Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o Konačnom prijedlogu zakona o psihološkoj djelatnosti, drugo čitanje, P.Z. br. 551

Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na 74. sjednici Odbora, održanoj 19. rujna 2019., raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o psihološkoj djelatnosti, drugo čitanje, P.Z. br. 551, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 1. kolovoza 2019.

Odbor je o Zakonu raspravljao kao matično radno tijelo, sukladno članku 85. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

Predstavnica predlagatelja u uvodnom je dijelu istaknula razlike u odnosu na Prijedlog zakona koji je proveden u prvom čitanju. Tako su prihvaćene i primjedbe Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku, a koje se odnose na potrebu jednake ingerencije Komore nad svim psiholozima (pogotovo onima u predškolskom i školskom odgojno-obrazovnom sustavu), brisanje iznimke da se nadzor nad radom psihologa zaposlenih u sustavu predškolskog i školskog odgoja i obrazovanja provodi u skladu s propisima o stručno-pedagoškom nadzoru u sustavu odgoja i obrazovanja, razlučenje pojmova „naručitelj“ i „korisnik“, mogućnost upisivanja psihologa koji obavljaju djelatnost i u civilnom sektoru u upisnike i evidencije, mogućnost privremenog prestanka prava na obavljanje psihološke djelatnosti.

U raspravi, članovi Odbora pohvalili su što je predlagatelj prihvatio primjedbe Odbora u odnosu na rješenja iz Prijedloga zakona, smatrajući da je time zakonsko rješenje bolje, bolje odgovara potrebama struke u praksi, što onda znači i kvalitetnije usluge za  krajnje korisnike. Pojedini članovi Odbora iznijeli su svoje primjedbe u vezi s člankom 31. i potrebe da se u Upravni odbor Komore predvidi i zamjenik, koji u Konačnom prijedlogu zakona nije predviđen. U daljnjoj raspravi mišljenja su bila podijeljena: dok su pojedini članovi Odbora bili mišljenja da bi članstvo u Komori, ne umanjujući njezinu važnost i smisao, trebalo biti neobavezno, uz pojačan nadzor nadležnog ministarstva nad njezinim radom, drugi su bili mišljenja da Komori, kao strukovnom tijelu, treba dati veću samostalnost i mogućnost da Statutom rješava pojedina pitanja, kao i da, među ostalim, odlučuje i o visini članarine bez suglasnosti nadležnog ministarstva.

Nakon provedene rasprave članovi Odbora većinom su glasova (8„za“ i 1“suzdržan“) odlučili predložiti Hrvatskom saboru donošenje 

ZAKONA O PSIHOLOŠKOJ DJELATNOSTI

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio doc. dr. sc. Ines Strenja, dr. med., predsjednicu Odbora.      

PREDSJEDNICA  ODBORA
doc. dr. sc.  Ines Strenja, dr. med.