10th term of the Croatian Parliament (22 July 2020 - 16 May 2024)

Damir Bajs (Fokus)

Bajs, Damir

Born on 7 October 1964 in Pakrac. Graduated from the Faculty of Law in Zagreb.

Contact:
Deputy Club of the Focus and Reformists 
Phone: +385 1 6303 273
Fax: +385 1 6303 489
e-mail: klubfokus-reformisti@sabor.hr

Begin of parliamentary mandate:

22 July 2020

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP's term of office started on 22 July 2020; his substitute is Martina Grman Kizivat
  • the suspension of the MP's term of office ceased on 15 June 2021
  • on 15 March 2023 the MP submitted a notice that he was no longer a member of the parliamentary party Damir Bajs Independent List and that he would continue to hold his parliamentary mandate as a member of the parliamentary party Focus

Party affiliation:

Parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia, Croatian Peasant Party, Croatian Party of Pensioners, Power – People's and Civic Engagement Party, Civic Liberal Alliance, Istrian Democratic Assembly and Primorje-Gorski Kotar Alliance

Constituency: