Odbor za pravosuđe

Izvješće Odbora za pravosuđe s rasprave o Izvješću o ostvarivanju prava na besplatnu pravnu pomoć i utrošku sredstava u 2018. godini

Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 49. sjednici održanoj 2. svibnja 2019. godine razmotrio je Izvješće o ostvarivanju prava na besplatnu pravnu pomoć i utrošku sredstava u 2018. godini, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 15. travnja 2019. godine.   

Odbor je  Izvješće sukladno članku 81. Poslovnika raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela. 

Predstavnica Ministarstva pravosuđa uvodno je naglasila da institut besplatne pravne pomoći u Republici Hrvatskoj uređuje Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći (NN br. 143/13, dalje: Zakon), svrha instituta je osigurati jednakosti svih pred zakonom, djelotvornu pravnu zaštitu, pristup sudu i drugim javnopravnim tijelima, te učinkovitu pravnu zaštitu socijalno i ekonomski najpotrebitijoj grupi građana. Provedbu Zakona prati Ministarstvo pravosuđa i svake godine podnosi Vladi Republike Hrvatske Izvješće o ostvarivanju prava i utrošenim sredstvima, koje Vlada podnosi Hrvatskom saboru. 

U nastavku izlaganja, predstavnica Ministarstva ukratko je navela strukturne dijelove Izvješća, u uvodnom dijelu pojašnjen je institut besplatne pravne pomoći i način na koji je sustav uređen Zakonom, u drugom i trećem dijelu Izvješća pregled je  zakonodavnog i  institucionalnog okvira, u četvrtom dijelu Izvješća daje se statistički pregled ostvarivanja prava na besplatnu pravnu pomoć u 2018. godini. U petom dijelu naveden je pregled ukupno isplaćenih sredstava, u šestom djelu opisane su aktivnosti Ministarstva pravosuđa radi daljnjeg jačanja sustava besplatne pravne pomoći, dok se u sedmom dijelu daje ocjena stanja s obzirom na rezultate postignute u promatranom razdoblju.      

Nadalje, predstavnica je iznijela pojedine statističke pokazatelje tijekom izvještajnog razdoblja, primarna pravna pomoć pružena je u 20281 slučajeva, od čega su ovlaštene udruge pružile primarnu pravnu pomoć u 15228 slučajeva, pravne klinike u 1889 slučajeva, a uredi državne uprave u županijama odnosno Gradski ured za opću upravu Grada Zagreba u 3164 slučajeva, primarna pravna pomoć u najvećem broju slučajeva pružena je u vidu pravnog savjeta.
Također, ukupno je podneseno 6779 zahtjeva za ostvarivanje sekundarne pravne pomoći, koja se najčešće se odobravala u postupcima iz obiteljskih odnosa, u postupcima o stvarnim pravima, ovršnim postupcima, postupcima stečaja potrošača te u postupcima iz radnih odnosa. U odnosu na oblike, sekundarna pravna pomoć u najvećem broju slučajeva odobrena je u vidu oslobođenja od plaćanja sudskih pristojbi.

U prikazu broja korisnika sekundarne pravne pomoći po županijama, najviše korisnika imalo je prebivalište ili boravište u Gradu Zagrebu, u Istarskoj, Sisačko-moslavačkoj te Primorsko-goranskoj županiji.

Predstavnica je naposljetku navela podatke o sredstvima za sustav i pružanje besplatne pravne pomoći, koja se osiguravaju u državnom proračunu, a za izvještajno razdoblje planirana su u ukupnom iznosu od 4.012.000,00 kuna.  Od ukupno planiranih sredstava, za pružanje primarne pravne pomoći isplaćen je iznos od 1.271.974,70 kuna (38,49%), a za pružanje sekundarne pravne pomoći iznos od 2.032.485,63 kuna (61,51%). 

Također, Ministarstvo pravosuđa svake godine raspisuje javni natječaj za dodjelu sredstava za financiranje projekata udruga ovlaštenih za pružanje primarne pravne pomoći i pravnih fakulteta za rad pravnih klinika, tijekom 2018. godine za financiranje navedenih projekata planirana sredstva iznosila su 1.345.000,00 kuna, te su odlukom ministra pravosuđa dodijeljena sredstva za financiranje 16 projekata u ukupnom iznosu 1.271.974,70 kuna. 

Bez rasprave, Odbor za pravosuđe jednoglasno je sa sedam (7)  glasova „za“ odlučilo predložiti Hrvatskom saboru da prihvati   

Izvješće o ostvarivanju prava na besplatnu pravnu pomoć i utrošku sredstava u 2018. godini

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

dr.sc. Orsat Miljenić