Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 43. sjednici održanoj 06. veljače 2014. razmotrio je Prijedlog zakona o zaštiti osoba s duševnim smetnjama, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske aktom od 30. siječnja 2014. godine. Odbor je Prijedlog zakona raspravio u svojstvu zainteresiranog radnog tijela sukladno članku 81. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se predloženi zakon usklađuje s međunarodnim dokumentima, praksom Europskog suda za ljudska prava, Zakonom o kaznenom postupku. Prijedlogom se preciziraju pojedine odredbe sukladno potrebama prakse, a sve u cilju bolje zaštite i jačanja prava osoba s duševnim smetnjama. Prijedlogom se poboljšavaju odredbe o posebnim medicinskim postupcima, pored dobrovoljnog smještaja i prisilnog smještaja uvodi se kategorija smještaja bez pristanka, novina je psihijatrijsko liječenje neubrojive osobe na slobodi, poboljšane su odredbe o mjerama prisile, provodi se specijalizacija sudaca, osniva se Povjerenstvo za zaštitu osoba s duševnim smetnjama pri Ministarstvu pravosuđa.
U raspravi su članovi Odbora podržali predloženi zakon uz jednoglasnu ocjenu da se radi o dobrom zakonskom prijedlogu koji značajno poboljšava pravni okvir u postupanju prema osobama s duševnim smetnjama, a ostvaren je suradnjom sa zainteresiranim subjektima na izradi nacrta, korištenjem komparativnih iskustava, poštivanjem međunarodnih standarda. Naglasili su da bi cjelovita zaštita osoba s duševnim smetnjama trebala otkloniti svaku mogućnost zloporabe prava osoba s duševnim smetnjama, osobito zloporabu prava vlasništva.
Doprinos raspravi o predloženom zakonu dala je i pučka pravobraniteljica koja je dodatno obrazložila prijedloge pučkog pravobranitelja na Prijedlog zakona, kao doprinos daljnjem poboljšanju i jasnoći procesnih odredaba. Pravobraniteljica smatra da Zakonom treba urediti mjere prisile prema osobama s težim duševnim smetnjama, da primjenu Zakona treba proširiti i na one osobe kojima je određen istražni zatvor, da treba dopuniti izričaj da policija primjenjujući sredstva prisile postupa sukladno Zakonu o policijskim poslovima i ovlastima.
Predstavnik udruge za društvenu afirmaciju osoba s duševnim smetnjama Sjaj kao član radne skupine Ministarstva pravosuđa za izradu nacrta, mišljenja je da je predloženim aktom značajno poboljšan zakonodavni okvir zaštite osoba s duševnim smetnjama, osobito je pohvalio predložena rješenja sudskog nadzora u provođenju mjera prisile.
U raspravi su članovi Odbora na Prijedlog zakona o zaštiti osoba s duševnim smetnjama iznijeli sljedeća: stajališta, prijedloge i mišljenja:
- predlaže se razmotriti mogućnost kojom bi skrbnik osobe s duševnim smetnjama davao pristanak na posebni medicinski postupak i biomedicinsko istraživanje u članku 20.,
- člankom 36. Prijedloga propisuje se novina u odnosu na postojeći Zakon o zaštiti osoba s duševnim smetnjama, da saslušanju prisilno zadržane osobe mora prisustvovati odvjetnik. S tim u vezi istaknuto je da su postupanja odvjetnika u praksi u neskladu s predloženom normom, stoga predlažu da se u vremenu do stupanja na snagu predloženog akta djeluje prema Odvjetničkoj komori kako bi se aktivirala obvezna prisutnost odvjetnika,
- u članku 68. predlaže se stavak 2. urediti na način da se obvezujuća izjava može dati u obliku solemizirane privatne isprave, javnobilježničkog akta ili pred sudom,
- mišljenje je Odbora da bi članak 72. stavak 2. trebalo urediti na način da psihijatrijska ustanova u slučajevima kada smatra da su odluke osobe od povjerenja štetne za osobu s duševnim smetnjama, pokreće postupak opoziva obvezujuće izjave pred mjesno nadležnim općinskim sudom, uz obavještavanje centra za socijalnu skrb.
Nakon provedene rasprave, Odbor za pravosuđe jednoglasno je sa devet (9) glasova „za“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru slijedeće zaključke
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o zaštiti osoba s duševnim smetnjama.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi upućuju se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora, gospodina Josipa Kregara.
PREDSJEDNIK ODBORA
Prof.dr.sc. Josip Kregar