10th term of the Croatian Parliament (22 July 2020 - 16 May 2024)

Karolina Vidović Krišto (OIP)

Vidović Krišto, Karolina

Born on 29 December 1975 in Vukovar. Graduated from the Faculty of Political Science, University of Zagreb – Master of Arts in Journalism.

Contact:
MPs Information Center
Phone: +385 1 4569 454; +385 1 4569 455; +385 1 4569 490
Fax: 01/6303 054
e-mail: zic@sabor.hr

Begin of parliamentary mandate:

22 July 2020

Changes during parliamentary mandate:

  • on 1 September 2020 the MP ceased to be the member of Miroslav Škoro's Homeland Movement and commenced performing MP duties as Independent Member of the Parliament
  • on 15 December 2022 the MP ceased to be an Independent MP and became a member of the parliamentary party Determination and Justice

Party affiliation:

Previous parliamentary functions:

Parliamentary Friendship Groups membership:

Elected from the list of the:

  • Miroslav Škoro’s Homeland Movement, Croatian Sovereigntists, Block for Croatia, Croatian Conservative Party, Hrast – Movement for Successful Croatia, Pensioners' Party and Green List

Constituency: