Odbor za gospodarstvo

Izvješće Odbora za gospodarstvo s rasprave o Izvješću o stanju i upravljanju robnim zalihama za 2023. godinu, s financijskim pokazateljima

24.10.2024.

Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora je na svojoj 3. sjednici održanoj 24. listopada 2024. godine razmotrio Izvješće o stanju i upravljanju robnim zalihama za 2023. godinu, s financijskim pokazateljima, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 16. listopada 2024. godine. 

Odbor za gospodarstvo je na temelju članka 75. Poslovnika Hrvatskoga sabora raspravio predloženi akt u svojstvu matičnoga radnog tijela.

U uvodnom izlaganju predstavnik podnositelja je naglasio da se u 2023. godini poslovanje sa strateškim robnim zalihama odvijalo sukladno propisima koji se odnose na proračun i proračunske korisnike, Zakonu o strateškim robnim zalihama (Narodne novine, broj 141/22) te odlukama i zaključcima Vlade Republike Hrvatske. 
Spomenuti Zakon o strateškim robnim zalihama, stupio je na snagu 14. prosinca 2022. godine te je Ravnateljstvo za robne zalihe svoje poslovanje u 2023. godini nastavilo sukladno odredbama novog Zakona o strateškim robnim zalihama.
Ravnateljstvo za robne zalihe u 2023. godini bilo je ustrojeno kao upravna organizacija u sastavu Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja.
Državnim  proračunom  Republike Hrvatske za 2023. godinu prihodi za posebne namjene i prihodi od prodaje nefinancijske imovine Ravnateljstva za robne zalihe uključeni su u Državni proračun, kao i izdaci koji se podmiruju iz njih. Ravnateljstvo za robne zalihe obvezno je uplaćivati prihode za posebne namjene i prihode od nefinancijske imovine na jedinstveni račun Državne riznice.
Ostvareni su ukupni prihodi u iznosu od 43,913 milijuna eura, a rashodi u iznosu od 43,281 milijuna eura. Ostvaren je višak prihoda i primitaka u iznosu od 632 tisuće eura. Navedeni višak prihoda sa sredstvima viškova prihoda i primitaka prenesenih iz proteklih godina u iznosu od 4,38 milijuna eura, čini raspoloživi višak prihoda u 2024. godini u iznosu od 5,012 milijuna eura. Raspoloživi višak prihoda utrošit će se u 2024. godini najvećim dijelom za nabavu strateških robnih zaliha.
Radi popune Bilance roba strateških robnih zaliha u 2023. godini izvršena je nabava u ukupnoj vrijednosti od 3,888 milijuna eura. Postupkom javne nabave temeljem odredbi Zakona o javnoj nabavi (Narodne novine, broj 120/16 i 114/22) nabavljena je roba u vrijednosti od 3,6 milijuna eura (riblje i mesne konzerve, riža, džem, cjelodnevni suhi obroci, medicinski kompleti prve pomoći, isušivači prostora, uljni grijači i pumpa velikog protoka), dok je postupkom jednostavne nabave izvršena nabava robe u vrijednosti od 285 tisuća eura. Za potrebe isporuke humanitarne pomoći Hrvatskom Caritasu, nabava 140 tona brašna izvršena je postupkom konverzije pšenice u brašno temeljem Ugovora o uskladištenju pšenice s tvrtkom Skladištarom.
U svrhu zaštite zdravlja i sprečavanja širenja epidemije Covid-19, Ravnateljstvo za robne zalihe nastavilo je s nabavama i izdavanjem zaštitne i druge potrebne opreme i roba temeljem zahtjeva i naloga Ravnateljstva civilne zaštite sve do donošenja Odluke o proglašenju prestanka epidemije bolesti Covid-19. Ukupna vrijednost robe nabavljene za potrebe intervencije sprečavanja širenja Covid-19 bolesti u 2023. godini iznosi 68 tisuća eura. Za potrebe bolnica, trijaže i sličnih usluga, na korištenju se nalazilo još 6 kontejnera, a vraćeno je s intervencije 172 kontejnera.
U svrhu zbrinjavanja stanovništva pogođenog potresom na području Grada Zagreba i općine Marija Bistrica na korištenju je bilo 73 kontejnera, a za potrebe zbrinjavanja stanovništva potresom pogođenog područja Sisačko – moslavačke, Zagrebačke i Karlovačke županije na dan 31. prosinca 2023. godine na korištenju je bilo još 742 kontejnera i 226 mobilnih kućica iz strateških robnih zaliha.
Ravnateljstvo za robne zalihe od veljače 2022. godine aktivno sudjeluje u zbrinjavanju raseljenog stanovništva iz Ukrajine. Za troškove prihvata i zbrinjavanja raseljenih osoba iz Ukrajine u 2023. godini podmireni su troškovi vezani za smještaj u pojedinačnom i kolektivnom smještaju u iznosu od 32 milijuna eura. Od navedenog iznosa dio troškova prihvata i zbrinjavanja raseljenih osoba iz Ukrajine u pojedinačnom smještaju financiran je iz Fonda za azil, migracije i integraciju u iznosu od 3,348 milijuna eura.
Temeljem zahtjeva Ravnateljstva civilne zaštite u svrhu distribucije robe izbjeglom stanovništvu Ukrajine smještenom u Republici Hrvatskoj isporučene su robe u vrijednosti od 382 tisuće eura.
Temeljem odluka Vlade o jednokratnoj robnoj pomoći Hrvatskom Caritasu od 30. ožujka i 30. studenog 2023. godine, a povodom Uskrsnih i Božićnih blagdana za potrebe najsiromašnijih stanovnika Republike Hrvatske, isporučena je robna pomoć iz strateških robnih zaliha u vrijednosti od 1,247 milijuna eura.
Nakon razornih potresa, Republici Turskoj i Sirijskoj Arapskoj Republici upućena je materijalna pomoć iz strateških robnih zaliha u vrijednosti od 630 tisuća eura, isporukom prehrambenih proizvoda kao i posteljine, deka, vreća za spavanje, medicinskih kompleta, električnih grijalica i kontejnera.
Uslijed pojave afričke svinjske kuge izvršena je nabava opreme i sredstava potrebnih za provođenje mjera suzbijanja u vrijednosti od 445 tisuća eura.
Nakon obilnih kiša i orkanskog vjetra u svibnju i srpnju 2023. godine, u kojima su stradali stambeni objekti te je došlo i do zamućivanja vode, Ravnateljstvo za robne zalihe interveniralo je robom i opremom iz strateških robnih zaliha.
U svrhu aktivnosti vatrogasnih snaga u gašenju požara i opskrbi stanovništva pitkom vodom tijekom požarne sezone, na zahtjev Hrvatske vatrogasne zajednice iz strateških robnih zaliha upućeno je na privremeno korištenje do 30. rujna 2023. godine, 18 višenamjenskih autocisterni.
Donošenjem novog Zakona o strateškim robnim zalihama, u robne zalihe uvrštena je i nova skupina roba i to lijekovi, cjepiva, protuotrovi, medicinski proizvodi, medicinski materijal i zaštitna oprema koja je nužno potrebna za život ljudi. 
Kako bi robne zalihe mogle u potpunosti ispuniti osnovnu ulogu za koju su namijenjene, potrebna je njihova daljnja popuna kojom bi se omogućila efikasnija upotreba i veća raspoloživost strateških robnih zaliha. Posebni naglasak u idućim godinama daje se na nabavu nove skupine roba–lijekovi, cjepiva, medicinski proizvodi i medicinski materijal.
Na kraju Izvješća priloženo je Stanje robnih zaliha na dan 31. prosinca 2023. godine.


