Odbor za financije i državni proračun

Izvješće Odbora za financije i državni proračun o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osiguranju, drugo čitanje, P.Z. br. 406

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je na 66. sjednici, održanoj 6. prosinca 2022. godine, Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osiguranju, drugo čitanje, P.Z. br. 406, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 1. prosinca 2022. godine. 
Odbor je o predmetnom Prijedlogu zakona raspravljao na temelju svoje nadležnosti iz članka 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.
Uvodno je predstavnik Ministarstva financija istaknuo da se Zakonom o osiguranju („Narodne novine“, br. 30/15., 112/18., 63/20. i 133/20.; dalje u tekstu: važeći Zakon) uređuju uvjeti za osnivanje, poslovanje i prestanak društava za osiguranje, društava za reosiguranje i društava za uzajamno osiguranje. Uz to se propisuju uvjeti pod kojima društva za osiguranje i društva za reosiguranje iz drugih država članica i trećih država mogu obavljati poslove osiguranja odnosno poslove reosiguranja u Republici Hrvatskoj, uređuje se nadzor društava za osiguranje i reosiguranje u grupi kao i nadzor nad subjektima nadzora, poslovanje udruženja osiguranja odnosno reosiguranja i nacionalnog ureda za osiguranje i dr.
Ovaj Konačni prijedlog zakona se prvenstveno predlaže radi početka primjene Međunarodnog standarda financijskog izvještavanja 17 te radi usklađenja odredbi važećeg Zakona s uvođenjem eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj.
Društva za osiguranje sa sjedištem u Republici Hrvatskoj subjekti su od javnog interesa i u skladu sa Zakonom o računovodstvu („Narodne novine“, br. 78/15., 134/15., 116/18., 42/20., 47/20. i 114/22.), kao i važećim Zakonom, dužni su sastavljati i prezentirati godišnje financijske izvještaje primjenom Međunarodnih standarda financijskog izvještavanja (dalje u tekstu: MSFI) kako su uređeni Uredbom (EZ) br. 1606/2002 . Trenutno važeći MSFI izvještavanja je MSFI 4 koji se primjenjuje na ugovore o osiguranju i ugovore o reosiguranju kao privremeni standard. MSFI 4 trenutno primjenjuju društva za osiguranje sa sjedištem u Republici Hrvatskoj, a isti prestaje važiti stupanjem na snagu MSFI 17, tj. od 1. siječnja 2023. godine.
Slijedom navedenog, potrebno je u kontekstu početka primjene MSFI 17 izmijeniti odredbe važećeg Zakona i to dijelove Glave XII., Tehničke pričuve prema računovodstvenim propisima, Imovina za pokriće tehničkih pričuva prema računovodstvenim propisima i Ovlašteni aktuar.

Načela na kojima se temelje novi pristupi mjerenja prema MSFI 17 rezultiraju korjenitom promjenom trenutne prakse priznavanja i vrednovanja ugovora o osiguranju, a osobito dugoročnih ugovora o osiguranju i ugovora o reosiguranju. Također, novi standard značajno mijenja načine iskazivanja osigurateljnih prihoda i rezultata iz osiguranja, kao i ukupnog rezultata poslovanja, povećava se učestalost priznavanja i iskazivanja gubitaka te se uvodi dodatna složenost u procesima vrednovanja, zahtjevima za podacima te određivanju pretpostavki koje se primjenjuju u vrednovanju.

Nadalje, u važećem Zakonu je potrebno uskladiti iznose izražene u kunama s uvođenjem eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj. Predloženim izmjenama iznosi u kunama zamjenjuju se iznosima u eurima, a iznos raspona prekršajnih sankcija usklađuje se s odredbama Zakona o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj („Narodne novine“, br. 57/22. i 88/22. - ispravak).

Svrha uvođenja novoga standarda MSFI 17 „Ugovori o osiguranju“ je postizanje veće razine ujednačenosti i usporedivosti financijskih izvještaja unutar osiguravajuće industrije, kao i između osiguranja i ostalih gospodarskih sektora, primjenom ekonomskih načela, pretpostavki najbolje procjene i tržišnih podataka kao važnih načela mjerenja ugovora o osiguranju.

U raspravi na Odboru  postavljeno je pitanje ukoliko  će osiguravajuće kuće morati reklasificirati financijska izvješća. Odgovoreno je da će se sada prikazivati koliko aktiva osiguravajuće kuće imaju  te što rade s novcima i koje investicije vrše.

Nakon  provedene rasprave Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je većinom glasova (8 glasova „ZA“ i 3 glasa „SUDRŽAN“)  predložiti Hrvatskome saboru donošenje    

Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osiguranju                                                                                                                                                                              
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je zastupnik mr.sc. Boris Lalovac, potpredsjednik Odbora.

POTPREDSJEDNIK ODBORA
mr.sc. Boris Lalovac