Zagreb – Izaslanstvo ukrajinskog parlamenta predvođeno prvom potpredsjednicom ukrajinskog parlamenta (Verhovne Rade) Irynom Gerashchenko posjetilo je u četvrtak Hrvatski sabor kojom prigodom je održan sastanak s potpredsjednikom Sabora akademikom Željkom Reinerom te odvojeni sastanci s članovima saborskih odbora za europske poslove, regionalni razvoj i fondove Europske unije te vanjske poslove.
Potpredsjednik Hrvatskoga sabora akademik Željko Reiner, potvrdivši povijesno dobre i prijateljske odnose dviju zemalja, posebno se osvrnuo na potencijale gospodarske suradnje, među ostalim, na mogućnosti jačanja suradnje na području informatičke tehnologije, prerađivačke, kemijske i obrambene industrije, području brodogradnje i turizma.
Potpredsjednica Garashchenko osvrnula se na aktualnu situaciju u Ukrajini, a govorila je i o planu reformi na području energetike, medicine, znanosti i obrazovanja te procesu privatizacije. – U fokusu je i antikorupcijska strategija te je trenutno u izradi i Zakon o antikorupcijskim sudovima, kazala je Garashchenko.
U središtu razgovora predsjednika Odbora za europske poslove Domagoja Ivana Miloševića i članova Odbora s ukrajinskim izaslanstvom bila su dosadašnja ukrajinska iskustva u procesu pregovora s EU-om nakon potpisivanja Sporazuma o pridruživanju. Članovi saborskoga Odbora predstavili su ključne elemente pregovaračkog procesa Hrvatske i EU-a, poput rada na usklađivanju domaćeg s europskim zakonodavstvom, a govorili su i o važnosti zajedničkog djelovanja izvršne i zakonodavne vlasti na tom području kako u predpristupnoj fazi tako i nakon primitka u punopravno članstvo Unije. Govoreći o komunikacijskoj strategiji tijekom pregovora, članovi Odbora istaknuli su kako je građanima najvažnije predstaviti realnu sliku članstva u EU-u. Također je ponovljena je spremnost za daljnjim prenošenjem znanja i iskustva Hrvatske u pregovaračkom procesu Ukrajine i EU-a.
Ukrajinsko izaslanstvo sastalo se i s predsjednicom Odbora za regionalni razvoj i fondove Europske unije Brankom Juričev-Martinčev. Središnja tema sastanaka bila je decentralizacija i izgradnja sustava za korištenje europskih fondova. Govorilo se i o ulozi jedinica lokalne samouprave u korištenju sredstava iz europskih fondova te provođenju reformi u cilju jačanja stručnih kapaciteta na svim razinama upravljanja.
Sigurnosna situacija i stabilnost područja jugoistoka Europe te Ukrajine, problem poštivanja ljudskih prava na okupiranim područjima Ukrajine, kao i druga aktualna vanjskopolitička pitanja bila su u središtu razgovora predsjednika Odbora za vanjsku politiku Mire Kovača i članova Odbora s ukrajinskim izaslanstvom. I ovom prigodom ponovljena je podrška Hrvatske suverenitetu i teritorijalnom integritetu Ukrajine te naglašena spremnost Hrvatske da Ukrajini prenese svoja znanja i iskustva u procesu mirne reintegracije. Obostrano je izražena želja za jačanjem suradnje dvaju parlamenata.