Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu

Izvješće Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu s rasprave o Godišnjem izvješću Hrvatske zaklade za znanost za 2019. godinu

Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 8. sjednici, održanoj 3. veljače 2021. godine, Godišnje izvješće Hrvatske zaklade za znanost za 2019. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora sukladno odredbi članka 18. Zakona o Hrvatskoj zakladi za znanost, dostavio Upravni odbor Hrvatske zaklade za znanost, aktom od 23. listopada 2020. godine.

Odbor je u smislu članka 97. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom pitanju   raspravljao u svojstvu matičnog  radnog tijela.

U raspravi Odbor je raspolagao pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske (Klasa: 022-03/20-12/141, Urbroj: 50301-04/12-21-5) upućenim Hrvatskom saboru aktom od 7. siječnja 2021. godine, kojim se predlaže Hrvatskom saboru da prihvati Godišnje izvješće Hrvatske zaklade za znanost za 2019. godinu. 

Uvodno obrazloženje podnio je predsjednik Upravnog odbora Zaklade.

Podnositelj izvješća istaknuo je da je Zaklada i u 2019. godini nastavila unaprjeđivati sustav financiranja znanstvene djelatnosti koji se vodi isključivo kriterijima znanstvene izvrsnosti i stručnosti.

Tijekom 2019. godine Zaklada je financirala 571 nacionalni znanstveno-istraživački projekt u iznosu od 117,8 milijuna kuna, te 34 međunarodna znanstveno-istraživačka projekta u iznosu od 20,9 milijuna kuna. Na projektima Zaklade financirana su 134 mlada istraživača, a kroz „Projekt razvoja karijera mladih istraživača – izobrazba novih doktora znanosti“ financirana su 474 doktoranda u iznosu od 53,5 milijuna kuna. Zaključno, za financiranje nacionalnih i međunarodnih istraživačkih projekata te razvoja karijera mladih istraživača Zaklada je u 2019. godini isplatila 192,2 milijuna kuna. 

Također, tijekom 2019. godine Zaklada je pratila nešto više od 600 znanstvenih istraživačkih prijedloga te vrednovala 631 projektni prijedlog zaprimljen na natječaje „Istraživački projekti“ i Uspostavni istraživački projekti“ te „Program suradnje s hrvatskim znanstvenicima u dijaspori – „Znanstvena suradnja“. Osim toga, 10 projekata financirano je u okviru „Programa poticanja istraživačkih i razvojnih aktivnosti u području klimatskih promjena“.

U okviru Švicarsko-hrvatskog programa suradnje na smanjenju ekonomskih i socijalnih nejednakosti unutar proširene Europske unije Zaklada sudjeluje s dva programa: Hrvatsko-švicarski istraživački program 2017.-2023. i Program izvrsnosti u visokom obrazovanju – Tenure Track pilot program. Zaklada provodi Hrvatsko-švicarski program u suradnji sa Švicarskom nacionalnom zakladom za znanost, a u okviru programa financira se 11 znanstveno-istraživačkih projekata hrvatskih i švicarskih znanstvenika. 

Nadalje, Zaklada je krajem 2018. godine pristupila konzorciju QuantERA-ERA-NET Cofund in Quantum Technologies, koji okuplja 32 nacionalne/regionalne organizacije radi financiranja međunarodnih istraživačkih projekata u području kvantnih tehnologija. Konzorcij je sufinanciran sredstvima iz okvirnog programa Europske unije za istraživanje i inovacije za razdoblje 2014. – 2020. (Obzor 2020.). Konzorcij je početkom 2019. objavio natječaj za podnošenje transnacionalnih projektnih prijedloga na koji su se prvi put mogli prijaviti i hrvatski znanstvenici. Ukupna sredstava koja je Zaklada osigurala za natječaj QuantERA Call 2019 iznose 200.000 eura. 

U ožujku 2019. Zaklada i Javna agencija za raziskovalno dejalnost Republike Slovenije potpisale su bilateralni sporazum o slovensko-hrvatskoj suradnji na temelju kojega će hrvatski i slovenski znanstveni moći prijavljivati zajedničke projekte na natječaje obiju agencija.     

Predstavljajući aktivnosti Zaklade u 2019. godini, podnositelj izvješća istaknuo je kako je Zaklada vrednovala 631 projektna prijedloga, 2585 međunarodnih recenzenata uključeno je u vrednovanje, 210 projekata prihvaćeno je za financiranje, praćeno je 605 projekata te obrađeno 494 periodičnih izvješća. Zaposlena su 82 poslijedoktoranda dok je 474 doktoranada financirano. S projekata Zaklade objavljeno je 1182 recenzirana članka, 498  publikacija objavili su doktorandi, od čega 236 kao prvi ili jedini autori.    

Upravni odbor Zaklade tijekom 2019. godine održao je 30 sjednica.

Ukupna imovina Zaklade na dan 31. prosinca 2019. godine iznosila je 139.464.260 kuna, od kojih se 719.308 kuna odnosi na nefinancijsku imovinu Zaklade, a 138.744.952 kuna na financijsku imovinu Zaklade. Zaklada je u razdoblju od 1. siječnja do 31. prosinca 2019. godine ostvarila ukupno 174.116.773 kune prihoda, od čega je 170.132.336 kuna prihoda od donacija.

U raspravi članovi Odbora pohvalili su rad Zaklade u protekloj godini ocijenivši kako je Zaklada tijekom 2019. godine kvalitetno i transparentno obavljala svoju zakonom propisanu zadaću. U raspravi je istaknuto kako je sustav financiranja Zaklade dobar, ali  kako bi Zaklada pro futuro trebala napraviti značajan iskorak u unaprjeđivanju istoga, posebice u dijelu koji se odnosi na unaprjeđenje izvanproračunskog financiranja, prvenstveno kroz mehanizme povlačenja sredstava iz Europskog socijalnog fonda za financiranje istraživačkih projekata i razvoja karijera mladih istraživača. Također, istaknuto je mišljenje kako bi Zaklada s ciljem unaprjeđenja hrvatskog gospodarstva posebnu pozornost trebala posvetiti razvoju karijera mladih znanstvenika koji djeluju izvan sustava znanosti, a koji bi na taj način pridonijeli razvoju društva u cijelosti. Jednako tako, u raspravi je ukazano na potrebu osiguravanja sredstava za školarine doktoranada te je u tom kontekstu predloženo da se u okviru ESF projekta uključi mogućost za financiranje istih. U raspravi je također istaknuto na neravnopravan položaj asistenata i poslijedoktoranada koji rade na projektima Zaklade. U tom smislu, sugerirano je Zakladi da u sinergiji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja kroz pravne mehanizme zaštiti mlade znanstvenike. Članovi Odbora istaknuli su potrebu kontinuiteta financiranja znanstvene djelatnosti kao i konzistentnosti u smislu povećavanja sredstava Zaklade,  a u konačnici s ciljem unaprjeđivanja znanstveno-istraživačkog rada.

Nakon provedene rasprave, Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora većinom glasova (10 „za“ i 1 „suzdržan“) odlučio je predložiti Hrvatskome saboru donošenje sljedećeg   z  a k  lj  u č  k a 

PRIHVAĆA SE GODIŠNJE IZVJEŠĆE HRVATSKE ZAKLADE ZA ZNANOST ZA 2019. GODINU

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković, predsjednica Odbora, a u slučaju njezine odsutnosti Marijan Pavliček, prof., potpredsjednik Odbora.

PREDSJEDNICA ODBORA 
izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković