8. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu o Prijedlogu Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2025. godinu i projekcija za 2026. i 2027. godinu
Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 8. sjednici, održanoj 19. studenoga 2024. godine, Prijedlog Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2025. godinu i projekcija za 2026. i 2027. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske aktom od 14. studenoga 2024.
Odbor je u smislu članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom pitanju raspravljao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
Sukladno članku 247. Poslovnika Hrvatskog sabora, provedena je objedinjena rasprava o predmetnom Prijedlogom s Konačnim prijedlogom zakona o Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2025. godinu.
Uvodno obrazloženje podnijeli su predstavnici predlagatelja.
Predstavnik predlagatelja istaknuo je kako su ukupni prihodi državnog proračuna za 2025. planirani su u iznosu od 33 milijarde eura, dok su za 2026. projicirani u iznosu od 34,8 milijardi eura, a za 2027. u iznosu od 35,1 milijardu eura. U 2025. godini ukupni rashodi državnog proračuna planirani su u iznosu od 37,0 milijardi eura, što je 10,2% ili 3,4 milijarde eura više u odnosu na tekući plan za 2024. godinu. Isto tako, u 2026. godini ukupni rashodi planirani su na razini od 38,2 milijarde eura, a u 2027. projiciraju se na razinu od 36,8 milijardi eura. Također, planirani manjak državnog proračuna za 2025. godinu iznosi 2,1 % bruto domaćeg proizvoda.
Ministrica kulture i medija istaknula je da ovim proračunom pozicija Ministarstva kulture i medija iznosi 803.057.260 eura što predstavlja povećanje za 22,4%. U tom smislu predstavljajući najvažnije projekte koji bilježe povećanje sredstava na poziciji Ministarstva kulture i medija istaknula je kako isto obuhvaća obnovu zgrada stradalih u potresu, kao i da je ovim proračunom uvedena nova stavka kojom su osigurana sredstva za financiranje Vijeća za hrvatski jezik. Također, ministrica je naglasila da se ovim proračunom povećavaju sredstva za programe koji se odnose na digitalizaciju kulturne baštine, poput programa e kulture, kao i sredstva koja se odnose na programe koji potiču razvoj publike u kulturi. Također, povećavaju se sredstva na programima audiovizualne djelatnosti te se nastavlja ulaganje u bibliobusku službu. Jednako tako, nastavljaju se infrastrukturna ulaganja u drugu scenu HNK-a koja su u cijelosti financirana sredstvima Vlade Republike Hrvatske.
Pozicija Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih iznosi 4.672.398.413 eura i ima povećanje za 13,5%. Državni tajnik u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih istaknuo je da se najznačajnija povećanja sredstava odnose na povećanje plaća za zaposlenike, zatim programe u sustavu predškolskog odgoja i obrazovanja koji se odnose na održivost vrtića, zatim programe osiguravanja prehrane u osnovnim školama kao i povećanje sredstava za programe za doktorande i postdoktorande. Predstavnica HAZU-a istaknula je kako ovim proračunom na poziciji HAZU-a 17.745.595 eura što predstavlja smanjenje za 49,1% iz razloga obnove zgrada HAZU-a stradalih u potresu koje se obnavljaju iz sredstava Ministarstva kulture i medija.
U raspravi većina članova podržala je donošenje Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2025. godinu i projekcija za 2026. i 2027. godinu, ocijenivši da je isti razvojan te da će omogućiti razvoj hrvatskog gospodarstva. Također, izraženo je zadovoljstvo ulaganja u znanost odnosno projekte koji se odnose na povećanja proračunskih sredstava na poziciji Hrvatske zaklade za znanost. Isto tako, u raspravi je pohvaljen program Ministarstva kulture i medija „Rođeni za čitanje“ kao i napori Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih kojima je osigurana dostupnost mjesta u dječjim vrtićima, zatim prelazak osnovnih škola u jednu smjenu te obnova zgrada sastavnica Sveučilišta u Zagrebu stradalih u potresu.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (7 glasova „ZA“ i 1 glas „PROTIV“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje
DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2025. GODINU I PROJEKCIJE ZA 2026. I 2027. GODINU
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković, predsjednica Odbora, a u slučaju njezine odsutnosti prof.dr.sc. Damir Bakić, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković - ×
Izvješće Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu o Konačnom prijedlogu Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2025. godinu, P.Z. br. 89
Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 8. sjednici, održanoj 19. studenoga 2024. godine, Konačni prijedlog Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2025. godinu, P.Z. br. 89, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 14. listopada 2024. godine.