    U raspravi je pohvaljena iscrpnost i preglednost Izvješća te je istaknuta važnost robnih zaliha za osiguranje i osnovnu opskrbu u slučaju velikih prirodnih nepogoda. Zatražena je informacija o načinu i učestalosti kontrole dostatnosti roba strateških robnih zaliha. Upitano je o broju cisterni i brodica za spašavanje s kojima Ravnateljstvo za robne zalihe raspolaže. Obzirom da su u robne zalihe uvršteni i lijekovi i medicinska oprema, zatražena je informacija o statusu njihove nabave. Primijećeno je da ogroman postotak materijalnih rashoda čini zbrinjavanje izbjeglog stanovništva Ukrajine.

Predstavnik podnositelja naglasio je da se Savjet za robne zalihe sastaje kvartalno,  kontrole robnih zaliha provode se kontinuirano tijekom cijele godine, a na kraju godine se provodi opća kontrola na više od 300 lokacija. Ravnateljstvo za robne zalihe u ovom trenutku raspolaže sa zadovoljavajućom količinom opreme strateških zaliha te se ista konstantno nadopunjuje. Osim toga, naglašeno je da se oprema daje jedinicama lokalne samouprave i vatrogasnim društvima samo na korištenje. U odnosu na nabavu lijekova i drugih medicinskih proizvoda, istaknuto je da se Ravnateljstvo za robne zalihe suočava s dva izazova, prvi je financijske, a drugi organizacijske prirode te se intenzivno radi na njihovom rješavanju. Raseljeno stanovništvo iz Ukrajine smješteno je u pojedinačnom i kolektivnom smještaju kako je već ranije pojašnjeno, pri čemu trošak smještaja podmiruje Ravnateljstvo za robne zalihe, no naglašeno je da se dio troškova refundira iz Fonda za azil, migracije i integraciju (AMIF).

Nakon provedene rasprave Odbor je sa 10 (deset) glasova „ZA“ i 1 (jednim) glasom „SUZDRŽAN“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći

ZAKLJUČAK

Prihvaća se Izvješće o stanju i upravljanju robnim zalihama za 2023. godinu, s financijskim pokazateljima


Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr. sc. Igora Peternela, predsjednika Odbora.

                            PREDSJEDNIK ODBORA 

                                 dr. sc. Igor Peternel