Odbor za obranu

Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu odluke o upućivanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske na dužnosti u NATO zapovjednoj strukturi, NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima u operacije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-a

Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na 14. sjednici održanoj 23. studenoga 2021. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o upućivanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske na dužnosti u NATO zapovjednoj strukturi, NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima u operacije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-a, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 28. listopada 2021. godine. 

Uz Prijedlog odluke, Vlada Republike Hrvatske dostavila je i Odluku o davanju prethodne suglasnosti Predsjednika Republike Hrvatske i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske.

Odbor je na temelju članka 71. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnoj Odluci, kao matično radno tijelo.

Odbor je proveo objedinjenu raspravu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u sklopu aktivnosti ojačane prednje prisutnosti NATO-a u Republici Poljskoj, Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u sklopu aktivnosti ojačane prednje prisutnosti NATO-a u Republici Litvi, Prijedlogu odluke o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji potpore miru „SEA GUARDIAN“ u Sredozemlju, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Koalicijskih snaga „INHERENT RESOLVE“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji potpore miru „NATO MISIJI U IRAKU“, Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u operaciji Europske unije „EUNAVFOR MED IRINI“ i Prijedlogu odluke o upućivanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske na dužnosti u NATO zapovjednoj strukturi, NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima u operacije i druge aktivnosti u inozemstvu pod vodstvom NATO-a.

Predstavnik predlagatelja naveo je u uvodnom obrazloženju da Republika Hrvatska kao članica NATO-a ima obvezu sudjelovati u radu zajedničkih tijela NATO-a, ponajprije u zapovjedništvima i stožerima. Pripadnici Oružanih snaga Republike Hrvatske upućeni na takve pozicije i dužnosti mogu biti upućeni u područje operacije ili druge aktivnosti na razdoblje do godinu dana za vrijeme trajanja mandata, ili iznimno i dulje zbog tehničkih razloga ili drugih okolnosti koje priječe njihov povratak. 

Sveukupni doprinos Republike Hrvatske NATO zapovjednoj strukturi uključuje 24 stožerne pozicije uz jednu generalsku poziciju na trogodišnjoj rotacijskoj osnovi te 60 pripadnika Nacionalnog rasporedivog komunikacijskog modula. 

Vezano uz NATO zapovjednu strukturu Republici Hrvatskoj je odobrena uspostava Nacionalnog razmjestivog komunikacijskog modula za potrebe Saveza. Također je 2018. pokrenuta inicijativa uspostave Multinacionalnog divizijskog zapovjedništva za Srednju Europu s ciljem jačanja nacionalne sigurnosti, a time i sigurnosti srednje Europe i NATO-a kroz zajednički razvoj obrambenih sposobnosti oružanih snaga država članica. 

Sukladno Odluci Hrvatskoga sabora iz srpnja 2019. Republika Hrvatska je mogla tijekom  2020. i 2021. istodobno uputiti do 80 pripadnika Oružanih snaga, dok se ovim prijedlogom Odluke predlaže se da se do 100 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske koji su na dužnostima u NATO zapovjednoj strukturi, NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima može u 2022. i 2023., po potrebi službe, uputiti u operacije i druge aktivnosti u inozemstvo pod vodstvom NATO-a. 

U raspravi su članovi Odbora podržali kontinuitet sudjelovanja Hrvatske u mirovnim misijama i operacijama jer donose višestruke koristi. Svaki odlazak u misiju potvrđuje Republiku Hrvatsku kao vjerodostojnog partnera, donosi političke koristi, pruža priliku za kvalitetno predstavljanje hrvatskog vojnog osoblja uz istovremeno stjecanje dragocjenog iskustva i obuku. U pogledu izvještavanja o provedbi istih, dio članova je zamijetio da je ono sadržajno sve tanje, skromnije i sažetije te da se redovito podnosi isključivo u sklopu Godišnjeg izvješća o obrani. Istaknuto je da bi Odboru za obranu, s ciljem boljeg informiranja i kvalitetnijeg donošenja odluka, trebalo dostavljati detaljnija izvješća, potkrijepljena konkretnim podacima koja daju opsežniji pregled njihove provedbe.

Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno (sa 7 glasova „za“), odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese

ODLUKU O UPUĆIVANJU PRIPADNIKA ORUŽANIH SNAGA REPUBLIKE HRVATSKE NA DUŽNOSTI U NATO ZAPOVJEDNOJ STRUKTURI, NATO STRUKTURI SNAGA I DRUGIM NACIONALNIM (MULTINACIONALNIM) ZAPOVJEDNIŠTVIMA U OPERACIJE I DRUGE AKTIVNOSTI U INOZEMSTVU POD VODSTVOM NATO-A

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Franko Vidović, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje potpredsjednik Odbora.


PREDSJEDNIK ODBORA
Franko Vidović