54. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu i šumarstvo o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ekološkoj proizvodnji poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. br. 742
Odbor za poljoprivredu i šumarstvo Hrvatskoga sabora raspravio je na 54. sjednici održanoj 11. srpnja 2007. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ekološkoj proizvodnji poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 10. srpnja 2007. godine. Raspravu o navedenom Prijedlogu zakona Odbor je proveo u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi čl. 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Nakon uvodnog obrazloženja predstavnika predlagatelja Odbor je podržao prijedlog predlagatelja da se navedeni Zakon donese po hitnom postupku.
Odbor je ocijenio da će se ovim Zakonom izvršiti dodatno usklađenje s odredbama, koje su za ekološku poljoprivrednu proizvodnju, propisane u Europskoj uniji. Međutim, u raspravi je izneseno mišljenje da Zakonom o ekološkoj proizvodnji poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda te ovim predloženim izmjenama i dopunama istog, nije u dovoljnoj mjeri zastupljena kontrola kvalitete ovih proizvoda. Naime, ekološki proizveden poljoprivredni proizvod je skuplji i to zahtijeva veći stupanj kontrole kvalitete, odnosno učestalije postupanje inspekcijskih službi. U raspravi je, nadalje, skrenuta pozornost da pojam „vlasnik uzorka“ nije dovoljno jasan, naime, radi se o poljoprivrednom proizvođaču koji je vlasnik proizvoda od kojeg je uzet uzorak (čl. 16.).
Na temelju provedene rasprave Odbor za poljoprivredu i šumarstvo Hrvatskoga sabora jednoglasno je odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o izmjenama i dopunama Zakona o ekološkoj proizvodnji poljoprivrednih i
prehrambenih proizvodaZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Božidara Pankretića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA ZA POLJOPRIVREDU I ŠUMARSTVO
mr. sc. Božidar Pankretić
53. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu i šumarstvo o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o poljoprivredi - predlagatelj zastupnik Zlatko Koračević, prvo čitanje, P. Z. br. 630
Odbor za poljoprivredu i šumarstvo Hrvatskoga sabora raspravio je na 53. sjednici održanoj 28. lipnja 2007. godine, Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o poljoprivredi, kojeg je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Zlatko Koračević, zastupnik u Hrvatskome saboru aktom od 7. veljače 2007. godine.
Odbor je Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o poljoprivredi, predlagatelja zastupnika Zlatka Koračevića, raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi čl. 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju, predlagatelj Zlatko Koračević je istaknuo da se ovim Prijedlogom zakona želi ispraviti nepravda budući su, izmjenama Zakona o poljoprivredi iz srpnja mjeseca 2002. godine, poljoprivrednici treće skupine područja od posebne državne skrbi izgubili pravo na potporu područjima s težim uvjetima gospodarenja u poljoprivredi.
Nakon uvodnog obrazloženja predlagatelja te predstavnika Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva, članovi Odbora su upoznati s mišljenjem koje je na navedeni Prijedlog zakona dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 16. ožujka 2007. godine.
U svom mišljenju Vlada Republike Hrvatske ne podržava predmetni Prijedlog, budući je jedna od mjera strukturne politike koja je definirana Zakonom o poljoprivredi, potpora područjima s težim uvjetima gospodarenja u poljoprivredi koja se daje u obliku isplate viših novčanih iznosa poticaja za određene proizvodnje. Vlada Republike Hrvatske, u mišljenju nadalje, iznosi da pokreće proceduru za izmjene i dopune Zakona o poljoprivredi, čime će se predložiti donošenje propisa kojim će se utvrditi brdsko - planinska područja, sa svrhom utvrđivanja područja s težim uvjetima gospodarenja u poljoprivredi.U raspravi o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o poljoprivredi predlagatelja zastupnika Zlatka Koračevića su iznesena mišljenja da, iako ovaj Prijedlog samo djelomično rješava problem, treba podržati njegovo prihvaćanje u prvom čitanju. Naime, neki članovi Odbora drže, da isti može poslužiti kao poticaj Vladi Republike Hrvatske da konačno predloži cjelovite izmjene Zakona o poljoprivredi te novi model poticaja u poljoprivredi.
Na kraju provedene rasprave predsjednik Odbora je iznio prijedlog da se Hrvatskome saboru predloži prihvaćanje Prijedloga zakona o izmjeni Zakona o poljoprivredi predlagatelja Zlatka Koračevića, u prvom čitanju. Međutim navedeni prijedlog nije dobio potrebnu većinu (4 glasa “za”, 5 glasova “protiv” i 1 glas “uzdržan”).Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Božidara Pankretića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA ZA POLJOPRIVREDU
I ŠUMARSTVO
mr. sc. Božidar Pankretić - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu i šumarstvo o Prijedlogu zakona o dopunama Zakona o vinu - predlagatelji Klub zastupnika PGS-a, SBHS-a i MDS-a, prvo čitanje, P. Z. br. 683
Odbor za poljoprivredu i šumarstvo Hrvatskoga sabora raspravio je na 53. sjednici, održanoj 28. lipnja 2007. godine, Prijedlog zakona o dopunama Zakona o vinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Klub zastupnika PGS-a, SBHS-a i MDS-a , aktom od 9. svibnja 2007. godine.
Odbor je Prijedlog zakona o dopunama Zakona o vinu predlagatelja Kluba zastupnika PGS-a, SBHS-a i MDS-a , raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi čl. 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora.U uvodnom izlaganju, u ime predlagatelja, zastupnik Željko Pavlic je istaknuo da se ovim dopunama Zakona o vinu želi proširiti definicija vina i na voćna vina, a s ciljem da se proizvodnja voćnih vina u Republici Hrvatskoj nastavi i u budućnosti. Naime, ističe zastupnik Pavlic, primjenom čl. 9. Zakona o posebnom porezu na alkohol proizvođačima voćnih vina naplaćuje se poseban porez na alkoholna pića u iznosu od 60,00 kn po litri u njima sadržanog apsolutnog alkohola.
Nakon uvodnog obrazloženja predlagatelja te predstavnika Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva, članovi Odbora su upoznati s mišljenjem koje je na navedeni Prijedlog zakona dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 20. lipnja 2007. godine.
U svom mišljenju Vlada Republike Hrvatske ne podržava predmetni Prijedlog, budući bi se, definiranjem voćnih vina kao vina u užem smislu Zakona o vinu, izjednačili uvjeti proizvodnje vina od grožđa i vina od voća. Vlada Republike Hrvatske nadalje navodi da se pitanje oporezivanja voćnih vina posebnim porezom treba regulirati u sklopu novog trošarinskog zakonodavstva.U raspravi o Prijedlogu zakona o dopunama Zakona o vinu predlagatelja Kluba zastupnika PGS-a, SBHS-a i MDS-a, izneseno je mišljenje da je ovo vrijedan prijedlog koji upozorava na različito tretiranje, u trošarinskom sustavu, proizvođača vina i proizvođača voćnih vina. Naime, jedni ne plaćaju a drugi plaćaju poseban porez na alkohol. Iako se ovim Prijedlogom želi potaknuti nastavak proizvodnje voćnih vina u Republici Hrvatskoj, većina članova Odbora drži da se problem oporezivanja voćnih vina posebnim porezom ne može riješiti dopunama Zakona o vinu.
U daljnjoj raspravi je, također, istaknuto da, referentna definicija vina utvrđena od relevantne međunarodne organizacije, poznaje samo vino od grožđa. Svaka drugačija definicija vina bi dovela do toga da se naša vina na europskom tržištu tretiraju kao patvorina.
Na temelju provedene rasprave Odbor za poljoprivredu i šumarstvo je većinom glasova (7 glasova “za” i 3 glasa “protiv”) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje sljedećeg
ZAKLJUČKA
Ne prihvaća se Prijedlog zakona o dopunama Zakona o vinu, predlagatelja Kluba zastupnika PGS-a, SBHS-a i MDS-a, iz razloga navedenih u mišljenju Vlade Republike Hrvatske.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Božidara Pankretića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA ZA POLJOPRIVREDU
I ŠUMARSTVO
mr. sc. Božidar Pankretić
52. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu i šumarstvo o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama izvornosti proizvoda i usluga, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. br. 697
Odbor za poljoprivredu i šumarstvo Hrvatskoga sabora raspravio je na 52. sjednici održanoj 12. lipnja 2007. godine Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama izvornosti proizvoda i usluga, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 31. svibnja 2007. godine.
