Odbor za pravosuđe

Izvješće Odbora za pravosuđe o Prijedlogu zakona o ispitivanju porijekla imovine i oduzimanju nezakonito stečene imovine, prvo čitanje, P.Z. br. 549 - predlagateljica: zastupnica Katarina Peović

Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 72. sjednici održanoj 12. prosinca 2023. razmotrio je Prijedlog zakona o ispitivanju porijekla imovine i oduzimanju nezakonito stečene imovine, P.Z. br. 549, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela zastupnica Katarina Peović, aktom od 19. rujna 2023. godine.

Odbor je Prijedlog zakona sukladno članku 81. Poslovnika raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela. 

Odbor je raspolagao mišljenjem Vlade Republike Hrvatske KLASA:022-03/23-12/66, URBROJ: 50301-21/32-23-6 od 7. prosinca 2023. na predloženi zakon.

Predstavnica predlagatelja uvodno je istaknula da je potrebno zakonom propisati uvjete, načine i postupke ispitivanja porijekla imovine obzirom da prema mnogim pokazateljima Hrvatska ima problem s korupcijom koja je dugotrajno ukorijenjena u društvu, a predstavlja jedan od najozbiljnijih uzroka privredne zaostalosti, te koči društveni razvoj. Prema provedenom Istraživanju o stanju borbe protiv korupcije u Hrvatskoj iz 2019. godine čak 83% građana podržalo bi zakon koji bi omogućio utvrđivanje načina stjecanja imovine bez roka zastare od 1990. do danas. Isto tako podržali bi i oduzimanje sve imovine za koju se ne bi moglo utvrditi porijeklo u korist Državnog proračuna. Napominje da je Zakon o ispitivanju porijekla imovine i oduzimanja nezakonito stečene imovine ukinut 1990. godine, prije promjene vlasti čime je otvorena mogućnost nezakonite privatizacije. Iznosi da privatizacija ne samo da nije bila legitimna, nego u većini slučajeva nije bila legalna.

Dalje, iznosi da je svrha predloženog zakona definirati postupak ispitivanja porijekla imovina, omogućiti oduzimanje nezakonito stečene imovine u državno vlasništvo, utvrditi postojanje nerazmjera između imovine i prihoda ispitanika, omogućiti da nadležno porezno tijelo donese zaključak o pokretanju postupka u kojem bi ispitanik u propisanom roku mogao dostaviti izjavu o cjelokupnoj imovini i izvorima sredstava, nabavnoj vrijednosti imovine, troškovima domaćinstva i druge potrebne podatke. Smatra da treba poništiti sve privatizacije u kojima je bilo nepravilnosti i pogodovanja, te oduzeti svu imovinu za koju njezini vlasnici ne mogu dokazati jesu li je stekli legalno. 

Predlagateljica se očitovala i na mišljenje Vlade Republike Hrvatske. 

U raspravi je predstavnik Vlade Republike Hrvatske istaknuo da je Vlada na navedeni prijedlog zakona dala mišljenje. Vlada RH je stava da nema društvenog opravdanja za navedeni prijedlog, a sa ustavnopravnog aspekta da nema potrebe za donošenjem zakona, budući su pitanja koja se predlažu uređena poreznim i kaznenim zakonodavstvom. 

Nakon rasprave Odbor za pravosuđe sa sedam glasova (7) „protiv“ i jednim (1) „suzdržanim“ glasom nije prihvatio Prijedlog zakona o ispitivanju imovine i oduzimanju nezakonito stečene imovine.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio potpredsjednika Odbora.


POTPREDSJEDNIK ODBORA
Krunoslav Katičić