Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radiološkoj i nuklearnoj sigurnosti, drugo čitanje, P.Z.E. br. 179

Odbor  za zdravstvo i socijalnu  politiku na 49. sjednici Odbora održanoj 9. veljače 2022. raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radiološkoj i nuklearnoj sigurnosti, drugo čitanje, P.Z.E. br. 179, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 10. prosinca 2021.

Odbor je o Prijedlogu zakona raspravljao kao matično radno tijelo, sukladno članku 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

Predstavnik predlagatelja uvodno je istaknuo da su u Konačnom prijedlogu zakona u odnosu na Prijedlog zakona nastale samo određene nomotehničke razlike, s obzirom na to da između dva čitanja nije bilo primjedbi ili prijedloga upućenih na predložene zakonske odredbe. Kako je naglasio, ovim zakonskim prijedlogom usklađuje se zakonodavstvo Republike Hrvatske sa zakonodavstvom Europske unije, propisano je osnivanje Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada (u daljnjem tekstu: Centar), kao ustrojstvene jedinice Fonda za financiranje razgradnje i zbrinjavanje radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva Nuklearne elektrane Krško (u daljnjem tekstu:Fond) te je propisano financiranje zbrinjavanja radioaktivnog otpada, iskorištenih izvora i istrošenog nuklearnog goriva, odnosno propisan je način financiranja poslovanja Centra.  Također mijenja se i definicija „izloženog radnika“, zbog usklađivanja s odredbama Direktive 2013/59 Euratom, a vezano uz službenu obavijest o povredi prava br. 2020/2341. 

U raspravi članovi Odbora složili su se da je ovaj Zakon dobra podloga za daljini razvoj sustava radiološke i nuklearne sigurnosti, smatrajući da još treba definirati i sustav upravljanja radiološkim, odnosno nuklearnim incidentima. Predstavnik predlagatelja izvijestio je da je trenutno u postupku izrade plan odgovora Republike Hrvatske na radiološki i  nuklearni izvanredni događaj, koji bi trebao dati odgovore i postupke predviđene u takvim situacijama. Kako je istaknuo, postoji problem kadrovske ekipiranosti, koja je i globalni problem, jer većina regulatornih tijela ima s tim u vezi ograničenja, najčešće financijske prirode, da privuče stručnjake takve vrste u regulatorno tijelo. Trenutačno, Ravnateljstvo civilne zaštite u sklopu Ministarstva unutarnjih poslova zapošljava i ekipira nove kadrove, koji će kroz edukaciju i međunarodne treninge moći odgovarati na sve izazove vezano uz sustav radiološke i nuklearne sigurnosti. 

Nakon provedene rasprave članovi Odbora većinom su glasova (6„za“i 1 „suzdržan“) odlučili predložiti Hrvatskome saboru donošenje

ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O RADIOLOŠKOJ I NUKLEARNOJ SIGURNOSTI

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Renatu Sabljar – Dračevac, dr. med., predsjednicu Odbora, a u slučaju njezine spriječenosti prim. mr. Maju Grba – Bujević, dr. med., potpredsjednicu Odbora.            

PREDSJEDNICA  ODBORA

Renata Sabljar - Dračevac, dr. med.