Odbor za vanjsku politiku

Izvješće Odbora za vanjsku politiku s rasprave o Izvješću o provedbi službene razvojne pomoći Republike Hrvatske inozemstvu za 2019. godinu

Odbor za vanjsku politiku Hrvatskog sabora na 6. sjednici, održanoj 25. veljače 2021. godine razmotrio je Izviješće o provedbi službene razvojne pomoći Republike Hrvatske inozemstvu za 2019. godinu, koji je Predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 3. prosinca 2020. godine. 

Odbor za vanjsku politiku raspravljao je o Izvješću o provedbi službene razvojne pomoći Republike Hrvatske inozemstvu za 2019. godinu kao matično radno tijelo. 

Predstavnik Vlade RH podsjetilo je da je u cilju uspostavljanja institucionalnog okvira za pružanje službene razvojne pomoći usvojen je Zakon o razvojnoj suradnji i humanitarnoj pomoći inozemstvu i Nacionalna strategija  razvojne suradnje od 2017. do 2021. godine, koja doprinosi oblikovanju politike međunarodne razvojne suradnje i humanitarne pomoći inozemstvu. Sukladno tome Ministarstvo vanjskih i europskih poslova zaduženo je za izradu godišnjeg Izvješća o provedbi službene razvojne pomoći Republike Hrvatske, kojeg Vlada RH sukladno zakonskoj obvezi podnosi Hrvatskom saboru. Ujedno, informirao je da je provedba službene razvojne pomoći Republike Hrvatske decentralizirana, a resorna tijela provode svoje razvojne i humanitarne projekte prateći prioritete utvrđene Nacionalnom strategijom  razvojne suradnje. Kao najveće pružatelje razvojne pomoći u 2019. godini, istaknuo je Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, Ministarstvo zdravstva te Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske. Spomenuo je da je tijekom pripreme Izvješća, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova usko je surađivalo i s Odborom za razvojnu pomoć Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), a čime je osigurana vidljivost i vjerodostojnost Republike Hrvatske kao države donatorice na globalnoj razini.

Informirao je da je u provedbi službene razvojne pomoći za 2019. godinu sudjelovalo 12 ministarstava, 2 središnja državna ureda, te 2 ureda Vlade Republike Hrvatske, Hrvatski zavod za zapošljavanje, vodeće financijske institucije - Hrvatska narodna banka i Hrvatska banka za obnovu i razvitak, 2 županije te Grad Zagreb. Istaknuo je da je ukupnim iznosima, službena razvojna pomoć je u 2019. godini iznosila 480,84 milijuna kuna, pri čemu se bilježi trend rasta u odnosu na 2018. kad je iznosila 452,63 milijuna kuna i 2017. kada je iznosila 355,26 milijuna kuna. Osim službene razvojne pomoći također je prihvaćen i novi međunarodni statistički okvir, koji obuhvaća širi spektar izdvajanja za globalni razvoj.

Tijekom rasprave naglašeno je da je politika razvojne suradnje važan instrument vanjske politike Republike Hrvatske, te da razvojnu pomoć treba i dalje pomno planirati, uz daljnje jačanje međuresorne koordinacije, a kako bi sredstva bila što učinkovitije usmjeravana. Poseban naglaska stavljen je na važnost većeg izdvajanja za bilateralnu pomoć.

Smatrajući provedbu službene razvojne pomoći Republike Hrvatske inozemstvu važnom za pozicioniranje Republike Hrvatske u međunarodnim odnosima, članovi Odbora za vanjsku politiku, nakon provedene rasprave su, s 11 glasova „za“ i 1 „protiv“ podržali prijedlog Izvješća o provedbi službene razvojne pomoći Republike Hrvatske inozemstvu za 2019. godinu. 

Članovi Odbora za vanjsku politiku odlučili su Hrvatskom saboru predložiti  prihvaćanje Izvješća o provedbi službene razvojne pomoći Republike Hrvatske inozemstvu za 2019. godinu.

Za svojeg izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Odbor za vanjsku politiku odredio je Garija Cappellija, predsjednika Odbora za vanjsku politiku.

PREDSJEDNIK ODBORA                    
Gari Cappelli