Odbor za poljoprivredu

Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o popisu poljoprivrede 2020., s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z.E. br. 648

Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 71. sjednici održanoj 5. lipnja 2019. godine Prijedlog zakona o popisu poljoprivrede 2020., s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 23. svibnja 2019. godine.

Uvodno je predstavnica predlagatelja istaknula kako Popis poljoprivrede predstavlja   opsežno statističko istraživanje čiji je cilj dobivanje što preciznijih podataka o hrvatskoj poljoprivredi (gospodarenju zemljištem i načinu poljoprivredne proizvodnje, načinu korištenja poljoprivrednog zemljišta, stočnom fondu i objektima za smještaj životinja i gospodarenje stajskim gnojem, navodnjavanju, radnoj snazi u poljoprivredi, dopunskim djelatnostima na poljoprivrednom gospodarstvu, prodaji poljoprivrednih proizvoda, mjerama potpore ruralnom razvoju te o prilagodbi na ekološku poljoprivrednu proizvodnju i aspektima zaštite okoliša) i utvrđivanje važnosti te djelatnosti za hrvatsko gospodarstvo. Uredbom o integriranoj statistici na razini poljoprivrednih gospodarstava (EU) zahtijevaju se podaci koje države članice trebaju obuhvatiti, a kojom će biti obuhvaćeno  98% ukupno korištenje poljoprivredne površine (bez povrtnjaka) i 98% stočnih jedinica.

Statistikom će biti obuhvaćene površine korištene za poljoprivrednu proizvodnju, a Zakonom će se definirati nacionalni pragovi i odrediti sadržaj popisa poljoprivrede, popisne jedinice, te prikupljanje podataka, prava i obveze sudionika popisa, organizacija i provedba Popisa poljoprivrede, financiranje i ostala pitanja važna za provedbu. Provođenje Popisa poljoprivrede predlaže se u razdoblju od  1. – 30. lipnja 2020., a podaci će se prikupljati neposredno od OPG-a, poslovnih subjekata i iz administrativnih izvora podataka. Prvi rezultati Popisa poljoprivrede očekuju se do studenog 2020., a detaljni podatci trebali bi biti poznati do 31. prosinca 2021. godine. Sredstva za provedbu Zakona osiguravaju se u Državnom proračunu u ukupnom iznosu od od 34.153.598,00 kuna. 

U raspravi je postavljen upit o korištenju podataka prikupljenih za potrebe Popisa poljoprivrede 2020. u pripremi strateških dokumenata za naredno programsko razdoblje. Postavljen je upit o pravima i obvezama jedinica lokalne samouprave koje su, temeljem odredbe članka 19. stavka (2) Konačnog prijedloga zakona dužne na zahtjev Zavoda i bez naknade omogućiti prostor te korištenje opreme i drugih sredstava potrebnih za provedbu aktivnosti Popisa poljoprivrede. Vezano uz odredbu članka 7. Konačnog prijedloga zakona postavljen je upit o opravdanosti korištenja izraza „službena tajna“, a uzimajući u obzir odredbu članka 32. Zakona o tajnosti podataka. Upozoreno je i na problem neriješenih vlasničkih odnosa i moguć nesrazmjer koji će se pojaviti između ovako prikupljenih podataka i podataka kojima raspolaže Agencija za plaćanja u poljoprivredi, šumarstvu i ruralnom razvoju. Uzimajući u obzir Zakonom propisane naknade za sudionike Popisa poljoprivrede 2020. i ostale troškove postavljen je upit o opravdanosti i strukturi troškova za provedbu Popisa poljoprivrede 2020.

Predstavnica predlagatelja je odgovarajući na pitanja istaknula kako su prostori jedinica lokalne samouprave javna dobra, te kako je i drugim propisima definirano njihovo korištenje, te isto ne predviđa financijsko terećenje jedinica lokalne samouprave. Izraz „službena tajna“ korišten je u skladu s odredbom članka 59. Zakona o službenoj statistici.  Podaci prikupljeni Popisom poljoprivrede 2020. koristit će se za izradu strateških dokumenata. Uz moguć nesrazmjer podataka o površini poljoprivrednog zemljišta predlagateljica ističe kako treba težiti zakonitom korištenju zemljišta, no još uvijek postoji potreba za prilagodbu iako se rokovi za usklađivanje produžuju, a najveći problem je na području Jadranske Hrvatske. Uz naknade sudionicima Popisa poljoprivrede predviđenim iznosom pokrit će se i materijalni troškovi, troškovi energije, nabavke opreme i druge naknade, pa predlagateljica ističe kako je procjena troškova u realnim okvirima.
Nakon provedene rasprave Odbor je  jednoglasno (9  glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje 

ZAKONA O POPISU POLJOPRIVREDE 2020.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Tomislava Panenića, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

Tomislav Panenić