Odbor za ratne veterane

Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama zakona o socijalnoj skrbi s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z.br. 893

Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 28. sjednici održanoj 8. rujna 2015. godine razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o socijalnoj skrbi, s Konačnim prijedlogom zakona koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 1. rujna 2015. godine uz prijedlog da se sukladno članku 204. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi zakon donese po hitnom postupku.

Odbor je raspravu proveo u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno članku 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

Predstavnica predlagatelja uvodno je obrazložio promjene predložene ovim Zakonom. Predlaže se povećanje iznosa zajamčene minimalne naknade za socijalno najugroženije građane, a to su samci koji su nesposobni za rad ( kojih ima 11.090 sa 800 kn na 920 kn), djeca samohranih roditelja i djeca iz jednoroditeljskih obitelji (kojih ima 3.103 sa 320 kn na 440 kn). Administriranje zajamčene minimalne naknade preuzet će Uredi državne uprave u županijama  te nadležni ured Grada Zagreba. Predlaže se ukidanje odredbi koje propisuju vremenski rok od dvije godine u kojem radno sposobni ili djelomično radno sposobni samac ili član kućanstva može ostvariti pravo na zajamčenu minimalnu naknadu. Uvodi se posebna naknada za ugrožene kupce energenata, povećava se broj sati usluge psihosocijalne podrške za djecu čiji roditelji imaju status roditelja njegovatelja. Predloženim će se Zakonom zaštititi najugroženije skupine društva od povećanja siromaštva, omogućit će se korištenje većeg obima socijalnih usluga, ostvariti će se korak prema objedinjavanju administriranja više vrsta novčanih naknada u okviru Jedinstvenog centra za naknade. Za provedbu predloženog Zakona sredstva će biti osigurana u okviru limita na pozicijama Ministarstva socijalne politike i mladih, odnosno neće biti potrebna dodatna financijska sredstva.

U raspravi članova Odbora osnovna zamjerka iznijeta je na tvrdnju da za provedbu ovog zakona neće biti potrebno osigurati dodatna financijska sredstva iz Državnog proračuna osobito iz razloga što se propisuju nova prava i povećavaju se postojeća. Trebalo je navesti točan apsolutni iznos koji će biti potreban za provedbu ovog Zakona s obzirom da znamo koliki je broj korisnika te koliko se pojedino pravo povećava odnosno koliko stoji uvođenje novog prava. Članove Odbora zanimalo je koliko hrvatskih branitelja koristi zajamčenu minimalnu naknadu te koliko će ih koristiti nakon ovih izmjena. Predstavnica predlagatelja odgovorila je da se korisnici iz sustava socijalne skrbi ne vode posebno po pojedinim kategorijama pa tako nema ni podataka koliko je među njima hrvatskih branitelja.

Nakon provedene rasprave Odbor je večinom glasova ( 6 glasova za i 3 glasa suzdržana) odlučio predložiti Hrvatskom saboru  donošenje Zakona o izmjenama i dopunama zakona o socijalnoj skrbi.

Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

Josip Đakić