Odbor za informiranje, informatizaciju i medije

Izvješće Odbora za informiranje, informatizaciju i medije s rasprave o Izvješću o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2013. godinu

Odbor za informiranje, informatizaciju i medije razmotrio je na 33. sjednici, održanoj 15. svibnja 2014. godine Izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2013. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Povjerenica za informiranje, aktom od 31. ožujka 2014. godine. Odbor je navedeno Izvješće razmotrio kao matično radno tijelo.

U uvodnom obrazloženju Povjerenica za informiranje naglasila je da je na pripremu ovog Izvješća o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama utjecalo nekoliko faktora. Prvo je promjena Zakona o pravu na pristup informacijama, drugo je promjena institucije, odnosno uvođenje Povjerenika za informiranje, a treće je transponiranje europske Direktive o ponovnom korištenju informacija javnog sektora. Jedna od važnih obveza tijela javne vlasti je i suradnja s Povjerenicom za informiranje i dostava izvješća o provedbi Zakona. Prema Instruktivnom popisu takvih tijela obveznika primjene Zakona je u 2013. godini bilo 5918. Zakonsku obvezu ispunilo je 3462 tijela javne vlasti, što je povećanje od 21,4 % u odnosu na 2012. godinu.  Prema podacima iz dostavljanih izvješća tijela javne vlasti ukupan broj podnesenih zahtjeva za pristup informacijama je 155.047, od čega je 139.334 zahtjeva za pristup informacijama i 25.208 zahtjeva za ponovnu uporabu informacija. Povjerenik za informiranje zaprimio je tijekom 2013. godine i 853 predmeta, te izradilo 2525 izlaznih akata. Otvoreno je i ukupno 515 predmeta po žalbama, dok je 129 žalbi preneseno u rješavanje iz 2012. godine. Žalbe iz 2013. godine u trećini su se odnosile na odbijanje zahtjeva, dok su dvije trećine činile žalbe izjavljene zbog tzv. šutnje uprave, što znači da tijela javne vlasti još uvijek u velikoj mjeri ignoriraju zahtjeve građana.

U raspravi Izvješće je ocjenjeno kao sveobuhvatno i kvalitetno napisano. Skrenuta je pozornost da neke jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave nemaju web stranice. Rečeno je da razlog mogu biti nedovoljna financijska sredstva, mali broj stanovnika koji tamo živi ili mali broj službenika koji radi u njima. Upozoreno je i na mali broj zaposlenih u Uredu povjerenika za informiranje, gdje nisu bili osigurani uvjeti za ustrojavanje inspekcije, te se ona nije mogla provesti u izvještajnom razdoblju. Unatoč tome, neposrednim kontaktom putem info-telefona odgovoreno je na 851 upit, a zaprimljeno je i 172 pisana upita. Isto tako, Ured povjerenika za informacije promovirao je pravo na pristup informacijama putem internet stranica, te organizacijom ili sudjelovanjem na javnim događanjima, pa su tako održane i 3 edukacije za udruge i predstavnike jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.

Na kraju je naglašeno da je potrebna i izmjena članka 6. Zakona o medijima koji uređuje dostupnost javnih informacija, kako bi se omogućilo ostvarivanje prava novinara na dobivanje odgovora od tijela javne vlasti.
 
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno ( sa 7 glasova ”ZA”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći

ZAKLJUČAK

Prihvaća se Izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2013. godinu.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Branko Vukšić, predsjednik Odbora.


PREDSJEDNIK ODBORA
      
Branko Vukšić