Odbor je raspravu o navedenom Prijedlogu zakona proveo kao zainteresirano radno tijelo sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora. Nakon uvodnog izlaganja predstavnika predlagatelja članovi Odbora su jednoglasno podržali prijedlog predlagatelja da se navedeni Zakon donese po hitnom postupku. Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o oznakama zemljopisnog podrijetla
i oznakama izvornosti proizvoda i uslugaZa izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Božidara Pankretića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA ZA POLJOPRIVREDU I ŠUMARSTVO
mr. sc. Božidar Pankretić - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu i šumarstvo s rasprave o Izvješću o stanju i upravljanju s robnim zalihama za razdoblje od 2000. do 2006. godine, s pojedinačnim godišnjim izvješćima i financijskim pokazateljima
Odbor za poljoprivredu i šumarstvo Hrvatskoga sabora raspravio je na 52. sjednici održanoj 12. lipnja 2007. godine Izvješće o stanju i upravljanju s robnim zalihama za razdoblje od 2000. do 2006. godine, s pojedinačnim godišnjim izvješćima i financijskim pokazateljima, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 4. svibnja 2007. godine. Odbor je raspravu o navedenom Izvješću proveo kao zainteresirano radno tijelo sukladno odredbi čl. 140 Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Iako je u raspravi bilo primjedbi na politiku robnih zaliha u razmatranom razdoblju (spomenute su neke ranije nepravilnosti), pozitivnim je ocijenjena njihova uloga u interventnom otkupu i uklanjanju tržišnih viškova s ciljem održavanja stabilnosti tržišta. Redovite kontrole uskladištene robe, poštivanja ugovornih obveza, kao i pokretanje kaznenih i prekršajnih postupaka dovelo je do reda među tvrtkama Skladištarima i u robnim zalihama. Izraženo je i zadovoljstvo što se zahvaljujući robnim zalihama mogla uputiti žurna pomoć drugim državama. Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da prihvati
Izvješće o stanju i upravljanju s robnim zalihama za razdoblje od 2000. do 2006. godine, s pojedinačnim godišnjim izvješćima i financijskim pokazateljima
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Božidara Pankretića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA ZA POLJOPRIVREDU I ŠUMARSTVO
mr.sc. Božidar Pankretić
50. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu i šumarstvo o Prijedlogu zakona o veterinarstvu, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z.E. br. 641
Odbor za poljoprivredu i šumarstvo Hrvatskoga sabora raspravio je na 50. sjednici održanoj 28. ožujka 2007. godine Prijedlog zakona o veterinarstvu, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 9. ožujka 2007. godine.
Raspravu o navedenom Prijedlogu zakona Odbor je proveo u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi čl. 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Nakon uvodnog obrazloženja iznesen je prijedlog da se o ovom Zakonu provede rasprava u prvom čitanju. Međutim, navedeni prijedlog nije dobio potrebnu većinu te je Odbor većinom glasova podržao prijedlog predlagatelja da se isti donese po hitnom postupku.U cjelovitoj raspravi, u kojoj su sudjelovali i predstavnici Hrvatske veterinarske komore, Hrvatske obrtničke komore, predstavnici strukovnih udruga te drugih stručnih institucija Odbor je ocijenio da ovaj Zakon omogućuje dodatno usklađenje područja veterinarstva sa zakonodavstvom Europske unije. Odbor je raspolagao s mišljenjem koje je na navedeni Zakon dostavila Hrvatska veterinarska komora i Hrvatska gospodarska komora - Sektor za poljoprivredu, prehrambenu industriju i šumarstvo.
Nazočni predstavnici udruga uzgajivača su istaknuli da, iako su sudjelovali u izradi ovoga Zakona, mnogi njihovi prijedlozi nisu uvaženi, a da će njegovo donošenje znatno poskupiti proizvodnju u odnosu na zaradu te samim time i možda ugroziti razvoj stočarske proizvodnje. Predstavnici uzgajivača svinja su ukazali da problem pojave i eliminiranja bolesti svinjske kuge treba gledati i u kontekstu postupaka obilježavanja svinja prije stavljanja u promet.
U daljnjoj raspravi je izneseno mišljenje kako je rješenje o određenom 24 - satnom radnom vremenu veterinarskih organizacija upitno, jer će biti mnogo krajeva u kojima to neće biti potrebno, a takovo rješenje iziskuje velike troškove. Također je izneseno kako pojedinačnu veterinarsku kontrolu treba obavljati na farmama, kroz certifikate ali ne kod utovara stoke (čl. 60.)
Neki članovi Odbora drže da rješenja, koja se odnose na javne ovlasti, nisu dovoljno jasno razrađena u ovom Zakonu te su upitna i s ustavno-pravnog stajališta. Također je ukazano da je ovim Zakonom, osim određivanja nadležnosti veterinara u provođenju naređenih mjera, potrebno voditi više računa, kako o preventivi, tako i o kurativi kad se radi o bolestima životinja. U daljnjoj raspravi je skrenuta pozornost da se u pojedinim odredbama omogućava veterinarima da ulaze u područje agronomske struke. To se prije svega odnosi na odredbu članka 132. koja omogućuje veterinarima da kontroliraju proizvodnju kukuruza, jer je kukuruz hrana, te da određuju tehnologiju proizvodnje. Pitanje monitoringa, prema mišljenju nekih članova Odbora, nije dosljedno i jasno riješeno, budući da se troškovi obavljanja istog različito tretiraju od farme do farme i time se smanjuje konkurentnost na tržištu.
Na temelju provedene rasprave Odbor za poljoprivredu i šumarstvo Hrvatskoga sabora je većinom glasova (5 glasova „za“ i 3 glasa „uzdržana“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da doneseZakon o veterinarstvu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Božidara Pankretića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA ZA POLJOPRIVREDU
I ŠUMARSTVOmr. sc. Božidar Pankretić
49. sjednica -
- ×
Izvješće o Prijedlogu zakona o hrani, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. br. 638
Odbor za poljoprivredu i šumarstvo Hrvatskoga sabora raspravio je na 49. sjednici održanoj 20. ožujka 2007. godine Prijedlog zakona o hrani, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 21. veljače 2007. godine.
Raspravu o navedenom Prijedlogu zakona Odbor je proveo u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi čl. 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Iako je nakon uvodnog obrazloženja iznesen prijedlog da se o ovom Zakonu provede rasprava u prvom čitanju, Odbor je većinom glasova ipak podržao prijedlog predlagatelja da se isti donese po hitnom postupku.Odbor je u cjelovitoj raspravi, u kojoj je sudjelovala i predstavnica Hrvatske gospodarske komore, ocijenio da se ovim Zakonom regulira područje sigurnosti hrane i hrane za životinje koje zahtijeva sveobuhvatnu stručnu analizu.
Međutim, neki članovi Odbora drže da bi bilo dobro da je o ovom Zakonu provedena šira javna rasprava, bez obzira što se tek njime utvrđuje ta obveza, budući da se radi o značajnom zakonu od općeg interesa.
Dajući potporu donošenju ovoga Zakona, predstavnica Hrvatske gospodarske komore je istaknula da on daje drugi pristup i veću odgovornost, kako samih subjekata koji posluju s hranom, tako i svih onih koji ju nadziru, kontroliraju ili upravljaju rizikom.
Iako je predlagatelj, obrazlažući razloge za donošenje Zakona, istaknuo da su izvršena usklađenja s EU Uredbom 178/2002, u raspravi je izneseno mišljenje kako o tome nema izričite potvrde od strane Europske komisije.
U daljnjoj raspravi izneseno je mišljenje kako je ovim Zakonom trebalo osigurati takovu ulogu Agencije za hranu da ona bude u potpunosti neovisno tijelo od industrijskih i političkih interesa, otvorena za rigorozne javne provjere i znanstveno autoritativna. Prema mišljenju izrečenom u raspravi, to se iz ovoga Zakona ne vidi prvenstveno iz odredaba koje se odnose na definiranje menadžmenta Hrvatske agencije za hranu.
Iznesena je, također, načelna primjedba kako ovaj Zakon, bez obzira koliko je dobar, neće dati rezultate ako donošenje provedbenih propisa bude kasnilo kao što je to bio slučaj za velik broj propisa temeljem Zakona o hrani iz 2003. godine. Tu je prije svega potrebno imati takove propise koji će regulirati najvažnije pitanje iz zakona, a to je licenciranje laboratorija kojih je sada u Hrvatskoj svega šest.
Neki članovi Odbora ističu da, primjena odredaba koje se odnose na novu hranu, GMO hranu i GMO hranu za životinje, može omogućiti veliki uvoz takove hrane te ugroziti ekološku poljoprivrednu proizvodnju. Naime, ukazano je da se postojanje i upotreba GMO hrane i GMO proizvoda ne može negirati, ali bi ih trebalo koristiti samo u onoj mjeri u kojoj mogu pomoći zdravlju, a za proizvodnju hrane prednost treba dati integriranoj poljoprivrednoj proizvodnji.
Upravo zbog implikacija koje uporaba GMO proizvoda, GMO hrane i GMO hrane za životinje može imati za poljoprivrednu proizvodnju, upozoreno je kako treba dobro razmisliti o rješenju koje se predlaže, a to je da stupanjem na snagu ovoga Zakona prestaju važiti odredbe Zakona o genetski modificiranim organizmima koje su u suprotnosti s odredbama ovoga Zakona.
