći do mogućnosti izdavanja pojedinih dokumenata ovisit će i o organizaciji samog tijela uprave i njegove spremnosti za ubrzavanjem poslovnih procesa. Mogućnost zlouporabe biti će minimalna, te neće biti ništa veća od primjerice internet bankarstva. Na kraju je naglašeno da će se tehnički parametri propisat naknadno uredbom Vlade Republike Hrvatske.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (sa 7 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeće
ZAKLJUČKE
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o državnoj informacijskoj infrastrukturi.
2. Sve primjedbe, mišljenja i prijedlozi izneseni u raspravi uputit će se predlagatelju kako bi ih uzeo u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić - ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Izvješću o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2013. godinu
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 33. sjednici, održanoj 15. svibnja 2014. godine Izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2013. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Povjerenica za informiranje, aktom od 31. ožujka 2014. godine. Odbor je navedeno Izvješće razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju Povjerenica za informiranje naglasila je da je na pripremu ovog Izvješća o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama utjecalo nekoliko faktora. Prvo je promjena Zakona o pravu na pristup informacijama, drugo je promjena institucije, odnosno uvođenje Povjerenika za informiranje, a treće je transponiranje europske Direktive o ponovnom korištenju informacija javnog sektora. Jedna od važnih obveza tijela javne vlasti je i suradnja s Povjerenicom za informiranje i dostava izvješća o provedbi Zakona. Prema Instruktivnom popisu takvih tijela obveznika primjene Zakona je u 2013. godini bilo 5918. Zakonsku obvezu ispunilo je 3462 tijela javne vlasti, što je povećanje od 21,4 % u odnosu na 2012. godinu. Prema podacima iz dostavljanih izvješća tijela javne vlasti ukupan broj podnesenih zahtjeva za pristup informacijama je 155.047, od čega je 139.334 zahtjeva za pristup informacijama i 25.208 zahtjeva za ponovnu uporabu informacija. Povjerenik za informiranje zaprimio je tijekom 2013. godine i 853 predmeta, te izradilo 2525 izlaznih akata. Otvoreno je i ukupno 515 predmeta po žalbama, dok je 129 žalbi preneseno u rješavanje iz 2012. godine. Žalbe iz 2013. godine u trećini su se odnosile na odbijanje zahtjeva, dok su dvije trećine činile žalbe izjavljene zbog tzv. šutnje uprave, što znači da tijela javne vlasti još uvijek u velikoj mjeri ignoriraju zahtjeve građana.
U raspravi Izvješće je ocjenjeno kao sveobuhvatno i kvalitetno napisano. Skrenuta je pozornost da neke jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave nemaju web stranice. Rečeno je da razlog mogu biti nedovoljna financijska sredstva, mali broj stanovnika koji tamo živi ili mali broj službenika koji radi u njima. Upozoreno je i na mali broj zaposlenih u Uredu povjerenika za informiranje, gdje nisu bili osigurani uvjeti za ustrojavanje inspekcije, te se ona nije mogla provesti u izvještajnom razdoblju. Unatoč tome, neposrednim kontaktom putem info-telefona odgovoreno je na 851 upit, a zaprimljeno je i 172 pisana upita. Isto tako, Ured povjerenika za informacije promovirao je pravo na pristup informacijama putem internet stranica, te organizacijom ili sudjelovanjem na javnim događanjima, pa su tako održane i 3 edukacije za udruge i predstavnike jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Na kraju je naglašeno da je potrebna i izmjena članka 6. Zakona o medijima koji uređuje dostupnost javnih informacija, kako bi se omogućilo ostvarivanje prava novinara na dobivanje odgovora od tijela javne vlasti.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno ( sa 7 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedećiZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2013. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić
32. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o c) Izvješću o poslovanju HRT-a za 2012. godinu; d) Godišnjem izvješću Programskog vijeća HRT-a za razdoblje 19. studenoga 2012. do 31. prosinca 2013.; e) Izvješću o radu Nadzornog odbora i provedbi nadzora zakonitosti rada i financijskog poslovanja HRT-a u 2012. godini
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 32. sjednici, održanoj 17. veljače 2014. godine Izvješće o poslovanju HRT-a za 2012. godinu, Godišnje izvješće Programskog vijeća HRT-a za razdoblje 19. studenoga 2012. do 31. prosinca 2013., te Izvješće o radu Nadzornog odbora i provedbi nadzora zakonitosti rada i financijskog poslovanja HRT-a u 2012. godini, koja su predsjedniku Hrvatskog sabora dostavili Glavni ravnatelj Hrvatske radiotelevizije, aktom od 18. prosinca 2013. godine, Programsko vijeće HRT-a, aktom od 30. prosinca 2013. godine, te Nadzorni odbor HRT-a, aktom od 31. prosinca 2013. godine. Odbor je predmetna Izvješće razmotrio kao matično radno tijelo. U vrijeme rasprave Odbor je raspolagao s mišljenjima Vlade Republike Hrvatske na navedena Izvješća.
U uvodnom obrazloženju Glavni ravnatelj HRT-a rekao je da je HRT u 2012. godini poslovao s 28.936.000 kuna gubitka. Komercijalni prihodi pali su za 16,7% u odnosu na 2011. godinu, no prihodi od pristojbe povećani su za 13.000.000 kuna, te su iznosili 1.181.000.000 kuna. Naglasio je da su takve rezultate uzrokovali nerealni poslovni plan, te značajnije reduciran regulatorni okvir. U programskom smislu u 2012. godini pokrenuta su dva nova specijalizirana televizijska kanala i to HRT 3 od 15. rujna, te HRT 4 od 24. prosinca.
Predsjednica Programskog vijeća HRT-a istaknula je da je podneseno Izvješće privremeno, a detaljno izvješće o ostvarenju programskih načela i obveza HRT-a za razdoblje od siječnja do prosinca 2013. godine biti će dostavljeno u prvom kvartalu ove godine, kada Hrvatska radiotelevizija sukladno članku 106. Ugovora podnese godišnje izvješće o provedbi Ugovora Programskom vijeću HRT-a na odobrenje. U izvještajnom razdoblju Programsko vijeće HRT je uputilo niz primjedbi, kako na sadržaj tako i na opseg programa, te je izdalo i pisana upozorenja, ali na veliki broj primjedbi i upita ostalo je neodgovoreno. Isto tako, izrečene su i pohvale, posebno za 3 program HRT-a specijaliziran za kulturu i umjetnost. Niz primjedbi je izneseno vezano za Informativni medijski servis, a o čemu će Programsko vijeće održati i tematsku sjednicu. Kao poseban problem istaknula je nemogućnost definiranja odgovornosti urednika i glavnih urednika, što otvara pitanje da li je Hrvatska radiotelevizija usklađena sa Zakonom o medijima.
U raspravi članovi Odbora osvrnuli su se na Izvješće o radu Programskog vijeća HRT-a, te su skrenuli pozornost da je u njemu velika količina masno otisnutih dijelova u kojima su navedena upzorenja Glavnom ravnatelju i Ravnateljstvu HRT-a, od prijedloga za poboljšanje teksta Prijedloga ugovora iz članka 13. Zakona o HRT-u za razdoblje od 1. siječnja 2013. do 31. prosinca 2017. godine, prijedloga za poboljšanje Programa rada HRT-a za 2013. godinu, do ispunjenja obveza HRT-a prema Hrvatskom audiovizualnom centru u skladu sa Zakonom o audiovizualnim djelatnostima i Zakonom o HRT-u. Isto tako, rečeno je da je Programsko vijeće istaknulo u pisanim upozorenjima da nema dovoljno elemenata da bi moglo donijeti konačno mišljenje o jesenskoj shemi 2013./2014. godine o tome hoće li se tom shemom ostvariti programske obveze sukladno Ugovoru između HRT-a i Vlade Republike Hrvatske, a posebno je zaključilo da HRT ne ispunjava svoje obveze u dramskom programu HTV-a, te pozvalo Glavnog ravnatelja HRT-a da osigura ispunjavanje ugovornih obveza s naglaskom na poticanje vlastite produkcije.Izraženo je i nezadovoljstvo radom Informativnog medijskog servisa, te je skrenuta pozornost da se prema indexu slobode medija Reportera bez granica Hrvatska ove godine nalazi na 65. mjestu, a HRT je kritiziran zvog nedostatka nezavisnosti nakon izmjena Zakona o HRT-u. Također je iskazano nezadovoljstvo što je ukinut prijenos sjednica Hrvatskog sabora na 2 programu, te prebačen na 4 kanal HRT-a, gdje se prekida radi emitiranja vijesti, što predstavlja kontinuiran izvor nezadovoljsva javnosti.
Što se tiče poslovanja HRT-a u 2012. godini kasnilo se s projektima 3 i 4 kanala HRT-a, te je rečeno da je ostvareno oko 20% manje programa dnevno, dok su istovremeno rasli troškovi za plaće i dodatke, ali nije razvidno po čijoj odluci i po kojim kriterijima.
Na kraju članovi Odbora izrazili su nezadovoljstvo što na sjednici Odbora nije bio nazočan nitko od članova Nadzornog odbora HRT-a.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova ( s 5 glasova ”ZA” i 3 glasa ”PROTIV”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o poslovanju HRT-a za 2012. godinu.
Zatim je, također većinom glasova ( sa 6 glasova ”ZA” i 2 glasa ”PROTIV”), donesen sljedeći
ZAKLJUČAKPrihvaća se Godišnje izvješće Programskog vijeća HRT-a za razdoblje 19. studenoga 2012. do 31. prosinca 2013.godine.
Na kraju je, isto većinom glasova ( s 5 glasova ”ZA” i 3 glasa ”PROTIV”), donesen
ZAKLJUČAKPrihvaća se Izvješće o radu Nadzornog odbora i provedbi nadzora zakonitosti rada i financijskog poslovanja HRT-a u 2012. godini.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić
31. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o elektroničkom potpisu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 609
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 31. sjednici, održanoj 3. veljače 2014. godine Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o elektroničkom potpisu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 23. siječnja 2014. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se predloženom izmjenom Zakona o elektroničkom potpisu propisuje da inspekcijski nadzor nad radom davatelja usluga certificiranja provode nadležni inspektori Ministarstva gospodarstva i Ministarstva financija.Nakon toga, Odbor je bez rasprave većinom glasova ( sa 6 glasova ”ZA” i 2 ”SUZDRŽANA” glasa) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Zakona o izmjeni Zakona o elektroničkom potpisu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić - ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o elektroničkoj trgovini, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 605
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 31. sjednici, održanoj 3. veljače 2014. godine Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o elektroničkoj trgovini, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 23. siječnja 2014. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se predloženom izmjenom Zakona o elektroničkoj trgovini propisuje da inspekcijski nadzor nad provedbom Zakona o elektroničkoj trgovini obavljaju nadležni inspektori Ministarstva financija.Nakon toga, Odbor je bez rasprave većinom glasova (sa 6 glasova ”ZA” i 2 ”SUZDRŽANA” glasa) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Zakona o izmjeni Zakona o elektroničkoj trgovini.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić - ×
Prijedlog odluke Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o imenovanju člana Nadzornog odbora Hrvatske radiotelevizije
HRVATSKI SABOR
Odbor za informiranje,
informatizaciju i medije
KLASA: 021-13/13-07/49
URBROJ: 6521-22-14-10
Zagreb, 3. veljače 2014.PREDSJEDNIKU
HRVATSKOGA SABORANa temelju članka 22. stavka 1. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 137/10 i 76/12), Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora podnosi Hrvatskome saboru
PRIJEDLOG ODLUKE O IMENOVANJU ČLANA NADZORNOG ODBORA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJE
Navedeni Prijedlog utvrdio je Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora na 31. sjednici održanoj 3. veljače 2014. godine.
Za izvjestitelja koji će na sjednici Hrvatskoga sabora obrazložiti Prijedlog, Odbor je odredio Branka Vukšića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko VukšićPrivitak: - Prijedlog odluke - kandidatura sa životopisom
PRIJEDLOG ODLUKE O IMENOVANJU ČLANA NADZORNOG ODBORA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJE
Na temelju članka 81. Ustava Republike Hrvatske i članka 22. stavka 1. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 137/10 i 76/12) Hrvatski sabor na sjednici _____ donio je
ODLUKU O IMENOVANJU ČLANA NADZORNOG ODBORA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJE
Za člana Nadzornog odbora Hrvatske radiotelevizije imenuje se MATE RADELJIĆ.
KLASA:
Zagreb,HRVATSKI SABOR
Predsjednik
Hrvatskog sabora
Josip LekoO b r a z l o ž e n j e:
Hrvatski sabor je 30. studenoga 2012. godine donio Odluku o imenovanju članova Nadzornog odbora Hrvatske radiotelevizije (”Narodne novine”, br.136/12).
Dana 14. lipnja 2013. godine članica Nadzornog odbora HRT-a Vesna Kusin podnijela je zahtjev za razrješenjem s te dužnosti Odboru za informiranje, informatizaciju i medije, te je Odlukom Hrvatskog sabora od 21. lipnja 2013. godine razješena s dužnosti (”Narodne novine”, br. 83/13).
Na 28. sjednici, održanoj 11. prosinca 2013. godine Odbor za informiranje, informatizaciju i medije je utvrdio tekst natječaja za izbor člana Nadzornog odbora HRT-a za preostali dio mandata, a koji je objavljen 16. prosinca 2013. godine. Odbor je razmotrio sve kandidature pristigle na natječaj na svojoj 29. sjednici, održanoj 23. siječnja 2014. godine, te je utvrdio listu kandidata koji udovoljavaju uvjetima za izbor člana Nadzornog odbora HRT-a propisanim Zakonom o Hrvatskoj radioteleviziji i natječajem. Svi kandidati s liste bili su pozvani na razgovor sa članovima Odbora za informiranje, informatizaciju i medije. Razgovor s kandidatima bio je obavljen na 30. sjednici Odbora održanoj 29. siječnja 2014. godine.
Na svojoj 31. sjednici, održanoj 3. veljače 2014. godine Odbor za informiranje, informatizaciju i medije predložio je za člana Nadzornog odbora HRT-a Matu Radeljića, te je većinom glasova utvrdio ovaj Prijedlog odluke s obrazloženjem, koji podnosi Hrvatskom saboru.
30. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o a) Prijedlogu odluke o razrješenju člana Vijeća za elektroničke medije b) Prijedlogu odluke o imenovanju članice i predsjednice Vijeća za elektroničke medije
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 30. sjednici, održanoj 29. siječnja 2014. godine Prijedlog odluke o razrješenju člana Vijeća za elektroničke medije i Prijedlogu odluke o imenovanju članice i predsjednice Vijeća za elektroničke medije, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 12. prosinca 2013. godine. Odbor je navedene Prijedloge odluka razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja istaknula je da je predsjednik Vijeća za elektroničke medije i ravnatelj Agencije za elektroničke medije Zdenko Ljevak podnio zahtjev za razrješenjem s dužnosti, a Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 12. prosinca 2013. godine utvrdila Prijedlog odluke o razrješenju člana Vijeća za elektroničke medije, s danom 31. prosinca 2013. godine na osobni zahtjev. Na istoj sjednici Vlada Republike Hrvatske je, nakon provedenog postupka po objavljenom javnom pozivu, utvrdila Prijedlog odluke o imenovanju članice i predsjednice Vijeća za elektroničke medije kojom se predlaže imenovati Mirjanu Rakić članicom i predsjednicom Vijeća za elektroničke medije.
U raspravi na Odboru postavljeno je pitanje zašto su ove točke razmatrane na zatvorenoj sjednici Vlade Republike Hrvatske i da li je bilo nekog razloga za tajnost. Iz dokumentacije dostavljene članovima Odbora vidljivo je da je Zdenko Ljevak već u rujnu 2013. godine podnio zahtjev za razrješenjem, a iz izjave ovjerene kod javnog bilježnika od strane Mirjane Rakić vidljivo je da je ona od 3. siječnja 2014. godine u mirovini, što se može protumačiti da se čekalo s razrješenjem predsjednika Vijeća za elektroničke medije kako bi se mogla imenovati Mirjana Rakić, a koja je do odlaska u mirovinu bila zaposlenica Hrvatske radiotelevizije.
Nadalje, iznesen je i prijedlog da se ubuduće u javnom pozivu za izbor članova Vijeća za elektroničke medije propiše da članovi Vijeća za elektroničke medije trebaju imati završenu visoku stručnu spremu s obzirom da se radi o izuzetno kompleksnom poslu za koji je potrebno i znanje novih tehnologija.Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno ( sa 7 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
Z A K L J U Č A K
Podržava se donošenje Odluke o razrješenju člana Vijeća za elektroničke medije.
Nakon toga je većinom glasova ( s 4 glasa ”ZA” i 3 glasa ”PROTIV”) Odbor odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
Z A K L J U Č A K
Podržava se donošenje Odluke o imenovanju članice i predsjednice Vijeća za elektroničke medije.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić
28. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o radu Upravnog vijeća Hine za 2012. godinu
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 28. sjednici, održanoj 11. prosinca 2013. godine Izvješće o radu Upravnog vijeća Hine za 2012.godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavilo Upravno vijeće Hine, aktom od 24. listopada 2013. godine. Odbor je navedeno Izvješće razmotrio kao matično radno tijelo.
U vrijeme rasprave Odbor je raspolagao s Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na predmetno Izvješće. U uvodnom obrazloženju predsjednik Upravnog vijeća Hine istaknuo je da je u izvještajnom razdoblju Upravno vijeće radilo u dva saziva, jer je Upravno vijeće koje je imenovano u srpnju 2011., razriješeno u listopadu 2012. godine, između ostalog, zbog toga što su Vlada RH i Sabor RH dali negativno mišljenje o poslovanju Hine.
U raspravi na Odboru postavljeno je pitanje o sukobu interesa jedne članice Upravnog vijeća. Odgovoreno je da je ta članica dala ostavku na dužnost predsjednice Upravnog vijeća, te će dati i ostavku na članstvo u Upravnom vijeću Hine. Rečeno je i da ta članica nije sudjelovala u radu Upravnog vijeća Hine od upućivanja svog upita Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova ( s 9 glasova ”ZA” i 1 ”SUZDRŽANIM” glasom) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
Z A K L J U Č A K
Prihvaća se Izvješće o radu Upravnog vijeća Hine za 2012. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić
26. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dodanu vrijednost, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. br. 514
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 26. sjednici, održanoj 19. studenoga 2013. godine Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dodanu vrijednost, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 14. studenoga 2013. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona razmotrio kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja istaknula je da se ovim Zakonom između ostalog izjednačava oporezivanje svih novina koje izlaze dnevno, te se predlaže stopa PDV-a od 5% za isporuku novina nakladnika koji imaju statut medija, otisnutih na papiru neovisno o broju riječi, osim onih koje u cijelosti ili većim dijelom sadrže oglase ili služe oglašavanju. Isto tako bi se snižena stopa od 13% primjenjivala na novine i časopise nakladnika koji imaju statut medija i novine i časopise nakladnika za koje ne postoji obveza donošenja statuta medija prema posebnom propisu, osim onih koji su oporezivi po stopi od 5%, otisnute na papiru koji izlaze periodično te osim onih koji u cijelosti ili u većem dijelu sadrže oglase ili služe oglašavanju.
U raspravi na Odboru podržan je prijedlog izmjena i dopuna Zakona, posebno dio kojim je iz članka 38. važećeg Zakona izostavlja dio koji se odnosi na autorske tekstove u opsegu od najmanje 25.000 riječi u primjerku dnevnog izdanja.
Nakon provredene rasprave Odbor je većinom glasova (s 5 glasova ”ZA”, 1 glasom ”PROTIV” i 1 ”SUZDRŽANIM” glasom) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedećiZ A K L J U Č A K
Podržava se donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dodanu vrijednost u tekstu kako je predložila Vlada Republike Hrvatske.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić - ×
Utvrđivanje liste kandidata za izbor člana Nadzornog odbora HRT-a za preostali dio mandata (natječaj objavljen 23. rujna 2013.)
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 26. sjednici, održanoj 19. studenoga 2013. godine kandidature pristigle na natječaj za izbor člana Nadzornog odbora HRT-a za preostali dio mandata objavljen u ”Večernjem listu”, ”Jutarnjem listu”, ”Glasu Slavonije”, ”Slobodnoj Dalmaciji” i ”Novom listu”, na web stranicama Hrvatskog sabora i Hrvatske radiotelevizije, te na teletekstu Hrvatske radiotelevizije dana 23. rujna 2013. godine.
U raspravi na Odboru rečeno je da je ukupno zaprimljeno 8 kandidatura i to sve u roku, no kandidat Vjekoslav Krsnik nije dostavio sve potrebne dokumente propisane natječajem.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno ( sa 7 glasova ”ZA”) donio sljedećiZ A K L J U Č A K
Uvjete za izbor člana Nadzornog odbora HRT-a za preostali dio mandata propisane Zakonom o Hrvatskoj radioteleviziji i natječajem ispunjavaju sljedeći kandidati:
1. Mateja Bublić
2. Boris Kozjak
3. Darko Markušić
4. Bože Mimica
5. Svetozar Sarkanjac
6. mr.sc. Dražena Slade Šilović
7. Ivan Tomašek
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić
25. sjednica -
- ×
Utvrđivanje prijedloga kandidata za Povjerenika za informiranje – prethodno mišljenje Odbora za informiranje, informatizaciju i medije
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 25. sjednici, održanoj 1. listopada 2013. godine kandidature za izbor Povjerenika za informiranje koje su Odboru za Ustav, Poslovnik i politički sustav pristigle temeljem Javnog poziva za dostavu kandidatura za izbor Povjerenika za informiranje od 15. ožujka 2013. godine, a koje je taj Odbor uputio Odboru za informiranje, informatizaciju i medije dopisom od 23. travnja 2013. godine radi davanja prethodnog mišljenja, sukladno članku 36. stavak 3. Zakona o pravu na pristup informacijama (”Narodne novine”, br. 25/13).
Nakon obavljenog razgovora s kandidatima održanog 23. rujna 2013. godine zajedno s Odborom za Ustav, Poslovnik i politički sustav, razmatranja prijava pristiglih na Javni poziv i rasprave provedene na 25. sjednici Odbora održanoj 1. listopada 2013. godine, Odbor daje sljedeće
PRETHODNO MIŠLJENJE
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije, polazeći od uvjeta za izbor Povjerenika za informiranje utvrđenih člankom 37. Zakona o pravu na pristup informacijama (”Narodne novine”, br. 25/13) u postupku utvrđivanja prijedloga kandidata za izbor Povjerenika za informiranje prednost daje sljedećim kandidatkinjama:
- SANDRA KRIŽANEC (većinom glasova - 7 glasova ”ZA” i 3 ”SUZDRŽANA glasa)
- dr.sc. ANAMARIJA MUSA (jednoglasno - 10 glasova ”ZA”).
Za izvjestitelja na sjednici Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić
24. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu odluke o imenovanju člana Vijeća za elektroničke medije
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 24. sjednici, održanoj 19. rujna 2013. godine Prijedlog odluke o imenovanju člana Vijeća za elektroničke medije, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 25. srpnja 2013. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog odluke razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja istaknula je da je nakon razrješenje člana Vijeća za elektroničke medije Duška Zimonje, po objavljenom javnom pozivu, Vlada Republike Hrvatske na sjednici održanoj 25. svibnja 2013. godine utvrdila Prijedlog odluke o imenovanju člana Vijeća za elektroničke medije, kojim se predlaže imenovati Roberta Tomljenovića članom Vijeća za elektroničke medije.
U raspravi je skrenuta pozornost da je razvidno iz životopisa R. Tomljenovića da je on u sukobu interesa, jer je vlasnik dionica odnosno suvlasnik jedne produkcijske kuće. Odgovoreno je da se takve osobe mogu javiti na javni poziv, ali do stupanja na dužnost moraju razriješiti potencijalni sukob interesa.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (s 9 glasova ”ZA” i 1 ”SUZDRŽANIM” glasom) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Odluke o imenovanju člana Vijeća za elektroničke medije u tekstu kako je predložila Vlada Republike Hrvatske.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić - ×
Zaključak s 24. sjednice Odbora za informiranje, informatizaciju i medije, održane 19. rujna 2013.
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskog sabora na 24. sjednici, održanoj 19. rujna 2013. godine raspravljao je pod točkom 5. o Zaključcima Nadzornog odbora HRT-a donesenim na 13. hitnoj sjednici, održanoj 8. srpnja 2013. godine, te je većinom glasova (s 6 glasova ”ZA” i 4 glasa ”PROTIV”) donesen sljedeći
ZAKLJUČAK
Odbor je primio na znanje kako zaključke Nadzornog odbora HRT-a tako i očitovanje Glavnog ravnatelja HRT-a. Odbor ocjenjuje da se, unatoč opravdanosti dijela primjedbi Nadzornog odbora koje je uočilo i sankcioniralo Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa, nisu stekli Zakonom propisani uvjeti za nastavak pokrenutoga postupka razrješenja Glavnog ravnatelja HRT-a. Odbor smatra da Nadzorni odbor HRT-a i Glavni ravnatelj HRT-a trebaju nastaviti obavljati svoje dužnosti sukladno Zakonu o Hrvatskoj radioteleviziji i surađivati na otklanjanju svih uočenih nepravilnosti kao i međusobnih prijepora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić
23. sjednica -
- ×
Zaključak s 23. sjednice Odbora za informiranje, informatizaciju i medije, održane 11. srpnja 2013.
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskog sabora na 23. sjednici, održanoj 11. srpnja 2013. godine raspravljao je pod točkom 1. o Zahtjevu za očitovanjem Glavnog ravnatelja HRT-a na zaključke Nadzornog odbora HRT-a donesene na 13. hitnoj sjednici, održanoj 8. srpnja 2013. godine, te je većinom glasova (s 8 glasova ”ZA” i 1 ”SUZDRŽANIM” glasom) donesen sljedeći
ZAKLJUČAK
Zahtijeva se od Glavnog ravnatelja HRT-a da Odboru za informiranje, informatizaciju i medije u roku tri tjedna dostavi pisano očitovanje na zaključke Nadzornog odbora HRT-a donesene na 13. hitnoj sjednici Nadzornog odbora HRT-a, održanoj 8. srpnja 2013. godine.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić
22. sjednica -
- ×
Prijedlog odluke Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o razrješenju članice Nadzornog odbora Hrvatske radiotelevizije
HRVATSKI SABOR
Odbor za informiranje,
informatizaciju i medije
KLASA: 021-13/13-07/19
URBROJ: 6521-22-13-03
Zagreb, 19. lipnja 2013.
PREDSJEDNIKU HRVATSKOGA
SABORANa temelju članka 22. stavka 1. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 137/10 i 76/12), Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora podnosi Hrvatskom saboru
PRIJEDLOG ODLUKE
O RAZRJEŠENJU ČLANICE NADZORNOG ODBORA
HRVATSKE RADIOTELEVIZIJENavedeni prijedlog utvrdio je Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora na 22. sjednici, održanoj 19. lipnja 2013. godine.
Za izvjestitelja koji će na sjednici Hrvatskoga sabora obrazložiti Prijedlog, Odbor je odredio Branka Vukšića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORABranko Vukšić
Privitak: - Prijedlog odluke s obrazloženjemPRIJEDLOG ODLUKE
O RAZRJEŠENJU ČLANICE NADZORNOG ODBORA
HRVATSKE RADIOTELEVIZIJENa temelju članka 81. Ustava Republike Hrvatske i članka 22. stavka 1. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br.137/10 i 76/12), Hrvatski sabor na sjednici____ donio je
ODLUKU
O RAZRJEŠENJU ČLANICE NADZORNOG ODBORA
HRVATSKE RADIOTELEVIZIJE
Razrješuje se VESNA KUSIN dužnosti članice Nadzornog odbora HRT-a, na vlastiti zahtjev.KLASA:
Zagreb,HRVATSKI SABOR
Predsjednik
Hrvatskog saboraJosip Leko
O b r a z l o ž e n j e:Odlukom Hrvatskoga sabora o imenovanju članova Nadzornog odbora HRT-a od 30. studenog 2012. godine (”Narodne novine”, br. 136/12), Vesna Kusin imenovana je članicom Nadzornog odbora HRT-a.