Odbor je u smislu članka 197. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom pitanju raspravljao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
Sukladno članku 247. Poslovnika Hrvatskoga sabora, provedena je objedinjena rasprava o predmetnom Prijedlogu i Prijedlogu Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2025. godinu i projekcija za 2026. i 2027. godinu.
Uvodno obrazloženje podnio je predstavnik predlagatelja.
Predstavnik predlagatelja istaknuo je da se Prijedlogom uređuje upravljanje prihodima i primicima te rashodima i izdacima, trošenje proračunskih sredstava, upravljanje državnom imovinom, zaduživanje i tekuće otplate, državna jamstva, uplata dobiti trgovačkih društava u kojima Republika Hrvatska ima paket dionica ili udio, poticajne mjere u gospodarstvu te novčane kazne. S tim u svezi, istaknuo je da predložena rješenja omogućuju redovito izvršavanje prava i obveza proračunskih korisnika u skladu s makroekonomskom politikom i financijskim mogućnostima Državnoga proračuna Republike Hrvatske u 2025. godini.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (7 „ZA“ i 1 „PROTIV“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru d o n o š e n j e
ZAKONA O IZVRŠAVANJU DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2025. GODINU
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković, predsjednica Odbora, a u slučaju njezine odsutnosti prof. dr. sc. Damir Bakić, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković
6. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu s rasprave o Prijedlogu odluke o razrješenju člana Nacionalnog vijeća za visoko obrazovanje, znanost i tehnološki razvoj i Prijedlogu odluke o imenovanju dijela članova Nacionalnog vijeća za visoko obrazovanje, znanost i tehnološki razvoj
Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 6. sjednici održanoj 17. listopada 2024 godine; a) Prijedlog odluke o razrješenju člana Nacionalnog vijeća za visoko obrazovanje, znanost i tehnološki razvoj i b) Prijedlog odluke o imenovanju dijela članova Nacionalnog vijeća za visoko obrazovanje, znanost i tehnološki razvoj koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. listopada 2024. godine.
Odbor je sukladno odredbi članka 97. Poslovnika Hrvatskoga sabora Prijedlog raspravio kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje podnio je predstavnik predlagatelja.
Predstavnik predlagatelja istaknuo je da je odredbom članka 89. stavka 1. točke 2. Zakona o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti ("Narodne novine", broj 119/22. - u daljnjem tekstu: Zakon) propisano da član Nacionalnog vijeća za visoko obrazovanje, znanost i tehnološki razvoj (u daljnjem tekstu: Nacionalno vijeće) može biti razriješen prije isteka vremena na koje je izabran, ako stupi na dužnost koja priječi rad u Nacionalnom vijeću. U tom smislu, a budući da je dr. sc. Nebojša Stojčić, član Nacionalnog vijeća iz redova redovitih profesora ili redovitih profesora u trajnom izboru, dana 1. listopada 2024. stupio na dužnost koja priječi rad u Nacionalnom vijeću, Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 3. listopada 2024., na prijedlog predsjednika Nacionalnog vijeća, utvrdila Prijedlog odluke o razrješenju člana Nacionalnog vijeća, s danom 30. rujna 2024. Također, dr. sc. Alan Šustić, član Nacionalnog vijeća iz redova redovitih profesora ili redovitih profesora u trajnom izboru, krajem 2023. godine je preminuo. Stoga je Vlada Republike Hrvatske, na istoj sjednici, utvrdila Prijedlog odluke o imenovanju dijela članova Nacionalnog vijeća. U tom smislu, predlaže se da se dr. sc. Pero Raos imenuje do isteka mandata razriješenog člana dr. sc. Nebojše Stojčića, a da se dr. sc. Mirjana Kujundžić Tiljak imenuje do isteka mandata preminulog člana dr. sc. Alana Šustića. Isto tako, predstavnik predlagatelja naveo je da su predloženi članovi su iz redova redovitih profesora ili redovitih profesora u trajnom izboru, koje je Vlada Republike Hrvatske, na sjednici održanoj 19. svibnja 2023. godine na temelju provedenog postupka po objavljenom javnom pozivu, utvrdila na Listi kandidata za članove Nacionalnog vijeća, te dostavila Hrvatskome saboru.
