Odbor za poljoprivredu

Izvješće Odbora za poljoprivredu o Konačnom prijedlogu zakona o higijeni hrane i mikrobiološkim kriterijima za hranu, P.Z.E. br. 255

Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 69. sjednici održanoj 6. srpnja 2022. godine, Konačni prijedlog zakona o higijeni hrane i mikrobiološkim kriterijima za hranu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 30. lipnja  2022. godine.

Odbor za poljoprivredu je, sukladno članku 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora proveo raspravu o Konačnom prijedlogu zakona kao matično  radno tijelo.

Nakon uvodnog izlaganja predstavnika predlagatelja, u raspravi je pozitivnim ocijenjena dopuna članka 10. stavkom 17. kojim se osigurava mogućnost donošenja pravilnika kojim bi se malim subjektima u poslovanju s hranom omogućila smanjena učestalost uzorkovanja vezano uz mikrobiološke kriterije. Upozoreno je kako bi rok za njegovo, ali i donošenje drugih podzakonskih akata trebalo skratiti. Rečeno je i kako neprihvaćanje većine prijedloga iznijetih u raspravi o Prijedlogu zakona, uz obrazloženje da isto nije regulirala ni Europska unija, poput primjerice roka trajanja smrznutog mesa, ili da se uvozom ne smatra hrana koja se na tržište stavlja iz drugih država članica pa zato ne podliježe nacionalnim kontrolama, nije prihvatljivo. Kako je prije ulaska u Europsku Uniju, zbog neispunjavanja uvjeta za rad, zatvoreno puno klaonica, rečeno je da bi se u provedbi Natječaja za izgradnju, rekonstrukciju i/ili opremanje objekata malih klaonica trebala voditi briga o teritorijalnoj komponenti ove potpore, a uzimajući u obzir da u Republici Hrvatskoj postoje područja na kojima su klaonice zbog velike udaljenosti nedostupne ili je postupak prijevoza prekompliciran.  Postavljen je i upit o mogućnostima financiranja izgradnje klaonica za divljač kako bi se zaustavio izvoz mesa divljači u susjedne države. Zatraženo je i očitovanje o problematici roka trajanja smrznutog mesa i postavljen upit o kadrovskoj kapacitiranosti Državnog inspektorata Republike Hrvatske za sve poslove koje se ovim aktom stavljaju u njegovu nadležnost.

U tijeku je postupak izmjene i dopune Pravilnika o fleksibilizaciji uvjeta za male subjekte u poslovanju s hranom, a u naredne dvije godine u potpunosti će se uskladiti i ostali podzakonski akti, odgovorila je predstavnica predlagatelja. Izvijestila je i kako je Stalno predstavništvo RH državama članicama Unije proslijedilo upit o roku trajanja smrznutog mesa, te kako, prema zaprimljenim odgovorima, ovo pitanje nisu regulirale ni druge države članice. Zakonom o informiranju potrošača o hrani regulirano je pitanje označavanja hrane, rokovi trajanja, kao i obvezne i dobrovoljne informacije o hrani. Kategorizacija objekata koji posluju s hranom započela je 2008. godine, za unapređenje i prilagodbu ovih objekata postavljenim kriterijima korištena su sredstva iz IPARD-a i SAPARD-a, a osigurano je i prijelazno razdoblje do 2015. godine za njihovo usklađenje, odgovorila je, te kao glavni cilj raspisanog natječaja navela pokrivenost svih hrvatskih područja klaoničkim kapacitetima.

Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (6 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje

ZAKONA O HIGIJENI HRANE I MIKROBIOLOŠKIM KRITERIJIMA ZA HRANU

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Marijanu Petir, predsjednicu Odbora.


PREDSJEDNICA ODBORA
Marijana Petir