S obzirom da je Vesna Kusin na temelju objave konačnih rezultata izbora za gradonačelnika Grada Zagreba, održanih 19. svibnja i 2. lipnja 2013 godine, izabrana i imenovana zamjenicom gradonačelnika Grada Zagreba, a obnašanje ove dužnosničke funkcije nespojivo je s radom u Nadzornom odboru HRT-a, ona je sukladno članku 22. stavku 8. alineji 1. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br.137/10 i 76/12) 14. lipnja 2013. godine podnijela Odboru za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskog sabora zahtjev za razrješenje dužnosti članice Nadzornog odbora HRT-a.
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora, na svojoj 22. sjednici, održanoj 19. lipnja 2013. godine raspravljao je o navedenom, te je sukladno članku 22. stavak 1., a u svezi sa člankom 22. stavkom 8. alinejom 1. Zakona o HRT-u utvrdio ovaj Prijedlog odluke s obrazloženjem, koji podnosi Hrvatskom saboru. - ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o medijima, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 404
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 22. sjednici, održanoj 19. lipnja 2013. godine Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o medijima, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. lipnja 2013. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da će se donošenjem ovoga Zakona uskladiti Zakon o medijima s Direktivom o uslugama na unutarnjem tržištu, na način da će se osigurati državljanima i pravnim osobama, te nakladnicima drugih članica Europske unije i drugih država ugovornica Ugovora o Europskom gospodarskom prostoru pravo obavljanja djelatnosti nakladnika u Republici Hrvatskoj. Isto tako, prekršajne odredbe Zakona o medijima uskladit će se s Prekršajnim zakonom.
Odbor je bez rasprave većinom glasova (sa 6 glasova ”ZA” i 3 glasa ”PROTIV”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o medijima u tekstu kako je predložila Vlada Republike Hrvatske.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić - ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim medijima, drugo čitanje, P.Z. br. 238
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 22. sjednici, održanoj 19. lipnja 2013. godine Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim medijima, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 6. lipnja 2013. godine.
Odbor je navedeni Konačni prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da će se donošenjem predloženog zakona Zakon o elektroničkim medijima uskladit sa Zakonom o općem upravnom postupku, Zakonom o upravnim sporovima, Kaznenim zakonom, Zakonom o koncesijama i Zakonom o uslugama. Isto tako, naglasio je da će se terminološki i izričajno doraditi Zakon, te će se pridonijeti razvoju pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija u Republici Hrvatskoj poticanjem neprofitnih pružatelja elektroničkih pubikacija, neprofitnih proizvođača audiovizualnih i/ili radijskih programa i neprofitnih pružatelja medijskih usluga iz članka 19. i 79. Zakona iz sredstava Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija. Prijelaznim odedbama propisuje se i rok u kojem će Vijeće za elektroničke medije donijeti propise na temelju ovlasti utvrđenih ovim zakonom, te se propisuje da će se do donošenja odluke tijela nadležnog za zaštitu tržišnog natjecanja na dodjelu sredstava Fonda nakladnicima televizije i/ili radija primjenjivat odredbe članaka 48. i 64. Zakona o elektroničkim medijima i Pravilnik o Fondu za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija, te prema njima odobreni program državne potpore. Za neprofitne pružatelje medijskih usluga koji imaju dopuštenje za obavljanje djelatnosti, neprofitne pružatelje elektroničkih publikacija i neprofitne proizvođače audiovizualnih i/ili radijskih programa iz članka 28. ovoga zakona izdvojit će se u 2013. godini 3% sredstava Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija, a u 2014. godini sredstva Fonda u iznosu utvrđenom pravilnikom iz članka 28, koja će se ovim korisnicima dodjeljivati kao potpore male vrijednosti prema odredbama ovoga zakona, do primjene novog programa državne potpore.
Prije rasprave Odbor je zaprimio inicijativu neovisnih internetskih medija, te primjedbe i prijedloge amandmana na Konačni prijedlog zakona Nacionalne udruge televizija (NUT) i Hrvatske udruge radija i novina (HURIN).
U raspravi na Odboru članovi su se osvrnuli na navedene dopise, te je rečeno da neovisni internetski mediji traže definiranje javnog interesa u kulturi i smatraju da se predloženim zakonom pretpostavlja da su isključivo neprofitni mediji vođeni javnim interesom, što nije točno. Neovisni internetski mediji smatraju da je ovakvo stajalište diskriminatorno i suprotno načelima slobodnog novinarstva. Isto tako, oni drže da se stvaraju pretpostavke za potpuno isključivanje neovisnih internetskih izdavača čiji su osnivači trgovačka društva, uz nezakonito favoriziranje internetskih portala osnovanih od strane organizacija civilnog društva koje se kategorizira kao neprofitne medije. Na taj način se neovisni internetski mediji potpuno isključuju iz sustava potpora i poticaja države. Ključan kriterij za dodjelu javnih sredstava mora biti kvaliteta programa odnosno objavljenog sadržaja, a ne pravna osobnost izdavača. Zbog svega navedenog smatraju da Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim medijima nije u skladu sa zakonom slobodnog tržišnog natjecanja i traže odgodu njegovog donošenja.
U dopisu Nacionalne udruge televizija i Hrvatske udruge radija i novina tvrdi se da je tekst Konačnog prijedloga zakona suprotan raspravama, prijedlozima i primjedbama koje su iznesene s njihove strane, kao i od strane Vijeća za elektroničke medije i Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja. Oni drže neprihvatljivim povećati broj i vrstu korisnika Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija, a bez prethodnog povećanja sredstava tog Fonda. Po njima je posebno neprihvatljivo u korisnike tog Fonda ubaciti one kategorije koje nigdje u Europskoj uniji nisu sufinacirane kao što su programi na zahtjev i satelitski programi, jer se time ugrožava opstanak lokalnih i regionalnih radio i TV postaja koji su zakonom obvezani proizvoditi određeni program kojim obavljaju javnu funkciju. Isto tako, smatraju da ni nezavisni producenti (koji nisu mediji) nebi trebali postati korisnici Fonda, jer su za njih zakonom već predviđena sredstva i njihova namjena, a koja se izdvajaju u Hrvatski audiovizualni centar (članak 3. stavak 2. i članak 36. Zakona o audiovizualnim djelatnostima). Dosadašnjim korisnicima Fonda, lokalnim i regionalnim radio i TV postajama, Zakonom o elektroničkim medijima propisane su obveze: količina programa, vrsta programa, određeni postotak informativnog programa zavisno od razine koncesije, vrijeme emitiranja programa, kvadrature prostora, broj zaposlenih i odredba da program javne funkcije - informativni program ne može biti sponzoriran. Stoga su u Fondu osigurana sredstva za sufinanciranje te vrste programa. Za 21 lokalnu i regionalnu TV postaju iz Fonda je za sufinanciranje deset kategorija programa prosječno godišnje osigurano ukupno oko 15 milijuna kuna, dok samo troškovi informativnog programa iznose godišnje na 21 TV postaji preko 45 milijuna kuna. To znači da je dosadašnja razina dodjeljivanih sredstava pokrivala tek 30 % troškova informativnog programa, a uz to se proizvelo još devet kategorija programa od javnog interesa. Te obveze ne postoje za nove korisnike Fonda koji se predlažu uvesti ovim izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim medijima. Smanjenje sredstava iz Fonda za članice NUT-a i HURIN-a dovelo bi do ozbiljnog narušavanja poslovanja zbog promjene uvjeta poslovanja koji su postojali prilikom natjecanja za koncesijski ugovor na rok od 12 godina. Promjena pravila imala bi za posljedicu otpuštanje djelatnika. Skrenuli su pozornost i da postoji problem elektroničkih publikacija (portala) kao korisnika sredstava Fonda. Prema predloženim izmjenama Zakona u Republici Hrvatskoj može u kratkom roku nastat neograničen broj elektroničkih publikacija. Nasuprot tome, broj TV i radio postaja gotovo je končan zbog frekvencijskog ograničenja. Zbog toga se u bližoj budućnosti može izgubiti osnovna namjena Fonda, te se može desiti da se pretežiti dio sredstava dodjeljuje elektroničkim publikacijama. Važno je napomenuti da elektroničke publikacije imaju osiguranu i novu potporu u Ministarstvu kulture u iznosu 3 milijuna kuna. Zato je i Vijeće za elektroničke medije podržalo prijedlog NUT-a i HURIN-a da, ako se uvode elektroničke publikacije kao korisnici Fonda, da se zakonom utvrdi postotak Fonda namijenjen njima, radio postajama i TV postajama.
Naglašeno je i da je Vijeće za elektroničke medije neovisni regulator i da je apsolutno neprihvatljivo da ono mora za svoj pravilnik, kriterije i omjere sredstava dobiti suglasnost Ministarstva kulture koje predlaže članove Vijeća za elektroničke medije.
Predloženo je također da se propiše kazna za nepoštivanje odredbi članka 33. Zakona kojim je propisano da su tijela državne uprave kao i pravne osobe u pretežitom vlasništvu Republike Hrvatske dužna 15% godišnjeg iznosa za promidžbu svojih usluga ili aktivnosti utrošiti na oglašavanje u audiovizualnim ili radijskim programima regionalnih i loklanih nakladnika televizije i/ili radija. Time bi se poštivao zakon, smanjila nelikvidnost i sačuvala radna mjesta. Isto tako, ukazano je na potrebu brisanja članka 35. važećeg Zakona, kojim je utvrđeno da elektronički mediji mogu političke strane i kandidate promovirati i naplatiti uslugu isključivo u vrijeme službene izborne kampanje, dok istovremeno takva zabrana ne vrijedi za vanjsko oglašavanje i tiskovine, te je rečeno da se ovdje također radi o neravnopravnoj tržišnoj utakmici i na to je ukazano.
Na kraju je konstatirano da ni jedan prijedlog niti primjedba ovog Odbora izrečena na predloženi zakon u prvom čitanju nije prihvaćena od strane predlagatelja.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova ( s 5 glasova ”ZA i 4 glasa ”PROTIV”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Ne podržava se donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim medijima.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić
21. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o patentu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 367
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 21. sjednici, održanoj 4. lipnja 2013. godine Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o patentu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 16. svibnja 2013. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se ovim Prijedlogom zakona postiže potrebna usklađenost nacionalnog zakonodavstva s pravnom stečevinom EU, odnosno osigurava se izravna provedba uredbi EU, te implementacija Nacionalne politike za ravnopravnost spolova. Isto tako, Zakon se usklađuje sa Zaključkom Vlade Republike Hrvatske od 4. listopada 2012. godine, o imenovanju povremenih, stručnih i savjetodavnih tijela, te se uvodi nadležnost ministarstva nadležnog za nadzor nad radom Zavoda za imenovanje tih tijela, kao i nadzor nad njihovim radom.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno ( s 8 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
Z A K L J U Č A K
Podržava se donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o patentu u tekstu kako je predložila Vlada Republike Hrvatske.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić
20. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Godišnjem izvješću o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2012. godinu
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 20. sjednici, održanoj 23. svibnja 2013. godine Godišnje izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2012. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Agencija za zaštitu osobnih podataka, aktom od 28. ožujka 2013. godine.
Odbor je navedeno Izvješće razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju ravnatelj Agencije istaknuo je da je 2012. godine izvješće o provedbi Zakona dostavilo 2852 tijela javne vlasti, što je povećanje od 7% u odnosu na 2011. godinu . Agencija je zaprimila 709 predmeta ( što je povećanje od 127% u odnosu na 2011. godinu), od čega je bilo 480 žalbi, 99 upita, 101 predstavka i 16 podnesaka. Upoznao je članove Odbora i o provedenoj edukaciji službenika za informiranje, nakon čega je uočeno puno manje problema u tijelima javne vlasti u kojima je edukacija provedena, ali naglasio je da još uvijek postoji problem s tzv. ”šutnjom uprave” i u tom smjeru treba uložiti dodatne napore.
U raspravi članovi Odbora podržali su ovo Izvješće, ali su naglasili da bez obzira što je donesen novi Zakon, ako ga tijela javne vlasti ne poznaju i sužbenici za informiranje nisu dovoljno educirani, on neće dati željene rezultate.
Nakon provedene rasprave Odbor je odlučio jednoglasno (s 10 glasova ”ZA”) predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Godišnje izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2012. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić - ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu odluke o razrješenju člana Vijeća za elektroničke medije
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 20. sjednici, održanoj 23. svibnja 2013. godine Prijedlog odluke o razrješenju člana Vijeća za elektroničke medije, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 2. svibnja 2013. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog odluke razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da je član Vijeća za elektroničke medije mr.sc. Duško Zimonja podnio zahtjev za razrješenjem s dužnosti dana 22. travnja 2013. godine, s obzirom da je temeljem provedenog javnog natječaja imenovan Ravnateljem tehnologije Hrvatske radiotelevizije. Sukladno tome, Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 2. svibnja 2013. godine utvrdila Prijedlog odluke o razriješenju člana Vijeća za elektroničke medije, na osobni zahtjev.
Odbor je bez rasprave odlučio jednoglasno (s 10 glasova ”ZA”) predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Odluke o razrješenju člana Vijeća za elektroničke medije u tekstu kako je predložila Vlada Republike Hrvatske.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić - ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o normizaciji, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 362
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 20. sjednici, održanoj 23. svibnja 2013. godine Prijedlog zakon o normizaciji, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 2. svibnja 2013. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se ovim Prijedlogom zakona utvrđuje okvir za provedbu Uredbe (EU) br. 1025/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o europskoj normizaciji, kao i nadležno tijelo za provedbu te Uredbe. Njime se definiraju pojmovi kao što su definicije u području normizacije, načela i ciljevi iste, osnivanje i djelatnost hrvatskog normiranog tijela, opći uvjeti članstva u hrvatskom normirnom tijelu, priprema, prihvaćanje i objava hrvatskih norma, te financiranje hrvatskog normiranog tijela.