U raspravi izraženo je žaljenje zbog preranog odlaska člana Nacionalnog vijeća iz reda redovitih profesora u trajnom zvanju prof. dr. sc. Alana Šustića, bivšeg dekana Medicinskog fakulteta u Sveučilišta u Rijeci i osnivača Fakulteta zdravstvenih studija, koji je svojim radom dao nemjerljiv doprinos temeljnim medicinskim znanostima. Također, uvažavajući ulogu Nacionalnog vijeća kao tijela koje promiče razvoj visokog obrazovanja i znanstvene djelatnosti u Republici Hrvatskoj, istaknut je prijedlog da bi se pro futuro prilikom izbora kandidata za članove Nacionalnog vijeća, osim kriterijima zastupljenosti znanstvenih područja, trebalo voditi i kriterijima regionalne zastupljenosti.
Nakon provedene rasprave, Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu jednoglasno (10 glasova „ZA“) je odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
ODLUKE O RAZRJEŠENJU ČLANA NACIONALNOG VIJEĆA ZA VISOKO OBRAZOVANJE, ZNANOST I TEHNOLOŠKI RAZVOJNakon provedene rasprave, Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu jednoglasno (10 glasova „ZA“) je odlučio predložiti Hrvatskome saboru d o n o š e nj e
ODLUKE O IMENOVANJU DIJELA ČLANOVA NACIONALNOG VIJEĆA ZA VISOKO OBRAZOVANJE, ZNANOST I TEHNOLOŠKI RAZVOJ
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković, predsjednica Odbora, a u slučaju njezine spriječenosti prof. dr. sc. Damir Bakić, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORAizv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković
5. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu s rasprave o Izvješću o uredbama koje je Vlada Republike Hrvatske donijela na temelju zakonske ovlasti
Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 5. sjednici, održanoj 8. listopada 2024. godine, Izvješće o uredbama koje je Vlada Republike Hrvatske donijela na temelju zakonske ovlasti, a koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. rujna 2024. godine.
Odbor je, u smislu članka 97. Poslovnika Hrvatskoga sabora, o navedenom pitanju raspravljao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Uvodno obrazloženje podnio je predstavnik predlagatelja.
Predstavnik predlagatelja istaknuo je da se odredbom članka 4. stavka 3. Zakona o udžbenicima i drugim obrazovnim materijalima („Narodne novine“ broj 116/18) propisuje kako ministar može odobriti korekciju cijene za elektroničke udžbenike ili elektroničke dijelove udžbenika koji su uvršteni u Katalog odobrenih udžbenika. Također, nastavno na podatke iz Državnog zavoda za statistiku, prema kojima je medijalna plaća rasla za više od 10% u odnosu na razdoblja kada su udžbenici uvršteni u Katalog, ovom Uredbom bilo je potrebno izmijeniti članak 4. stavak 3. rečenog Zakona da bi se mogle povećati cijene tiskanih udžbenika od 1. do 4. razreda osnovne škole za 15% te udžbenika od 5. do 8. razreda osnovne škole za 17% s obzirom na to da važeći Zakon ne propisuje mogućnost povećanja cijena tiskanih udžbenika. Donošenjem Uredbe omogućuje se povećanje cijena tiskanih udžbenika za osnovnu školu, odnosno usklađenje s trenutačnim stanjem na tržištu.
Nakon kraće rasprave Odbor je većinom glasova (7 glasova „ZA“ i 3 „SUZDRŽANA“ glasa) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg z a k lj u č k a
PRIHVAĆA SE IZVJEŠĆE O UREDBAMA KOJE JE VLADA REPUBLIKE HRVATSKE DONIJELA NA TEMELJU ZAKONSKE OVLASTI
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković, predsjednica Odbora, a u slučaju njezine odsutnosti prof. dr. sc. Damir Bakić, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković
- ×
Izvješće Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu s rasprave o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2024. godinu i projekcija za 2025. i 2026. godinu
Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 5. sjednici, održanoj 8. listopada 2024. godine, Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2024. godinu i projekcija za 2025. i 2026. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. listopada 2024. godine.
Odbor je u smislu članka 197. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom pitanju raspravljao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
Sukladno članku 247. Poslovnika Hrvatskog sabora, provedena je objedinjena rasprava o predmetnom Prijedlogom s Konačnim prijedlogom zakona o izmjenama i dopuni Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2024. godinu.
Uvodno obrazloženje podnijeli su predstavnici predlagatelja.
Predstavnik predlagatelja istaknuo je da makro-fiskalni okvir Republike Hrvatske definiran izmjenama i dopunama Državnog proračuna za 2024. godinu karakterizira nastavak povoljnih kretanja u hrvatskom gospodarstvu pri čemu se očekuje ubrzanje realnog rasta BDP-a na 3,6%. Novim planom proračuna za 2024. godinu ukupni prihodi iznose 30,3 milijarde eura, dok se ukupni rashodi državnog proračuna 33,6 milijardi eura.
Izmjenama i dopunama Državnog proračuna za 2023. godinu na poziciji Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih sredstva iznose 4.118.185.860 eura i bilježi se povećanje za 6,3%, dok na poziciji Ministarstva kulture i medija sredstva i medija sredstva iznose 655.969.925 eura i bilježi porast za 17,9 %. Novim planom sredstva za Hrvatsku akademiju znanosti i umjetnosti iznose 34.201.141 eura i bilježi se povećanje za 5,1%.
U raspravi većina članova Odbora podržala je donošenje izmjena i dopuna Državnog proračuna za 2024. godinu izražavajući zadovoljstvo iznadprosječnom kvalitetom kreditnog rejtinga dobivenog od strane svjetskih financijskih agencija, a što je u konačnici pridonijelo gospodarskom rastu zemlje uključujući rast plaća i mirovina te niskom stopom nezaposlenosti. Tema rasprave bila je pitanje programskog financiranja visokih učilišta, zatim smanjenja financijskih sredstava na pozicijama Hrvatske zaklade za znanost te Nacionalnog vijeća za odgoj i obrazovanje u kontekstu ulaganja dodatnih napora za unapređenje njihove djelatnosti.
Nakon rasprave Odbor je većinom glasova (7 glasova „ZA“ i 3 glasa „PROTIV“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru d o n o š e n j e
IZMJENA I DOPUNA DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2024. GODINU I PROJEKCIJA ZA 2025. I 2026. GODINU
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković, predsjednica Odbora, a u slučaju njezine odsutnosti prof. dr. sc. Damir Bakić, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković - ×
Izvješće Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu s rasprave o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2024. godinu, P.Z. br. 62
Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 5. sjednici, održanoj 8. listopada 2024. godine, Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2024. godinu, P.Z. br. .62 koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. listopada 2024. godine.
Odbor je u smislu članka 197. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom pitanju raspravljao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
Sukladno članku 247. Poslovnika Hrvatskoga sabora, provedena je objedinjena rasprava o predmetnom Prijedlogu i Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2024. godinu i projekcija za 2025. i 2026. godinu.
Uvodno obrazloženje podnijela je predstavnica predlagatelja.
Predstavnica predlagatelja istaknula je kako je u 2024. godini Vlada Republike Hrvatske usvojila je i VI. i VII. paket mjera za ublažavanje inflatornih učinaka i porasta cijena energenata koji utječu kako na prihodovnu stranu tako i na rashodovnu stranu Državnog proračuna. Također, na rashodovnu stranu Državnog proračuna utječe i primjena Zakona o plaćama u državnoj službi i javnim službama („Narodne novine“, broj 155/23.) te uredbi o nazivima radnih mjesta, uvjetima za raspored i koeficijentima za obračun plaće u državnoj i javnim službama koje su stupile na snagu 1. ožujka 2024. U svjetlu navedenih okolnosti, a kako bi se osigurao kontinuitet u podmirivanju obveza, ovim se Zakonom mijenja iznos zaduživanja na inozemnom i domaćem tržištu novca i kapitala, što je iskazano u Računu financiranja, kao i visina zaduženja za izvanproračunske korisnike.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (7 glasova „ZA“ i 3 glasa „PROTIV“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru d o n o š e n j e
ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNI ZAKONA O IZVRŠAVANJU DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2024. GODINU
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković, predsjednica Odbora, a u slučaju njezine odsutnosti prof. dr. sc. Damir Bakić, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković
4. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o audiovizualnim djelatnostima, P.Z.br. 5
Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 4. sjednici, održanoj 2. listopada 2024. godine, u drugom čitanju Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o audiovizualnim djelatnostima P. Z. br. 5, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 17. rujna 2024. godine.
Odbor je, u smislu članka 97. Poslovnika Hrvatskoga sabora, o navedenom zakonskom prijedlogu raspravljao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Uvodno obrazloženje podnio je predstavnik predlagatelja koji je pojasnio razlike između rješenja koja se predlažu Konačnim prijedlogom zakona u odnosu na rješenja iz Prijedloga zakona. U tom smislu je naveo da se Konačnim prijedlogom zakona detaljnije propisuje način obračuna iznosa financijskog poticaja koje pojedini korisnik može ostvariti te je jasnije propisan obuhvat dokumentacije koje Porezna uprava verificira na zahtjev Hrvatskog audiovizualnog centra. Također, donošenjem zakonskog prijedloga unapredit će kvalitetu audiovizualne djelatnosti u smislu dodatnog financiranja razvoja i proizvodnje hrvatskih audiovizualnih djela neovisnih proizvođača.
U raspravi član Odbora zatražio je pojašnjenje odredbi članka 3. Prijedloga u smislu određivanja najnižeg iznosa sredstava koje korisnici mogu ostvariti za pojedina audiovizualna djela. U tom smislu predlagatelj je odgovorio da se prilikom određivanja minimalnog iznosa sredstava uvažilo mišljenje struke.
Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno (glasova 8 „ZA“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenjeZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O AUDIOVIZUALNIM DJELATNOSTIMA
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković, predsjednica Odbora, a u slučaju njezine odsutnosti prof. dr. sc. Damir Bakić, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković
3. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu o Konačnom prijedlogu zakona o potvrđivanju sporazuma o financiranju ponovne uspostave združenog stalnog postava u Bloku 17 Državnog muzeja Auschwitz-Birkenau, drugo čitanje, P. Z. br. 40
Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 3. sjednici, održanoj 12. srpnja 2024. godine Konačni prijedlog zakona o potvrđivanju sporazuma o financiranju ponovne uspostave združenog stalnog postava u Bloku 17 Državnog muzeja Auschwitz-Birkenau, drugo čitanje P. Z. br. 40 koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 4. srpnja 2024. godine.
Odbor je, u smislu članka 97. Poslovnika Hrvatskoga sabora, o navedenom zakonskom prijedlogu raspravljao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Uvodno obrazloženje podnio je predstavnik predlagatelja.
Predstavnik predlagatelja istaknuo je kako je cilj Sporazuma ponovna uspostava združenog stalnog postava u Bloku 17 Državnog muzeja Auschwitz-Birkenau u Republici Poljskoj, kao mjesta sjećanja na žrtve s područja bivše Jugoslavije u Koncentracijskom logoru i logoru za istrebljenje Auschwitz-Birkenau. Donošenjem navedenog Zakona pridonijet će se jačanju dijaloga, mira i pomirenja razvijanjem inovativnih i kreativnih pristupa u očuvanju kulturnog sjećanja, a imajući u vidu kohezivnu snagu kulturne baštine u svim njezinim oblicima i dimenzijama.
Nakon kraće rasprave, Odbor je jednoglasno (11 glasova „ZA“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenjeZakona o potvrđivanju sporazuma o financiranju ponovne uspostave združenog stalnog postava u Bloku 17 Državnog muzeja Auschwitz-Birkenau
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković, predsjednica Odbora, a u slučaju njezine odsutnosti prof. dr. sc. Damir Bakić, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković
- ×
Zaključci Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu s tematske sjednice „Reforma strukovnog obrazovanja – status nastave povijesti i drugih općeobrazovnih predmeta“
Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu
KLASA: 021-08/24-15/9
URBROJ: 6521-15-24-3Zagreb, 12. srpnja 2024.
MINISTARSTVO ZNANOSTI, OBRAZOVANJA I MLADIH
prof. dr. sc. Radovan Fuchs, ministar
Ulica Donje Svetice 38, 10 000 Zagreb
Predmet: Zaključci s tematske sjednice „Reforma strukovnog obrazovanja – status nastave povijesti i drugih općeobrazovnih predmeta“
Poštovani ministre, prof. dr. sc. Fuchs,
Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskog sabora, nastavno na svoju 2. (tematsku) sjednicu održanu krajem lipnja ove godine na temu „Reforma strukovnog obrazovanja – status nastave povijesti i drugih općeobrazovnih predmeta, na 3. sjednici održanoj 12. srpnja 2024. godine većinom glasova (10 „ZA“ i 1 „SUZDRŽAN“) donio je sljedeće zaključke.
ZAKLJUČCI ODBORA
1. Odbor će, sukladno svojoj nadležnosti definiranoj člankom 97. Poslovnika Hrvatskog sabora (Narodne novine, broj 81/13., 113/16., 69/17., 29/18., 53/20., 119/20., 123/20., i 86/23.), nastaviti pratiti politiku provođenja reforme strukovnog obrazovanja u Republici Hrvatskoj,
2. Odbor podržava koncept reforme strukovnog obrazovanja kojemu je cilj modernizacija i transformacija strukovnog obrazovanja u obrazovanje koje je usmjereno na učenika u smislu stjecanja znanja i vještina za aktivno uključivanje u svijet rada, profesionalni razvoj i cjeloživotno učenje te horizontalnu i vertikalnu prohodnost,
3. Slijedom komentara iznesenih tijekom rasprave na tematskoj sjednici Odbor poziva Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih i Agenciju za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih da pronađu optimalno rješenje za broj nastavnih sati i opseg sadržaja nastavnog predmeta Povijesti i ostalih općeobrazovnih predmeta u strukovnim školama.S poštovanjem,
PREDSJEDNICA ODBORA
izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković
1. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu o Prijedlogu zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara, P.Z.E. br. 4
Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 1. sjednici, održanoj 12. lipnja 2024. godine u prvom čitanju Prijedlog zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara, P.Z.E. br. 4, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 24. svibnja 2024. godine.
Odbor je, u smislu članka 97. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom zakonskom prijedlogu raspravljao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Uvodno obrazloženje podnijela je ministrica kulture i medija.
