Odbor za ravnopravnost spolova

Izvješće Odbora za ravnopravnost spolova s rasprave o Izvješću o radu Pravobraniteljice za osobe s invaliditetom za 2015. godinu

Odbor  za ravnopravnost spolova Hrvatskoga sabora na 6. sjednici održanoj 8. lipnja 2016. razmotrio je Izvješće o radu Pravobraniteljice za osobe s invaliditetom koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom, aktom od 31. ožujka 2016. godine.
  
Odbor je Izvješće raspravio u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.

Uvodno izlaganje održala je zamjenica pravobraniteljice za osobe s invaliditetom s napomenom da je pravobraniteljici nedavno istekao mandat. Predstavnica podnositeljice izvijestila je Odbor o radu pravobraniteljice. Osobito je upozorila na ukupni broj od 1745 predmeta u kojima je pravobraniteljica postupala što predstavlja povećanje od 20% u odnosu na 2014. godinu. Ukazala je kako se već tradicionalno najveći broj pritužbi odnosi na sustav socijalne skrbi, no u 2015. godini zabilježen je i značajan porast pritužbi u području rada i zapošljavanja što se smatra posljedicom recentnih promjena u radnom zakonodavstvu. U 2015. godini zabilježen je nešto manji broj zakonskih prijedloga koji su dostavljeni pravobraniteljici na mišljenje, no, s druge strane, pravobraniteljica je uputila 90 % više prijedloga drugim tijelima državne vlasti i institucijama svih razina. Pravobraniteljica je obavila i 49 obilazaka prostora u kojima osobe s invaliditetom borave, rade ili se obrazuju. Također, provedeno je i deset anketnih istraživanja. Imajući u vidu djelokrug Odbora za ravnopravnost spolova predstavnica podnositeljice iznijela je osnovne podatke i saznanja o položaju žena i djevojčica s invaliditetom. Ukazala je na težak položaj žena s invaliditetom u svim područjima života, a osobito u području obrazovanja i zapošljavanja gdje je njihov položaj obilježen izoliranošću i isključivanjem. Osobito je u ovome kontekstu istaknula preporuke Odbora za prava osoba s invaliditetom UN-a za Republiku Hrvatsku i to posebice one koje se odnose na dostupnost javnih usluga osobama s invaliditetom, na potrebu poduzimanja mjera za unaprjeđenje položaja žena s invaliditetom u području obrazovanja, zapošljavanja te zaštite od nasilja. Ovdje je predstavnica podnositeljice iznijela podatke prema kojima 73% žena s invaliditetom nema nikakvo obrazovanje ili samo završenu osnovnu školu, 20% ima završenu srednju školu, a tek 3% ima završenu višu ili visoku školu. Pritom, mnoge od njih završavaju školu prema posebnim programima što im dodatno otežava pristup tržištu rada. Iznijela je i podatke o ukupnom broju osoba s invaliditetom u Republici Hrvatskoj kojih je 511142 od čega je 203596 žena što čini udio od 40% od ukupnog broja. Posebno zabrinjava podatak da od ukupnog broja od 81568 žena s invaliditetom u dobnoj skupini 20-64 godina radi tek neznatnih 6090 žena što čini tek 7% od ukupnog broja. Kao znatne probleme hrvatskog zakonodavnog okvira naglasila je činjenicu da prihodi koje osobe s invaliditetom ostvaruju iz rada čine zakonsku prepreku za ostvarivanje određenih socijalnih naknada što destimulira uključivanje na tržište rada. Također, istaknula je nedovoljnu institucionalnu potporu ženama s invaliditetom u ostvarivanju obiteljskih uloga, prvotno majčinstva, kao i stereotipe koji vladaju u ovome području.

Članice i članovi Odbora posebno su se osvrnuli na probleme obrazovanja osoba s invaliditetom izrazivši nadu da će se primjenom kurikularnih dokumenata ostvariti napredak u obrazovanju tih osoba, a posebice su naglasili potrebu boljeg uređenja i organizacije sustava kroz koji se osobama s invaliditetom dodjeljuju asistenti u nastavi.    
                 
Nakon provedene rasprave Odbor za ravnopravnost spolova jednoglasno je sa 7  (sedam) glasova „za“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći

ZAKLJUČAK

Prihvaća se Izvješće o radu Pravobraniteljice za osobe s invaliditetom za 2015. godinu.

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednicu Odbora, gospođu Gordanu Sobol.

PREDSJEDNICA ODBORA
Gordana Sobol