Odbor je bez rasprave odlučio jednoglasno (s 8 glasova ”ZA”) predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Zakona o normizaciji u tekstu kako je predložila Vlada Republike Hrvatske.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić
19. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije oa) Prijedlogu odluke o razrješenju dijela članova Vijeća za elektroničke medijeb) Prijedlogu odluke o imenovanju dijela članova Vijeća za elektroničke medije
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 19. sjednici, održanoj 24. travnja 2013. godine Prijedlog odluke o razrješenju dijela članova Vijeća za elektroničke medije i Prijedlog odluke o imenovanju dijela članova Vijeća za elektroničke medije, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 11. travnja 2013. godine.
Odbor je navedene Prijedloge odluka razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da dijelu dosadašnjih članova Vijeća za elektroničke medije ističe mandat s danom 30. travnja 2013. godine. Stoga je Vlada Republike Hrvatske utvrdila Prijedlog odluke o razrješenju dijela članova Vijeća za elektroničke medije, s danom 30. travnja 2013. godine, radi isteka mandata. Isto tako, Vlada Republike Hrvatske je na temelju provedenog postupka po objavljenom javnom pozivu utvrdila Prijedlog odluke o imenovanju dijela članova Vijeća za elektroničke medije, s danom 1. svibnja 2013. godine.
U raspravi na Odboru skrenuta je pozornost da je jedna od kandidatkinja predloženih za imenovanje za člana Vijeća za elektroničke medije članica Upravnog vijeća Hine, te da se u tom slučaju radi o sukobu interesa. Predstavnik predlagatelja naglasio je da je ministrica kulture u svezi toga uputila 28. ožujka 2013. dopis Vladi Republike Hrvatske u kojem se kaže da se u slučaju imenovanja te kandidatkinje za člana Vijeća za elektroničke medije ona treba razriješiti dužnosti člana Upravnog vijeća Hine.
Nakon provedene rasprave o a) Prijedlogu odluke o razrješenju dijela članovaVijeća za elektroničke medije Odbor je jednoglasno (s 9 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Odluke o razrješenju dijela članova Vijeća za elektroničke medije u tekstu kako je predložila Vlada Republike Hrvatske.
Nakon provedene rasprave o b) Prijedlogu odluke o imenovanju dijela članova Vijeća za elektroničke medije Odbor je proveo pojedinačno glasovanje o svakoj kandidatkinji. Za imenovanje kandidatkinje mr.sc. Suzane Kunac bilo 4 glasa ”ZA” i 5 ”SUZDRŽANIH” glasova, a za imenovanje kandidatkinje mr.sc.Gordane Simonović bilo je 4 glasa ”ZA”, 4 glasa ”PROTIV” i 1 ”SUZDRŽAN” glas. S obzirom na rezultat glasovanja odluka nije donesena jer su mišljenja članova ostala podijeljena.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić
18. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o porezu na dodanu vrijednost, prvo čitanje, P.Z.E. br. 312
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 18. sjednici, održanoj 11. travnja 2013. godine Prijedlog zakon o porezu na dodanu vrijednost, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 7. ožujka 2013. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona razmotrio kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja istaknula je da će se donošenjem Zakona o porezu na dodanu vrijednost izvršiti dio preuzetih obveza glede usklađivanja zakonodavstva Republike Hrvatske s pravnom stečevinom Europske unije, odnosno s odredbama Direktive 2006/112/EZ i ostalim Direktivama vezanim uz oporezivanje porezom na dodanu vrijednost, a osobito s odrebama o oporezivanju isporuka dobara i usluga na zajedničkom tržištu Europske unije.
U raspravi članovi Odbora očitovali su se na dopise Sindikata novinara Hrvatske, Hrvatskog novinarskog društva i Novinarske radne grupe dostavljene Odboru za informiranje, informatizaciju i medije, a koji se odnose na ovaj Prijedlog zakona. Iznesen je prijedlog da se u članku 38. u stavku 2. pod g) izostave riječi ”koji izlaze dnevno”, jer je prevladalo mišljenje da se PDV treba obračunavati i plaćati po sniženoj stopi 5% na sve novine i časopise, bez obzira da li izlaze dnevno ili periodično, na državnoj razini ili lokalno. Izneseno je i stajalište da bi manje trebalo oporezivati novine i časopise koji u većem dijelu zastupaju javni interes, te da bi se isti princip trebao primijeniti i na elektroničke medije i Hinu.
Izražena je i sumnja da će izdavači razliku novca uložiti u poboljšanje profesionalnih i radnih standarda, jačanje društvene uloge tiskanih glasila, te popravljanje materijalnog položaja novinara, ali rečeno je da će uz smanjeni PDV novine biti dostupnije građanima.
Odbor se u raspravi osvrnuo i na PDV na ulaznice za koncerte, te je izneseno stajalište da nema nikavog razloga da se na njih ne primjeni snižena stopa, jer se s predloženom stopom organizatori takvih događaja dovode u neravnopravan položaj u odnosu na konkurenciju u okruženju.
Na kraju je predloženo da se na sljedeću sjednicu Odbora pozove i Ministarstvo kulture i da iznese svoj stav o navedenoj problematici.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (s 5 glasova ”ZA” i 2 ”SUZDRŽANA” glasa) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeće
ZAKLJUČKE
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o porezu na dodanu vrijednost.
2. Sve primjedbe, mišljenja i prijedlozi izneseni u raspravi uputit će se predlagatelju kako bi ih uzeo u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić
17. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Konačnom prijedlogu zakona o pravu na pristup informacijama, drugo čitanje, P.Z.E. br. 198
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 17. sjednici, održanoj 12. veljače 2013. godine Konačni prijedlog zakona o pravu na pristup informacijama, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 6. veljače 2013. godine.
Odbor je navedeni Konačni prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja istaknula je da je u Konačnom prijedlogu zakona funkcija neovisnog tijela za zaštitu prava na pristup informacijama dana Povjereniku za informiranje, te su propisane i odredbe o njegovom ovlaštenju, izboru i razrješenju, dok je za zaštitu osobnih podataka i nadalje nadležna Agencija za zaštitu osobnih podataka. Isto tako, određena je mogućnost potpunog provođenja testa razmjernosti i javnog interesa u svim slučajevima u kojima je propisano da tijela javne vlasti mogu ograničiti pristup informacijama.
U raspravi većina članova Odbora je podržala donošenje ovog zakona i odredbe koje su uvrštene u Konačni prijedlog zakona, a posebno uvođenje Povjerenika za informiranje i testa razmjernosti i javnog interesa. Naglašeno je da su to instituti koji su nedostajali u važećem Zakonu, te da je od donošenja Zakona 2003. godine nadzor nad provedbom zakona vršilo Ministarstvo uprave, a nakon njega Agencija za zaštitu osobnih podataka. Donošenjem predloženog zakona uvodi se posebno nezavisno tijelo Povjerenik zainformiranje, te je time učinjen veliki iskorak u demokratskom smislu. Vlast treba davati informacije građanima na lokalnoj ili bilo kojoj drugoj razini.
Nasuprot tome, dio članova Odbora iz oporbe izrazio je sumnju da će Povjernik za informiranje bolje odrediti svoju zadaću od Agencije za zaštitu osobnih podataka. Istakli su da uvođenje Povjernika predstavlja samo novi trošak i uvođenje novih dužnosnika, a Agencija će i dalje odrađivati tehničke poslove za Povjerenika.
Na kraju su članovi Odbora većinom glasova odlučili predložiti amandmane na postupak imenovanja i razrješenja Povjerenika za informiranje.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova ( sa 6 glasova ”ZA” i 2 ”SUZDRŽANA” glasa) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
Z A K L J U Č A K
Podržava se donošenje Zakona o pravu na pristup informacijama zajedno sa sljedećim
AMANDMANIMA
AMANDMAN I. na članak 36.
U članku 36. stavku (2) umjesto riječi „Hrvatski sabor“ treba stajati „Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskoga sabora“.
Obrazloženje: Ovim amandmanom predlaže se da Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskoga sabora objavljuje javni poziv za dostavu kandidatura za izbor Povjerenika za informiranje, odnosno navodi se radno tijelo Hrvatskog sabora koje će biti za to nadležno.
AMANDMAN II. na članak 38.
Članak 38. mijenja se i glasi: ” (1) Hrvatski sabor razriješit će dužnosti Povjernika prije isteka vremena na koje je izabran: - ako to sam zatraži, - ako nastupe okolnosti zbog kojih više ne ispunjava uvjete za izbor iz članka 37. ovog Zakona, - ako je spriječen obavljati dužnost u razdoblju duljem od šest mjeseci, - ako ne obavlja dužnost sukladno ovom Zakonu. (2) Postupak za razrješenje Povjerenika pokreće Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskoga sabora. (3) Povjerenika razrješuje Hrvatski sabor uz prethodno mišljenje Odbora za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora.”
Obrazloženje: Predloženim amandmanom se nomotehnički uređuje izričaj, te se postupak razrješenja Povjerenika za informiranje uređuje na način kako je predloženo i njegovo imenovanje, odnosno postupak razrješenja pokreće Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskoga sabora, a razrješuje ga Hrvatski sabor uz prethodno mišljenje Odbora za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora.
AMANDMAN III. na članak 67.
Članak 67. mijenja se i glasi: ”U roku osam dana od stupanja na snagu ovog Zakona Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav pokrenut će postupak izbora Povjerenika.”
Obrazloženje: Rok za pokretanje postupka izbora Povjerenika produžuje se na osam dana od dana stupanja na snagu ovog Zakona, te se predlaže da postupak pokrene Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskog sabora, kako je to predloženo i amandamanom ovog Odbora na članak 36. Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić
16. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Statutu Hrvatske radiotelevizije
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 16. sjednici, održanoj 24. siječnja 2013. godine Statut Hrvatske radiotelevizije, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavio Nadzorni odbor HRT-a, aktom od 13. prosinca 2012. godine.
Odbor je navedeni Statut razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predsjednik Nadzornog odbora HRT-a naglasio je da je Nadzorni odbor HRT-a na više sjednica raspravljao o Statutu HRT-a, te da je Statut kojeg je predložio Glavni ravnatelj HRT-a, a koji je donesen na drugoj sjednici Nadzornog odbora HRT-a, održanoj 12. prosinca 2012. godine, dostavljen Hrvatskom saboru na potvrđivanje.
U raspravi na Odboru predloženo je uvođenje dvojnog knjigovodsva, kojim bi se financiranje komercijalnog sadržaja odvojilo od prihoda od pristojbe i javnog sadržaja. Iznesena je i primjedba na poglavlje X., koje se odnosi na sukob interesa, te je rečeno da bi bilo dobro kada bi u Statutu bila navedena etička načela. Isto tako, iznesena je i primjedba na poglavlje XIII., kojim je regulirana poslovna tajna. U članku 47. stavak 2. kaže se da poslovnu tajnu smiju drugima priopćavati samo ovlaštene osobe. Postavljeno je pitanje tko su ti ”drugi” i da li se to odnosi na javnost. Iznesen je primjer da ovaj Odbor nije mogao dobiti podatke o visini plaća zaposlenih na Hrvatskoj radioteleviziji, kao ni podatke o primanjima koja se isplaćuju po posebnim ugovorima i aneksima tih ugovora, jer su oni proglašeni poslovnom tajnom. Također je predloženo da se javno objavi Ugovor između HRT-a i Vlade Republike Hrvatske. Iznesena je i primjedba na članak 19. Statuta, na točke 10., 11. i 12. koje se odnose na davanje suglasnosti na raspolaganje imovinom HRT-a ako je vrijednost imovine veća od deset milijuna kuna, odnosno na davanje suglasnosti na sklapanje pravnih poslova ako je vrijednost pojedinog pravnog posla veća od deset milijuna kuna, te na davanje prehodne suglasnosti za sklapanje ugovora o zajmu ili kreditu, ako je vrijednost pojedinog zajma ili kredita veća od pet milijuna kuna. Zbog toga je predloženo od dijela članova Odbora da se pričeka s potvrđivanjem Statuta HRT-a kako bi se još jednom razmotrile ove odredbe, no prijedlog nije dobio potrebnu većinu jer je prevladalo mišljenje da je predloženi Statut u cjelini dobar, te da ga treba potvrditi.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (s 5 glasova ”ZA”, 2 glasa ”PROTIV” i 1 ”SUZDRŽANIM” glasom) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Podržava se donošenje Odluke o potvrđivanju Statuta Hrvatske radiotelevizije.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić - ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim medijima, prvo čitanje, P.Z. br. 238
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 16. sjednici, održanoj 24. siječnja 2013. godine Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim medijima, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 12. prosinca 2012. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da će se donošenjem predloženog zakona uskladiti Zakon o elektroničkim medijima sa Zakonom o općem upravnom postupku i Zakonom o upravnim sporovima. Također će se pridonijeti razvoju pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija u Republici Hrvatskoj poticanjem pružatelja elektroničkih publikacija i proizvođača neprofitnih audiovizualanih i/ili radijskih programa iz sredstava Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medijia, te se uvodi nezavisna evaluacija programa i sadržaja koji se sufinanciraju iz sredstava Fonda od strane nezavisnih vrednovatelja koje u tu svrhu može angažirati Vijeće za elektroničke medije.
U raspravi na Odboru iznesena je primjedba što se o predloženom zakonu nije provela javna rasprava. Rečeno je i da je potrebno bolje regulirati pojam neprofitnih medija, jer nešto što je neprofitno ne mora biti i od javnog interesa. Izneseno je i mišljenje da se za neprofitne medije ne bi trebala izdvajati sredstva iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija. Također je rečeno i da bi se postupak evaluacije trebalo definirati kao znanstveni proces, te je postavljeno pitanje tko su ti nezavisni vrednovatelji koje može angažirati Vijeće za elektroničke medije. Predloženo je i da se u članku 6. u kojem se govori o tome što će se sve od važnosti za javnost poticati finacijskim sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija uvrsti i poticanje svijesti javnosti o zaštiti životne sredine od onečišćenja i uništavanja.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (sa 6 glasova ”ZA” i 3 glasa ”PROTIV”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeće
ZAKLJUČKE
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim medijima.
2. Sve primjedbe, mišljenja i prijedlozi izneseni u raspravi uputit će se predlagatelju kako bi ih uzeo u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić
15. sjednica -
- ×
Prijedlog odluke Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o imenovanju preostala dva člana Nadzornog odbora Hrvatske radiotelevizije
Odbor za informiranje,
informatizaciju i medije
KLASA: 021-13/12-07/58
URBROJ: 6521-22-12-20
Zagreb, 30. studenoga 2012.PREDSJEDNIKU HRVATSKOGA
SABORANa temelju članka 22. stavka 1. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 137/10 i 76/12), a u vezi članka 118. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora podnosi Hrvatskome saboru
PRIJEDLOG ODLUKE
O IMENOVANJU PREOSTALA DVA ČLANA NADZORNOG
ODBORA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJE
Navedeni Prijedlog utvrdio je Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora na 15. sjednici održanoj 30. studenoga 2012. godine.Za izvjestitelja koji će na sjednici Hrvatskoga sabora obrazložiti Prijedlog, Odbor je odredio Branka Vukšića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORABranko Vukšić
Privitak: - Prijedlog odluke
- kandidature sa životopisimaPRIJEDLOG ODLUKE
O IMENOVANJU PREOSTALA DVA ČLANA NADZORNOG
ODBORA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJENa temelju članka 81. Ustava Republike Hrvatske i članka 22. stavka 1. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 137/10 i 76/12) Hrvatski sabor na sjednici _____ donio je
ODLUKU
O IMENOVANJU PREOSTALA DVA ČLANA NADZORNOG
ODBORA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJEZa članove Nadzornog odbora Hrvatske radiotelevizije imenuju se:
- VESNA KUSIN
- mr.sc. DRAŽEN RAJKOVIĆ.
KLASA:
Zagreb,HRVATSKI SABOR
Predsjednik
Hrvatskog saboraJosip Leko
O b r a z l o ž e n j e:
Na temelju članka 22. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 137/10 i 76/12) Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskog sabora pokrenuo je postupak za imenovanje dva člana Nadzornog odbora HRT-a, te je 29. listopada 2012. godine objavio javni natječaj za izbor dva člana Nadzornog odbora HRT-a. Na svojoj 13. sjednici održanoj 22. studenoga 2012., Odbor je razmotrio sve kanditure pristigle na natječaj, te je utvrdio listu kandidata koji udovoljavaju uvjetima za izbor dva člana Nadzornog odbora HRT-a propisanim Zakonom o Hrvatskoj radioteleviziji i natječajem. Svi kandidati s liste bili su pozvani na razgovor sa članovima Odbora za informiranje, informatizaciju i medije. Razgovor s kandidatima koji su se odazvali pozivu bio je obavljen na 14. sjednici Odbora, održanoj 28. studenoga 2012. godine.
Na svojoj 15. sjednici, održanoj 30. studenoga 2012. godine Odbor za informiranje, informatizaciju i medije predložio je preostala dva kandidata za članove Nadzornog odbora HRT-a. Sukladno članku 22. stavku 1. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji Odbor je odlučio jednoglasno (s 8 glasova ”ZA”) predložiti Hrvatskom saboru imenovanje Vesne Kusin i mr.sc. Dražena Rajkovića za članove Nadzornog odbora HRT-a, te je utvrdio ovaj Prijedlog odluke s obrazloženjem, koji podnosi Hrvatskom saboru.
14. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o pravu na pristup informacijama, prvo čitanje, P.Z.E.br. 198
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 14. sjednici, održanoj 28. studenoga 2012. godine Prijedlog zakona o pravu na pristup informacijama, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 15. studenoga 2012. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se ovim zakonom uređuje jedno od temeljnih ljudskih prava, pravo na pristup informacijama i ponovnu uporabu informacija koje posjeduju, kojima raspolažu ili koje nadziru tijela javne vlasti. Cilj zakona je omogućiti i osigurati ostvarivanje Ustavom Republike Hrvatske zajamčenog prava na pristup informacijama i prava na ponovnu uporabu informacija, koje se temelji na načelima javnosti i slobodnog pristupa, pravodobnosti, potpunosti i točnosti informacija, načelu jednakosti te načelu raspolaganja informacijom, koja moraju poštivati tijela javne vlasti u provedbi Zakona. Naveo je i tri glavna razloga zašto se predlaže donošenje novog zakona, a to su da se zakon usklađuje s Ustavom Republike Hrvatske, posebno sa člankom 38. stavkom 4. Ustava, razlog međunarodne prirode, odnosno usklađenje s Direktivom 2003/98/EZ Europskog Parlamenta i Vijeća od 17. studenog 2003., te razlog interne prirode jer se predlaže ojačati funkciju neovisnog tijela za zaštitu prava na pristup informacijama kao drugostupanjskog tijela, detaljno se uređuju njegove ovlasti i kao savjetodavnog tijela, njegova nadzorna uloga, inspekcijski nadzor i prekršajne ovlasti. Predlažu se i alternativno dva modela neovisnog tijela, jedan je agencijski model, odnosno to tijelo bila bi Agencija za zaštitu osobnih podataka, a u alternativi predlaže se da nezavisno tijelo bude Povjernik za informiranje i zaštitu osobnih podataka. Na kraju je naglašeno da Europska komisija nije imala primjedbi na ovaj Prijedlog zakona.
U raspravi članovi Odbora su se složili da je uvođenje Povjerenika za informiranje i zaštitu osobnih podataka kao neovisnog tijela bolje rješenje od Agencije za zaštitu osobnih podataka, te da način njegova izbora, kao i sama osoba koja će biti izabrana na tu dužnost imaju važnu ulogu. Neki članovi Odbora bili su mišljenja da Povjernika treba imenovati Hrvatski sabor dvotrećinskom većinom. Nadalje, iznesena je primjedba na to da za provedbu ovoga Zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstva iz državnog proračuna Republike Hrvatske. Naime, već kod rasprave o Izvješću o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2011. godinu rečeno je da su zbog proširanja nadležnosti Agencije za zaštitu osobnih podataka potrebna dodatna sredstva, a isto tako će biti potrebna sredstva i ako se uvede Povjernik za informiranje i zaštitu osobnih podataka, te je predloženo da se u Konačnom prijedlogu zakona to ispravi. U raspravi je istaknuta i posebna važnost provođenja testa razmjernosti i javnog interesa, po kojem tijelo javne vlasti nadležno za postupanje po zatjevu je dužno, prije donošnja odluke, procijeniti razmjernost između omogućavanja pristupa informaciji i raloga za ograničenje iz članka 15. Zakona, te omogućiti pristup informaciji ako prevladava javni interes.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (sa 7 glasova ”ZA” i 4 ”SUZDRŽANA” glasa) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedećeZAKLJUČKE
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o pravu na pristup informacijama.
2. Sve primjedbe, mišljenja i prijedlozi izneseni u raspravi uputit će se predlagatelju kako bi ih uzeo u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić
13. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Izvješću o radu Nadzornog odbora HRT-a i o provedbi nadzora zakonitosti rada financijskog poslovanja HRT-a za razdoblje od 21. veljače 2011. do 8. svibnja 2012.
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 13. sjednici, održanoj 22. studenoga 2012. godine Izvješće o radu Nadzornog odbora HRT-a i o provedbi nadzora zakonitosti rada financijskog poslovanja HRT-a za razdoblje od 21. veljače 2011. do 8. svibnja 2012., koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila predsjednica Nadzornog odbora HRT-a, aktom od 9. svibnja 2012. godine.
Odbor je predmetno Izvješće razmotrio kao matično radno tijelo.
U vrijeme rasprave Odbor je raspolagao s Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na navedeno Izvješće.U uvodnom obrazloženju predsjednica Nadzornog odbora HRT-a istaknula je da je ovo Izviješće napisala sama, bez pomoći stručne službe i Uprave HRT-a i bez pomoći članova Nadzornog odbora HRT-a. Osvrnula se i razloge koji su doveli do blokade rada Nadzornog odbora HRT-a.
U raspravi članovi Odbora konstatirali su da ovo nije Izviješće Nadzornog odbora HRT-a, već da bi se ovo izviješće moglo nazvati ”Izviješće o radu predsjednice Nadzornog odbora HRT-a” s obzirom da ga je ona sama napisala i potpisala. Predloženo je i da se održi tematska sjednica na kojoj bi Glavni ravnatelj HRT-a upoznao ovaj Odbor sa sadašnjim stanjem na Hrvatskoj radioteleviziji.
Nakon provedene rasprave Odbor je sukladno mišljenju Vlade Republike Hrvatske odlučio jednoglasno (s 10 glasova ”ZA”) predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Ne prihvaća se Izvješće o radu Nadzornog odbora HRT-a i o provedbi nadzora zakonitosti rada financijskog poslovanja HRT-a za razdoblje od 21. veljače 2011. do 8. svibnja 2012.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić - ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Izvješću o radu Programskog vijeća HRT-a i provedbi programskih načela i obveza HRT-a utvrđenih Zakonom o HRT-u i Ugovorom iz članka 13. Zakona o HRT-u
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 13. sjednici, održanoj 22. studenoga 2012. godine Izvješće o radu Programskog vijeća HRT-a i provedbi programskih načela i obveza HRT-a utvrđenih Zakonom o HRT-u i Ugovorom iz članka 13. Zakona o HRT-u, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavilo Programsko vijeće HRT-a, aktom od 18. travnja 2012. godine.
Odbor je predmetno Izvješće razmotrio kao matično radno tijelo.
U vrijeme rasprave Odbor je raspolagao s Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na navedeno Izvješće.Uvodno obrazloženje dala je nova predsjednica Programskog vijeća HRT-a. Istaknula je da je Vijeće HRT-a u izvještajnom razdoblju ispunilo većinu svojih Zakonom propisanih obveza.
U raspravi dio članova Odbora naglasio je da će podržati ovo Izvješće, te da je o ovom Izvijeću kao i o Izviješću Nadzornog odbora HRT-a trebalo raspravljati prije donošenja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji. Rečeno je i da dio odgovornosti za način rada Vijeća snosi i ovaj Odbor jer nije raspisao Javni poziv za izbor novih članova kada je dio članova podnio ostavku. Nasuprot tome, većina članova Odbora bila je mišljenja da se Programsko vijeće HRT-a bavilo svačim, ali najmanje programom, te da u takvim uvjetima kada se već razmatrala izmjena Zakona nije imalo smisla da ovaj Odbor objavljuje Javni poziv. Naglašeno je i da je Programsko vijeće HRT-a ispunjavalo svoje obveze, Hrvatska radiotelevizija ne bi bila u takvom stanju u kakvom je sada i da iz tog razloga Izviješće neće prihvatiti.
Nakon provedene rasprave Odbor je sukladno mišljenju Vlade Republike Hrvatske odlučio većinom glasova (sa 6 glasova ”ZA”, 3 glasa ”PROTIV” i 1 ”SUZDRŽANIM” glasom) predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Ne prihvaća se Izvješće o radu Programskog vijeća HRT-a i provedbi programskih načela i obveza HRT-a utvrđenih Zakonom o HRT-u i Ugovorom iz članka 13. Zakona o HRT-u.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić
12. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Izvješću o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2011. godinu
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 12. sjednici, održanoj 25. listopada 2012. godine Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2011. godinu, koje su predsjedniku Hrvatskog sabora dostavili ravnatelj Agencije za elektroničke medije i Vijeće za elektoničke medije, aktom od 9. kolovoza 2012. godine.
Odbor je predmetno Izvješće razmotrio kao matično radno tijelo.
U vrijeme rasprave Odbor je raspolagao s Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na navedeno Izvješće.U uvodnom obrazloženju predsjednik Vijeća za elektroničke medije i ravnatelj Agencije za elektroničke medije istaknuo je da Vijeće neovisno i samostalno regulatorno tijelo u području elektroničkimh medija koje je s radom započelo u lipnju 2004. godine. Sredinom 2011. godine stupio je na snagu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim medijima u kojem je preciznije uređena odreda članka 52. Zakona, odnosno transparentnost vlasničke strukture pružatelja medijskih usluga. Jedan od značajnih projekata u tom razdoblju je i digitalizacija televizije, odnosno prelazak s analognog na digitalno emitiranje televizijskih programa, no uskoro su uočeni znatni problemi u emitiranju digitalnih programa nacionalnih, regionalnih i lokalnih nakladnika u Istri i uzduž jadranske obale zbog ometanja signala s talijanskog područja, o čemu je Vijeće organiziralo javnu sjednicu u Novigradu. Na području radijske djelatnosti prisutno je nastojanje povezivanja nakladnika u radijske programske mreže, te je zasad registrirano 5 nacionalnih i regionalnih mreža koje okupljaju 28 radijskih nakladnika što čini manje od 20% ukupnog broja radijskih nakladnika. Rečeno je i da Vijeće osigurava nadzor nad provedbom odredbi o programskim načelima i obvezama, koji obavlja neposredno i posredno. Vijeće je vezano za nadzor u 2011. godini donijelo 30 upozorenja, 1 optužni prijedlog, 1 prekršajni nalog i 4 opomene.
U raspravi na Odboru konstatirano je da je ometanje signala nastavljeno i ove godine, te je postavljeno pitanje da li to možemo očekivati i ubuduće. Odgovoreno je da je to u nadležnosti Hrvatske agencije za poštu i elektroničke komunikacije (HAKOM) i Odašiljača i veza (OiV), te da se pokušalo na više razina, pa i diplomatskim putem doći do prihvatljivog rješenja. Nadalje, postavljeno je pitanje da li su pojedini nakladnici kupujući koncesije na lokalnoj razini, takvim putem došli do koncesija na državnoj razini, te da li je to u skladu sa Zakonom. Odgovoreno je da je svaku promjenu vlasničke strukture nakladnik televizije ili radija i pružatelj medijskih usluga dužan pisanim putem prijaviti Vijeću.
Također je dotaknuto i pitanje vezano za obvezu tijela državne uprave i pravnih osoba u pretežitom vlasništvu Republike Hrvatske da 15% godišnjeg iznosa namijenjenog promidžbi svojih usluga ili aktivnosti utroše za oglašavanje u audiovizualnim ili radijskim programima regionalnih i lokalnih nakladnika televizije ili radija. Naime, samo 40% takvih tijela i pravnih osoba je ispunilo svoju obvezu, te je postavljeno pitanje, da li se zna koliki bi bio prihod od onih preostalih 60% tijela i pravnih osoba, koja nisu ispunila svoju obvezu, odnosno koji su potrošili manje od 15 % godišnjeg iznosa. Odgovoreno je da se točan iznos ne može iskazati s obzirom da su se neka tijela oglušila na požurnice.
Nakon provedene rasprave Odbor je sukladno mišljenju Vlade Republike Hrvatske odlučio većinom glasova (s 8 glasova ”ZA” i 1 ”SUZDRŽANIM” glasom) predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
Z A K L J U Č A K
Prihvaća se Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2011. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić - ×
Prijedlog odluke Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o imenovanju Glavnog ravnatelja Hrvatske radiotelevizije
HRVATSKI SABOR
Odbor za informiranje,
informatizaciju i medije
KLASA: 021-13/12-07/45
URBROJ: 6521-22-12-15
Zagreb, 25. listopada 2012.
PREDSJEDNIKU HRVATSKOGA
SABORANa temelju članka 19.a stavka 3. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 137/10 i 76/12), a u vezi članka 118. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora podnosi Hrvatskome saboru
PRIJEDLOG ODLUKE
O IMENOVANJU GLAVNOG RAVNATELJA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJE
Navedeni Prijedlog utvrdio je Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora na 12. sjednici održanoj 25. listopada 2012. godine.Za izvjestitelja koji će na sjednici Hrvatskoga sabora obrazložiti Prijedlog, Odbor je odredio Branka Vukšića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORABranko Vukšić
Privitak: - Prijedlog odluke s obrazloženjam
- kandidatura sa životopisomPRIJEDLOG ODLUKE
O IMENOVANJU GLAVNOG RAVNATELJA
HRVATSKE RADIOTELEVIZIJENa temelju članka 81. Ustava Republike Hrvatske i članka 19.a stavka 3. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 137/10 i 76/12) Hrvatski sabor na sjednici _____ donio je
ODLUKU
O IMENOVANJU GLAVNOG RAVNATELJA
HRVATSKE RADIOTELEVIZIJE
Za Glavnog ravnatelja Hrvatske radiotelevizije imenuje se GORAN RADMAN.KLASA:
Zagreb,HRVATSKI SABOR
Predsjednik
Hrvatskoga saboraJosip Leko
O b r a z l o ž e n j e:Sukladno članka 22. stavku 4. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, broj 76/12) Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskog sabora pokrenuo je postupak imenovanja, te je 16. srpnja 2012. godine objavio javni natječaj za izbor Glavnog ravnatelja Hrvatske radiotelevizije. Na svojoj 10. sjednici održanoj 9. listopada 2012. godine, Odbor je razmotrio sve kandidature pristigle na natječaj, te utvrdio listu kandidata koji ispunjavaju uvjete za izbor Glavnog ravnatelja HRT-a propisane Zakonom o HRT-u i natječajem. Sa svim kandidatima obavljen je razgovor na 11. sjednici Odbora, održanoj 16., 17. i 18. listopada 2012. godine.
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora na svojoj 12. sjednici, održanoj 25. listopada 2012. godine predložio je Gorana Radmana za Glavnog ravnatelja HRT-a, te je u skladu sa člankom 19.a stavkom 3. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, broj 137/10 i 76/12) većinom glasova ( sa 7 glasova ”ZA” i 3 glasa ”PROTIV”) utvrdio ovaj Prijedlog odluke s obrazloženjem, koji podnosi Hrvatskom saboru.
- ×
Prijedlog odluke Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o imenovanju dva člana Nadzornog odbora Hrvatske radiotelevizije
HRVATSKI SABOR
Odbor za informiranje,
informatizaciju i medije
KLASA: 021-13/12-07/44
URBROJ: 6521-22-12-25
Zagreb, 25. listopada 2012.
PREDSJEDNIKU HRVATSKOGA
SABORANa temelju članka 22. stavka 1. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 137/10 i 76/12), a u vezi članka 118. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora podnosi Hrvatskome saboru
PRIJEDLOG ODLUKE
O IMENOVANJU DVA ČLANA NADZORNOG
ODBORA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJE
Navedeni Prijedlog utvrdio je Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora na 12. sjednici održanoj 25. listopada 2012. godine.Za izvjestitelja koji će na sjednici Hrvatskoga sabora obrazložiti Prijedlog, Odbor je odredio Branka Vukšića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORABranko Vukšić
Privitak: - Prijedlog odluke
- kandidature sa životopisimaPRIJEDLOG ODLUKE
O IMENOVANJU DVA ČLANA NADZORNOG
ODBORA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJENa temelju članka 81. Ustava Republike Hrvatske i članka 22. stavka 1. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 137/10 i 76/12) Hrvatski sabor na sjednici _____ donio je
ODLUKU
O IMENOVANJU DVA ČLANA NADZORNOG
ODBORA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJEZa članove Nadzornog odbora Hrvatske radiotelevizije imenuju se:
- doc.dr.sc. VIKTOR GOTOVAC
- GORAN KRMPOTIĆ.
KLASA:
Zagreb,HRVATSKI SABOR
Predsjednik
Hrvatskog saboraJosip Leko
O b r a z l o ž e n j e:
Na temelju članka 22. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 137/10 i 76/12), a u vezi s člankom 21. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 76/12) Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskog sabora pokrenuo je postupak za imenovanje četiri člana Nadzornog odbora HRT-a, te je 16. srpnja 2012. godine objavio javni natječaj za izbor četiri člana Nadzornog odbora HRT-a. Na svojoj 10. sjednici održanoj 9. listopada 2012., Odbor je razmotrio sve kanditure pristigle na natječaj, te je utvrdio listu kandidata koji udovoljavaju uvjetima za izbor četiri člana Nadzornog odbora HRT-a propisanim Zakonom o Hrvatskoj radioteleviziji i natječajem. Svi kandidati s liste bili su pozvani na razgovor sa članovima Odbora za informiranje, informatizaciju i medije. Razgovor s kandidatima koji su se odazvali pozivu bio je obavljen na 11. sjednici Odbora, održanoj 16., 17. i 18. listopada 2012. godine.
Na svojoj 12. sjednici, održanoj 25. listopada 2012. godine Odbor za informiranje, informatizaciju i medije odlučio je predložiti samo dva kandidata za članove Nadzornog odbora HRT-a. Sukladno članku 22. stavku 1. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji Odbor je odlučio jednoglasno (s 10 glasova ”ZA”) predložiti Hrvatskom saboru imenovanje doc.dr.sc. Viktora Gotovca i Gorana Krmpotića za članove Nadzornog odbora HRT-a, te je utvrdio ovaj Prijedlog odluke s obrazloženjem, koji podnosi Hrvatskom saboru.
10. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o a) Prijedlogu odluke o razrješenju dijela članova Upravnog vijeća Hrvatske izvještajne novinske agencije; b) Prijedlogu odluke o imenovanju dijela članova Upravnog vijeća Hrvatske izvještajne novinske agencije; c) Prijedlogu odluke o imenovanju članice Upravnog vijeća Hrvatske izvještajne novinske agencije
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 10. sjednici, održanoj 9. listopada 2012. godine Prijedlog odluke o razrješenju dijela članova Upravnog vijeća Hrvatske izvještajne novinske agencije, Prijedlog odluke o imenovanju dijela članova Upravnog vijeća Hrvatske izvještajne novinske agencije, te Prijedlog odluke o imenovanju članice Upravnog vijeća Hrvatske izvještajne novinske agencije, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktima od 10. svibnja 2012. godine i 13. rujna 2012. godine.
Odbor je navedene Prijedloge odluka razmotrio kao matično radno tijelo.
U raspravi na Odboru zatraženo je obrazloženje iz kojih razloga se želi razriješiti Upravno vijeće Hrvatske izvještajne novinske agencije koje je imenovano jednoglasno prije godinu dana i postavljeno je pitanje što se time želi postići. Odgovoreno je da je razloga za razrješenje više, a ponajprije što Upravno vijeće nije donijelo finacijski plan za tekuću godinu. Ovaj Odbor je prilikom rasprave o Godišnjem izvješćem o radu Upravnog vijeća Hine od 1. svibnja 2010. do 30. travnja 2011., s nadopunom Izvješća od 1. svibnja 2011. do 31. prosinca 2011. godinu predložio razrješenje članova Upravnog vijeća Hine, a takav zaključak donio je i Hrvatski sabor. Imenovanjem novih članova Upravnog vijeća želi se omogućiti Hini da počne izvršavati svoju funkciju.
Nakon provedene rasprave o a) Prijedlogu odluke o razrješenju dijela članova Upravnog vijeća Hrvatske izvještajne novinske agencije Odbor je većinom glasova (s 8 glasova ”ZA” i 3 glasa ”PROTIV”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
1. Podržava se donošenje Odluke o razrješenju dijela članova Upravnog vijeća Hrvatske izvještajne novinske agencije u tekstu kako je predložila Vlada Republike Hrvatske.
Nakon provedene rasprave o b) Prijedlogu odluke o imenovanju dijela članova Upravnog vijeća Hrvatske izvještajne novinske agencije Odbor je većinom glasova (s 8 glasova ”ZA” i 3 ”SUZDRŽANA” glasa) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedećiZAKLJUČAK
2. Podržava se donošenje Odluke o imenovanju dijela članova Upravnog vijeća Hrvatske izvještajne novinske agencije u tekstu kako je predložila Vlada Republike Hrvatske.
Nakon provedene rasprave o c) Prijedlogu odluke o imenovanju članice Upravnog vijeća Hrvatske izvještajne novinske agencije Odbor je jednoglaso (s 11 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
3. Podržava se donošenje Odluke o imenovanju članice Upravnog vijeća Hrvatske izvještajne novinske agencije u tekstu kako je predložila Vlada Republike Hrvatske.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić - ×
Utvrđivanje liste kandidata koji udovoljavaju uvjetima za izbor devet članova Programskog vijeća HRT-a
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 10. sjednici, održanoj 9. listopada 2012. godine sve predložene kandidature zaprimljene na javni poziv za izbor devet članova Programskog vijeća HRT-a, objavljen 16. srpnja 2012. godine u ”Večernjem listu”, ”Jutarnjem listu”, ”Novom listu”, ”Slobodnoj Dalmaciji” i ”Glasu Slavonije”, te na teletekstu Hrvatske radiotelevizije i web stranicama Hrvatskog sabora i Hrvatske radiotelevizije, te je utvrdio da od 32 zaprimljene kandidature njih 30 ispunjava zakonske uvjete i uvjete iz javnog poziva.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (s 11 glasova ”ZA”) donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Uvjete za izbor devet članova Programskog vijeća HRT-a propisane Zakonom o Hrvatskoj radioteleviziji i javnim pozivom ispunjavaju sljedeći kandidati:
1. Stanko Kučan
2. Drago Asić
3. Prof. Robert Šimrak
4. Mr.sc. Nina Obuljen Koržinek
5. Prof.dr.sc. Marina Mučalo
6. Mirjana Bohanec Vidović
7. Prof.dr.sc. Slobodan Prosperov Novak
8. Prof. Neda Ritz
9. Prim.dr. Josip Jelić
10. Prof.dr.sc. Vlado Jukić
11. Dr.sc. Bruno Kragić
12. Dr.sc. Josip Čerina
13. Ivan Sabljić
14. Dr.sc. Ivica Maštruko
15. Ivanka Luetić Boban
16. Đemal Bratić
17. Verica Tomić
18. Nela Marasović
19. Sanja Ravlić
20. Diana Koller
21. Željka Jelavić
22. Boško Grubić
23. Zvonimir Franjković
24. Prof.dr.sc. Đuro Njavro
25. Vladimir Ham
26. Ivan Pšenica
27. Arsen Oremović
28. Zoran Šangut
29. Iva Biondić
30. Mladen Vušković
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić - ×
Utvrđivanje liste kandidata koji udovoljavaju uvjetima za izbor četiri člana Nadzornog odbora HRT-a
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 10. sjednici, održanoj 9. listopada 2012. godine sve predložene kandidature zaprimljene na natječaj za izbor četiri člana Nadzornog odbora HRT-a, objavljen 16. srpnja 2012. godine u ”Večernjem listu”, ”Jutarnjem listu”, ”Novom listu”, ”Slobodnoj Dalmaciji” i ”Glasu Slavonije”, te na teletekstu Hrvatske radiotelevizije i web stranicama Hrvatskog sabora i Hrvatske radiotelevizije, te je utvrdio da od 20 zaprimljenih kandidatura njih 16 ispunjava zakonske uvjete i uvjete iz natječaja.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (s 11 glasova ”ZA”) donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Uvjete za izbor četiri člana Nadzornog odbora HRT-a propisane Zakonom o Hrvatskoj radioteleviziji i natječajem ispunjavaju sljedeći kandidati:
1. Prof.dr.sc. Milan Vukičević
2. Prof.dr.sc. Marko Kolaković
3. Drago Pleš
4. Željko Ivančević
5. Tonči Majica
6. Ankica Vujnović
7. Goran Krmpotić
8. Silvije Luks Kalogjera
9. Dr.sc. Veljko Mijić
10. Rudolf Čurčić
11. Zrinka Malešević
12. Boško Grubić
13. Vjekoslav Krsnik
14. Branimir Ježić
15. Doc.dr.sc. Viktor Gotovac
16. Mladen Vušković
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić - ×
Utvrđivanje liste kandidata koji udovoljavaju uvjetima za izbor Glavnog ravnatelja HRT-a
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 10. sjednici, održanoj 9. listopada 2012. godine sve predložene kandidature zaprimljene na natječaj za izbor Glavnog ravnatelja HRT-a, objavljen 16. srpnja 2012. godine u ”Večernjem listu”, ”Jutarnjem listu”, ”Novom listu”, ”Slobodnoj Dalmaciji” i ”Glasu Slavonije”, te na teletekstu Hrvatske radiotelevizije i web stranicama Hrvatskog sabora i Hrvatske radiotelevizije, te je utvrdio da od 8 zaprimljenih kandidatura svih 8 ispunjavaju zakonske uvjete i uvjete iz natječaja.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (s 8 glasova ”ZA” i 3 ”SUZDRŽANA” glasa) donio sljedeći
ZAKLJUČAK
Uvjete za izbor za Glavnog ravnatelja HRT-a propisane Zakonom o Hrvatskoj radioteleviziji i natječajem ispunjavaju sljedeći kandidati:
1. Dušan Radić
2. Goran Radman
3. Zlatan Avar
4. Saša Runjić
5. Marijo Kraljević
6. Goran Krmpotić
7. Domagoj Novokmet
8. Zoran Kalinić
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić
8. sjednica -
- ×
Prijedlog Odluke Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o imenovanju vršitelja dužnosti Glavnog ravnatelja Hrvatske radiotelevizije
PREDSJEDNIKU HRVATSKOGA SABORA
Na temelju članka 22. stavka 3. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 76/12), a u vezi članka 118. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora podnosi Hrvatskome saboru
PRIJEDLOG ODLUKE O IMENOVANJU VRŠITELJA DUŽNOSTI GLAVNOG RAVNATELJA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJE
Navedeni prijedlog utvrdio je Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora na 8. sjednici održanoj 11. srpnja 2012. godine.