Ministrica je pojasnila razloge donošenja novog Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara pri čemu je istaknula kako su se od donošenja važećeg Zakona koji regulira navedeno područje dogodile značajne promjene u području gradnje, materijala i tehnologije, te su nastupile izvanredne okolnosti u kojima su oštećena kulturna dobra što sve u konačnici zahtijeva nov način uređenja područja zaštite i očuvanja kulturnih dobara. U tom smislu, navela je kako se novim Zakonom o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara uređuje način proglašenja statusa kulturnog dobra, kriteriji vrednovanja i propisivanje mjera zaštite i očuvanja te unaprjeđenja stanja kulturnih dobara. Također, Prijedlog uređuje postupak za izdavanje posebnih uvjeta zaštite, odobrenja za zahvate na kulturnom dobru, standarde i smjernice zaštite i očuvanja kulturnih dobara. Isto tako, Prijedlogom će se unaprijedit stanje kulturnih dobara propisivanjem i provođenjem općih mjera zaštite i očuvanja kulturnih dobara. Također, jasno će biti propisani standardi i smjernice zaštite i očuvanja kulturnih dobara što će osigurati bolju provedbu redovitog održavanja i drugih mjera od strane vlasnika, nositelja prava na kulturnom dobru i drugih imatelja. Također, uredit će se upravljanje kulturnim dobrima i donošenje plana upravljanja radi poboljšanja stanja kulturnih dobara te će se osigurati unapređenje pripreme i provedbe zaštite kulturnih dobara u izvanrednim okolnostima. Uz navedeno normirat će se sprječavanje svake radnje i drugog protupravnog postupanja kojima bi se izravno ili neizravno mogla promijeniti svojstva, oblik, značenje i izgled kulturnog dobra. Isto tako, uredit će se način financiranja zaštite i očuvanja kulturnih dobara.
U raspravi većina članova Odbora podržala je donošenje navedenog Zakona ocijenivši kako je riječ je o sveobuhvatnom zakonskom prijedlogu koji će ubrzati postupak zaštite i očuvanja kulturnih dobara. Članovi Odbora zatražili su pojašnjenja u sadržaju između Prijedloga zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara upućenog u proceduru u prethodnom sazivu u odnosu na rečeni Prijedlog. S tim u svezi, ministrica je istaknula kako tekst Prijedloga sadrži određena poboljšanja pri čemu se posebno osvrnula i pojasnila poglavlje koji se odnosi na provedbu upravljanja kulturnim dobrom normiranim člankom 30. stavkom 5. Prijedloga. Također, tema rasprave bila je problematika devastacije kulturnih dobara s osvrtom na zaštitu kulturnih dobara na području grada Rijeke.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (11 „ZA“ i 1 „SUZDRŽAN“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje zaključka
Prihvaća se Prijedlog zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja dostavit će se predlagatelju da ih razmotri prilikom utvrđivanja teksta Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković, predsjednica Odbora, a u slučaju njezine odsutnosti prof. dr. sc. Damir Bakić, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković
- ×
Izvješće Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o audiovizualnim djelatnostima, P.Z. br. 5
Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 1. sjednici održanoj 12. lipnja 2024. godine, u prvom čitanju Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o audiovizualnim djelatnostima, P.Z. br. 5, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 24. svibnja 2024. godine.
Odbor je, u smislu članka 97. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom zakonskom prijedlogu raspravljao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Uvodno obrazloženje podnijela je ministrica kulture i medija.
Ministrica je istaknula kako se s ciljem unapređivanja kvalitete audiovizualne djelatnosti Prijedlogom izmjena i dopuna Zakona o audiovizualnim djelatnostima uvodi mogućnost dodatnog financiranja razvoja i proizvodnje hrvatskih audiovizualnih djela neovisnih proizvođača kroz mogućnost da se iznos sredstava uplaćenih kao razna fiskalna davanja investira u nova audiovizualna djela.
Bez rasprave, Odbor je jednoglasno (12 glasova „ZA“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje zaključka
Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o audiovizualnim djelatnostima. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja dostavit će se predlagatelju da ih razmotri prilikom utvrđivanja teksta Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković, predsjednica Odbora, a u slučaju njezine odsutnosti prof. dr. sc. Damir Bakić, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković