Odbor za rad i socijalno partnerstvo

Prijedlog odluke Odbora za rad i socijalno partnerstvo o proglašenju “Nacionalnog dana invalida rada“

Na temelju članka 129. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor za rad i socijalno partnerstvo podnosi Prijedlog odluke o proglašenju “Nacionalnog dana invalida rada“.

Za svoje predstavnike koji će u ime predlagatelja sudjelovati u radu Hrvatskoga sabora i njegovih radnih tijela, Odbor je odredio Borisa Kunsta, predsjednika Odbora i Ljubicu Lukačić, članicu Odbora.

Prilog: Mišljenje Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti

PREDSJEDNIK ODBORA

Boris Kunst

 

PRIJEDLOG ODLUKE O PROGLAŠENJU „NACIONALNOG DANA INVALIDA RADA“

Prijedlog

Na temelju članka 80. Ustava Republike Hrvatske, Hrvatski sabor je na sjednici održanoj 2009. godine donio

ODLUKU

o proglašenju „Nacionalnog dana invalida rada„

I.

Dan  21. ožujak proglašava se „Nacionalnim danom invalida rada“.

II.

Ova Odluka stupa na snagu danom donošenja, a objavit će se u Narodnim novinama.

Obrazloženje:

Do 1992. godine 21. ožujak obilježavao se kao Međunarodni dan osoba s invaliditetom, u spomen na rudarsku nesreću koja se dogodila 1956. godine u Belgiji, kada su stradale 262 osobe.

1992. godine Rezolucijom, broj 47/3 Opća skupština UN-a proglasila je 3.prosinac Međunarodnim danom osoba s invaliditetom.

Hrvatski savez udruga invalida rada obilježava 21. ožujka Danom invalida rada, te predlaže da se taj dan obilježava kao Nacionalni dan invalida rada.

Budući da invalidi rada čine veliki udio u ukupnoj populaciji osoba s invaliditetom u Republici Hrvatskoj, obilježavanjem Nacionalnog dana pridonosi se senzibiliziranosti  cjelokupne javnosti na  probleme sa kojima se susreću invalidi rada.

Osoba s invaliditetom - invalidi rada u Republici Hrvatskoj ima 243.011 (prema Statističkim informacijama broj 2/2008. Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje)a taj broj se povećava kada mu se pridodaju:
a) osobe - invalidi rada  kod kojih se zbog promjena u zdravstvenom stanju, a koje se ne mogu otkloniti liječenjem, radna sposobnost trajno smanjena za manje od polovice (npr.49%) prema tjelesno i psihički zdravom osiguraniku iste ili slične naobrazbe i sposobnosti, a iz tog razloga nisu u sustavu mirovinskog osiguranja, te
b) invalidi rada koji su evidentirani kao korisnici prijevremenih i starosnih mirovina.

Značajan je udio osoba s invaliditetom u Republici Hrvatskoj, a koji iznosi 11%, dok udio invalida rada u ukupnom broju osoba s invaliditetom u RH iznosi više od 50%.
 
Statistike ukazuju da se na radnom mjestu najčešće ozljeđuju muškarci i to u 78,1% slučajeva, a žene u 21,9%.

Među djelatnostima sa najvišim postotkom ozljeda i smrti na radu ubrajaju se: prerađivačka industrija i  građevinarska djelatnost.

Donošenjem Odluke o proglašenju 21. ožujka - Nacionalnim danom invalida rada pridonijelo bi se stvaranju pozitivne klime za sprječavanje ozljeda na radu i profesionalnih bolesti, edukaciji i senzibilizaciji društva na probleme osoba s invaliditetom.