Odbor za gospodarstvo

Izvješće Odbora za gospodarstvo o Konačnom prijedlogu zakona o zaštiti potrošača, P.Z.E. br. 175

Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora je na 29. sjednici održanoj 30. studenoga 2021. godine razmotrio Konačni prijedlog zakona o zaštiti potrošača, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 24. studenoga 2021. godine.

Odbor za gospodarstvo je na temelju članka 75. Poslovnika Hrvatskoga sabora raspravio predloženi akt u svojstvu matičnoga radnog tijela. 

U uvodnom izlaganju predstavnica predlagatelja je ponovila da se predmetni Zakon donosi radi usklađivanja sa zakonodavstvom Europske unije, ali i radi modernizacije i reguliranja određenih aspekata zaštite prava potrošača koji su u praksi pokazali da zahtijevaju dodatno uređenje. 

Nadalje, uz izmjene nomotehničke naravi, predstavnica predlagatelja je istaknula neke od značajnijih razlika u odnosu na Prijedlog zakona u prvom čitanju:
• dopunjen je članak 26. stavak 2. na način da se propisuje obveza predstavničkog tijela jedinice lokalne samouprave koja odlučuje o pravima i obvezama potrošača osnovati savjetodavno tijelo;
• dopunjen je članak 47. na način da sada uređuje pitanje snošenja troškova vještačenja robe s digitalnim elementima te neusklađenost digitalnog sadržaja ili digitalne usluge s ugovorom;
• u članku 79. rok za jednostrani raskid ugovora sklopljenog na daljinu ili izvan poslovnih prostorija ograničava se na 14 dana, neovisno o načinu prodaje te su izbrisane odredbe koje su potrošačima omogućavale raskid ugovora sklopljenog tijekom nezatraženih posjeta trgovaca u roku od 30 dana;
• u članku 139. precizira se u kojim situacijama jedinica lokalne samouprave moraju osigurati prostor za obavljanje poslova savjetovanja potrošača iz Nacionalnog programa zaštite potrošača koje provode udruge za zaštitu potrošača ili druge fizičke ili pravne osobe temeljem projekata koji su odabrani na javnom natječaju;
• u članku 149. najviša visina zapriječene kazne za prekršaje za trgovce – pravne osobe ograničena je na 200.000 kuna;
• dopunjen je članak 157. načelom primjene blažeg propisa i vremenskog važenja prekršajnog zakonodavstva;

U raspravi je pohvaljeno što je predlagatelj prihvatio određene prijedloge iznesene na sjednici Odbora za gospodarstvo, posebno u dijelu koji se odnosi na visinu kazni. Pohvaljena je primjena blažeg propisa propisana u članku 157. Konačnog prijedloga zakona.
Zatraženo je da se još jednom razmotri ranije iznesena argumentacija vezano uz članak 19. Konačnog prijedloga zakona. 
Istaknuto je kako bi bilo svrsishodno da predstavnici Hrvatske gospodarske komore i Hrvatske obrtničke komore budu imenovani za članove Nacionalnog vijeća za zaštitu potrošača.

Predloženo je da se radi izbjegavanja neutemeljenih prijava potrošača postrože pretpostavke za podnošenje prijava (dostave činjenice). 
Istaknuta je daljnja potreba informiranja i educiranja potrošača o njihovim pravima, između ostalog i pravu da se obrate udruzi za potrošače u slučaju povrede njihovih potrošačkih prava.

Predstavnica predlagatelja odgovorila je na sva pitanja koja su se otvorila tijekom rasprave. Istaknula je da je Odlukom Vlade Republike Hrvatske o osnivanju Nacionalnog vijeća za zaštitu potrošača jasno propisano da su predstavnici Hrvatske gospodarske komore i Hrvatske obrtničke komore članovi Nacionalnog vijeća za zaštitu potrošača. 
Naglasila je da se od potrošača zahtijeva da u svojoj prijavi dostave barem minimum informacija o tvrdnji povrede, a da nadležna inspekcija provodi inspekcijski postupak i utvrđuje činjenice.

Istaknula je namjeru predlagatelja da u narednom periodu ojača institucionalne kapacitete udruga za potrošače za provođenje aktivnosti u području zaštite prava potrošača.

Nakon provedene rasprave Odbor je sa 7 (sedam) glasova ”ZA” i 4 (četiri) glasa „SUZDRŽANA“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje  

ZAKONA O ZAŠTITI POTROŠAČA

Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Žarka Tušeka, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA 
Žarko Tušek