Na temelju provedene rasprave Odbor za poljoprivredu i šumarstvo Hrvatskoga sabora je većinom glasova (6 glasova „za“, 1 glas „protiv“ i 2 glasa „ uzdržana“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o hrani
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Božidara Pankretića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA ZA POLJOPRIVREDU I ŠUMARSTVO
mr. sc. Božidar Pankretić - ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu i šumarstvo o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o gnojivima i poboljšivačima tla, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. br. 640
Odbor za poljoprivredu i šumarstvo Hrvatskoga sabora raspravio je na 49. sjednici održanoj 20. ožujka 2007. godine Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o gnojivima i poboljšivačima tla, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 28. veljače 2007. godine.
Raspravu o navedenom Prijedlogu zakona Odbor je proveo u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno odredbi čl. 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Nakon uvodnog obrazloženja predstavnika Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva, Odbor je jednoglasno podržao prijedlog predlagatelja da se ovaj Zakon donese po hitnom postupku.Odbor je u raspravi dao potporu donošenju ovoga Zakona jer isti predstavlja detaljnije usklađenje našeg zakonodavstva sa zakonodavstvom Europske unije u kojem je proizvodnja, prometovanje, označavanje i kvaliteta gnojiva precizno uređena.
Međutim, skrenuta je pozornost na potrebu stručnog definiranja pojedinih termina. To se u prvom redu odnosi na termin „urea“ koja nije mineralno već organsko gnojivo. U daljnjoj raspravi je ukazano da bi, zbog transparentnije provedbe, u Zakonu trebalo odrediti, bez obzira na sadržaj podzakonskog akta, da ovlašteni laboratoriji za analizu kakvoće gnojiva i poboljšivača tla budu i referentni laboratoriji (čl. 10).
Na temelju provedene rasprave Odbor za poljoprivredu i šumarstvo Hrvatskoga sabora jednoglasno je odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o gnojivima i poboljšivačima tla
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Božidara Pankretića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA ZA POLJOPRIVREDU I ŠUMARSTVO
mr. sc. Božidar Pankretić
48. sjednica -
- ×
Izvješće Odbora za poljoprivredu i šumarstvo o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Godišnjeg sporazuma o financiranju za 2006. godinu između Komisije Europskih zajednica u ime Europske zajednice i Vlade Republike Hrvatske, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 611
Odbor za poljoprivredu i šumarstvo Hrvatskoga sabora raspravio je na 48. sjednici održanoj 24. siječnja 2007. godine Prijedlog zakona o potvrđivanju Godišnjeg sporazuma o financiranju za 2006. godinu između Komisije Europskih zajednica u ime Europske zajednice i Vlade Republike Hrvatske, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 14. prosinca 2006. godine.
Raspravu o navedenom Prijedlogu zakona Odbor je proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Nakon uvodnog obrazloženja predstavnika Ministarstva financija i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva, Odbor je podržao prijedlog da se navedeni Zakon donese po hitnom postupku.
U provedenoj raspravi članovi Odbora su dali potporu donošenju ovoga Zakona jer isti predstavlja pravni temelj za korištenje financijskih sredstava pomoći Europske unije iz pretpristupnog programa SAPARD za 2006. godinu za poljoprivredu i ruralni razvoj. Međutim, skrenuta je pozornost da, vremensku dimenziju osiguranja proračunskih sredstava za namirenje financijskih obveza iz ovoga Sporazuma, kako je navedena u čl. 3. Zakona, treba na odgovarajući način urediti, budući se očito radi o planiranju proračunskih sredstva za 2007. i 2008. godinu. U raspravi je, nadalje, postavljeno i pitanje važenja natječaja za dodjelu sredstava iz SAPARD programa koji je za poljoprivredne proizvođače, korisnike još u tijeku, i u 2007. i 2008. godini.
Na temelju provedene rasprave Odbor za poljoprivredu i šumarstvo Hrvatskoga sabora je većinom glasova (6 glasova «za» 1 glas «uzdržan») odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese Zakon o potvrđivanju Godišnjeg sporazuma o financiranju za 2006. godinu između KomisijeEuropskih zajednica u ime Europske zajednice i Vlade Republike Hrvatske
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Božidara Pankretića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA ZA POLJOPRIVREDU I ŠUMARSTVO
mr. sc. Božidar Pankretić
47. sjednica -
- ×
Izvješće o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Protokola o izmjenama i dopunama Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između Republike Hrvatske, s jedne strane, i Europskih zajednica i njihovih država članica, s druge strane, o carinskim kvotama za šećer i proizvode od šećera podrijetlom iz Hrvatske ili Zajednice, s Konačnim prijedlogom zakona P.Z. br. 599