Za izvjestitelja koji će na sjednici Hrvatskoga sabora obrazložiti Prijedlog, Odbor je odredio Branka Vukšića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić
Privitak: - prijedlog OdlukePRIJEDLOG ODLUKE O IMENOVANJU VRŠITELJA DUŽNOSTI GLAVNOG RAVNATELJA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJE
Na temelju članka 81. Ustava Republike Hrvatske i članka 22. stavka 3. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 76/12) Hrvatski sabor na sjednici _____ donio je
ODLUKU O IMENOVANJU VRŠITELJA DUŽNOSTI GLAVNOG RAVNATELJA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJE
Za vršitelja dužnosti Glavnog ravnatelja HRT-a imenuje se DOMAGOJ NOVOKMET.
KLASA:
Zagreb,HRVATSKI SABOR
Potpredsjednik Hrvatskoga sabora
Josip Leko
O b r a z l o ž e n j e:Odredbom članka 22. stavka 3. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, broj 76/12) utvrđeno je da će Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskog sabora u roku osam dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona predložiti Hrvatskom saboru imenovanje vršitelja dužnosti Glavnog ravnatelja HRT-a na rok od šest mjeseci.
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora na svojoj 8. sjednici, održanoj 11. srpnja 2012. godine raspravljao je o navedenom, te je u skladu sa člankom 22. stavkom 3. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, broj 76/12) nakon rasprave o kvalifikacijama kandidata utvrdio ovaj Prijedlog odluke s obrazloženjem, koji podnosi Hrvatskom saboru.
7. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji, drugo čitanje, P. Z. br. 98
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 7. sjednici, održanoj 2. srpnja 2012. godine Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 27. lipnja 2012. godine.
Odbor je navedeni Konačni prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju ministrica kulture istaknula je da se Konačnim prijedlogom zakona osigurava transparentan način izbora glavnih urednika na HRT-u i glavnih urednika pojedinih programa, odnosno na temelju javnog natječaja. Isto tako se osigurava nesmetano funkcioniranje Nadzornog odbora HRT-a i Programskog vijeća HRT-a u slučaju da dođe do zastoja u postupku imenovanja nekog člana, te je dodan novi članak 24. kojim se propisuje da se iznimno od odredbe članka 13. stavka 4. Zakona, Ugovor između HRT-a i Vlade Republike Hrvatske za razdoblje od 1. siječnja 2013. do 1. siječnja 2018. mora potpisati do 1. prosinca ove godine.
U raspravi na Odboru skrenuta je pozornost da između prvog i drugog čitanja nije održan niti jedan skup ili okrugli stol o predloženim izmjenama i dopunama Zakona, te je postavljeno pitanje da li je Europska komisija dostavila svoje mišljenje o Konačnom prijedlogu zakona. Konstatirano je da je Europska komisija zauzela pozitivan stav o ovom Prijedlogu zakona, s obzirom da su uvažene primjedbe koje su se odnosile posebno na ovlasti Glavnog ravnatelja HRT-a, te način njegova izbora glavnih urednika na HRT-u i glavnih urednika pojedinih programa.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (sa 7 glasova ”ZA” i 2 glasa ”PROTIV”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedećiZ A K L J U Č A K
Podržava se donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji zajedno sa sljedećim
AMANDMANOM
U članaku 14. Konačnog prijedloga, kojim se mijenja članak 25. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji, u stavku (2) riječi ”te, ako se kandidat nije sam predložio, izjavu da prihvaća kandidaturu” brišu se.
Obrazloženje
S obzirom da predloženik za člana Programskog vijeća HRT-a mora osobno ovjeriti izjavu da nije u sukobu interesa kod javnog bilježnika, samim tim činom jasno je da prihvaća kandidaturu, te nije potrebna posebna izjava o prihvaćanju kandidature.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić
6. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji, prvo čitanje, P.Z. br. 98
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 6. sjednici, održanoj 19. lipnja 2012. godine Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 14. lipnja 2012. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju ministrica kulture rekla je da je Zakonom o Hrvatskoj radioteleviziji definiran sadržaj i funkcija javnih usluga javne televizije, navedene su programske obveze HRT-a koje se preciziraju Ugovorom između HRT-a i Vlade Republike Hrvatske, te su uređeni kriteriji financiranja javne televizije kroz pristojbu i komercijalne prihode. Korištenje ovih izvora finaciranja mora biti u skladu s pravilima o državnim potporama, a vanjski nadzor nad provedbom Zakona i Ugovora dan je regulatornom tijelu, Vijeću za elektroničke medije. Istaknula je da se radi o kvalitetnom Zakonu, ali je njegova implementacija otežana. Zbog načina raspodjele pojedinih ovlasti tijela HRT-a došlo je do problema u funkcioniranju i upravljanju HRT-om, te blokade rada pojedinih tijela. Zbog toga se ovim Prijedlogom zakona predlaže preustroj upravljanja HRT-om, odnosno uvodi se Glavni ravnatelj HRT-a, Nadzorni odbor HRT-a i Programsko vijeće HRT-a i uređuje postupak njihova izbora i djelokrug rada, te Ravnateljstvo HRT-a, čiji će se djelokrug i zadaće odrediti Statutom HRT-a, a također se predviđa i obveza usvajanja programa restrukturiranja HRT-a. Rečeno je i da je Prijedlog zakona bio na javnoj raspravi, te da je usvojena većina primjedbi.
U raspravi članovi Odbora iz oporbe nisu se složili da je usvojena većina primjedbi iznesena u javnoj raspravi. Smatraju da su ovlasti Glavnog ravnatelja HRT-a prevelike, te da se na taj način daje mogućnost da jedan čovjek odlučuje o svemu. Isto tako, drže da način izbora Glavnog ravnatelja HRT-a kvalificiranom većinom (većinom glasova svih zastupnika) znači da će Glavnog ravnatelja HRT-a birati politička opcija koja je na vlasti, bez obzira na stav oporbe. Također, mišljenja su da bi prije imenovanja glavnih urednika na HRT-u mišljenje novinara i drugih zaposlenika koji kreativno sudjeluju u stvaranju programa trebalo biti obvezno, a ne savjetodavno. Rečeno je i da Programsko vijeće HRT-a ne treba imati dva člana koje biraju novinari i drugi zaposlenici HRT-a koji kreativno sudjeluju u stvaranju programa, s obzirom da bi članovi Vijeća HRT-a trebali štiti javni interes, a ne interes HRT-a. Za Ravnateljstvo HRT-a smatraju da su njegove ovlasti i djelokrug trebale biti regulirne Zakonom, a ne Statutom HRT-a.Nasuprot tome, članovi Odbora iz vladajuće koalicije drže da je situacija na HRT-u teška, te da ondje postoji finacijska, programska i upravljačka kriza. Prema njihovom mišljenju promjene Zakona su potrebne i one su usmjerene na nužne mjere koje zatijeva sadašnje stanje, te ih treba podržati. Smatraju da je dobro što će se kandidati za Glavnog ravnatelja HRT-a očitovati pred ovim Odborom, a dobro je i to što će se čuti riječ profesije, odnosno uposlenika prilikom izbora glavnih urednika. Nadalje, izrečena je primjedba na članak 22., koji regulira privremenog Glavnog ravnatelja HRT-a, te imenovanje vršitelja dužnosti Glavnog ravnatelja HRT-a i imenovanje Glavnog ravnatelja HRT-a. Izneseno je mišljenje da stavak 1. toga članka treba brisati, a u stavku 3. treba skratiti rok za imenovanje vršitelja dužnosti Glavnog ravnatelja HRT-a. Također je iznesena primjedba na članak 24. koji se odnosi na stupanje na snagu Zakona, odnosno rečeno je da bi Zakon trebao stupiti na snagu danom objave u Narodnim novinama.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (sa 7 glasova ”ZA” i 4 glasa ”PROTIV”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeće
ZAKLJUČKE
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji.
2. Sve primjedbe, mišljenja i prijedlozi izneseni u raspravi uputit će se predlagatelju kako bi ih uzeo u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić
5. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Izvješću o radu Agencije za zaštitu osobnih podataka za 2011. godinu
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 5. sjednici, održanoj 13. lipnja 2012. godine Izvješće o radu Agencije za zaštitu osobnih podataka za 2011. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Agencija za zaštitu osobnih podataka, aktom od 12. travnja 2012. godine.
Odbor je navedeno Izvješće razmotrio kao matično radno tijelo.
U vrijeme rasprave Odbor je raspolagao s Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na predmetno Izvješće.
U uvodnom obrazloženju ravnatelj Agencije za zaštitu osobnih podataka rekao je da Agencija ima zadaće i obveze da kao neovisno tijelo obavlja nadzor u području zaštite osobnih podataka. Naglasio je da je tijekom 2011. godine provedeno neposredno 188 nadzora, od čega su se 134 nadzora odnosila na tehničku zaštitu, a 54 nadzora na pravnu zaštitu.
U raspravi članovi Odbora konstatirali su da bi broj nadzora trebao biti puno veći, te da bi trebalo poraditi na podizanju svijesti o zaštiti osobnih podataka.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova ( sa 7 glasova ”ZA” i 2 ”SUZDRŽANA” glasa) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
Z A K L J U Č A K
Prihvaća se Izvješće o radu Agencije za zaštitu osobnih podataka za 2011. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić
4. sjednica -
- ×
Zaključak Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s 4. sjednice Odbora, održane 10. svibnja 2012. godine
- VLADA REPUBLIKE HRVATSKE
n/r g. Zoran Milanović, predsjednik
Na 4. sjednici Odbora za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskog sabora, održanoj 10. svibnja 2012. godine pod točkom 2. Zahtjev udruga civilnog društva za rješavanje krize upravljanja na HRT-u većinom glasova je donesen sljedećiZAKLJUČAK
Traži se od Vlade Republike Hrvatske da u što skorijem roku predloži izmjene i dopune Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji kako bi se ubrzalo rješavanje stanja na Hrvatskoj radioteleviziji.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Godišnjem izvješću o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2011. godinu
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 4. sjednici, održanoj 10. svibnja 2012. godine Godišnje izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2011. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Agencija za zaštitu osobnih podataka, aktom od 30. ožujka 2012. godine.
Odbor je navedeno Izvješće razmotrio kao matično radno tijelo.
U vrijeme rasprave Odbor je raspolagao s Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na predmetno Izvješće.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da je za obavljanje stručnih poslova iz područja prava na pristup informacijama u okviru Agencije za zaštitu osobnih podataka osnovana posebna ustrojstvena jedinica Odjel za zaštitu prava na pristup informacijama. U 2011. godini Agencija je zaprimila 312 predmeta, od čega 209 izjavljenih žalbi, 48 upita i 38 predstavki, te 17 drugih podnesaka, a dostavljeno joj je 2655 izviješća tijela javne vlasti.
U raspravi na Odboru rečeno je da se premali broj ljudi obraća tijelima javne vlasti, jer su se već suočili s praksom da neće dobiti zadovoljavajući odgovor. Izmjenama i dopunama Zakona o pravu na pristup informacijama nadzor nad provedbom Zakona preuzela je Agencija za zaštitu osobnih podataka što je samo prijelazno rješenje. Članovi Odbora složili su se da bi bilo bolje kada bi taj nadzor vršilo nezavisno tijelo, odnosno povjerenik. Skrenuta je i pozornost da su izvješća sve opširnija, ali da su rezultati sporniji jer postoji problem u načinu funkcioniranja tijala javne vlasti.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (sa 4 glasa ”ZA” i 3 ”SUZDRŽANA” glasa) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedećiZ A K L J U Č A K
Prihvaća se Godišnje izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2011. godinu.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić - ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o 2. zaključku Odbora donesenom na 2. sjednici, održane 19. travnja 2012. u vezi s Godišnjem izvješćem o radu Upravnog vijeća Hine od 1. svibnja 2010. do 30. travnja 2011., s nadopunom Izvješća od 1. svibnja 2011. do 31. prosinca 2011.
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 4. sjednici, održanoj 10. svibnja 2012. godine 2. zaključak Odbora donesen u vezi s Godišnjem izvješćem o radu Upravnog vijeća Hine od 1. svibnja 2010. do 30. travnja 2011., s nadopunom Izvješća od 1. svibnja 2011. do 31. prosinca 2011., koji je donio na svojoj 2. sjednici održanoj 19. travnja 2012. godine.
U raspravi članovi Odbora su se složili da je 2. zaključak Odbora potrebno izmijeniti, te da je zbog neprihvaćanja Godišnjeg izvješća o radu Upravnog vijeća Hine od 1. svibnja 2010. do 30. travnja 2011., s nadopunom Izvješća od 1. svibnja 2011. do 31. prosinca 2011. potrebno pokrenuti postupak razrješenja Upravnog vijeća Hine.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (sa 7 glasova ”ZA”) odlučio povući svoj 2. zaključak, te predložiti Hrvatskom saboru sljedećiZ A K LJ U Č A K
2. Predlaže se pokrenuti postupak razrješenja Upravnog vijeće Hine.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić
3. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o a) Prijedlogu odluke o razrješenju dijela članova Vijeća za elektroničke medije i b) Prijedlogu odluke o imenovanju dijela članova Vijeća za elektroničke medije
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 3. sjednici, održanoj 3. svibnja 2012. godine Prijedlog odluke o razrješenju dijela članova Vijeća za elektroničke medije, te Prijedlog odluke o imenovanju dijela članova Vijeća za elektroničke medije, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 19. travnja 2012. godine.
Odbor je navedene Prijedloge odluka razmotrio kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja je istaknuo da je dijelu članova Vijeća za elektroničke medije istekao mandat s danom 30. travnja 2012. godine, te Vlada Republike Hrvatske predlaže njihovo razrješenje. Istovremeno Vlada Republike Hrvatske predlaže da se u Vijeće za elektroničke medije imenuju Vesna Roller i mr.sc. Duško Zimonja s danom 1. svibnja 2012. godine.
U raspravi na Odboru iznesena je primjedba na imenovanje mr.sc. Duška Zimonje, zbog toga jer je do prije tri godine radio za RTL Hrvatska d.o.o., no članovi Odbora su se složili da nema zapreke za njegovo imenovanje za člana Vijeća za elektroničke medije.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (sa 7 glasova ”ZA” i 1 ”SUZDRŽANIM” glasoma) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedećeZ A K L J U Č K E
1. Podržava se donošenje Odluke o razrješenju dijela članova Vijeća za elektroničke medije u tekstu kako je predložila Vlada Republike Hrvatske.
2. Podržava se donošenje Odluke o imenovanju dijela članova Vijeća za elektroničke medije u tekstu kako je predložila Vlada Republike Hrvatske.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić
2. sjednica -
- ×
Prijedlog odluke Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o razrješenju dijela članova Programskog vijeća Hrvatske radiotelevizije
PREDSJEDNIKU HRVATSKOGA SABORA
Na temelju članka 25. stavka 1. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 137/10), a u vezi sa člankom 118. stavkom 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora podnosi Hrvatskom saboru
PRIJEDLOG ODLUKE
O RAZRJEŠENJU DIJELA ČLANOVA PROGRAMSKOG
VIJEĆA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJENavedeni prijedlog utvrdio je Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora na 2. sjednici, održanoj 19. travnja 2012. godine.
Za izvjestitelja koji će na sjednici Hrvatskoga sabora obrazložiti Prijedlog, Odbor je odredio Branka Vukšića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORABranko Vukšić
Privitak: - Prijedlog odluke s obrazloženjemPRIJEDLOG ODLUKE
O RAZRJEŠENJU DIJELA ČLANOVA PROGRAMSKOG
VIJEĆA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJENa temelju članka 81. Ustava Republike Hrvatske i članka 25. stavka 1. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 137/10), Hrvatski sabor na sjednici____donio je
ODLUKU
O RAZRJEŠENJU DIJELA ČLANOVA PROGRAMSKOG
VIJEĆA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJERazrješuju se mr.sc. Sanja Ivić, Ante Tomić, dr.sc. Milan Kujundžić, dr.sc. Viktorija Car i Darko Grivičić dužnosti člana Programskog vijeća HRT-a, na vlastiti zahtjev.
KLASA:
Zagreb,HRVATSKI SABOR
Predsjednik
Hrvatskog saboraBoris Šprem
O b r a z l o ž e n j e:
Odlukom Hrvatskoga sabora o imenovanju članova Programskog vijeća HRT-a od 4. ožujka 2011. godine (”Narodne novine”, br. 29/11), mr.sc. Sanja Ivić, Ante Tomić, dr.sc. Milan Kujundžić, dr.sc. Viktorija Car i Darko Grivičić imenovani su članovima Programskog vijeća Hrvatske radiotelevizije.
Na 12. sjednici Programskog vijeća HRT-a, održanoj 24. studenoga 2011. godine mr.sc. Sanja Ivić podnijela je ostavku na članstvo u Vijeću, a pisani zahtjev za razrješenje dostavila je Vijeću 28. studenoga 2011. godine. Ante Tomić podnio je ostavku na članstvo u Programskom vijeću HRT-a 23. prosinca 2011. godine. Dr.sc. Milan Kujundžić i dr.sc. Viktorija Car podnijeli su ostavku na članstvo u Programskom vijeću HRT-a na 15. sjednici Vijeća, održanoj 26. siječnja 2012. godine. Nakon toga, Programsko vijeće HRT-a je sukladno članku 27. stavcima 1. i 2. na svojoj 15. sjednici održanoj 26. siječnja 2012. godine donijelo odluku o pokretanju postupka za prestanak mandata navedenim članovima Vijeća, te je dostavilo Odboru za informiranje, informatizaciju i medije. Nadalje, Darko Grivičić je podnio ostavku na članstvo u Programskom vijeću HRT-a 7. ožujka 2012. godine, te je Programsko vijeće HRT-a na svojoj 16. sjednici, održanoj 28. ožujka 2012. godine, uputilo prijedlog za pokretanje postupka za prestanak mandata Darku Grivičiću Odboru za informiranje, informatizaciju i medije.
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora na svojoj 2. sjednici, održanoj 19. travnja 2012. godine raspravljao je o navedenom, te je sukladno članku 25. stavak 1., a u svezi sa člankom 27. stavkom 1. alinejom 1. Zakona o HRT-u utvrdio ovaj Prijedlog odluke s obrazloženjem, koji podnosi Hrvatskom saboru.
- ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Godišnjem izvješću o radu Upravnog vijeća Hine od 1. svibnja 2010. do 30. travnja 2011., s nadopunom Izvješća od 1. svibnja 2011. do 31. prosinca 2011.
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 2. sjednici, održanoj 19. travnja 2012. godine Godišnje izvješće o radu Upravnog vijeća Hine od 1. svibnja 2010. do 30. travnja 2011., s nadopunom Izvješća od 1. svibnja 2011. do 31. prosinca 2011., koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavilo Upravno vijeće Hine, aktima od 5. srpnja 2011. i 1. ožujka 2012. godine.
Odbor je navedeno Izvješće razmotrio kao matično radno tijelo.
U vrijeme rasprave Odbor je raspolagao s Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na predmetno Izvješće.U uvodnom obrazloženju predsjednik Upravnog vijeća Hine istaknuo je da je Izvješće dopunjeno na zahtjev Hrvatskog sabora i Vlade Republike Hrvatske i odnosi se i na rad dva saziva Upravnog vijeća. Prethodno Upravno vijeće je prihvatilo Strateški plan razvoja Hine za razdoblje 2011. – 2014. godine, izradilo Analizu poslovne uspješnosti informativnih servisa i ustrojbenih jedinica Hine kao podlogu za odlučivanje o preustroju i potvrdilo Program preustroja Hine koji je predložila Uprava. Vijeće u sadašnjem sastavu je raspravilo Program rada i financijski okvir djelovanja Hine u 2012., prihvatilo Program restrukturiranja Hine, prijedlog Pravilnika o unutrašnjem ustrojstvu i prijedlog Finacijskog plana za razdoblje siječanj – ožujak 2012., te prihvatilo Plan rada Hine za 2012 godine. Naglasio je i da je Vijeće radilo u nepotpunom sastavu jer je Hrvatski sabor imenovao četiri od pet članova i do danas nije imenovan član Upravnog vijeća iz reda zaposlenika.
U raspravi na Odboru rečeno je da Hina već tri godine posluje s gubitkom. Članovi Odbora su se složili s Mišljenjem Vlade RH da Upravno vijeće nije poduzelo potrebne korake da bi se omogućila reorganizacija i preustroj Hine, racionalizacija poslovanja i zaustavio negativan trend u ukupnom poslovnom rezultatu, te su zatražili i odgovornost onih koji su doveli do takvog stanja. Rečeno je i da Hina sama u budućnosti treba odrediti što želi biti i treba pokušati stvoriti nekakav tržišni projekt.
No, izneseno je i mišljenje da postoje neke okolnosti na koje se nije moglo utjecati kao što su nenaplaćena potraživanja, dug Vjesnika prema Hini, PDV koji Hina plaća 25%, Zakon o Hini koji se nije mijenjao više od desetljeća, te je predloženo da Odbor o Hini održi tematsku sjednicu.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova ( s 9 glasova ”ZA” i 1 ”PROTIV”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedećeZ A K L J U Č K E
1. Ne prihvaća se Godišnje izvješće o radu Upravnog vijeća Hine od 1. svibnja 2010. do 30. travnja 2011., s nadopunom Izvješća od 1. svibnja 2011. do 31. prosinca 2011.
2. Obvezuje se Upravno vijeće Hine da razriješi ravnateljicu Hine i imenuje vršitelja dužnosti ravnatelja.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić - ×
Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije o a) Prijedlogu odluke o razrješenju ravnatelja i zamjenice ravnatelja Agencije za zaštitu osobnih podataka i b) Prijedlogu odluke o imenovanju ravnatelja i zamjenice ravnatelja Agencije za zaštitu osobnih podataka
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 2. sjednici, održanoj 19. travnja 2012. godine Prijedlog odluke o razrješenju ravnatelja i zamjenice ravnatelja Agencije za zaštitu osobnih podataka, te Prijedlog odluke o imenovanju ravnatelja i zamjenice ravnatelja Agencije za zaštitu osobnih podataka, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 22. ožujka 2012. godine.
Odbor je navedene Prijedloge odluka razmotrio kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju prestavnik predlagatelja je istaknuo da dosadašnjem ravnatelju i zamjenici ravnatelja Agencije za zaštitu osobnih podataka ističe mandat od četiri godine s danom 30. travnja 2012. godine.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (s 10 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeće
Z A K L J U Č K E
1. Podržava se donošenje Odluke o razrješenju ravnatelja i zamjenice ravnatelja Agencije za zaštitu osobnih podataka u tekstu kako je predložila Vlada Republike Hrvatske.
2. Podržava se donošenje Odluke o imenovanju ravnatelja i zamjenice ravnatelja Agencije za zaštitu osobnih podataka u tekstu kako je predložila Vlada Republike Hrvatske.Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić
1. sjednica -
- ×
Zaključak Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s 1. sjednice Odbora, održane 25. siječnja 2012. godine
Na 1. sjednici Odbora za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskog sabora, održanoj 25. siječnja 2012. godine pod točkom 3. Razno jednoglasno je donesen sljedeći
ZAKLJUČAK
Predlaže se Vladi Republike Hrvatske da na popis institucija za Projekt dubinske analize stanja (”Projekt: Pregled financijskog i operativnog stanja s ciljem utvrđivanja potencijalnih obveza i optimalnosti sustava”) uvrsti sve agencije i medije u vlasništvu Vlade Republike Hrvatske, a čiji rad je u djelokrugu ovog Odbora:
- Hrvatsku izvještajnu novinsku agenciju
- Agenciju za elektroničke medije
- Agenciju za zaštitu osobnih podataka
- Hrvatsku radioteleviziju.PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić
- ×
Prijedlog odluke Odbora za Informiranje, informatizaciju i medije o razrješenju člana Nadzornog odbora Hrvatske radiotelevizije
Na temelju članka 22. stavka 1. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 137/10), a u vezi sa člankom 118. stavkom 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora podnosi Hrvatskom saboru
PRIJEDLOG ODLUKE O RAZRJEŠENJU ČLANA NADZORNOG ODBORA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJE
Navedeni prijedlog utvrdio je Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora na 1. sjednici, održanoj 25. siječnja 2012. godine.
Za izvjestitelja koji će na sjednici Hrvatskoga sabora obrazložiti Prijedlog, Odbor je odredio Branka Vukšića, predsjednika Odbora.PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Vukšić
Privitak: - Prijedlog odluke s obrazloženjem
PRIJEDLOG ODLUKE O RAZRJEŠENJU ČLANA NADZORNOG ODBORA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJE
Na temelju članka 81. Ustava Republike Hrvatske i članka 22. stavka 1. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br.137/10), Hrvatski sabora na sjednici____ donio je
ODLUKU O RAZRJEŠENJU ČLANA NADZORNOG ODBORA HRVATSKE RADIOTELEVIZIJE
Razrješuje se mr.sc. Orsat Miljenić dužnosti člana Nadzornog odbora HRT-a, na vlastiti zahtjev.
Zagreb,
HRVATSKI SABOR
Predsjednik
Hrvatskog sabora
Boris ŠpremObrazloženje:
Odlukom Hrvatskoga sabora o imenovanju predsjednice i tri člana Nadzornog odbora HRT-a od 4. veljače 2011. godine (”Narodne novine”, br. 19/11), mr.sc. Orsat Miljenić imenovan je članom Nadzornog odbora HRT-a.
Dana 23. prosinca 2011. godine mr.sc. Orsat Miljenić imenovan je na dužnost ministra pravosuđa Republike Hrvatske. S obzirom da je sukladno odrebama članka 25. stavka 10. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (”Narodne novine”, br. 137/10), a koji se također primjenjuje i na članove Nadzornog odbora HRT-a, propisano da članovi Nadzornog odbora HRT-a ne mogu biti državni dužnosnici, mr.sc. Orsat Miljenić je sukladno članku 22. stavku 11. alineji 1. Zakona o HRT-u podnio dana 28. prosinca 2011. godine Odboru za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskog sabora zahtjev za razrješenje dužnosti člana Nadzornog odbora HRT-a.
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora, na svojoj 1. sjednici, održanoj 25. siječnja 2012. godine raspravljao je o navedenom, te je sukladno članku 22. stavak 1., a u svezi sa člankom 22. stavkom 11. alinejom 1. Zakona o HRT-u podnio dana 28. prosinca 2011. godine Odboru za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskog sabora zahtjev za razrješenje dužnosti člana Nadzornog odbora HRT-a.
Odbor za informiranje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora, na svojoj 1. sjednici, održanoj 25. siječnja 2012. godine raspravljao je o navedenom, te je sukladno članku 22. stavak 1., a u svezi sa člankom 22. stavkom 11. alinejom 1. Zakona o HRT-u utvrdio ovaj Prijedlog odluke s obrazloženjem, koji podnosi Hrvatskom saboru.