Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku s rasprave o Izvješću o radu pravobraniteljice za osobe s invaliditetom za 2015. godinu

Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na 6. sjednici Odbora, održanoj 11. svibnja 2016. raspravljao je o Izvješću o radu pravobraniteljice za osobe s invaliditetom za 2015. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila pravobraniteljica za osobe s invaliditetom, aktom od 31. ožujka 2016.

Odbor je o Izvješću raspravljao kao matično radno tijelo, sukladno s člankom 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora. Odbor je raspolagao pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na navedeni akt.

Uvodno obrazloženje podnijela je pravobraniteljica za osobe s invaliditetom upoznavši članove Odbora s aktivnostima i radom na zaštiti, praćenju i promicanju prava i interesa osoba s invaliditetom u Republici Hrvatskoj, prikazanim u Izvješću. Kako je istaknula, u 2015. godini zabilježen je daljnji porast obraćanja građana za 20%, a u odnosu na prethodnu godinu uputila je 96 % više preporuka, upozorenja i pisama podrške fizičkim i pravnim osobama na temelju saznanja stečenih prilikom obilazaka prostora u kojima borave, rade ili se obrazuju osobe s invaliditetom. Pravobraniteljica je postupala po 1745 pritužbi u svrhu zaštite ljudskih prava osoba s invaliditetom. Kao i u 2014. godini, najviše pritužbi odnosilo se na područje socijalne zaštite, zatim na područje rada i zapošljavanja, mirovinskog osiguranja, odgoja i obrazovanja i pristupačnosti.

Tijekom rasprave članovi Odbora i predstavnici ministarstava složili su se s mišljenjem pravobraniteljice da u pojedinim područjima ima prostora i da su potrebna određena poboljšanja. Tako je istaknut problem provođenja odnosno neprovođenja adekvatnog  nadzora u udomiteljskim obiteljima, na čemu svakako treba poraditi i poboljšati njegovo sustavno provođenje. U raspravi, članica Odbora izrazila je  zabrinutost za nastavak rada Centra za posebno skrbništvo, s obzirom na evidentno smanjenje sredstava predviđeno u proračunu.
Iznesen je problem projekta Spinalnog centra, u vezi s kojim je održano već nekoliko sastanaka i u ovom Odboru i čija svrha nije upitna, već pronalaženje adekvatnog i najisplativijeg rješenja koje ne bi smjelo ugroziti realizaciju  projekta. 

Rasprava je provedena u dijelu prigovora na rad jedinstvenog tijela vještačenja, odnosno Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom. U tom dijelu najbrojnije pritužbe odnosile su se na dugotrajnost postupaka vještačenja (koji posljedično imaju odgodu ostvarivanja značajnih prava osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju) te kvalitetu i ekipiranost tijela za provođenje postupaka vještačenja pri vještačenju djece s teškoćama u razvoju. S tim u vezi članovi Odbora slažu se da je potrebno u tijela vještačenja uključiti potrebne stručnjake pedijatre, odnosno liječnike školske medicine kako bi procjene djece s teškoćama bile kompetentnije.

Poseban interes u raspravi iskazan je u dijelu zapošljavanja osoba s invaliditetom. Iako je tijekom 2015. godine došlo do značajnog povećanja broja zapošljavanja osoba s invaliditetom u odnosu na 2014.  za 39,21 %, kao posljedice obveze kvotnog zapošljavanja, članovi Odbora izrazili su nevjericu što je istu obvezu zapošljavanja prema podacima pravobraniteljice, ispoštovalo samo pet ministarstava. S tim u vezi dogovoreno je upućivanje preporuke od strane ovog Odbora, kako bi se ostala ministarstva podsjetilo na njihovu obvezu.

 Nakon provedene rasprave članovi Odbora su jednoglasno (11 glasova „za“) odlučili predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje sljedeći

z a k lj u č a k

Prihvaća se Izvješće o radu pravobraniteljice za osobe s invaliditetom za 2015. godinu
 
Za   izvjestiteljicu   na   sjednici   Hrvatskoga   sabora   Odbor   je   odredio  dr.sc. Ines Strenja-Linić, dr. med., predsjednicu Odbora.

 

PREDSJEDNICA  ODBORA
dr. sc. Ines Strenja-Linić, dr. med.