Odbor za gospodarstvo

Izvješće Odbora za gospodarstvo o izmjenama i dopuni Zakona o poticanju ulaganja, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z.E. br. 104

Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora je na svojoj 8. sjednici održanoj 9. veljače 2021.  godine razmotrio Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o poticanju ulaganja, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z.E. br. 104, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 14. siječnja 2021. godine. 

Odbor za gospodarstvo je na temelju članka 75. Poslovnika Hrvatskoga sabora raspravio predloženi akt u svojstvu matičnoga radnog tijela. 
    
U uvodnom izlaganju predstavnica predlagatelja je istaknula da se ovim Prijedlogom zakona uz već izvršeno usklađenje zakonodavnog okvira s europskim zakonodavstvom, dodatno usklađuje Zakon o poticanju ulaganja s Uredbom Komisije (EU) 2020/972.
Temeljna pitanja koja se žele urediti predloženim izmjenama i dopunom izravno su povezana sa ublažavanjem posljedica izazvanih pandemijom COVID-19, pa se tako propisuju tri dodatne poticajne mjere:

• omogućava se dodjela potpore za ulaganje, iznimno poduzetnicima koji na dan 31. prosinca 2019. nisu bili u poteškoćama, ali su u razdoblju od 1. siječnja 2020. do 30. lipnja 2021. postali poduzetnici u teškoćama,

• omogućava se korisnicima potpora za ulaganje da za one projekte čije je trogodišnje razdoblje realizacije samog projekta unutar razdoblja početka epidemije COVID-19 omogući produljenje propisanog trogodišnjeg razdoblja realizacije projekta ulaganja za jednu godinu ,

• nadalje, kada je riječ o obvezama (očuvanje radnih mjesta u istoj/sličnoj djelatnosti) preuzetima prije 31. prosinca 2019. godine, gubitak radnih mjesta u istoj ili sličnoj djelatnosti do kojeg dođe u razdoblju od 1. siječnja 2020. do 30. lipnja 2021 u nekom od objekata-projekata korisnika u zajedničkom europskom gospodarskom prostoru, ne smatra se premještanjem u smislu Zakona o poticanju ulaganja.

    Također, predstavnica predlagatelja je iznijela i nekoliko statističkih pokazatelja primjene Zakona o poticanju ulaganja do sada, pa je tako potvrdu o status korisnika potpore za ulaganja do listopada 2020. dobilo 582 poduzetnika, od toga 556 trgovačkih društava i 26  obrta, odnosno 279 malih, 171 srednjih i 132 velika poduzetnika.
    Ukupna vrijednost 562 odobrena projekta ulaganja iznosi približno 25 milijardi kuna uz otvaranje gotovo 18 500 novih radnih mjesta.
    Najviše prijavljenih projekata realizira se u Gradu Zagrebu (18,9%), Splitsko-dalmatinskoj županiji (10,9%), Zagrebačkoj županiji (10,3 %) i Varaždinskoj županiji (7,2%).

U raspravi je istaknuto kako bi se predloženi rok produljenja od jedne godine za realizaciju projekta ulaganja trebao produžiti na dvije godine (dvostruko od trajanja krize).
Također je istaknuto da se javnim novcem potiče otvaranje kvalitetnih radnih mjesta, no kako bi trebalo više ukazivati na zapošljavanje na neodređeno vrijeme.

Usporedile su se brojke u odnosu na projekte, pa se tako veliki dio projekata odnosi uglavnom na mala i srednja poduzeća, a kao razlog tome istaknuto je da velika poduzeća mogu eventualno koristiti projekte vezane uz inovacije i projektna istraživanja. 
    
Predstavnica predlagatelja je naglasila kako su sve mjere komunicirane s Europskom komisijom te su smjernice glede roka do 30. lipnja 2021., a sve u kontekstu da kriza ne bi trajala duže,  iz kojeg razloga će provjeriti ima li eventualno zapreka na europskom nivou za produljenje roka s jedne na dvije godine.
Također je naglasila kako se kroz zakon može odrediti zadržavanje radnih mjesta, dok vremensko trajanje ugovora o radu ovisi o dogovoru poslodavca i radnika.
Glede velikih poduzeća, predstavnica predlagatelja se osvrnula da je Zakonom o poticanju ulaganja omogućeno oslobođenje od poreza na dobit i za velike.

Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova, sa 7 (sedam) „ZA“ i 3 (tri) „SUZDRŽANA“   odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje

Z A K O N A
O IZMJENAMA I DOPUNI ZAKONA O POTICANJU ULAGANJA


Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Žarka Tušeka, predsjednika Odbora.


PREDSJEDNIK ODBORA 

Žarko Tušek