Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina s rasprave o Izvješću o provođenju Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina i o utrošku sredstava osiguranih u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2017. godinu za potrebe nacionalnih manjina

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina je na svojoj 32. sjednici održanoj 12. lipnja 2019. godine razmotrio Izvješće o provođenju Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina i o utrošku sredstava osiguranih u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2017. godinu za potrebe nacionalnih manjina, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 17. siječnja 2019. godine.

Sukladno članku 79. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je Izvješće razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.

U uvodnom izlaganju, predstavnica predlagatelja istaknula je usvajanje Operativnih programa za nacionalne manjine za razdoblje 2017. – 2020., kojima su utvrđeni rokovi i nositelji provedbenih aktivnosti, a dokument se sastoji od Operativnog programa za zaštitu i unaprjeđenje prava nacionalnih manjina i posebnih operativnih programa koji su izrađeni za srpsku, talijansku, češku, slovačku, mađarsku, albansku i romsku nacionalnu manjinu.

Posebno su istaknuta dva projekta: jednogodišnji projekt Ministarstva uprave – IPA TAIB 2012 „Potpora učinkovitoj provedbi Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina“ u okviru kojeg je uspostavljen elektronički sustav (e-Sustav) za nadzor i izvješćivanje o pravima nacionalnih manjina na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini; ojačani su kapaciteti tijela državne uprave, lokalne i područne (regionalne) samouprave i vijeća nacionalnih manjina na lokalnoj razini te je povećana razina svijesti, uključujući i pripadnike nacionalnih manjina, o zaštiti manjinskih prava u Republici Hrvatskoj. U kolovozu 2017. godine dovršen je projekt Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina „Potpora nacionalnim manjinama na lokalnoj razini“ financiranog sredstvima IPA 2012 programa. Projektom su osigurani preduvjeti za aktivnu participaciju vijeća nacionalnih manjina u provedbi praćenja Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina i u razvoju vlastitih lokalnih zajednica na području Republike Hrvatske.

U području odgoja i obrazovanja na jeziku i pismu nacionalnih manjina postignut je visok stupanj provedbe Ustavnog zakona, a postignuti je i daljnji napredak u području odgoja i obrazovanja djece pripadnika romske nacionalne manjine njihovim uključivanjem na svim razinama odgojno-obrazovnog sustava.

U odnosu na kulturnu autonomiju nacionalnih manjina, Ministarstvo kulture kontinuirano i sustavno osigurava značajna financijska sredstva i potiče pripadnike nacionalnih manjina na ostvarivanje svojih kulturnih i umjetničkih sloboda u svim aspektima kulturno-umjetničkog stvaralaštva i djelatnosti. Pravo na kulturnu autonomiju ostvareno je u najvišem stupnju.

U ostvarivanju prava nacionalnih manjina na pristup medijima ostvaren je daljnji pozitivan pomak. U rujnu 2017. godine sklopljen je novi Ugovor između Hrvatske radiotelevizije i Vlade Republike Hrvatske za razdoblje od 01. siječnja 2018. do 31. prosinca 2022. godine, kojim su, između ostalog, ugovorene programske obveze Hrvatske radiotelevizije na proizvodnju, suproizvodnju i objavljivanje programa namijenjenih informiranju pripadnika nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj  na jezicima nacionalnih manjina. U raspravi je izneseno kako ugovorom nisu predviđene sankcije u slučaju ne ispunjavanja obaveza iz ugovora, a u odnosu na Hrvatsku televiziju istaknut je i da je na televiziji zaposleno manje od 1% pripadnika nacionalnih manjina što je daleko od udjela po popisu stanovništva od 7,67%.

Vezano uz političku participaciju pripadnika nacionalnih manjina, na redovnim lokalnim izborima održanima 21. svibnja 2017. godine, pripadnici nacionalnih manjina bilo je zajamčeno pravo na izbor ukupno 310 članova predstavničkih tijela, u ukupno 156 jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. Izabrano je ukupno 308 članova predstavničkih tijela u ukupno 154 jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. Pripadnici nacionalnih manjina imali su pravo predložiti i izabrati kandidate za ukupno 61 zamjenika općinskog načelnika, gradonačelnika i župana u ukupno 60 jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. Na izborima je izabrano ukupno 49 zamjenika općinskih načelnika i gradonačelnika, te 12 zamjenika župana iz reda pripadnika nacionalnih manjina, čime je pravo na zastupljenost u izvršnim tijelima u cijelosti ostvareno.

U tijelima državne uprave i stručnim službama i uredima Vlade u 2017.g bilo je zaposleno ukupno 1.658 ili 3, 34 % pripadnika nacionalnih manjina, a broj zaposlenih je manji za 0,06% u odnosu na 2016.g. U Ministarstvu unutarnjih poslova na dan 22. 2. 2018. godine bilo je zaposleno ukupno 1.145 pripadnika nacionalnih manjina. Od ukupno 576 jedinica lokalne i područne samouprave u 118 su zaposleni predstavnici nacionalnih manjina. Zajamčena zastupljenost predstavnika nacionalnih manjina u upravnim tijelima jedinica lokalne i područne samouprava ostvarena je u 58 jedinica, dok u 20 jedinica nije ostvarena. Ukupno je u jedinicama lokalne i područne samouprave zaposleno 13.744 ili 3,31% predstavnika nacionalnih manjina. 

U području razvijanja tolerancije prema različitosti i suzbijanju diskriminacije u 2017. godini Vlada Republike Hrvatske usvojila je Nacionalni plan za borbu protiv diskriminacije  za razdoblje 2017 – 2022. godine, te prateći Akcijski plan za provedbu Nacionalnog plana za borbu protiv diskriminacije za razdoblje 2017. – 2019. godinu. Navedeni dokumenti imaju za cilj upotpuniti i ojačati već postojeći sustav suzbijanja diskriminacije i zaštite njenih žrtava uspostavljen Zakonom o suzbijanju diskriminacije.

U svrhu  provedbe Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina tijekom 2017. godine je utrošeno 144.191.391,85 kuna, što predstavlja povećanje u odnosu na 2016. godinu.

U raspravi je naglašena realnost Izvješća o provedbi Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, no provođenje zakona još uvijek predstavlja problem. Posebno je istaknuta vrlo slaba prisutnost nacionalnih manjina u nekim medijima te problemi u području ravnopravne službene uporabe jezika i pisma nacionalnih manjina u nekim područjima Republike Hrvatske.

Nakon provedene rasprave, Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina je jednoglasno (9 glasova „ZA“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg zaključka:

PRIHVAĆA SE IZVJEŠĆE O PROVOĐENJU USTAVNOG ZAKONA O PRAVIMA NACIONALNIH MANJINA I O UTROŠKU SREDSTAVA OSIGURANIH U DRŽAVNOM PRORAČUNU ZA 2017. GODINU ZA POTREBE NACIONALNIH MANJINA.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio prof.dr.sc. Milorada Pupovca, predsjednika Odbora, a u slučaju njegove spriječenosti Anu Komparić Devčić, potpredsjednicu Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA
Prof.dr.sc. Milorad Pupovac